Husqvarna TE 610

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
"Να πάρω χωμάτινο, να μην πάρω... και αν πάρω, τι να πάρω;" οι σκέψεις μου συνοπτικά το τελευταίο διάστημα (ανακατεμένες με μπόλικες άλλες, δίτροχες και μη, αλλά λέω να μην σας μπερδέψω άλλο!) :woot:


Έτυχε το μηχανάκι του τίτλου να το δω σε αγγελία στην περιοχή μου. Husqvarna; Ποια εταιρία είναι αυτή; Και τι λένε τα μηχανάκια της; Από το λίγο που έχω ψάξει μέχρι τώρα, έχω διαβάσει καλά λόγια: 50 ίπποι, 6 ταχύτητες (σε αντίθεση με τις 5 πολλών άλλων enduro όπως το DRZ) άρα μπορεί σχετικά εύκολα να διανύσει μια μεγάλη απόσταση σε άσφαλτο μέχρι να φτάσει στο βουνό, χαμηλό βάρος για τα κυβικά του (150 kg), καλή οδική συμπεριφορά και στο car.gr τα βλέπω σε καλές τιμές (όσα βλέπω, γιατί είναι και λίγα). Λένε επίσης ότι είναι αρκετά αξιόπιστα.

Βέβαια, όλα αυτά είναι λίγο... internet wisdom, οπότε ας κάνω και εδώ μια ερώτηση.
Έχουμε μήπως εδώ μέσα κατόχους; (πρώην και νυν) Τι γνώμη έχετε για το μηχανάκι; Ποια είναι τα αδύναμα σημεία του και ποια τα δυνατά; Κυρίως με απασχολεί η αξιοπιστία τους. Δεν περιμένω βέβαια να φτάνουν ορισμένα ιαπωνικά, αλλά όχι και να το έχω πιο πολύ χρόνο στο συνεργείο από ότι στο βουνό! :hungover:
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Το έχω εγώ εδώ και μερικούς μήνες mod 2006, δεν το έχω δουλέψει πολύ γιατί το πήρα λίγο στα τυφλά και χρειάζεται αρκετή δουλειά ενώ παράλληλα έμεινα άνεργος :p

Δυνατά σημεία για μένα.
-6αρι σασμάν
-570cc σε συνδυασμό με τα σασμάν που έχει, κάνεις εύκολα χλμ.
-καλές αναρτήσεις
-fcr
-εύκολη δουλειά στο μοτερ (λάδια,φιλτρα,βαλβίδες κλπ)
-λίγους κραδασμούς (σε σχέση με ΧΤ που είχα πριν πολύ καλύτερα) έκανα ~500χλμ σχεδόν 9ώρες όταν το αγόρασα χωρίς να το έχω οδηγήσει ποτέ και δεν είχα πρόβλημα στα χέρια.

Το πιο συχνό θέμα που έχουν είναι η καδένα που χρειάζεται αλλαγή από 10κ χλμ και μετά ανάλογα την περίπτωση και αν. Ντιζα συμπλέκτη λόγο κακού σχεδιασμού χρειάζονται προσοχή κόβονται εύκολα, λόγο αυτου σπάει και το αξονάκι του επιλογέα, διορθώνονται με λίγο μετακίνηση βάσεων και συχνό λάδωμα ντίζας. Απο την σέλα μην περιμένεις πολλά, είναι εντουράδικη την κάνεις στα μέτρα σου όμως. Αυτο που δεν μου αρέσει είναι η θέση που έχει το φιλτροκούτι.

Δες αυτό εδώ αναφέρει πολλά πράγματα και με λεπτομέρειες. Επίσης CafeHusky - SMJ - ADVrider


Εγώ αναζητώντας για μοτο με τα 2.000 που είχα να ξοδέψω είχα την παρακάτω λίστα, το 610 δεν ήταν σε αυτή :p.

-640
-DRZ
-CCM 404DS
-TTR 250
-TT600R
-NX 650
-701 :cry:

:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ένα απτα πιο υπέροχα μηχανακια που έχω οδηγήσει.
Εχω οδηγήσει βέβαια την supermoto έκδοση και είχα πάθει πλάκα όσο αφορά γκάζι φρένα στήσιμο κλπ.
Απλά μην το πάρεις για εντουρο.
Πάρτο για on off να το ευχαριστηθεις.
Πάρτο για χωμάτινες διαδρομές και ταξιδάκια κάπως φορτωμένος κλπ εκεί θα το χαρείς.
Σε συνθήκες εντουρο δεν είναι καλό.
Τα - λίγα- 150 κιλά αλλά και τα 50 άλογα του είναι πάρα πολλά για εντουρο, κλειστά μονοπάτια κλπ.
Από αξιοπιστία δεν έχει κανένα θέμα.
Έχουν μια ευαισθησία στην καδενα όπου θέλει αλλαγή συχνά πυκνά , και πιο σπάνια πονάει σε κομπλερ μιζας.
Αυτά είναι τα θέματακια του δίχως να έχεις πολλά πολλά να σε τραβολογανε.
Εγώ το ζαχαρωνω χρόνια το 610.
Είχα βάλει σκοπό να μαζέψω λεφτά και να το πάρω να το έχω αλλά λόγω απόλυσης από μια καλή δουλειά παράτησα το όνειρο.
Προς το παρόν...
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Το έχω εγώ εδώ και μερικούς μήνες mod 2006, δεν το έχω δουλέψει πολύ γιατί το πήρα λίγο στα τυφλά και χρειάζεται αρκετή δουλειά ενώ παράλληλα έμεινα άνεργος :p
Είχα βάλει σκοπό να μαζέψω λεφτά και να το πάρω να το έχω αλλά λόγω απόλυσης από μια καλή δουλειά παράτησα το όνειρο.
Τι γίνεται εδώ; Την κατάρα του Τουταγχαμών έχει το husky;
Όποιος το αποκτά ή ονειρεύεται να το αποκτήσει χάνει την δουλειά του;! :eek::eek::hungover::hungover:

Ελπίζω να σας βγει σε καλό και να βρείτε δουλειές καλύτερες! :ok:



Δες αυτό εδώ αναφέρει πολλά πράγματα και με λεπτομέρειες. Επίσης CafeHusky - SMJ - ADVrider


Thanks για τα λινκ, δεν τα είχα δει όλα! :ok:


Ένα απτα πιο υπέροχα μηχανακια που έχω οδηγήσει.
Εχω οδηγήσει βέβαια την supermoto έκδοση και είχα πάθει πλάκα όσο αφορά γκάζι φρένα στήσιμο κλπ.
Απλά μην το πάρεις για εντουρο.
Πάρτο για on off να το ευχαριστηθεις.
Πάρτο για χωμάτινες διαδρομές και ταξιδάκια κάπως φορτωμένος κλπ εκεί θα το χαρείς.
Σε συνθήκες εντουρο δεν είναι καλό.
Τα - λίγα- 150 κιλά αλλά και τα 50 άλογα του είναι πάρα πολλά για εντουρο, κλειστά μονοπάτια κλπ.
Από αξιοπιστία δεν έχει κανένα θέμα.
Έχουν μια ευαισθησία στην καδενα όπου θέλει αλλαγή συχνά πυκνά , και πιο σπάνια πονάει σε κομπλερ μιζας.
Αυτά είναι τα θέματακια του δίχως να έχεις πολλά πολλά να σε τραβολογανε.
Πιο πολύ για χωμάτινες διαδρομές (π.χ. τύπου trOFFy, άντε και λίγο πιο δύσκολες) το θέλω και σχετικά εύκολα μονοπάτια.
Δεν σκέφτομαι για κάτι ιδιαίτερα ζόρικό.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ειχα και εγω το ίδιο αλλα σε motard. Πολυ ωραίο μοτέρ και γενικά πολυ καλο μηχανάκι . Προβλήματα μόνο με τον τεντοτηρα καδένας που λεινετε με το έλασμα του swan (δεν κανω πλάκα ) αυτα τα λίγα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
Καλολασπωτο....:friendship:
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
Ωραίο μηχανάκι!!!
Να το χαρείς όσο δεν πάει!!:friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
:drt::l2::friendship::friendship::friendship:
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
Κούκλα,καλολάσπωτο να'ναι :friendship:
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Οτι πρεπει για το χωμα και οχι μονο...πολυ μοτο για τα χρηματα της,καλολασπωτη λοιπον και κοιτα να την χαρεις οσο μπορεις...:yew:
 

spyg

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
701 Enduro
Ένα από τα απολαυστικότερα μηχανάκια που περασε ποτέ από τα χέρια μου.
Να το χαρείς όσο δεν πάει!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:
Καλες βολτες, κουκλί. :ok:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Update:


Είναι γεγονός... check out my new toy! :D





Μόλις σήμερα κατάφερα να το βγάλω από το γκαράζ και να το βγάλω λίγο έξω να το δει ο ήλιος!

Μοντέλο του 2009. Θέλει μερικά μαζεματάκια, αλλά είχε λίγα χιλιόμετρα και ήταν σε καλή τιμή. :stm:




Είχα το ίδιο σε 450cc και σε 125cc ωραία μηχανάκια...
καλά χώματα να έχεις...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλά σκαψίματα Νικόλα!!!:ok:
 
Top Bottom