HorizonsUnlimited.com

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A


Οι πιο πολλοι νομιζω οτι γνωριζετε το http://www.horizonsunlimited.com/hubb/

Ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους ιστοχωρους ταξιδιωτικων πληροφοριων για μοτοσυκλετες...

Οι ιδρυτες του ειναι ο Grant και η Suzan εχουν κανει το γυρο του κοσμου με μηχανη στην δεκαετια του 80 με ενα BMW R80 G/S μετα απο μερικα χρονια αποφασισαν να δημιουργησουν εναν ιστοχωρο οπου πολλοι μοτοσυκλετιστες-ταξιδευτες να ανταλλασουν πληροφοριες μεταξυ τους, κατι που ελειπε ως τοτε...





Πραγματικα,υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες για καποιον που θελει να ετοιμαστει για ενα ταξιδι...Οπως...

Επιλογη της κατάλληλης μοτοσυκλετας.
Γραφειοκρατικα θεματα (βιζες κτλ.).
Μεταφορα της μοτοσυκλετας αεροπορικώς η με πλοιο.
Περασματα συνορων.
Διαβιωση κατα την διαρκεια του ταξιδιου.
Πως να μεινεις ασφαλεις και υγιης στο ταξιδι.
Και πληροφοριες για οργανωμένα τουρ ανα τον κοσμο.




Καθε χρονο γινονται καποια "travellers meetings" σε ολο τον κοσμο οπου εμπειριες γνωσεις αλλα και πληροφοριες μοιραζονται μεταξυ ταξιδευτων με ομορφες παρουσιασεις απο τους ιδιους τους ταξιδευτες...

Αναλυονται τεχνικα θεματα αλλα και λυσεις σε προβληματα τα οποια μπορουν να συμβουν στο ταξιδι.

Η ατμοσφαιρα πραγματικα ειναι καθαρα μοτοσυκλετιστικη αφου ολοι ανεξαρτήτως της μαρκας της μοτοσυκλετας, εχουν ενα κοινο "το ταξιδι"....



Ειχα την τυχη να βρεθω σε ενα τετοιο "meeting" στην Βουλγαρια οπου η ατμοσφαιρα πραγματικα ηταν καταπληκτικη!Μοτοσυκλετιστες ολων των ηλικιων αλλα και οικονομικων ταξεων οι οποιοι ηταν ολοι μια μεγαλη παρεα!
Ειχε γινει και στην Ελλαδα ενα τετοιο meeting στην Ηπειρο το 2012.

Στις γειτονικες χωρες της Ελλαδος μας γινονται καποια επισημα αλλα και ανεπισημα meeting με διαρκεια 3-4 ημερων...

Στο θεμα αυτο θα μπορουμε να ενημερωθουμε και να σχολιαζουμε σε οτιδηποτε εχει σχεση με αυτην την παγκοσμια μοτοταξιδιωτικη κοινοτητα...
Καλα ταξιδια σε ολους μας!

zandesiro.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Χρησιμη πληροφορία και θα ειναι οντως ομορφη εμπειρια κάτι τετοιο. :ok: :ok:
Ας το παρακολουθούμε να δούμε πότε και πού θα διοργανωθει ξανα ενα meeting για να κανονίσουμε :happy:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μπραβο ρε Γιαννη!
Η σελιδα και οι ανθρωποι της ειναι παραθυρο στον κοσμο
αλλα και γνωριμια με τροπους σκεψης που ανοιγουν δρομους!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..Ειχε γινει και στην Ελλαδα ενα τετοιο meeting στην Ηπειρο το 2012..
.Και μαλιστα, σ'ενα απο τα καλυτερα μερη της Πινδου, στα Β.Τζουμερκα, στο χωριο του κουμπαρου μας, το Ματσούκι! :ok::ok:







 

Don Sakis

Old bastards
Περιοχή
Salonique
Όνομα
Σάκης
Μοτό
GS1200 η λευκή
του ΄09
Ευχαριστούμε Γιάννη εκπληκτική κοινότητα ,,,ελπίζω να βολέψει φέτος να απολαύσουμε από κοντά την συνάντηση στη Βουλγαρία..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ωραίες κ οι αμερικανιές....
μάλιστα πρέπει να κάμεις κ check in ,
με ενδιαφέρον εισιτήριο
γιά να συμμετάσχεις σε αυτά τα meetings. ...

Δίνει την διάλεξη του ο καθείς ταξιδευτής εθελοντικά κ δωρεάν.
Αλλά γιά να τον ακούσω πρέπει να πληρώσω τον Αμερικανό?
Στο βουνό μου?
Όχι ρε φίλε.... ουστ από δω....

Η πληροφορία κ μάλιστα τέτοιου είδους είναι δωρεάν...

Ευχαριστώ τους ορίζοντες αλλά δεν θα πάρω...

Όχι γιά το ποσό, αλλά γιά την νοοτροπία. ..

Απλά μπείτε και δείτε το τρόπο...

Χρεώνουν κ την πέτρα της ανάγκης στο βουνό.... lol




Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ωραίες κ οι αμερικανιές....
μάλιστα πρέπει να κάμεις κ check in ,
με ενδιαφέρον εισιτήριο
γιά να συμμετάσχεις σε αυτά τα meetings. ...

Δίνει την διάλεξη του ο καθείς ταξιδευτής εθελοντικά κ δωρεάν.
Αλλά γιά να τον ακούσω πρέπει να πληρώσω τον Αμερικανό?
Στο βουνό μου?
Όχι ρε φίλε.... ουστ από δω....

Η πληροφορία κ μάλιστα τέτοιου είδους είναι δωρεάν...

Ευχαριστώ τους ορίζοντες αλλά δεν θα πάρω...

Όχι γιά το ποσό, αλλά γιά την νοοτροπία. ..

Απλά μπείτε και δείτε το τρόπο...

Χρεώνουν κ την πέτρα της ανάγκης στο βουνό.... lol




Sent from my LG-E975 using Tapatalk

Καλησπέρα
Χάρη.

Πιστεύω ότι είσαι λίγο υπερβολικός.Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις πέρα από ένα μικρό αντίτιμο μόνο και μόνο για το χώρο τις διαμονής τον ημερών!!
Μην τα πέρνουμε όλα στραβά!!!Άμα πάμε με κάνα εκδρομικό σε κάνα σπήλαιο και μας πάρουν κάνα 15€ θα λέμε ότι μας άρεσε κιόλας!!

Είχα την τύχη να βρεθώ σε ένα τέτοιο meeting και αν ήμαστε καλά θα πάω και φέτος και τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφει ο Γιάννης.ΔΕΝ ενδιαφέρει κανέναν ποιος είσαι και τι έισαι.Μόνο το ταξίδι ενώνει την συγκέντρωση!!!


Γιάννη από δω μέσα θα κρατίσουμε ενύμερο το ADVride.gr για το φετινό event γιατί μας βλέπω να ήμαστε αρκετοί!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ειναι πολυ καλοι και πολυ εμπειροι οι τυποι......τους παρακολουθω διαδυκτιακα..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Είμαι λίγο υπερβολικός. .. το διαισθάνομαι. ..

Πιστεύω ότι είναι όμορφα να συμμετέχεις σε τέτοιες μοτοδιοργανωσεις.
Αυτή καθ'εαυτή, κάθε τέτοια εκδήλωση είναι πολύ ελκυστική και εν δυνάμει προορισμός γιά έναν ταξιδευτή.

Δεν στο κρύβω ότι είχα προετοιμαστεί να παρουσιάσω κ ένα ταξίδι μου... (στην Ήπειρο)

Όταν μπήκα στο σάιτ και είδα, ξενέρωσα. .. ίσως είμαι λάθος. ..

Αλλά ενστικτωδώς αντιλαμβάνομαι ότι δεν είμαι. ...


.....να δώσω το αντίτιμο γιά την διαμονή μου στα βουνά της Ηπείρου?

Οκ. ... αλλά να τα πάρουν οι διοργανωτές τα Ελληνόπουλα που έτρεξαν. ...

Όχι ο Αμερικανός που πουλάει ιδέα. ...

Όχι αυτός που πουλάει την ιδέα του μοτοταξιδιώτη. ..

Ο ενδοιασμός είναι στο: πουλάει την ιδέα του μοτοταξιδιώτη,

εκμετάλλευση στην δίψα του ταξιδιώτη,
γιά επαφή και μοίρασμα-ανταλλαγή ιδεών κ πληροφοριών. ..

Πουλάει την αξία που μάζεψε από όλους μας...

τους μοτοσυκλετιστές

Ίσως να μην εκφράζω ακριβώς αυτό που αισθάνομαι,

Ίσως να φαίνομαι πικρόχολος. ..

Όμως κάτι δεν μου κάθεται καλά βρε Στέφανε. ...

....και θέλησα να το μοιραστώ. ...



Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σε αυτό σου απαντώ Χάρη μου στον αμερκάνσκη!!!

Εμείς στην Βουλγαρία που ήμαστα τα έξοδα μας ήταν μόνο για διαμονή και φαγητό!!Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά ήταν mini-meeting!Δεν νομίζω να έχει διαφορά με το μεγάλο αλλά εκεί νομίζω πέρνεις και κάνα μπλουζάκι!!

Για την διαμονή και το χώρο κτλ κτλ είναι η τιμή!!!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Σε αυτό σου απαντώ Χάρη μου στον αμερκάνσκη!!!

Εμείς στην Βουλγαρία που ήμαστα τα έξοδα μας ήταν μόνο για διαμονή και φαγητό!!Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά ήταν mini-meeting!Δεν νομίζω να έχει διαφορά με το μεγάλο αλλά εκεί νομίζω πέρνεις και κάνα μπλουζάκι!!

Για την διαμονή και το χώρο κτλ κτλ είναι η τιμή!!!
Οκ Στέφανε,
αλλά δεν είναι ο ενδοιασμός μου στο ποσό.
Δεν νοιώθω να μου απάντησες σε αυτά που ανέφερα. ...

Άλλωστε δεν πρόκειται να αλλάξω τπτ, διοργανώσεις, όσο βρίσκει εθελοντές ο ιδιοκτήτης των οριζόντων θα γίνονται....

Ηθελα να ακούσει ο αναγνώστης του νήματος κ
μια άλλη θεώρηση γιά τα των Οριζόντων. ...

....μένω στις απόψεις μου κ ελπίζω να έβαλα έναν προβληματισμό. ...

Αυτά από δω....

Υ.Γ. Αν θες πες την διαδικασία γιά την συμμετοχή σου στο meeting που πήγες στην Βουλγαρία.
Πόσα χρήματα έδωσες και που τα έδωσες. ..






Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Χάρη μου σωστές οι παρατηρήσεις και δεν θα σε κρίνω, αλλά βλέπω ένα site free να διαβάζεις τα πάντα χωρίς να πληρώσεις για να είσαι μέλος και μπορείς να πάρεις αμέτρητα tip και βοήθεια απ όλο τον κόσμο!!!

Παράδειγμα γι αυτό είναι ένας φίλος πλέον Άγγλος ο οποίος με τετρακίνητο όχημα έκανε το γύρω σχεδόν όλων τον Βαλκανίων και της Ασίας και έσπασε στην επιστροφή του στο Πακιστάν.Από εκεί με αμέτρητη ταλαιπωρία κατάφερε μέσω του Γιάννη "zandesiro" και του γραφών να βγει από τρίτες χώρες, να μου εμπιστευτεί το όχημά του για να το επισκευάσουμε στην Ελλάδα και για 2 βδομάδες να το έχουμε εμείς γιατί έπρεπε να γυρίσει Αγγλία και να έρθει μετά να το πάρει.

Για την Βουλγαρία που συμμετείχαμε πέρσι 6 άτομα από Ελλάδα, πληρώσαμε 5€ διαμονή έκαστος στο camping και τις τιμές που είχε σαν camping σε ποτά φαγητά.Σε επίσκεψή μου μετά από 2 μήνες στο ίδιο camping πλήρωσα τα ίδια βλέποντας ότι πηγαίνοντας εκεί σαν HU meeting ούτε έχασα κάτι ούτε κέρδισα κάτι παραπάνω από νέους φίλους απ όλων το κόσμο και μοναδικές συζητήσεις για μαγικά ταξίδια και μια αλλαγή στον τρόπο σκέψης μου!!!
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Καλησπερα στην παρεα...

Συνηθως τα meeting του εξωτερικου και οχι μονο του Horizons unlimited, εχουν συνηθως μια συνδρομη ασχετα απο την διαμονη ή κατι αλλο!!

Πηγα Ισπανια το 2012 για το ευρωπαικο meeting απο το Varadero international και πληρωσα συνδρομη....Αλλα πηγα και Κερκυρα στην Πανελληνια βεσπας το 2013 και παλι πληρωσα ενα ποσο...Και στα δυο με σκηνη!

Καποια αλλα φορουμ ή κλαμπ δεν ασχολουνται καθολου το κανουν αφιλοκερδος (δεν το νομιζω βεβαια γιατι τα βγαζουν απο αλλου)....

Οσο για το ελληνικο μαζεμα στην Ηπειρο δεν ξερω,δεν πηγα λογω βαπτισης ημουν νονος!!!

Απο ενα αλλο meeting του Horizons ειδα στο you tube μια ωρα βιντεο-αφηγηση απο ανθρωπο που εκανε το γυρο της αφρικης και ΚΑΡΑγουσταρα αλλα και λυπηθηκα που δεν ημουν εκει live...

Και να μην ξεχναμε στα μεγαλα meeting δεν μιλανε ταξιδιωτες που πηγαν στο Νορντ-Καπ και παθανε φουιτ και το λενε περιπετεια, αλλα ταξιδευτες RTW οπου οι εμπειριες τους ειναι "σχολειο" για εμας που πηγαμε ενα Μαροκο και το παιζουμε "ηρωες"....(αυτο ισχυει και για εμενα,δε ντρεπομαι).

Στην Ελλαδα αν δεν εχεις μηχανη 15000-20000 ευρω και εξοπλισμο απο τα νυχια ως την κορυφη αστροναυτη........""ΔΕΝ αξιζεις""...Αν πας σε ενα μαζεμα με μηχανη που να χανει λαδια και με τζιν θα σε κοροιδευουν απο πισω και θα γελανε....

Εκει κανενας δεν ασχοληθηκε με το τι καβαλας (περαν της περιεργιας)αλλα και το τι μπλιμπλικια εχεις πανω στο μηχανακι...

Πας εκει πλακωνεσαι στα μπυρονια και δεν κανεις τιποτα αλλο, απο νεους φιλους και να μαθεις χρησιμα πραγματα απο τις εμπειριες των αλλων....

Και για το τελος...
Εγω ειπα να μην παρω κινητο 600 ευρω πηρα με 80 ευρω και τα υπολοιπα να τα δινω για τα επομενα χρονια στις συνδρομες το 10-30 ευρω για τα meeting απο τα φορουμ και τα κλαμπ και τα σαϊτ για να μαθω και κατι εκτος απο την βλαχογκλαμουροπ@π@ρι@ που μας δερνει εδω στην Ελλαδα αλλα και να κανω νεους φιλους που εχουν ενα πραγμα κοινο με εμενα....

"Το ταξιδι".

Κουμαντο στην τσεπη του κανει ο καθενας μονος του.

zandesiro
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Και ξέρεις πώς θα είναι η μπύρα φέτος στο meeting ε???
 
Top Bottom