Icon variant- Review για έχοντες και μη

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σήμερα λοιπόν πήρα από το @giannis1070 ένα icon variant για την σύντροφο(Εχω το ίδιο για μένα) .


Στο τέλος θα σας αναφέρω ένα σοβαρό μειωνεκτημα του κράνους που αν σας κάτσει... πιθανότατα αρχιστευεται δια πάντως αν δεν έχεις τύχη και δεν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια σου.





Η παρακάτω κριτική για το κρανος είναι του Γιάννη και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει.


"" ICON VARIANT μοντ. VITRIOL ζυγίζει 1650 γραμμάρια και είναι από το τα λίγα κράνη τα οποία είναι εγγεκριμένα και από τους τέσσερις φορείς ελέγχου προδιαγραφών κράνους DOT FMVSS 218 (US), ECE 22-05 (EUROPE), SAI AS1698 (Australia) SG (Japan).

Έχει πάρα πολύ καλό εξαερισμό, 5 ρυθμιζόμενους αεραγωγούς εισαγωγής, 4 αεραγωγούς εξαγωγής αέρα, πραγματικά νιώθεις το αέρα να κυκλοφορεί, φοβερό πλεονέκτημα το καλοκαίρι, αλλά και σε οδήγηση εκτός δρόμου που το κεφάλι ιδρώνει παραπάνω. Επιπλέον, το κάτω μπροστά μέρος του κράνους, δηλαδή κάτω από το σαγόνι, όταν αφαιρεθεί το υποσιάγωνο αφήνει ένα μεγάλο κενό το οποίο επιτρέπει τον αέρα να διεισδύσει και να κυκλοφορήσει ελεύθερα στο κεφάλι.
Το χειμώνα βεβαίως, όλοι οι αεραγωγοί κλείνουν ερμητικά, και μαζί με το υποσιάγωνο και την αντιθαμβωτική ζελατίνα, δημιουργούν ένα άνετο περιβάλλον για τον οδηγό, που σε συνδυασμό με μία λεπτή balaclava μειώνουν στο ελάχιστο την απώλεια θερμότητας από το λαιμό - κεφάλι.

Παρά το σχετικά αυξημένο του βάρος, η συνολική κατασκευή είναι πολύ καλά ρυθμισμένη, με αποτέλεσμα ο οδηγός να μη νιώθει το βάρος του κράνους όταν το φοράει. Το βάρος, όντας κατανεμημένο σωστά, δεν τραβάει το κεφάλι προς κάποια κατεύθυνση.

Αυτό όμως που κάνει πραγματικά φοβερή εντύπωση, είναι πως, αν και κράνος με γείσο, η αεροδυναμική του σχεδίαση είναι τόσο πετυχημένη, που ακόμα και με ταχύτητες 160-180 χ.α.ω, με έναν ανεμοθώρακα που διακρίνεται για την αναποτελεσματικότητά του (KTM 990 Adventure), το κράνος καταφέρνει και αποδίδει πάρα πολύ καλά, προσφέροντας αυξημένη ασφάλεια με το να μη προκαλεί γρήγορη κόπωση σε ένα ταξίδι με υψηλές μ.ω.τ.""
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
δώσε info γιατί το βλέπω για το επόμενο κράνος μου!! και δώσε και κανένα Link για αγορά από που και πόσο (έστω και σε πμ μη φανεί διαφήμιση)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Το μειωνεκτημα που αναφέρομαι παραπάνω έχει να κάνει με τη βάση στήριξης της ζελατίνα και του γεισου.

Εκεί υπάρχει σπείρωμα που είναι κολλημένο στο σώμα του κράνους και έρχεται να ασφάλισει πάνω σε αυτό μια αλουμινοβιδα που είναι μαλακή σαν βούτυρο.

Πάω λοιπόν μια μέρα να αλλάξω ζελατίνα και αρχίζω το ξεβίδωμα...

Ρε εδώ, ρε κει... Πουθενά για πουθενά.

Η βίδα ήταν σαν να είχε στραβωπιασει.

Εδώ να τονίσω ότι ποτέ μα ποτέ δεν ζορισα τη βίδα και ούτε κατά διάνοια δεν είχε στραβωπιασει από δικό μου λάθος.

Πάντα έμπαινε με το δάκτυλο ελαφριά μέχρι να σφίξει.


(Κατσε να παραγγείλω κάτι για φαγητό. Δεν βλέπω το πληκτρολόγιο. Έρχομαι σε λίγο)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει και ο Αλέξανδρος με το derby 125.

Τυχαίο. Δεν νομίζω..

Στην μια μεριά λοιπόν ήμουν τυχερός γιατι κατάφερα να βγάλω τη βίδα μαζί με το μπρούτζινο "παξιμάδι" που ήταν κολλημένο στη βάση του κράνους.

Έφτιαξα ένα παρόμοιο και το κόλλησα πάλι.

Στην άλλη μεριά όμως δεν πήγε και τόσο καλά. Έμεινε με κομμένη βίδα κολλημένο στο κράνος.

Κολαουζο.. σιγά σιγά μη φάω το κέλυφος του κράνους...άνοιγμα λίγο για να χωρέσει καινούριο παξιμάδι γιατί χάλασα στο παλιό με το τρυπάνι... Και κλαψτα Χαράλαμπε...
Τελικά έγινε αλλά ήμουν τυχερός...

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις όταν παίρνεις αυτό το κρανος είναι να του αλλάξεις τις παλιό βίδες από αλουμίνιο με τις άλλες τις κλασικές,για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο..

Ηδου


 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Να ευχαριστήσω και από δω τον Γιάννη για την προθυμία του να πιούμε ένα καφέ στη Σαλαμίνα και για το άψογο κράνος που μου δώσε.

Επιφυλασομαι για τσιπουρα στη Ρούμελη.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Υ. Γ

Του παλιό @gsmaniac δεν παθαίνει τίποτα ούτε η μηχανή ούτε και το κρανος


Που έχει το ίδιο και έχει αλλάξει ζελατίνες ουκ ολίγες φορές από ότι μου πε πριν καιρό...
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
δώσε info γιατί το βλέπω για το επόμενο κράνος μου!! και δώσε και κανένα Link για αγορά από που και πόσο (έστω και σε πμ μη φανεί διαφήμιση)
Ψάξε λίγο ίντερνετ και θα βρεις σαιτ του εξωτερικού. Εδώ στην Ελλάδα τα φέρνουν σίγουρα στην Πάτρα, Χαλκίδα, Ξάνθη και Νάξο. Από Νάξο είχα πάρει το δικό μου σε πολύ καλή τιμή με δύο ζελατίνες.
Τώρα τελευταία που είχε ρωτήσει κάποιος του χε πει τιμή εξωτερικού (ανεβασμένη δλδ)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να ευχαριστήσω και από δω τον Γιάννη για την προθυμία του να πιούμε ένα καφέ στη Σαλαμίνα και για το άψογο κράνος που μου δώσε.
Να είσαι καλά φίλε Πάνο, καλοφόρετο το κρανάκι!

Επιφυλασομαι για τσιπουρα στη Ρούμελη.
Χαμός θα γίνει λέμεεεε!

:ok:


:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το μειωνεκτημα που αναφέρομαι παραπάνω έχει να κάνει με τη βάση στήριξης της ζελατίνα και του γεισου.

Εκεί υπάρχει σπείρωμα που είναι κολλημένο στο σώμα του κράνους και έρχεται να ασφάλισει πάνω σε αυτό μια αλουμινοβιδα που είναι μαλακή σαν βούτυρο.

Πάω λοιπόν μια μέρα να αλλάξω ζελατίνα και αρχίζω το ξεβίδωμα...

Ρε εδώ, ρε κει... Πουθενά για πουθενά.

Η βίδα ήταν σαν να είχε στραβωπιασει.

Εδώ να τονίσω ότι ποτέ μα ποτέ δεν ζορισα τη βίδα και ούτε κατά διάνοια δεν είχε στραβωπιασει από δικό μου λάθος.

Πάντα έμπαινε με το δάκτυλο ελαφριά μέχρι να σφίξει.


(Κατσε να παραγγείλω κάτι για φαγητό. Δεν βλέπω το πληκτρολόγιο. Έρχομαι σε λίγο)
Και δεν είσαι ο μόνος...
Μία απο τα ίδια...:muted:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σήμερα λοιπόν πήρα από το @giannis1070 ένα icon variant για την σύντροφο(Εχω το ίδιο για μένα) .


Στο τέλος θα σας αναφέρω ένα σοβαρό μειωνεκτημα του κράνους που αν σας κάτσει... πιθανότατα αρχιστευεται δια πάντως αν δεν έχεις τύχη και δεν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια σου.





Η παρακάτω κριτική για το κρανος είναι του Γιάννη και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λέει.


"" ICON VARIANT μοντ. VITRIOL ζυγίζει 1650 γραμμάρια και είναι από το τα λίγα κράνη τα οποία είναι εγγεκριμένα και από τους τέσσερις φορείς ελέγχου προδιαγραφών κράνους DOT FMVSS 218 (US), ECE 22-05 (EUROPE), SAI AS1698 (Australia) SG (Japan).

Έχει πάρα πολύ καλό εξαερισμό, 5 ρυθμιζόμενους αεραγωγούς εισαγωγής, 4 αεραγωγούς εξαγωγής αέρα, πραγματικά νιώθεις το αέρα να κυκλοφορεί, φοβερό πλεονέκτημα το καλοκαίρι, αλλά και σε οδήγηση εκτός δρόμου που το κεφάλι ιδρώνει παραπάνω. Επιπλέον, το κάτω μπροστά μέρος του κράνους, δηλαδή κάτω από το σαγόνι, όταν αφαιρεθεί το υποσιάγωνο αφήνει ένα μεγάλο κενό το οποίο επιτρέπει τον αέρα να διεισδύσει και να κυκλοφορήσει ελεύθερα στο κεφάλι.
Το χειμώνα βεβαίως, όλοι οι αεραγωγοί κλείνουν ερμητικά, και μαζί με το υποσιάγωνο και την αντιθαμβωτική ζελατίνα, δημιουργούν ένα άνετο περιβάλλον για τον οδηγό, που σε συνδυασμό με μία λεπτή balaclava μειώνουν στο ελάχιστο την απώλεια θερμότητας από το λαιμό - κεφάλι.

Παρά το σχετικά αυξημένο του βάρος, η συνολική κατασκευή είναι πολύ καλά ρυθμισμένη, με αποτέλεσμα ο οδηγός να μη νιώθει το βάρος του κράνους όταν το φοράει. Το βάρος, όντας κατανεμημένο σωστά, δεν τραβάει το κεφάλι προς κάποια κατεύθυνση.

Αυτό όμως που κάνει πραγματικά φοβερή εντύπωση, είναι πως, αν και κράνος με γείσο, η αεροδυναμική του σχεδίαση είναι τόσο πετυχημένη, που ακόμα και με ταχύτητες 160-180 χ.α.ω, με έναν ανεμοθώρακα που διακρίνεται για την αναποτελεσματικότητά του (KTM 990 Adventure), το κράνος καταφέρνει και αποδίδει πάρα πολύ καλά, προσφέροντας αυξημένη ασφάλεια με το να μη προκαλεί γρήγορη κόπωση σε ένα ταξίδι με υψηλές μ.ω.τ.""
Ακριβώς όπως τα λες...!!!:yew:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το πήρα σήμερα, είναι η δεύτερη γενιά όπου η icon το αναφέρει Variant Pro.

Είχα την πρώτη γενιά όπου είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και ο λόγος που το έδωσα ήταν...... δεν ξέρω, ακόμα το ψάχνω.

Δηλώνω πολλάν ευτυχισμένος, δεν ξέρω γιατι.

Θα το φορέσω για κάμποσα χιλιόμετρα και θα επανέλθω με review.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αγρατζούνιστο και με πολλά πολλά μυγάκια
εύχομαι...!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Καπτεν καλοφορετο!

Έχω το ίδιο εδώ και κάνα χρόνο
Γενικός είναι κραναρα 1460γρ το αμόκ
Εγώ χρειάστηκε να αλλάξω μαξιλάρια για να κάτσει σωστά
Πολύ καλός αερισμός
Σε σχέση με άλλα που είχα λιγότερος θόρυβος και χωρίς νά κουνάει ακόμα και στα 200 με την χοντρή...
Το μείον του είναι ότι δεν μπορώ να βάλω γυαλιά ηλίου...

Τι έπαθα με αυτό το κράνος στο 3ημερο στην Ελάτη Βοβούσα...
Γενικός όταν τό βγάζω μου πιέζει τά αυτιά και κυρίως χωρίς μπαλακλάβα τα αυτιά πονάνε όταν το βγάζω
Στην Ελάτη όταν το έβγαλα το έκανα κάπως απότομα βεντουζαρε στο αυτί και τραβοντας το δυνατά ένιωσα ένα πιο δυνατό πόνο και κατεβαίνοντας Αθήνα ο γιατρός μου είπε ότι τρύπησε το τύμπανο...
Από τότε ωτοασπιδα και όχι βουτιές στη θάλασσα...
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Το πήρα σήμερα, είναι η δεύτερη γενιά όπου η icon το αναφέρει Variant Pro.

Είχα την πρώτη γενιά όπου είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και ο λόγος που το έδωσα ήταν...... δεν ξέρω, ακόμα το ψάχνω.

Δηλώνω πολλάν ευτυχισμένος, δεν ξέρω γιατι.

Θα το φορέσω για κάμποσα χιλιόμετρα και θα επανέλθω με review.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει και μένα.. Έχω δύο ερωτήσεις...
1ον. Όταν το δοκιμάσεις σε ανοιχτό δρόμο θα ήθελα τις εντυπώσεις σου στο θέμα θόρυβος. Σε ένα review που βρήκα το παρουσιάζουν ως αρκετά θορυβώδες και είναι το μόνο που με προβληματίζει.
2ον. Δεν μπορώ να το βρω σε κάποιο κατάστημα διαθέσιμο προς δοκιμή (Αττική) . Από που το πήρες ?
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ο θόρυβος έχει μεγάλη σχέση με την ζελατίνα...
Σε εμένα είναι από τα ποιο αθόρυβα που είχα...
Τέλειο δεν ξέρω αν υπάρχει...το κυριότερο για εμένα είναι η εφαρμογή
 
Top Bottom