How to choose soft luggage for Adventure Motorcycling

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
(εκτός αν είναι οι πλευρικές του Vstrom, που έχουν όριο 3 κιλά, δηλαδή κυριολεκτικά 4 κουτάκια και λίγο πάγο).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
(εκτός αν είναι οι πλευρικές του Vstrom, που έχουν όριο 3 κιλά, δηλαδή κυριολεκτικά 4 κουτάκια και λίγο πάγο).
Αν έχω καταλάβει καλά, στο V-Strom αυτό είναι το βάρος για τις πλαστικές αναμονές που υπάρχουν πάνω στο υποπλαίσιο και κουμπώνουν έκεί η σχετικά μικρές εργοστασιακές βαλίτσες. Νομίζω αν βάλεις τις αλουμινένιες και μεγαλύτερες βαλίτσες που κουμπώνουν πάνω σε έξτρα κάγκελα αλλάζει το βάρος προς τα πάνω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έχω καταλάβει καλά, στο V-Strom αυτό είναι το βάρος για τις πλαστικές αναμονές που υπάρχουν πάνω στο υποπλαίσιο και κουμπώνουν έκεί η σχετικά μικρές εργοστασιακές βαλίτσες. Νομίζω αν βάλεις τις αλουμινένιες και μεγαλύτερες βαλίτσες που κουμπώνουν πάνω σε έξτρα κάγκελα αλλάζει το βάρος προς τα πάνω.
Καλά το θυμόμουν, δεν είναι όπως το λες. Μικρό το κακό γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι αυτά τα νούμερα δεν ισχύουν, αλλά τέλος πάντων, λίγο γέλιο μπορούμε να το κάνουμε.


Προσωπικά και μετά από όσα έχω διαβάσει για πιασμένα πόδια σε αλουμινένιες βαλίτσες σε χωμάτινες πτώσεις, δεν θα τις έβαζα για τέτοια χρήση, ό,τι και αν λέει ο Μανιακός.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλά το θυμόμουν, δεν είναι όπως το λες. Μικρό το κακό γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι αυτά τα νούμερα δεν ισχύουν, αλλά τέλος πάντων, λίγο γέλιο μπορούμε να το κάνουμε.

:eek::eek::eek: ΟΚ, νομίζω το παράκαναν.
Εγώ αυτή τη μηχανή τη γουστάρω πολύ και δε θα έβαζα με τίποτα τις αλουμινίου γιατί δε θα ήθελα να της βάλλω τα πλαϊνά κάγκελα, οπότε αν έβαζα κάτι θα ήταν τις μικρότερες πλαστικές πάνω στις έτοιμες αναμονές του υποπλαισίου. Βρίσκω υπέροχα τα μικρά διακριτικά κάγκελα μπροστά.
Μινιμαλιστής.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Θα συμφωνήσω με τον συνονόματο και φίλο μου stefos γιατί και εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως η ασφάλεια μου οπότε τα σχετικά "μαλακά" σαμάρια είναι μονόδρομος. Πάντα με γνώμονα τις δικές μου προτιμήσεις.
Τα ηλεκτρονικά και ευαίσθητα έχουν θέση στο tankbag αλλά ακόμη και αν βάλω κάτι που είναι επικίνδυνο να σπάσει σε ένα από τα σαμάρια το βάζω πάντα σχετικά ψηλά και φασκιωμένο από μαλακά άλλα υλικά (π.χ. υπνόσακος). Η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι τα τελευταία χρόνια να έβαλα κάτι ευαίσθητο σε σαμάρι.
Τα τελευταία χρόνια έχω αναθεωρήσει πολύ το τρόπο και το επίπεδο φορτώματος μιας μοτοσυκλέτας με αποτέλεσμα μια διαφορετική προσέγγιση συνολικά.

Χρησιμοποιώ γενικά μικρού μεγέθους αποθηκευτικούς χώρους και στη μηχανή και στη πλάτη.

Σαμάρια: KRIEGA OS 18 λίτρων x 2 τεμ.
Tailbag: ENDURISTAN Tail Pack 8 λίτρων
Fender Bag: ENDURISTAN Fender Bag 1.6 λίτρων
Tankbag: SW-Motech Enduro Lite 5-7,5 λίτρων
Τσάντα Πλάτης: OGIO Dakar 12 λίτρων με υδρόσακο 3 λίτρων

Συνολικά 65 λίτρα μοιρασμένα στη μοτοσυκλέτα και πάνω μου, τα οποία με σωστές επιλογές με υπερκαλύπτουν ατομικά αφού τα πάντα βρίσκονται εντός αποσκευών (σκηνή, αυτοφουσκώμενο στρώμα, υπνόσακο, εργαλεία, τρόμπα/σαμπρέλες, ρουχισμό, φαρμακείο, φωτισμό, διατροφή για 2 μέρες, βίντεο και φωτογραφία).
τωρα που το θυμηθηκα Στεφανε, στο fender bag ποσο βαρος πιστευεις μπορεις να βαλεις προτου γινει επικινδυνο? Προσφατα απεκτησα ενα της Acerbis και το φοβαμαι λιγο οταν αρχισει και βαραινει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
τωρα που το θυμηθηκα Στεφανε, στο fender bag ποσο βαρος πιστευεις μπορεις να βαλεις προτου γινει επικινδυνο? Προσφατα απεκτησα ενα της Acerbis και το φοβαμαι λιγο οταν αρχισει και βαραινει.
Αναλόγως του φτερού και του τρόπου που αυτό συνδέεται στη μηχανή. Το δικό μου εκτός από τις 4 βίδες της κάτω τιμονόπλακας κουμπώνει και πάνω στη μάσκα. Εγώ βάζω μέσα μια μπροστινή σαμπρέλα και 3 λεβιέδες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αναλόγως του φτερού και του τρόπου που αυτό συνδέεται στη μηχανή. Το δικό μου εκτός από τις 4 βίδες της κάτω τιμονόπλακας κουμπώνει και πάνω στη μάσκα. Εγώ βάζω μέσα μια μπροστινή σαμπρέλα και 3 λεβιέδες.
Χωράει άνετα ακόμα, και δυο-τρία εμβόλια covid!!!!
Για να «βγαίνει» η βόλτα ρε αδελφέ.... :p
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Καλησπερα διαβαζοντας το νημα θελω να ζητησω τη γνωμη των μελων του φορουμ για μαλακες βαλιτσες https://www.xlmoto.eu/product/xlmoto-h2o-waterproof-2-pack-saddle-bags-40l_pid-XLM-H2O-SAD-SIDE?gclid=Cj0KCQiAt66eBhCnARIsAKf3ZNHEE5ENEcYOTcwMR6kKVEPUQw26vTOdr0rGr1LPOC5g8liqsNjKS4kaAr3TEALw_wcB&gclsrc=aw.ds .Δεν γνωριζω αν επιτρεπεται η παραθεση ολοκληρου του λινκ . Μου φανηκε πολυ νορμαλ τιμη για να μπλεκω με σιδερα και με το σκεπτικο οτι θελω εναν βασικα εξοπλισμο για μικρου τυπου ταξιδακια .Εχω και μια βαλιτσα 42 η 45 L .
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καλησπερα διαβαζοντας το νημα θελω να ζητησω τη γνωμη των μελων του φορουμ για μαλακες βαλιτσες https://www.xlmoto.eu/product/xlmoto-h2o-waterproof-2-pack-saddle-bags-40l_pid-XLM-H2O-SAD-SIDE?gclid=Cj0KCQiAt66eBhCnARIsAKf3ZNHEE5ENEcYOTcwMR6kKVEPUQw26vTOdr0rGr1LPOC5g8liqsNjKS4kaAr3TEALw_wcB&gclsrc=aw.ds .Δεν γνωριζω αν επιτρεπεται η παραθεση ολοκληρου του λινκ . Μου φανηκε πολυ νορμαλ τιμη για να μπλεκω με σιδερα και με το σκεπτικο οτι θελω εναν βασικα εξοπλισμο για μικρου τυπου ταξιδακια .Εχω και μια βαλιτσα 42 η 45 L .
τις είχα πάρει με 44,99€ προσφορά, αλλά δεν τις φόρες ποτέ!!! από κατασκευή (ραφές και τα σχετικά), μου φάνηκαν πολύ καλές
για τη τιμή τους, θα τις δοκίμαζα :)
 
Top Bottom