Husqvarna 701 Enduro

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Είχε μια διαίσθηση ότι δεν θα συνυπήρχαν με το Τ700 για καιρό μαζί. Με το 701 θα συμβιώσουν για αρκετό καιρό.
Τον βλέπω έτοιμο, ψάχνεται για οθόνες, πύργους ράλλυ κτλ.

Η Aurora έχει σχεδόν έτοιμη για πώληση οθόνη που ξεπερνάει και τις οθόνες από τουριστικά μοντέλα:



Δε μας είπες τιμή ακόμα Srider ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ότι κολλήσατε στην οθόνη, βλέποντας το θεριο, δεν πρέπει να το αναλύσουμε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική. Να πω ότι πρώτα βλέπω τα βίντεο και μετά τα ποσταρω. Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
Ποιο βιδεο?
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ποιο βιδεο?
To βίντεο με τον Αυστραλό μάνιακ...που φοράει το πε εν φε μπουφανακι αλλά παίρνει μέρος και στο 701 enduro Trek με Husky 701 φυσικά...μαλλον εχει το πε εν φε για τις ασφάλτινες και για τα χωματινα παίρνει το 701...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το ότι κολλήσατε στην οθόνη, βλέποντας το θεριο, δεν πρέπει να το αναλύσουμε?
Δε χρειάζεται και πολλή ανάλυση. Τα κιτ αυτά είναι για να γίνει το μηχανάκι πιο αντβε και λιγότερο εντουρο...δηλαδή πιο πολύ σταρπακς και λιγότερο σπαρτιάτικο..τέτοιοι είμαστε θέλουμε τακαρίσια μηχανάκια για τα...σταρπακς...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
To βίντεο με τον Αυστραλό μάνιακ...που φοράει το πε εν φε μπουφανακι αλλά παίρνει μέρος και στο 701 enduro Trek με Husky 701 φυσικά...μαλλον εχει το πε εν φε για τις ασφάλτινες και για τα χωματινα παίρνει το 701...
Βάλτο εδώ να το δούμε και εμεις
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δε μας είπες τιμή ακόμα Srider ...
Δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμα.
Πιστεύω αν δει το θέμα ο Δημήτρης 640 Armageddon να δώσει κάποια έξτρα πληροφορία.

Πάρε εσυ το 701 και θα σου έχω έτοιμη λίστα με αξεσουάρ! :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μα εδώ το έχω βάλει στην προηγούμενη σελίδα...
ΟΚ... Η σκρινσοτ ήταν σε σημείο που δεν βλέπω σε βιδεο
Κοιτάω μόνο δράση...
Ωραία βολτα έκαναν οι τύποι, αλλά θέλουν λίγη προπόνηση ακόμα για καντηλι... Δεν είναι έτοιμοι οι περισσοτεροι :p
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμα.
Πιστεύω αν δει το θέμα ο Δημήτρης 640 Armageddon να δώσει κάποια έξτρα πληροφορία.

Πάρε εσυ το 701 και θα σου έχω έτοιμη λίστα με αξεσουάρ! :)
Έχω έτοιμες 4 λίστες για 4 μηχανάκια...αλλά πρώτα πρέπει να γίνει τεστ...οχι κοβιδ τεστ...test ride...εδω περα αυτα τα μηχανακια μονο με το κυαλι. τωρα που θα καλοκαιριασει ας ελπισουμε οτι θα κινηθει περισσοτερο η κατασταση και θα στειλουν τιποτα στα βόρεια για τεστ.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμα.
Πιστεύω αν δει το θέμα ο Δημήτρης 640 Armageddon να δώσει κάποια έξτρα πληροφορία.

Πάρε εσυ το 701 και θα σου έχω έτοιμη λίστα με αξεσουάρ! :)
Ισως καλύτερα θα ηταν να ανοιξει ο 640 Armageddon ένα θέμα για την οθόνη. Από ό,τι διαβασα στο advrider ενας ιταλος την ξεκίνησε τη φάση κι εκανε συμφωνια με Aurora Rally να κανουν την πώληση. Η μία οθόνη είναι αυτή που έχουν τα πε εν φε και η άλλη είναι του Norder 901. Ελπίζω να μην περιμένουν να βγει πρώτα το Norden κι επίσης να μην είναι πολύ ακριβή.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Srider κάνε μου και μια λίστα με λάστιχα...γιατί από ό,τι είδα το μηχανάκι έρχεται με TKC80 και αυτά δεν κανουν για το troffy... Μήπως να ανοίξω ένα θέμα με τίτλο "χωράνε τα TKC80 στο χώρο μας;" :p
Όλα χωράνε μην ανησυχείς! Μόνο οι γουρούνες δεν...

 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμα.
Πιστεύω αν δει το θέμα ο Δημήτρης 640 Armageddon να δώσει κάποια έξτρα πληροφορία.
Πάρε εσυ το 701 και θα σου έχω έτοιμη λίστα με αξεσουάρ! :)
Το ένα εκ των δύο μονάδων που είχαμε στην κατοχή μας είναι στην προσωπική μοτοσυκλέτα 690 του ιδιοκτήτη του Motion 'N Style το οποίο και το τοποθετήσαμε για να πάρουμε feedback απο απλούς αναβάτες χωρίς να έχουν προκατάληψη για το προϊόν. Το δεύτερο είναι Αμερική.

Έχει τρεις οθόνες, όντως η μία μοιάζει με BMW, οι άλλες δύο με Norden και έχουν διαφορά (oι Norden) την λειτουργία τους (travel και sport). Εμείς, σαν Aurora έχουμε αναλάβει το κομμάτι του σχεδιασμού και κατασκευής του casing, καλωδιώσεων καθώς και διάθεσης/διαφήμησης. Δεν έχω εικόνα τιμής ακόμα, στόχος είναι να βγεί κάτω απο 500 Ευρώ, αλλά επειδή υπάρχει συνεργασία δύο εταιριών, δεν είναι εύκολο να ξέρεις απο πριν τι θα γίνει. Το κουτί ξανασχεδιάστηκε καθώς το αλουμίνιο δεν άφηνε τους διακόπτες αφής που υπάρχουν να δουλέψουν, και κοιτάμε πως θα γίνει να έχει η μονάδα και κάποια επέκταση στο μέλλον μέσα στον σχεδιασμό της. Θα σας κρατήσω ενήμερους μόλις έχουμε νεότερα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έχει κάποια ουσιαστική διαφορά το 701 από το 690 πέρα από τα χρώματα;
Οχι , μονο μια μικρη λεπτομερεια ότι η σέλα του 690 για να βρει πρέπει να τραβήξεις το συρματόσχοινο αφου ξεκλειδώσεις την τάπα βενζίνης.
Ενω στο 701 είναι εκτεθειμένο το συργατόσχοινο και απλά το τραβας και η σέλα βγαίνει.
Κατά τα άλλα ίδιες αναρτήσεις, κτλ.
Το 701 έρχεται με TKC80 ενω το 690 με Μιτας Ε7

Κατά τα άλλα όλα είναι ίδια. Μέχρι και προστατευτική ποδιά να αγοράσεις για το 690 την τοποθετείς στο 701.
Η βάση GPS που προσφέρει η husqvarna είναι ακριβή αλλά ταιριάζει της ΚΤΜ που είναι στο 1/3 των χρημάτων.
Σέλα και πλαστικά είναι διαφορετικά και το σχήμα του ντεπόζιτου που σημαίνει οτι εξάτμιση και σχάρα δεν ταιριάζουν από το ένα μοντέλο στο άλλο.

Εγω τα έχω καθαρά στο κεφάλι μου, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Όποτε θες σου φτιάχνω λίστα! Μόνο ένα budget δώσε :cool:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το ένα εκ των δύο μονάδων που είχαμε στην κατοχή μας είναι στην προσωπική μοτοσυκλέτα 690 του ιδιοκτήτη του Motion 'N Style το οποίο και το τοποθετήσαμε για να πάρουμε feedback απο απλούς αναβάτες χωρίς να έχουν προκατάληψη για το προϊόν. Το δεύτερο είναι Αμερική.

Έχει τρεις οθόνες, όντως η μία μοιάζει με BMW, οι άλλες δύο με Norden και έχουν διαφορά (oι Norden) την λειτουργία τους (travel και sport). Εμείς, σαν Aurora έχουμε αναλάβει το κομμάτι του σχεδιασμού και κατασκευής του casing, καλωδιώσεων καθώς και διάθεσης/διαφήμησης. Δεν έχω εικόνα τιμής ακόμα, στόχος είναι να βγεί κάτω απο 500 Ευρώ, αλλά επειδή υπάρχει συνεργασία δύο εταιριών, δεν είναι εύκολο να ξέρεις απο πριν τι θα γίνει. Το κουτί ξανασχεδιάστηκε καθώς το αλουμίνιο δεν άφηνε τους διακόπτες αφής που υπάρχουν να δουλέψουν, και κοιτάμε πως θα γίνει να έχει η μονάδα και κάποια επέκταση στο μέλλον μέσα στον σχεδιασμό της. Θα σας κρατήσω ενήμερους μόλις έχουμε νεότερα.
Ευχαριστουμε 640 Armageddon πολύ για τις πληροφορίες. είναι πολύ καλή πρακτική το να τα δοκιμάζουν σε πραγματικές συνθήκες αναβάτες που δε συμμετείχαν στο σχεδιασμό προκειμένου να δείτε και σε βάθος χρόνου αν πχ απο κραδασμούς κτλ πρέπει να διαμορφώσετε το casing ωστε να μη δημιουργηθουν θεματα στην οθόνη. Θα μπαίνει η οθόνη στο υπάρχον Rally lite kit είτε για το 701 είτε για τον 690 ή αν καταλαβα καλά θα πρεπει να υπαρχει καποιο αλλο εξαρτημα για να μπορει να μπει στο Rally lite kit; Οταν είναι έτοιμη για διαθεση, θα ειναι καλή ιδέα να ανοιχτεί ενα ξεχωριστό θέμα sto advride.gr για να παρουσιαστεί η οθόνη πιο αναλυτικά όπως της αξίζει.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οχι , μονο μια μικρη λεπτομερεια ότι η σέλα του 690 για να βρει πρέπει να τραβήξεις το συρματόσχοινο αφου ξεκλειδώσεις την τάπα βενζίνης.
Ενω στο 701 είναι εκτεθειμένο το συργατόσχοινο και απλά το τραβας και η σέλα βγαίνει.
Κατά τα άλλα ίδιες αναρτήσεις, κτλ.
Το 701 έρχεται με TKC80 ενω το 690 με Μιτας Ε7

Κατά τα άλλα όλα είναι ίδια. Μέχρι και προστατευτική ποδιά να αγοράσεις για το 690 την τοποθετείς στο 701.
Η βάση GPS που προσφέρει η husqvarna είναι ακριβή αλλά ταιριάζει της ΚΤΜ που είναι στο 1/3 των χρημάτων.
Σέλα και πλαστικά είναι διαφορετικά και το σχήμα του ντεπόζιτου που σημαίνει οτι εξάτμιση και σχάρα δεν ταιριάζουν από το ένα μοντέλο στο άλλο.

Εγω τα έχω καθαρά στο κεφάλι μου, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Όποτε θες σου φτιάχνω λίστα! Μόνο ένα budget δώσε :cool:
Δε με μπέρδεψες καθόλου. Αν δεν οδηγήσω δλδ δεν κάνω test ride δεν το παίρνω απόφαση. Στα σίγουρα αξεσουαρ είχα παντως μια πιο κοντή εξατμιση σαν την wings και καποια ζελατινα μπροστά όπως αυτή από Rade Garage. Σίγουρα η οθόνη από aurora αλλά αν πρέπει να μπει μονο στο δικο της kit ξεφευγει οικονομικα. Εχω κι αλλα αλλά τι να συζηταμε θεωρητικά...αμα γινει το test ride και ληφθουν οι αποφασεις τα λέμε τοτε αναλυτικα...ειναι και τα μονο 2 χωματινα μηχανακια που σκεφτομαι το 690 και το 701...όλα τα άλλα είναι ασφάλτινα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το 2017 που ήρθα πολύ κοντά στην απόκτηση ενός 701, διαπίστωσα ότι κολλήσεις στο πλαίσιο (κυρίως στο λαιμό της μοτοσυκλέτας) ήταν κάπως πιο προσεγμένες στο 701 από ότι στο 690 της ίδιας εποχής. Αυτό το γράφω με κάποια επιφύλαξη γιατί είναι εύκολο να σε γελάσει και το χρώμα στο πλαίσιο που είναι διαφορετικό και γιατί δεν τα έλεγξα same time (το Husky το είδα στη Πλαταιών ενώ το KTM στη Λεωφ. Βουλιαγμένης). Αμφότερα ήταν μοντέλα 2016 οπότε και το Husky ήταν το μοντέλο χωρίς τον έξτρα αντικραδασμικό άξονα και χωρίς την αυξημένη ιπποδύναμη (χαρακτηριστικά που απέκτησαν τα μοντέλα 2017)).

Το 2017 το Husky 701 διαφοροποιήθηκε από το αδερφό 690. Είχε μεγαλύτερη δύναμη κατά 6 άλογα, μεγαλύτερη ροπή κατά 3 Nm και έναν έξτρα ενδιάμεσο αντικραδασμικό άξονα, πράγματα που το KTM απέκτησε άμεσα στον Δούκα αλλά αργότερα στα SM και R μοντέλα. Η αυξημένη ιπποδύναμη και ροπή επιτεύχθηκαν με 1000 στροφές παραπάνω στο κινητήρα.

Από το 2018 τα νέας γενιάς μοντέλα KTM και Husky έχουν έρθει πολύ-πολύ κοντά. Απέκτησαν τα ίδια χαρακτηριστικά ως προς τον κινητήρα ωστόσο συνεχίζουν να υπάρχουν μικρές διαφορές. Συνοπτικά είναι οι παρακάτω:

  • Ζύγισμα: Το Husky έχει ελαφρώς καλύτερο ζύγισμα με αναλογίες 45,1% / 54,9% έναντι 44,7% / 55,3% του KTM
  • Τιμόνι: Το ΚΤΜ έχει ελαφρώς φαρδύτερο τιμόνι
  • Σέλα: Το Husky έχει περισσότερο "ψωμί" στο εμπρός τμήμα της σέλας, πράγμα που το καθιστά λίγο πιο ξεκούραστο αλλά και λίγο πιο ψηλό
  • Ντεπόζιτο: Το KTM έχει μισό λίτρο μεγαλύτερο ντεπόζιτο (το οποίο μάλλον ευθύνεται και για τη μικρή διαφορά στο ζύγισμα της μοτοσυκλέτας)
  • Εξάτμιση: Διαφορετικό σχήμα στις εξατμίσεις που δίνουν ένα μικρό προβάδισμα στα Nm υπέρ του ΚΤΜ (73,5 Nm αντί 71 Nm το Husky)
  • Βάρος: Το Husky είναι ένα κιλό ελαφρύτερο
Τέλος το ΚΤΜ διαθέτει μια θύρα USB στο πλάι της μάσκας του (κοντά στο φλας) που δεν διαθέτει το Husky.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom