Husqvarna Norden 901 Concept

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το μηχανάκι είναι λίρα 100 πλέον.
Με την πίσω σκέψη που έχουμε ήδη αναλύσει, ότι η ταυτόχρονη κυκλοφορία αυτού και του σχεδίου του κινητήρα του 2024 χαλάει το pride of ownership.



Να θυμίσω τα Άφρικα τα ορίτζιναλ που πωλούνται ακόμα σε Μέγκα κριντζ τιμές, να δούμε λίγο την ποδιά για να θυμηθούμε κάτι σχεδιαστικές λεπτομέρειες...



Στο Χόντα είναι ακόμα ουαου σαταπ αντ τέικ μάι γιούροζ, στο χασκι δεν βλέπεται... Ποτανα γήρανση, κάθε τι παλιό ήταν τέλειο και τα καινούργια για Καιάδα. Αχ.
Του Άφρικα είναι σαφώς πιο ωραία αλλά δεν θα κολλήσουμε σε μια ποδιά τώρα.

Είναι πολύ όμορφη ΚΑΙ αυτή η νέα έκδοση με τις μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το έχω δεί απο κοντά όπως και όλοι άλλωστε....πολύ πιο ωραίο από τα αντίστοιχα ΚΤΜ εννοείται.....αλλά στο προφίλ μου φαίνεται λίγο μικρό σαν μηχανάκι....το μεταξόνιο εννοώ......δεν είναι μακρύ μηχανάκι σαν το 990 ή σαν το ΤΕΝΕΡΕ,σαν το ΤΟΥΑΡΕΓΚ κλπ,κλπ....μοιάζει όσο κοντό σε μήκος είνια πχ ένα CB500X....δεν ξέρω αν είναι οφθαλμαπάτη, δεν έχω κάτσει να δω νούμερα, μήκη κλπ, αλλά όταν το κοιτάς στο πλαι φαίνεται μικρό αυτό το μηχανάκι, ενώ από πίσω και από μπροστά φαίνεται μηχανάρα, όταν πάς από κοντά και το βλέπεις ξενερώνεις λίγο........Τώρα βέβαια με τις νέες αναρτήσεις που το ψηλώσανε μπορεί να δείξει πιο πολυ, να αγριέψει.....
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Το έχω δεί απο κοντά όπως και όλοι άλλωστε....πολύ πιο ωραίο από τα αντίστοιχα ΚΤΜ εννοείται.....αλλά στο προφίλ μου φαίνεται λίγο μικρό σαν μηχανάκι....το μεταξόνιο εννοώ......δεν είναι μακρύ μηχανάκι σαν το 990 ή σαν το ΤΕΝΕΡΕ,σαν το ΤΟΥΑΡΕΓΚ κλπ,κλπ....μοιάζει όσο κοντό σε μήκος είνια πχ ένα CB500X....δεν ξέρω αν είναι οφθαλμαπάτη, δεν έχω κάτσει να δω νούμερα, μήκη κλπ, αλλά όταν το κοιτάς στο πλαι φαίνεται μικρό αυτό το μηχανάκι, ενώ από πίσω και από μπροστά φαίνεται μηχανάρα, όταν πάς από κοντά και το βλέπεις ξενερώνεις λίγο........Τώρα βέβαια με τις νέες αναρτήσεις που το ψηλώσανε μπορεί να δείξει πιο πολυ, να αγριέψει.....
Οφθαλμαπατη... ειναι πολυ μακρυτερο απο CB500X, λιγο μακρυτερο απο Touareg και πιο κοντο απο 990 και Tenere...
Τωρα που ψηλωσε μπορει να σου φανει ακομα πιο κοντο (σε μηκος)...
Παντως στους περισσοτερους αρεσει πιο πολυ οταν το βλεπουν απο κοντα...βεβαια εγω δεν ειμαι και ο πιο αμεροληπτος...;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά είναι (στο εξωτερικό τουλάχιστον, για την Μπανανία μας περιμένουμε) καλό VFM γιατί έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (το πιο ψηλές δεν με ένοιαζε αλλά τέλος πάντων, πες ότι είναι πρόσθετο καφετεριακό υπερατού) και ικανοποιητικό αριθμό έξτρα εξοπλισμού που θα έβαζε κάποιος έτσι και αλλιώς.

Είμαι σε μιά φάση "αλλαγής για την αλλαγή" και παρά τις προς το αντίθετο προτάσεις του κοριτσιού, το XR+950=901E είναι ζεστή σκέψη.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Θεωρώ κι εγώ ότι αν κάποιος είχε χρήματα για μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ do-it-all μοτοσυκλέτα, πραγματικά αυτό το 901 Expedition με τις από το πάνω ράφι αναρτήσεις είναι, μαζί με το Desert X, οι καλύτερες επιλογές ΓΕΝΙΚΑ, και όχι μόνο στην κατηγορία τους, καθώς και το γκάζι έχουν που δεν έχουν οι μικρές και την υπερβολή ΔΕΝ έχουν που έχουν οι μεγάλες, και επίσης... βλέπονται! Παρότι μου αρέσει το 901 (σε αντίθεση με τα ΚΤΜ όπως έχω ξαναπεί), από τις δύο θα πήγαινα στο DesertX γιατί εκτός από απολαυστική είναι και μουν@ρ@!!!

Βασικά είναι (στο εξωτερικό τουλάχιστον, για την Μπανανία μας περιμένουμε) καλό VFM γιατί έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (το πιο ψηλές δεν με ένοιαζε αλλά τέλος πάντων, πες ότι είναι πρόσθετο καφετεριακό υπερατού) και ικανοποιητικό αριθμό έξτρα εξοπλισμού που θα έβαζε κάποιος έτσι και αλλιώς.

Είμαι σε μιά φάση "αλλαγής για την αλλαγή" και παρά τις προς το αντίθετο προτάσεις του κοριτσιού, το XR+950=901E είναι ζεστή σκέψη.
Γιάννη στην τελευταία σκέψη σου, επέτρεψέ μου να... προσπαθήσω να σε συγκρατήσω! :yew:
Ναι το 901Ε είναι η σύγχρονη έκδοση του 950, όμως το τελευταίο μοιάζει και το πλέον "περιττο" στον σταύλο σου, καθώς πέφτει ανάμεσα στο XR και στο 650Χ. Κρατάς το 950 ως ένα iconic bike ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ, αλλά ένα σύγχρονο 950 (λέγε με 901Ε) δε θα σου δώσει ούτε τις (πολύ) γρήγορες βόλτες του XR, ούτε την ευκολία offroad του Χ. Αυτά είναι τα θετικά για όσους αποφασίσαμε να έχουμε περισσότερες της μιας μοτοσυκλέτας, πιο εξειδικευμένων για κάθε δραστηριότητα. Τα αρνητικά τα ξέρεις...
Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Απλά τη γνώμη μου λέω...
:friendship:
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Αν έδινα το Tuareg μόνο για αυτό θα το έκανα εγώ προσωπικά.
Δύσκολη η απόφαση αλλά άμα μπει στο μυαλό αστα να πάνε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
από τις δύο θα πήγαινα στο DesertX γιατί εκτός από απολαυστική είναι και μουν@ρ@!!!

:friendship:
Μιλάμε για μηχανάκι που έχει 20.000€............για να μην ξεχνιόμαστε για το ducati...........
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
πόσο πάει το 901?
''Η νέα Norden 901 Expedition αναμένεται να είναι διαθέσιμη τις επόμενες εβδομάδες με την τιμή να κυμαίνεται στις 17.700 ευρώ, περίπου 1.000 ευρώ πάνω από την στάνταρ έκδοση''.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
''Η νέα Norden 901 Expedition αναμένεται να είναι διαθέσιμη τις επόμενες εβδομάδες με την τιμή να κυμαίνεται στις 17.700 ευρώ, περίπου 1.000 ευρώ πάνω από την στάνταρ έκδοση''.
Τελικα ηταν ευσεβης ποθος...συμφωνα με τα κεντρικα της KTM, η τιμη του Expedition θα ειναι 18.200 :(
 
Top Bottom