Honda XL1000V Varadero

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Σε αυτη την καταναλωση ειμαι συνηθως Γιαννη,με λιγο συντηρητικη οδηγηση.Οχι με 120-130 που πηγαινα προχθες αλλα 130-150.
Για αυτο μου φαινωνται πολλα τα 330χλμ.
Γραψε κανενα αρθρο,σχετικα με την μεταβαση απο το Βαραντερο στο GS.Η γνωμη σου μετραει πολλυ και λογο εμπειριας,αλλα και λογο οτι δεν φορας παρωπιδες.:)
Μάνο την dero την άφησα γιατί με ταλαιπωρούσε πολύ μετά την εγχείρηση στη μέση. Είχα εγκαταλήψει το σπορ της μοτο. Το gs1100 ήρθε κατά λάθος στα χέρια μου δεν την επέλεξα.
Το dero.. μου φαινόταν δύσχρηστη μηχανή με ψηλό κέντρο βάρους, λεπτά καλάμια μπροστά, ρεζερβουάρ που παίζει στα μούτρα σου, κατανάλωση και συμπεριφορά αυτοκινήτου. Είχε "βασιλική" εμφάνιση, αρχοντιά honda, φρένα τέλεια. Παλεύα μέσα στην κίνηση με πίσω άτομο έπρεπε να χω το νου μου συνέχεια. Για ταξίδι είναι οκ, αλλά μία touring κάνει καλύτερη δουλειά. Για παραπάνω πχ. χώμα λάσπες βουνά κ λαγκάδια είναι η χειρότερη από όσες είχα, μύθος είναι το off της.

Πάμε στα bmw gs τώρα. Σίγουρα είναι περισσότερο on και πολύ περισσότερο off από τις dero. Εντός πόλης κάνει επιτόπιους ελιγμούς με ακτίνα στρφής 2-3 μέτρα χωρίς να πατάς πόδι κάτω. Μόλις ξεκινήσει δε νιώθεις το βάρος της, καμιά ταλάντωση πουθενά. Στους κινητήρες, είναι πιο παλιάς τεχνολογίας από τις honda, αλλά στα υπολοιπα είναι έτη φωτός μπροστά. Έχει abs, injection, διαφορικό, καλές αναρτήσεις, απλή κατασκευή, τα βλέπεις - τα φτιάχνεις όλα πολύ απλά. Αλλά κάτι της λείπει πάλι. Έχει κακή κάλυψη από αέρα, είναι βαριά, ο κινητήρας τρακτερίζει, τα φρένα υποφέρουν κλπ. Σε συμπέρασμα θα έλεγα ότι είναι μια μ@λακία κ μισή λίγο καλύτερο από το dero.. Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει τα δεκάδες χιλιάρικα που ζητάνε οι γερμανοί κ ιάπωνες, σε σύγκριση με αυτά που κάνεις με πολύ φθηνότερες μοτο. Να πω μόνο ότι μία υδρόψυκτη k1200r της bmw σήμερα μεταχειρισμένη κάνει 4-5.000 τι στιγμή που ένα ταλαιπωημένο gs1200 δε βρίσκεις κάτω από 6.000. Απόδειξη της εμπορικής ανισσοροπιας που δημιουργεί η μόδα και καταναλωτική μανία όπως και ο μύθος γύρω από τα GS. Ένα σετ βαλτίτσες αλουμινίου ή μία καλή εξάτμιση στοιχίζουν πάνω από 500 ευρώ, τη στιγμή που το αλουμίνο τους σαν βάρος δε στοιχίζει πάνω από 2ο ευρώ. Γιατί ?.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζουν, ειδικά για ελλάδα μεριά που με ενα απλό on-off 600άρι κάνεις το 90% των μετακινήσεων σου παντού. Γιατί αν δίνεις 2-3 χιλιάρικα και σε καλύπτει στα πάντα μία καλή μοτοσυκλέτα εκτός gs-dero, θα περίμενες με 10-20 χιλιάρικά αν τα δινες να φεύγεις ταξίδια στο διάστημα.. κάτι που δε συμβαίνει lol
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιαννη τα λες πολυ καλα.
Θα το ελεγα αυτο αν δεν συγκρινες αυτα που παιρνεις οδηγικα απο το 1100 που σου το βρισκω και με ενα χιλιαρικο,
με αυτα που δινεις για να αγορασεις ενα 1200 και τα προαιρετικα αξεσουαρ του.
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Και ποια είναι αυτά τα προαιρετικά αξεσουάρ που λές ? Τσαντάκι μέσης 800 ευρώ ή βάση με gps 1200 ευρώ ? Προβολάκια 500 ευρώ ? Τι παραπάνω κάνει νομίζεις το 1200 που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής που λές ?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και ποια είναι αυτά τα προαιρετικά αξεσουάρ που λές ? Τσαντάκι μέσης 800 ευρώ ή βάση με gps 1200 ευρώ ? Προβολάκια 500 ευρώ ? Τι παραπάνω κάνει νομίζεις το 1200 που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής που λές ?
Τσαντακι μεσης εχω colori που μου το εκανε δωρο ο Makina με την αγορα του ΜΚΙ για να βαζω μεσα τα φραγκα για τις βενζινες..
Βαση για το GPS μου πηρε ο φιλος Φωτης απο το Αμερικα.Tης RAM mounts με 25 δολλαρια.
Τα προβολακια μου ειναι Hella και καναν 54 συν 10 το ρελε και 3 ο διακοπτης.

Αλλα φιλε,καπου εχεις ενα δικιο με αυτα που βλεπεις γυρω σου.
Κλαρινογαμπρούς της θεωρίας της καφετερίας και της εν σειρά υπο λάβαρα πορείας
που μια ματια να ριξεις θα τους βρεις με το κιλο να επιδεικνυουν τα παραπανω.
Οχι ομως εδω....αλλου.
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Τσαντακι μεσης εχω colori που μου το εκανε δωρο ο Makina με την αγορα του ΜΚΙ για να βαζω μεσα τα φραγκα για τις βενζινες..
Βαση για το GPS μου πηρε ο φιλος Φωτης απο το Αμερικα.Tης RAM mounts με 25 δολλαρια.
Τα προβολακια μου ειναι Hella και καναν 54 συν 10 το ρελε και 3 ο διακοπτης.

Αλλα φιλε,καπου εχεις ενα δικιο με αυτα που βλεπεις γυρω σου.
Κλαρινογαμπρούς της θεωρίας της καφετερίας και της εν σειρά υπο λάβαρα πορείας
που μια ματια να ριξεις θα τους βρεις με το κιλο να επιδεικνυουν τα παραπανω.
Οχι ομως εδω....αλλου.
Το πες κ μόνος σου με τους κλαρινογαμπρούς. Κάποτε μοτοσυκλετιστής σήμαινε κάτι, τώρα έξω από τα καφέ είναι παρκαρισμένες 1000άρες με άπειρα αξεσουάρ. Με εξτρα αξίας όπως είπες όσο η μηχανή μου, για να μη πω όσο όλες οι μηχανές που είχα..
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Το πες κ μόνος σου με τους κλαρινογαμπρούς. Κάποτε μοτοσυκλετιστής σήμαινε κάτι, τώρα έξω από τα καφέ είναι παρκαρισμένες 1000άρες με άπειρα αξεσουάρ. Με εξτρα αξίας όπως είπες όσο η μηχανή μου, για να μη πω όσο όλες οι μηχανές που είχα..
Μη ξεχναμε τους σκουτεραδες...........ειναι μια κατηγορια απο μονοι τους........:UH:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το πες κ μόνος σου με τους κλαρινογαμπρούς. Κάποτε μοτοσυκλετιστής σήμαινε κάτι, τώρα έξω από τα καφέ είναι παρκαρισμένες 1000άρες με άπειρα αξεσουάρ. Με εξτρα αξίας όπως είπες όσο η μηχανή μου, για να μη πω όσο όλες οι μηχανές που είχα..
Καποτε μοτοσυκλετιστης σημαινε οπωσδηποτε κατι ηθελες να πεις!
Τωρα δεν ειναι καθολου σιγουρο!
Δυο μερες γυρναγαμε τη Βουλγαρια σαν παλαβοι,
με το δικο μου 1200 του 2004 το ΜΚΙ του Ηλια και το R850R του Ορφεα
ολοι με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.
Συμφωνα με την αγορα ολα μαζι κανουν οσο ενα GS 1200 του 08.
Και συμφωνα με εμας ας το βαλει εκει που ξερει η αγορα το 08..
Οπως ειπε και ο Μανος παραπανω μην χαριζετε τα μηχανακια!!!!

:):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βαραντεράδες Αθηναίοι, ακούτε?????????
Άμα λαμβάνετε, μολογάτε να ρωτήξω....;););)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θέλω συνεργείο που να ασχολείται με τα βάρα, αλλά σοβαρό...
Μάστορα!
Όχι κάστορα και στα τσιμπ@υκιΑ "μάστορα"!!!:D:D:roflmao:

Χωρίς πλάκα, θέλω κάποιον που να ξέρει το μηχανάκι για να δούμε κάποια πράγματα στου αδερφού.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σπάτα???:woot::woot::woot::woot::woot:

Τίποτις εγγύτερον???:D:D:D
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Για καλο μαστορα ρώτησες,αυτο σου απαντησε.
Δεν εχω παει ποτε στο μαγαζι του,αλλα απο τηλεφωνο βοηθαει πολλυ............και δεν δαγκωνει.....................
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΟΚ λοιπόν.
Έχω την εξής άποψη από ένα συνεργείο: Το μηχανάκι έχει 48000 χλμ. Στα 24000χλμ, έκανε το γνωστό σερβις με αλλαγή όλων των καπελώτων, για ρύθμιση βαλβίδων. Τώρα, θεωρητικά και βάσει manual, θέλει πάλι. Μας είπε λοιπόν ένα συνεργείο, ότι δε χρειάζεται -όπως το ακούει- και είναι τσάμπα λ7, γιατί έχει πολύ εργασία, ντεπόζιτα κλπ..... Αυτός βέβαια θα εισέπραττε, έτσι κι αλλιώς, αλλά μας έδωσε συμβουλή να μην ασχοληθούμε.
Θέλω λοιπόν μια 2η γνώμη. Αν είναι πράγματι "εις μάτιν" να μπούμε στη διαδικασία 2 μέρες συνεργείο και 300€ χοντρικά, ΟΚ. Αν όμως απαιτείται, πρέπει να το ξέρουμε. Και θέλω κάποιον να ακούσει-καβαλήσει το μηχανάκι και να πει μια έγκυρη άποψη. Κάποιος που ασχολείται χρόνια με τα βάρα, πρέπει λογικά , ακούγοντας να βγάλει συμπέρασμα... Λέω εγώ τώρα....
 

gepol

Μέλος
Περιοχή
ΑΘήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
2009 Honda SΤ1300 Paneuopean
Πέραν του γεγονότος ότι πρώτα ακούω την Honda, και μετά κάθε μηχανικό όσο και καλός να είναι, ο Βιτωράτος είναι εξουσιοδοτημένος, σεβίρει σχεδόν όλο το Varadero forum και φυσικά το δικό μου, αλλά και την PanEuropean. Μετά απο πολλά χρόνια σε διάφορους μηχανικούς, κατέληξα σε αυτόν απο το 2004 και μετά.

Επιπλέον σου δίνει και μηχανή αντικατάστασης όσο το έχει μέσα...

Ναι είναι μακριά, αλλά μπρός στα κάλη.... :)
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
ΟΚ λοιπόν.
Στα 24000χλμ, έκανε το γνωστό σερβις με αλλαγή όλων των καπελώτων, για ρύθμιση βαλβίδων..
Tι εκανε λέει.................?
Καπελοτα αλλαγη στα 24.000?
Θοδωρη εχω 57000 και ουτε για ιδεα δεν χρειαζετε.............εκτος εαν εννωεις οτι τσεκαρε διακενα.
Αλλαγη καπελλοτα εαν εκανε..........σας εκλεψε στεγνα.
 

gepol

Μέλος
Περιοχή
ΑΘήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
2009 Honda SΤ1300 Paneuopean
Συμφωνώ και γώ, το manual λέει "E" = έλεγχος στις 24.000.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες, τα αλλάξαμε και τα 8!!!! Αυτός ήταν άλλος μηχανικός. Ο νυν είναι που λέει ότι αποκλείεται να θέλει, οπότε μη σας πάρω τα λ7 τσάμπα.... γι αυτό αρώτηξα ;)
 
Top Bottom