icon Variant

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Καλησπέρα σε όλους ....υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη ,για το συγκεκριμένο κράνος? Το θέλω για all around χρήση(ταξίδι,χαλαρές βόλτες,πόλη και χώμα....σε εκδρομικούς ρυθμούς). Στην Αμερική ,οι κριτικές είναι πολύ καλές........αλλά δεν έχω άποψη για τα κράνη της icon.Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Shoei Hornet.......Ευχαριστώ!!!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλησπέρα σε όλους ....υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη ,για το συγκεκριμένο κράνος? Το θέλω για all around χρήση(ταξίδι,χαλαρές βόλτες,πόλη και χώμα....σε εκδρομικούς ρυθμούς). Στην Αμερική ,οι κριτικές είναι πολύ καλές........αλλά δεν έχω άποψη για τα κράνη της icon.Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Shoei Hornet.......Ευχαριστώ!!!!!
νομιζω ο κοκοροφαγος εχει τετοιο....
κατσε να το δει και θα σου πει...
gsmaniac ακουει ???
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολλοί εδώ μέσα έχουμε το icon variant
Εγώ το έχω λιώσει τα τελευταία χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Εάν υπήρχε αντιπροσωπεία στην Ελλάδα... Αυτό το κράνος θα είχε 600 ευρω
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
στο ταξίδι ,σε πλάγιους ανέμους , πως συμπεριφέρεται?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το έχω περίπου μία τριετία χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Αγοράστηκε γύρω στα 280€.
Πολύ καλή εφαρμογή,τα σφουγγάρια του δεν έχουν παρουσιάσει φθορά, καλή συμπεριφορά από αεροδυναμικής πλευράς.
Ήσυχο θα έλεγα αν και δεν έχω δοκιμάσει το shoei για να συγκρίνω.
Πολύ καλό ζύγισμα και ως εκ τούτου κρύβει καλά το βάρος του...
Ζελατίνα αντιθαμβωτική χωρίς pin lock και επίσης στη συσκευασία υπήρχε και δεύτερη ζελατίνα φιμέ.
Και από θέμα εξαερισμού επίσης καλό.
Δύο θέματα που έχω αντιμετωπίσει είναι με τις βίδες συγκράτησης της ζελατίνας που εάν την σφίξεις λίγο παραπάνω δεν υπάρχει περίπτωση να λύσει με τίποτα...
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγει η βίδα μαζί με τη βάση της...
Πράγμα που μου έχει συμβεί...
Τώρα τελευταία μου ξεκόλλησε το λάστιχο στο κάτω μέρος περιφερειακά του κράνους στο μπροστά σημείο το οποίο κολληθηκε ξανά χωρίς να δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα αλλά έχει χρησιμοποιηθεί το κράνος δεν μπορώ να πω και ιδιαίτερα ευγενικά...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το έχω περίπου μία τριετία χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Αγοράστηκε γύρω στα 280€.
Πολύ καλή εφαρμογή,τα σφουγγάρια του δεν έχουν παρουσιάσει φθορά, καλή συμπεριφορά από αεροδυναμικής πλευράς.
Ήσυχο θα έλεγα αν και δεν έχω δοκιμάσει το shoei για να συγκρίνω.
Πολύ καλό ζύγισμα και ως εκ τούτου κρύβει καλά το βάρος του...
Ζελατίνα αντιθαμβωτική χωρίς pin lock και επίσης στη συσκευασία υπήρχε και δεύτερη ζελατίνα φιμέ.
Και από θέμα εξαερισμού επίσης καλό.
Δύο θέματα που έχω αντιμετωπίσει είναι με τις βίδες συγκράτησης της ζελατίνας που εάν την σφίξεις λίγο παραπάνω δεν υπάρχει περίπτωση να λύσει με τίποτα...
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγει η βίδα μαζί με τη βάση της...
Πράγμα που μου έχει συμβεί...
Τώρα τελευταία μου ξεκόλλησε το λάστιχο στο κάτω μέρος περιφερειακά του κράνους στο μπροστά σημείο το οποίο κολληθηκε ξανά χωρίς να δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα αλλά έχει χρησιμοποιηθεί το κράνος δεν μπορώ να πω και ιδιαίτερα ευγενικά...
Βγαίνει και ζελατίνα με pinlock... Την ψώνισα σε καλή τιμή.
Οπως και έχω κάνει και μια αλλαγή εσωτερικού, εξίσου σε τρομερή τιμή.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Να αλλάξεις τις βίδες στηριξης της ζελατίνας. Είναι διαφορετικό το υλικό με το σπείρωμα και θα έχεις πρόβλημα. Διάβασε το αποπανω rewiew και θα καταλάβεις.

Κατά τα άλλα ανοικτό κράνος με πόλλους εξαερισμού, το χειμώνα σε ταξίδι εγώ κρυώνω λίγο. Πρέπει να φοράω fleece buff
Δεν θα το έλεγα ήσυχο από θέμα αέρα. (το φοράω πάντα χωρίς υποσαγωνιο)

Το κάτω πλαστικό έχει ξεκολλήσει και μένα μετά από σκληρή χρήση. Δεν ξέρει τι θα πει ευγένεια. Της Ιωάννας είναι σαν καινούργιο που το προσέχει.
Με μια σούπερ κόλλα όλα διορθώνονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Να αλλάξεις τις βίδες στηριξης της ζελατίνας. Είναι διαφορετικό το υλικό με το σπείρωμα και θα έχεις πρόβλημα. Διάβασε το αποπανω rewiew και θα καταλάβεις.

Κατά τα άλλα ανοικτό κράνος με πόλλους εξαερισμού, το χειμώνα σε ταξίδι εγώ κρυώνω λίγο. Πρέπει να φοράω fleece buff
Δεν θα το έλεγα ήσυχο από θέμα αέρα. (το φοράω πάντα χωρίς υποσαγωνιο)

Το κάτω πλαστικό έχει ξεκολλήσει και μένα μετά από σκληρή χρήση. Δεν ξέρει τι θα πει ευγένεια. Της Ιωάννας είναι σαν καινούργιο που το προσέχει.
Με μια σούπερ κόλλα όλα διορθώνονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
για το πλαστικό που ξεκολλάει ,στο κατάστημα που θα το αγοράσω μου είπαν, ότι η εταιρεία το γνωρίζει .........έχει εμφανιστεί σε αρκετά μοντέλα και αλλάζουν ολόκληρο το κράνος(εγγύηση).....για ρωτήστε!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
για το πλαστικό που ξεκολλάει ,στο κατάστημα που θα το αγοράσω μου είπαν, ότι η εταιρεία το γνωρίζει .........έχει εμφανιστεί σε αρκετά μοντέλα και αλλάζουν ολόκληρο το κράνος(εγγύηση).....για ρωτήστε!!
Για δώσε λεπτομέρειες επικοινωνίας για να το δούμε...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
1650 +/- 50 :eek: σε τι μέγεθος?.................το πρόβλημα είναι οι βίδες ή το σπείρωμα? αλλάζοντας δηλαδή τις βίδες , κανένα πρόβλημα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν φαίνεται το βάρος όταν το φοράς.... Νομίζω ότι θα το επιβεβαιωσουν όλοι οι κατοχοι
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
1650 +/- 50 :eek: σε τι μέγεθος?.................το πρόβλημα είναι οι βίδες ή το σπείρωμα? αλλάζοντας δηλαδή τις βίδες , κανένα πρόβλημα?
L μέγεθος.
Το πρόβλημα παρουσιάζεται στο κεφάλι της αλουμινένιας βίδας το οποίο χαλάει πάρα πολύ εύκολα εάν έχει σφίξει λίγο παραπάνω.
Και ως εκ τούτου δεν λύνει με τίποτα.
Το πιο πιθανό είναι να σου κάνει ζημιά στο θυληκό κομμάτι στο κέλυφος όταν λύσει...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν φαίνεται το βάρος όταν το φοράς.... Νομίζω ότι θα το επιβεβαιωσουν όλοι οι κατοχοι
Ισχύει αυτό...
Είπαμε ότι έχει πολύ καλό ζύγισμα.
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
πολύ ευχαριστημενος και όντος δεν φαίνεται το βάρος του!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είτε έχει καλό ζύγισμα, είτε όχι, τα 1650 γραμμάρια είναι παρά πολλά για κράνος!!!!!
Νίκο στο συγκεκριμένο κράνος, το βάρος το καταλαβαίνεις μόνο όταν το κρατάς. Όταν το φοράς δε σε επηρεάζει.
Έχω κάνει άπειρα χλμ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ έχει απίστευτη αεροδυναμική, ίσως την καλύτερη σε κράνος με γείσο που είναι απείρως προτιμότερο από ένα κράνος πιο ελαφρύ μεν, αλλά με κακή αεροδυναμική δε λόγω γείσου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νίκο στο συγκεκριμένο κράνος, το βάρος το καταλαβαίνεις μόνο όταν το κρατάς. Όταν το φοράς δε σε επηρεάζει.
Έχω κάνει άπειρα χλμ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ έχει απίστευτη αεροδυναμική, ίσως την καλύτερη σε κράνος με γείσο που είναι απείρως προτιμότερο από ένα κράνος πιο ελαφρύ μεν, αλλά με κακή αεροδυναμική δε λόγω γείσου.
Αν δεν το φορέσεις και ταξιδέψεις, δύσκολα σε πιστεύουν.
 
Top Bottom