Husqvarna Norden 901 Concept

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εν τω μεταξύ λέει "αξίζει η αναμονή ως το 2022" λες και θα οδηγήσουμε μέσα στο 2021, τζάμπα τα λεφτά στα τέλη.


Δεύτερη φορά που διαβάζουμε για θέση "πιο μέσα", μετά το άρθρο του Bikeit με την διαρροή στοιχείων για χαμηλότερες σέλες στα νέα 1290. Ελπίζω ότι δεν θα έρθει πιο κοντά η σέλα στα μαρσπιέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
εν τω μεταξύ λέει "αξίζει η αναμονή ως το 2022" λες και θα οδηγήσουμε μέσα στο 2021, τζάμπα τα λεφτά στα τέλη.


Δεύτερη φορά που διαβάζουμε για θέση "πιο μέσα", μετά το άρθρο του Bikeit με την διαρροή στοιχείων για χαμηλότερες σέλες στα νέα 1290. Ελπίζω ότι δεν θα έρθει πιο κοντά η σέλα στα μαρσπιέ.

Πιστεύω και εύχομαι πως μετά τον Μάρτη θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε αλλά υπομονή ως τότε.
Δεν ξέρω τι θα γίνει με τα εκτός συνόρων ταξίδια.

(Το μηχανάκι ωραίο είναι και περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πιστεύω και εύχομαι πως μετά τον Μάρτη θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε αλλά υπομονή ως τότε.
Δεν ξέρω τι θα γίνει με τα εκτός συνόρων ταξίδια.

(Το μηχανάκι ωραίο είναι και περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες).
Κώστα συζητούσαμε τώρα με φίλους, διαφημίζεται ότι ο ρυθμός εμβολιασμού θα είναι 120,000 το μήνα. Υποτίθεται ότι χρειάζεται το 70% του πληθυσμού (50%+ λένε άλλοι, τέλος πάντων) για να υπάρχει... ανοσία αγέλης, ΑΝ το εμβόλιο εξασφαλίζει ανοσία, ΑΝ εξασφαλίζει μη μεταδοτικότητα. Με 360,000 κόσμου στα 10,000,000 θα είμαστε τραγικότατα μακριά από κάτι τέτοιο, όχι μόνο στην Ελλάδα, σε όλες τις χώρες.

Το μηχανάκι είναι απίθανο (καλά και το 890R είναι) αν έρθει με τις καλές αναρτήσεις δηλαδή, θα σκάσει και τιμολογιακά κανένα χιλιαρικάκι πάνω από το 890R και θα στεναχωρηθούμε λίγο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
H ΚΤΜ ακούει και διαβάζει Κούλη. Αστους να αποταμιεύουν για να έρθω το 2022 να τους τα πάρω χοντρά. Το Norden λογικά σε τιμή θα ειναι λίγο κάτω από 1290 και λογικα πολύ κοντα στο 890...Αποταμιεύετε. Αγέλη σιγουρα υπάρχει, ανοσία όμως όχι...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η ΚΤΜ διαβάζει ΕΕ που επέτρεψε για μιά χρονιά ακόμα τα euro4 και πάει να σηκώσει κούπα στα euro5, μην χρεωνόμαστε διπλές πιστοποιήσεις δεν είναι καιρός για σπατάλες.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Κώστα συζητούσαμε τώρα με φίλους, διαφημίζεται ότι ο ρυθμός εμβολιασμού θα είναι 120,000 το μήνα. Υποτίθεται ότι χρειάζεται το 70% του πληθυσμού (50%+ λένε άλλοι, τέλος πάντων) για να υπάρχει... ανοσία αγέλης, ΑΝ το εμβόλιο εξασφαλίζει ανοσία, ΑΝ εξασφαλίζει μη μεταδοτικότητα. Με 360,000 κόσμου στα 10,000,000 θα είμαστε τραγικότατα μακριά από κάτι τέτοιο, όχι μόνο στην Ελλάδα, σε όλες τις χώρες.

Το μηχανάκι είναι απίθανο (καλά και το 890R είναι) αν έρθει με τις καλές αναρτήσεις δηλαδή, θα σκάσει και τιμολογιακά κανένα χιλιαρικάκι πάνω από το 890R και θα στεναχωρηθούμε λίγο.

Τοσο εχουν πει? με αυτο το ρυθμο ο εμβολιασμος του πληθυσμου θα παρει 10 χρονια...Πως τα καταφεραν ετσι παλι οι αριστοι?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προστασία εμπορικού ισοζυγίου, δεν κυκλοφορείς, δεν αγοράζεις μηχανάκια, μειώνονται οι εισαγωγές, έχουμε ανάπτυξη και σαξές στόρι.

Δίνουμε και χρόνο στην ΚΤΜ να ισιώσει τα παιδικά του Norden για να το χαιρόμαστε περισσότερα χρόνια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κώστα συζητούσαμε τώρα με φίλους, διαφημίζεται ότι ο ρυθμός εμβολιασμού θα είναι 120,000 το μήνα. Υποτίθεται ότι χρειάζεται το 70% του πληθυσμού (50%+ λένε άλλοι, τέλος πάντων) για να υπάρχει... ανοσία αγέλης, ΑΝ το εμβόλιο εξασφαλίζει ανοσία, ΑΝ εξασφαλίζει μη μεταδοτικότητα. Με 360,000 κόσμου στα 10,000,000 θα είμαστε τραγικότατα μακριά από κάτι τέτοιο, όχι μόνο στην Ελλάδα, σε όλες τις χώρες.

Το μηχανάκι είναι απίθανο (καλά και το 890R είναι) αν έρθει με τις καλές αναρτήσεις δηλαδή, θα σκάσει και τιμολογιακά κανένα χιλιαρικάκι πάνω από το 890R και θα στεναχωρηθούμε λίγο.
:(
Εύχομαι να κάνετε λάθος γιατί αλλιώς οι επόμενοι μήνες θα είναι μεγάλο ζόρι. Αν μυρίσει άνοιξη και είμαστε ακόμα μαντρωμένοι θα είναι μεγάλο πρόβλημα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πέρασα από τη τοπική Husqvarna σήμερα το πρωί:
Το 901 θα αποκαλυφθεί τον Νοέμβρη του 2021.
Ήξερε αρκετά αλλά δεν ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες. Για την ακρίβεια δεν του επιτρεπόταν.
Αλλά μου είπε ότι είδε πριν μια εβδομάδα αρκετό υλικό για το 901 Norden και θα είναι φανταστικό εργαλείο.
Το είδε σε γκρι χρώμα αλλά θα έρχεται σε 2 χρωματικούς συνδυασμούς. Νομίζω δεν ήθελε να μου πει το άλλο χρώμα.
Στεκόμασταν μπροστά σε ένα κούτα ΚΤΜ 890 R, και μου είπε οτι θα έχει ίδιο κινητήρα (ΟΚ, αυτό το ξέραμε) και τιμή ίδια με το 890 R... Αυτό με εξέπληξε, γιατί πίστευα ότι θα ήταν πιο ακριβό το 901.

Έβαλε ήδη παραγγελία για 15 κομμάτια αλλά ξέρει ότι θα πάρει λιγότερα. Πάντα έτσι συμβαίνει μου είπε.
Επίσης μου είπε ότι τον ρωτάνε συνέχεια για το 701 LR (αυτό που έχω με τα έξτρα μπροστινά ντεπόζιτα) και απογοητεύονται που δεν βγαίνει πια.
Πήγανε αρκετοί να αγοράσουν το 701 LR μετά το καλοκαίρι αλλά είχε ήδη εξαντληθεί. Γύρω στα 13-15 LR πούλησε αυτός.
Του ανέφερα ότι σκέφτομαι στο μέλλον να βάλω πύργο για καλύτερη ανεμοκάλυψη κ GPS και μου είπε να περιμένω μέχρι τον Νοέμβρη που θα εμφανιστεί το 901. Μετά θα με φτιάξει με ανταλλαγή... (αντί να τα δώσω για πύργο να τα σκάσω σε αυτόν για το 901)
Του χαμογέλασα, του απάντησα ότι θα με βάλει σε έξοδα (κυριώς δικαστικά γιατί θα με χωρίσει η γυναίκα μου) και έφυγα.

Καλή σας μέρα και απολαύστε το χιόνι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πέρασα από τη τοπική Husqvarna σήμερα το πρωί:
Το 901 θα αποκαλυφθεί τον Νοέμβρη του 2021.
Ήξερε αρκετά αλλά δεν ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες. Για την ακρίβεια δεν του επιτρεπόταν.
Αλλά μου είπε ότι είδε πριν μια εβδομάδα αρκετό υλικό για το 901 Norden και θα είναι φανταστικό εργαλείο.
Το είδε σε γκρι χρώμα αλλά θα έρχεται σε 2 χρωματικούς συνδυασμούς. Νομίζω δεν ήθελε να μου πει το άλλο χρώμα.
Στεκόμασταν μπροστά σε ένα κούτα ΚΤΜ 890 ραλυ, και μου είπε οτι θα έχει ίδιο κινητήρα (ΟΚ, αυτό το ξέραμε) και τιμή ίδια με το 890 ραλυ... Αυτό με εξέπληξε, γιατί πίστευα ότι θα ήταν πιο ακριβό το 901.

Έβαλε ήδη παραγγελία για 15 κομμάτια αλλά ξέρει ότι θα πάρει λιγότερα. Πάντα έτσι συμβαίνει μου είπε.
Επίσης μου είπε ότι τον ρωτάνε συνέχεια για το 701 LR (αυτό που έχω με τα έξτρα μπροστινά ντεπόζιτα) και απογοητεύονται που δεν βγαίνει πια.
Πήγανε αρκετοί να αγοράσουν το 701 LR μετά το καλοκαίρι αλλά είχε ήδη εξαντληθεί. Γύρω στα 13-15 LR πούλησε αυτός.
Του ανέφερα ότι σκέφτομαι στο μέλλον να βάλω πύργο για καλύτερη ανεμοκάλυψη κ GPS και μου είπε να περιμένω μέχρι τον Νοέμβρη που θα εμφανιστεί το 901. Μετά θα με φτιάξει με ανταλλαγή... (αντί να τα δώσω για πύργο να τα σκάσω σε αυτόν για το 901)
Του χαμογέλασα, του απάντησα ότι θα με βάλει σε έξοδα (κυριώς δικαστικά γιατί θα με χωρίσει η γυναίκα μου) και έφυγα.

Καλή σας μέρα και απολαύστε το χιόνι!
Οταν και Αν αποφασίσεις να πας στο 901 ,
στείλε πμ με την προτεινόμενη τιμή ανταλλαγής
κι ένα iban να στα περάσω
Φορτωτική πρόσβαση απο κει πάνω για ΓκρηκΕλλάντ ,έχουμε...?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στεκόμασταν μπροστά σε ένα κούτα ΚΤΜ 890 ραλυ, και μου είπε οτι θα έχει ίδιο κινητήρα (ΟΚ, αυτό το ξέραμε) και τιμή ίδια με το 890 ραλυ... Αυτό με εξέπληξε, γιατί πίστευα ότι θα ήταν πιο ακριβό το 901.
Δηλαδή θα έρθει στα 23-24000 ευρώ και περίμενες ότι θα είναι ακριβότερο;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δηλαδή θα έρθει στα 23-24000 ευρώ και περίμενες ότι θα είναι ακριβότερο;
Εγώ πάλι πίστευα -και θέλω να συνεχίσω να πιστεύω- πως θα είναι πολύ φθηνότερο από το 890R. Από τα άρθρα που έχω διαβάσει καταλήγω πως η KTM με το 901 προσπαθεί να στήσει μια νέα κατηγορία "explorer" που πιστεύω πως θα είναι πιο light ως προς το χωμάτινο χαρακτήρα. Περιμένω δηλαδή και κάποιους συμβιβασμούς π.χ. με τις αναρτήσεις. Δεν με χαλάει καθόλου καθώς μιλάμε για μηχανή κοντά 900cc. Αν θα ήθελα να κάνω μια πρόβλεψη νομίζω πως στην Ελλάδα θα έρθει αρκετά κάτω από τις 20000. Μαντεψιά είναι... τίποτα άλλο.
Αν πάντως πάει πάνω από 18000 θα ακολουθήσει την εμπορικά πετυχημένη πορεία του 790... Τώρα βέβαια εδώ που τα λέμε, όταν εκτοξεύεις και το κόστος των εργατικών...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δηλαδή θα έρθει στα 23-24000 ευρώ και περίμενες ότι θα είναι ακριβότερο;
Γιάννη έχεις δίκιο.
Λάθος μου. Εννοούσα την R έκδοση (θα το αλλάξω στο κείμενό μου), αυτό:
εδω πάνω το R έχει 14.000 ευρώ
τόσο μου είπε θα πάει και το 901
(το ραλυ έχει 21.000 εδω)

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ πάλι πίστευα -και θέλω να συνεχίσω να πιστεύω- πως θα είναι πολύ φθηνότερο από το 890R. Από τα άρθρα που έχω διαβάσει καταλήγω πως η KTM με το 901 προσπαθεί να στήσει μια νέα κατηγορία "explorer" που πιστεύω πως θα είναι πιο light ως προς το χωμάτινο χαρακτήρα. Περιμένω δηλαδή και κάποιους συμβιβασμούς π.χ. με τις αναρτήσεις. Δεν με χαλάει καθόλου καθώς μιλάμε για μηχανή κοντά 900cc. Αν θα ήθελα να κάνω μια πρόβλεψη νομίζω πως στην Ελλάδα θα έρθει αρκετά κάτω από τις 20000. Μαντεψιά είναι... τίποτα άλλο.
Αν πάντως πάει πάνω από 18000 θα ακολουθήσει την εμπορικά πετυχημένη πορεία του 790... Τώρα βέβαια εδώ που τα λέμε, όταν εκτοξεύεις και το κόστος των εργατικών...
Στέφανε, έγραψα λάθος. Εννοούσα 890R και έγραψα ραλυ αντί για R.
Του είπα επι λέξη: μα διαβάζω πως το 890R της ΚΤΜ θα απευθύνεται στο off road κοινό ενώ το 901 νορντεν σε travel κοινό.
Δεν είναι ακριβώς έτσι μου είπε, θα είναι εξίσου καλό στο χώμα.
Λόγω μεταπώλησης μου είπε ότι αξίζει το husqvarna, κρατάει πάντα ψηλότερη τιμή η husqvarna.
Δεν θα απογοητευτείς μου είπε. "Το μπροστινό μέρος του 901 δείχνει και θα είναι καλύτερο, περίμενε και θα δεις". Μιλούσε αινιγματικά και δεν μπορούσα να τον πιέσω για πιο κατανοητή και περιεκτική απάντηση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε, έγραψα λάθος. Εννοούσα 890R και έγραψα ραλυ αντί για R.
Του είπα επι λέξη: μα διαβάζω πως το 890R της ΚΤΜ θα απευθύνεται στο off road κοινό ενώ το 901 νορντεν σε travel κοινό.
Δεν είναι ακριβώς έτσι μου είπε, θα είναι εξίσου καλό στο χώμα.
Λόγω μεταπώλησης μου είπε ότι αξίζει το husqvarna, κρατάει πάντα ψηλότερη τιμή η husqvarna.
Δεν θα απογοητευτείς μου είπε. "Το μπροστινό μέρος του 901 δείχνει και θα είναι καλύτερο, περίμενε και θα δεις". Μιλούσε αινιγματικά και δεν μπορούσα να τον πιέσω για πιο κατανοητή και περιεκτική απάντηση.
Και εγώ Γιώργο προτιμώ το logo της Husky. Σε αυτό το εύρος τιμής νομίζω πως θα έχει κοινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
"Οι Γερμανοί επίσης επιμένουν πως μερικές από αυτές τις αλλαγές (όπως το νέο σχήμα του ρεζερβουάρ) θα τις δούμε και στο 890 Adventure του 2022 στην έκδοση της EICMA. Πράγματι τον Ιανουάριο είχε κυκλοφορήσει μια φωτογραφία με ένα 890 Adventure που είχε ολόκληρο φαίρινγκ και διαφορετικού σχήματος ρεζερβουάρ, όμως δεν είναι ακόμα βέβαιο αν θα το δούμε στην παραγωγή στον επόμενο χρόνο ή αν θα πάει για το 2023."

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να το επισπεύσουν για το ερχόμενο Φθινόπωρο, εντός του 2020. Έχουν περάσει κιόλας 6 μήνες από την ανακοίνωση του 890. Ποιος περιμένει μέχρι το 2022. Άκου λέει... σαν πολύ καλομαθημένοι να είναι οι πελάτες της ΚΤΜ. Έχω φίλο που παράγγειλε 790 και μέχρι να έρθει είχε γίνει από μόνο του 890.
Για το 2023 μπορούν να το κάνουν 990 και να το αφήσουν έτσι τουλάχιστον για 8 μήνες (λόγω ιστορικότητας του ονόματος 990). Υπάρχουν χρονικά περιθώρια για αλλαγές. Από 2024 βλέπουμε πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom