Husqvarna 701 Supermoto

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αγαπημένοι μου αναγνώστες, όσοι δεν είστε παντρεμένοι (με ή χωρίς παιδιά), αρραβωνιασμένοι ή «κάπως» δεσμευμένοι, εάν το θέλετε μπορείτε να αγνοήσετε τούτον εδώ τον πρόλογο! Οι υπόλοιποι είμαι σίγουρος πως με καταλαβαίνετε στο μέγιστο! Και όσοι παντρεμένοι με ή χωρίς παιδιά) αρραβωνιασμένοι ή «κάπως» δεσμευμένοι δε με καταλαβαίνετε... σας εύχομαι στη ζωή σας να είναι διηνεκή αυτή τη μακαριότητα... (κολόφαρδοι, ε κολόφαρδοι).

Αγαπητέ μοτοσυκλετιστή, μηχανόβιε, οδηγέ μοτό ή όπως θες να αποκαλείς τον εαυτό σου, σε καταλαβαίνω... πάσχεις από μοτολοίμωξη!

Και αν και η κατάσταση είναι άσχημη και μάλλον αναρωτιέσαι που διάολο πήγαν οι διακοπές με τη μηχανή και μαζί πακέτο και οι μικρές –λέμε τώρα- τριήμερες αποδράσεις με συμπορευτή το έτερον ήμιση ή και χωρίς αυτήν/αυτόν, ένα θέλω να ξέρεις... λύση υπάρχει!

Η κατάσταση έχει κάπως έτσι:
Το έτερον ήμιση όλο και περιορίζει τις βολτές μαζί σου, το μικρό παιδί έχει αυξημένες απαιτήσεις φροντίδας και έτσι και αλλιώς οι «μεγάλες» βόλτες αρχίζουν και πονάνε οικονομικά. Με αυτά και αυτά οι μοτομεζεδομαζώξεις γίνανε μοτομπύρες και οι μοτομπύρες έγιναν μοτοκαφέδες, τα δε μοτοτριήμερα έγιναν... αναμνήσεις!
Κι επειδή η Αφρικάνα αφενός μεν δε πιάνεται στα 16 χιλιάρικα, το 1290 επίσης -και δεν πιάνεται- και δεν το έχεις πια ανάγκη, αλλά συνεχίζεις να πάσχεις από μοτολοίμωξη. Και επειδή η ασθένεια είναι ανίατη και οι θεραπείες διαρκείας που καλύπτοταν από τα όμορφα ηλιόλουστα Σαββατοκύριακα και όσο περνάει ο καιρός αυτά όλο και εκλείπουν... μια εταιρεία σκέφτηκε και έβγαλε σε ενέσιμη μορφή το ίδιο μέγεθος απολαυστικής θεραπείας αν και σε πολύ πιο σύντομες χρονικές αποδράσεις, οι οποίες μπορούν να διαρκέσουν από μία μέχρι και δώδεκα ώρες. Ίσως μια βόλτα στο κέντρο της πόλης που ζεις ή μια μεγαλύτερη σε ακτίνες από 50 έως 200 χλμ με αρκετές δόσεις αδρεναλίνης θα σε κάνουν να ξεχάσεις τη μικρή φαλακρίτσα, τη μικρή μπυροκοιλίτσα και οτι άλλο ενεπιθύμητο σε συνοδεύει κατά τη διάρκεια της δύσκολης καθημερινότητας σου.

Η θεραπεία έχει τη μορφή:



Όχι-όχι, γράψτε λάθος... αυτή είναι η άσχημη εκδοχή

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-



εχμ... Αυτή είναι ακόμη πιο άσχημη...

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-



...σόρυ, αλλά αυτός που σκέφτηκε να φέρουν "αυτό" από το χαρτί στην παραγωγή, έχει "θέμα"!


Λοιπόν, ΕΔΩ είμαστε!

-

-

-

-

-




Και αφού άντεξες αγαπητέ αναγνώστη να με διαβάζεις μέχρι εδώ πάμε κλείνοντας να δούμε ποιες είναι οι βασικές διαφορές από το εντούρο αδερφάκι του (τα υπόλοιπα έχουν αναλυθεί πολλαπλώς στο ανάλογο θέμα)

1) Κύρια μετάδοση: στο ENDURO (15/45), στο SUPERMOTO (16/42)

2) Μπροστινή ανάρτηση: στο ENDURO (WP-USD 4CS 48mm), Travel 275mm, στο SUPERMOTO (WP-USD 48mm, Travel 215mm)

3) Πίσω ανάρτηση: στο ENDURO (WP Monoshock, Travel 275mm), στο SUPERMOTO (WP Monoshock, Travel 250mm)

4) Μπροστινό φρένο: στο ENDURO (2 piston πλευστός Δίσκος 300mm), στο SUPERMOTO (4 piston ακτινικός Δίσκος 320mm)

5) Ελαστικά Εμπρός/Πίσω: στο ENDURO (90/90-21, 140/80-18), στο SUPERMOTO (120/70-17, 160/60-17)

6) Triple Clamp Offset: στο ENDURO (32mm), στο SUPERMOTO (35mm)

7) Μεταξόνιο: στο ENDURO (1504 +/- 15mm), στο SUPERMOTO (1480 +/- 15mm)

8) Απόσταση από το έδαφος: στο ENDURO (280mm), στο SUPERMOTO (270mm)

9) Ύψος σέλας: στο ENDURO (910mm), στο SUPERMOTO (890mm)



Τέλος ένα ωραίο και ανθρώπινο βιντεάκι στη πιο εύκολη γλώσσα της Ευρώπης (βάλαμε και υπότιτλους)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ξέρει κανείς τις ποινές για τρομοκρατία σε γιαγιάδες και ανήλικα?:devilish:
Πάντως αν έρθει η στιγμή και καταφέρω να φτάσω στο ταμείο θα έχω σοβαρό πρόβλημα αν θα επιλέξω το E ή το SM.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως βλέπω οτι αν κάποιος θέλει να κάνει και το ένα και το άλλο (πχ με έξτρα τροχούς), μάλλον θα πρέπει να διαλέξει το SM, κυρίως λόγο διαφοράς στο Offset στις δισκόπλακες του τιμονιού. Φυσικά θα χάσεις τις διαδρομές και το κλείστο cartritz του Ε, αλλά θα έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα στις μεγάλες ταχύτητες στην άσφαλτο.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως αν έρθει η στιγμή και καταφέρω να φτάσω στο ταμείο θα έχω σοβαρό πρόβλημα αν θα επιλέξω το E ή το SM.
Επειδή θα με βασάνιζε για πολλούς μήνες το ερώτημα... το έλυσα με την αξιόπιστη διαδικασία του "a-be-ba-blom" και νομίζω πως ή έτσι ή αλλιώς το αποτέλεσμα θα είναι τελικά το ίδιο FUN!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε μου σε καταλαβαίνω έχοντας την χαρά να έχω δύο υπέροχα παιδιά την κόρη 10 χρονών και τον γιο 2 χρονών η ευκαιρίες για μοτοβόλτα είναι ελάχιστες !!
Αλλά κοίταξα όλα αυτά τα χρόνια να έχω μια μοτοσικλέτα έστω και για μικρές αποδράσεις χαράς !!


Όσο για εσένα είναι θέμα χρόνου...
για να σου πούμε με Γειά το εργαλείο ....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@STF Στεφανε...πολυ καλα τα λες και ευχομαι να σε δουμε πανω σε ενα τετοιο αφου το λιγουρευεσαι...;)Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα ειδικα για SM...παρα το μονο που με νοιαζει ειναι να λειτουργει το εργαλειο και να καβαλαω(πολυ μπρουταλε σεξιστικο ακουστηκε αυτο ρε γεροοοο:D:p)...Η μοτοσυκλετα ειναι η τζουρα μας και η παρηγορια μας απο ολα...οπότε βουρ...κρανος πρωτη και φυγαμεεε...:friendship:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Στέφανε, όλα καλά και ωραία, αλλά μου το χαλάς με το σουπερ μοτο!
Το εντούρο είναι πιο άγριο και ποζεράδικο (με 400 ευρώ κάνεις έτσι τη μούρη)



ή έτσι:



Γούστα είναι αυτά, πλάκα κάνω. Σε όποια εκδοχή το 701, πάλι πανέμορφο είναι!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Srider και εντάξει, μας κάνεις μια καλοπιστική πρόταση, δε μας λες και από που μπορούμε να τα πάρουμε δαύτα σε περίπτωση που καταλήξουμε στο εντούρο;
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc


...σόρυ, αλλά αυτός που σκέφτηκε να φέρουν "αυτό" από το χαρτί στην παραγωγή, έχει "θέμα"!
Ωπα..!
Το 690sm ειναι στην ιδια κατηγορια οψης με το xt660z Tenere, ειναι ενα ομορφα "ασχημο" μηχανακι!
Το λατρευω, το εχει ο αδερφος μου απο το '10, κα-τα-πλη-κτι-κο.
Το μονο μειον του ειναι οτι εχει τις εξατμισεις ετσι που δεν γινεται να του "πεταξεις πανω" 1 σαμάρι και να πας ταξιδακι με το ετερον ημισυ..
Κατα τ'αλλα το μοτερ αυτο δεν υπαρχει..!!!
Οτι καλυτερο εχει βγει στην παραγωγη τα τελευταια χρονια και νομιζω θα αργησουμε να δουμε κατι καλυτερο απο αυτον τον μαγικο κινητηρα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωπα..!
Το 690sm ειναι στην ιδια κατηγορια οψης με το xt660z Tenere, ειναι ενα ομορφα "ασχημο" μηχανακι!
Το λατρευω, το εχει ο αδερφος μου απο το '10, κα-τα-πλη-κτι-κο.
Το μονο μειον του ειναι οτι εχει τις εξατμισεις ετσι που δεν γινεται να του "πεταξεις πανω" 1 σαμάρι και να πας ταξιδακι με το ετερον ημισυ..
Κατα τ'αλλα το μοτερ αυτο δεν υπαρχει..!!!
Οτι καλυτερο εχει βγει στην παραγωγη τα τελευταια χρονια και νομιζω θα αργησουμε να δουμε κατι καλυτερο απο αυτον τον μαγικο κινητηρα...
Μωρέ καλό είναι, δεν είπαμε το αντίθετο αλλά σχεδιαστικά.... τουλάχιστον εμένα δεν!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
@Srider και εντάξει, μας κάνεις μια καλοπιστική πρόταση, δε μας λες και από που μπορούμε να τα πάρουμε δαύτα σε περίπτωση που καταλήξουμε στο εντούρο;
Βασικά υπάρχουν αρκετές εταιρείες αλλά πρέπει να κοιτάξω στο γκρουπ του husqvarna 701 στο Facebook για να τις θυμηθώ.

Μια που παίζει αρκετά και τη θυμάμαι είναι αυτή:

http://www.nomad-adv.com/husqvarna-701-nomad.html

Πάρε εσύ με το καλό το 701 και τις βρίσκουμε τις λεπτομέρειες!!

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βασικά υπάρχουν αρκετές εταιρείες αλλά πρέπει να κοιτάξω στο γκρουπ του husqvarna 701 στο Facebook για να τις θυμηθώ.

Μια που παίζει αρκετά και τη θυμάμαι είναι αυτή:

http://www.nomad-adv.com/husqvarna-701-nomad.html

Πάρε εσύ με το καλό το 701 και τις βρίσκουμε τις λεπτομέρειες!!

Sent from my D5803 using Tapatalk
Σωστή παρατήρηση! Αλλά δεν είναι κακό να ονειρευόμαστε μέχρι τότε (καλά να 'μαστε πρωτίστως). :friendship:

Παρεπιπτώντος, ωραίο λινκ το 'χα πετύχει παλαιότερα αλλά δεν το θυμόμουν.
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Νομίζω οτι είναι ενα απο τα καλύτερα μερκετιστικα κόλπα που έχει κάνει εταιρεία τα τελευταία χρόνια, μάζεψε κακγουρο vloggers απο όλο τον κόσμο και τους έδωσαν απο ένα 701 SM
για να μη βάζω πολλά βίντεο διαλέξτε ότι θέλετε.

https://www.youtube.com/results?search_query=701 RIDEOUT





:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μόνο εμένα δεν μου αρέσει ΚΑΘΌΛΟΥ το 701?!?!? :muted:
Εμ μα κι εσύ, εδώ μέσα -στο παρόν θέμα- τι περιμένεις να μαζευτούμε όσοι δεν μας αρέσει; Γούστα είναι αυτά και είμαι σίγουρος πως και σε άλλους δεν θα αρέσει (λίγους :D )
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Εμ μα κι εσύ, εδώ μέσα -στο παρόν θέμα- τι περιμένεις να μαζευτούμε όσοι δεν μας αρέσει; Γούστα είναι αυτά και είμαι σίγουρος πως και σε άλλους δεν θα αρέσει (λίγους :D )
Χαχα παρότι τρελαμένος μοταρντακιας από μικρός μου αρέσει η παλιά απλή και λεπτή γραμμή.
Αυτή τη χοντροκομμενη ουρά στο πλάι του 701 δεν θα την χωνέψω πότε!! :hungover:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χαχα παρότι τρελαμένος μοταρντακιας από μικρός μου αρέσει η παλιά απλή και λεπτή γραμμή.
Αυτή τη χοντροκομμενη ουρά στο πλάι του 701 δεν θα την χωνέψω πότε!! :hungover:
Ναι θα παραδεχθώ πως το κρυμμένο ντεπόζιτο είναι το σημείο που τη κάνει να φαίνεται λίγο χοντροκομμένη. Από την άλλη έχεις ώφελος σε ζύγισμα και 3-4 περισσότερα λίτρα!

Αφού είσαι μοταρντάκιας θα χρειαστώ τα φώτα σου πριν την τελική επιλογή όταν έρθει η τιμημένη μέρα!

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν μπορούν οι admin και moderators να ρίξουν μια ματιά γιατί το θέμα Husqvarna 701 Enduro (όχι το παρόν που είναι Supermoto) δεν λειτουργεί...
Βρίσκεται ξέμπαρκο μόνο του στη κατηγορία On/Off αλλά δεν μπορείς να αναρτήσεις τίποτα.

Σήμερα κάναμε ένα test ride με τον @Λευκάδιος και στα δυο μηχανάκια και κάτι μπορούμε να γράψουμε... έχουν διαφορές.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αν μπορούν οι admin και moderators να ρίξουν μια ματιά γιατί το θέμα Husqvarna 701 Enduro (όχι το παρόν που είναι Supermoto) δεν λειτουργεί...
Βρίσκεται ξέμπαρκο μόνο του στη κατηγορία On/Off αλλά δεν μπορείς να αναρτήσεις τίποτα.

Σήμερα κάναμε ένα test ride με τον @Λευκάδιος και στα δυο μηχανάκια και κάτι μπορούμε να γράψουμε... έχουν διαφορές.
Το ειχα προσέξει κι εγώ. Κάτι όντως συμβαίνει με το θέμα..

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το ειχα προσέξει κι εγώ. Κάτι όντως συμβαίνει με το θέμα..

Σεντ φρομ Ténéré φον
Θα πάτησε πάλι τίποτα κουμπάκια ο Φοίνικας από την χαρά του μόλις το είδε....
....θα το δουν οι αρμόδιοι κ θα το διορθώσουν.

Πουλή μας...μείνε μακριά από τα κουμπάκια...πιάνε μόνο τον Ποντίκη...ναι...? :p
 
Top Bottom