Info για Αλβανια, Μαυροβούνιο

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Aπο Αργυροκαστρο ειναι ευκολο να πιασεις τον παραλιακο δρόμο, περνα εξω απο Αγιους Σαραντα μη μπεις μεσα, κανε το παραλιακο κομματι και προχωρα προς το ορεινο περασμα του Λογαρα, μονο ντυσου καλα γιατι θα ανεβεις ψηλα.

Στην συνεχεια περνα γρηγορα Φιερ, δε λεει και πολλα και σταματα στο Berat ,για φαγητό η διανυκτερευση. Πολυ ομορφο μερος.

Ενδιαφερον εχουν τα εθνικα παρκα βορεια των Τιρανων.

Εναλλακτικα και αν ο καιρος το επιτρεπει, τραβα προς Vermosh και καταραμενα ορη για να μπεις απο εκει Μαυροβουνιο οπως σου εγραψε ο maniac αλλα θα βολευε καλυτερα αν εμπαινες απο Κρυσταλλοπηγή.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Ήμουν 10 ημέρες τον Ιούνιο Αλβανία-Μαυροβούνιο.Αλβανία έχει παντού για να κάνεις συνάλλαγμα αλλά και να μην κάνεις δέχονται παντού και euro..Φαντάσου ότι στα περισσότερα βενζινάδικα γράφουν την τιμή και σε ΛΕΚ και σε ευρώ.Επίσης μπορείς να πληρώνεις σε ευρώ και να σου δίνουν ρέστα σε ΛΕΚ χάνοντας περίπου 0,15-0,30 λ του ευρώ. Φούλ εξυπηρετικοί παντού.Οι οδηγοί είναι μέσα στην τρέλα και θέλει λίγο προσοχή .Μαυροβούνιο δουλεύουν ευρώ παντού..Καλό ταξίδι!! α!!Αλβανία διέσχησε την και παραλιακά για να δείς που πρέπει να ξαναπάς το καλοκαιρι ένα τριήμερο να κάνεις τις βουτιές σου :yew:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Aπο Αργυροκαστρο ειναι ευκολο να πιασεις τον παραλιακο δρόμο, περνα εξω απο Αγιους Σαραντα μη μπεις μεσα, κανε το παραλιακο κομματι και προχωρα προς το ορεινο περασμα του Λογαρα, μονο ντυσου καλα γιατι θα ανεβεις ψηλα.

Στην συνεχεια περνα γρηγορα Φιερ, δε λεει και πολλα και σταματα στο Berat ,για φαγητό η διανυκτερευση. Πολυ ομορφο μερος.

Ενδιαφερον εχουν τα εθνικα παρκα βορεια των Τιρανων.

Εναλλακτικα και αν ο καιρος το επιτρεπει, τραβα προς Vermosh και καταραμενα ορη για να μπεις απο εκει Μαυροβουνιο οπως σου εγραψε ο maniac αλλα θα βολευε καλυτερα αν εμπαινες απο Κρυσταλλοπηγή.
Τελικά αύριο λέω να φύγω κατά τις 7+ και να πάω προς Μπερατ για καφέ. Μετά συνέχεια προς Ελμπασαν και Τίρανα. Μετά αναλόγως ώρας θα ήθελα να κάνω ανατολικά και βόρεια ας πούμε τον Ε851 και μετά τον SH5 η αν μου βγαίνει από ώρα (χλωμό) τον SH22 για Fierza και από εκεί να κατέβω με ένα καραβάκι που έχω δει youtoube ότι υπάρχει και σε κατεβάζει σχεδόν Σκοδρα. Πάντως στόχο διαμονής για αύριο Έχω βάλει Σκοδρα.
Την επόμενη λοιπόν λέω να κάνω αυτό που μου προτείνετε που είπε και ο maniac, για vermosh και καταραμένα όρη, οπότε για πείτε από Σκοδρα ποιούς δρόμους να πάρω ακριβώς.(Χάρτη δεν έχω βρει ακόμη, αλλα δεν με κόφτει κιόλας, γίνεται πιο adventure έτσι..)
Και έτσι η Παρασκευή να κλείσει ας πούμε Μαυροβούνιο και ίσως η επιστροφή μετά να γίνει από Σερβία χωρίς να είναι τίποτα υποχρεωτικό....



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένας είναι ο δρόμος και είναι πανεύκολο να το βρεις!
Είμαι από κινητο τωρα, για αυτο πάρε την διαδρομή σε screenshot



advphone
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Από το 1999 το Μαυροβούνιο, όταν δεν ήταν καν χωριστό κράτος (ήταν συνέταιρος στο “σολανιστάν”, ή αλλιώς Σερβία - Μαυροβούνιο), είχε σαν επίσημο νόμισμα το γερμανικό μάρκο! Kαλά διαβάσατε. Πριν το επίσημο νόμισμα ήταν το (γιουγκοσλαβικό) δηνάριο· που τυπωνόταν και κυκλοφορούσε υπό τις οδηγίες της κεντρικής, πρώην γιουγκοσλαβικής και μετέπειτα σερβικής “κεντρικής τράπεζας” στο Βελιγράδι. H πολεμική / εγκληματική οικονομία του καθεστώτος Μιλόσεβιτς σήμαινε μεταξύ άλλων απεριόριστο τύπωμα δηναρίων· μια συνταγή που οδηγεί με μεγάλη ακρίβεια στον πληθωρισμό. Κάπου εκεί στα 1999 ο πληθωρισμός στο “σολανιστάν” είχε φτάσει στο 90%· η Ποντγκόριτσα (πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου) ήταν ήδη επίσημο κέντρο των μαφιών των Βαλκανίων, της Ιταλίας, της Ρωσίας κλπ· και η κυβέρνησή της ονειρευόταν ένα “καλύτερο μέλλον” στην Ευρώπη.
Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες χρήσης της ευρώπης, ένα μέρος που δεν είναι καν και καν αναγνωρισμένο διεθνώς σαν κράτος, που είναι ήδη βάση λαθρεμπόρων και ξεπλύματος χρήματος, και που έχει πληθωρισμό 90%, το μόνο ευρωπαϊκό που μπορεί να ονειρεύεται είναι μια γερή κλωτσιά... Eίναι έτσι; Όχι, δεν είναι έτσι. Oι αξιωματούχοι του μαυροβουνίου ήξεραν από διεθνή πολιτική (όσο, και όπως, από διεθνή οικονομία...). Mάζεψαν το μεγαλύτερο μέρος των αποθεματικών τους σε συνάλλαγμα, τον χρυσό τους, και ταξίδεψαν ως την Φραγκφούρτη, στην έδρα της μεγάλης γερμανικής τράπεζας Commerzbank. Έκαναν μια πρόταση απ’ αυτές που το επίσημο manual ούτε να διανοηθεί σαν ενδεχόμενο δεν μπορεί. Eίπαν στους γερμανούς τραπεζίτες: σας δίνουμε αυτά κι αυτά σαν “κάλυψη” - μας δίνεται ένα δάνειο σε μάρκα μεγαλύτερης αξίας απ’ αυτά που σας δίνουμε σαν ενέχυρο;
Διαβάστε προσεκτικά ξανά και ξανά την πρόταση των μαυροβούνιων στους γερμανούς τραπεζίτες... Δεν χρειάζεται να ξέρετε σπουδαία πράγματα από “οικονομικά”... Λοιπόν: επειδή πρόκειται για πολιτική οικονομία οι τραπεζίτες της Commerzbank δεν άρχισαν στις κλωτσιές τους μαυροβούνιους απεσταλμένους. Tους είπαν απλά: επειδή το θέμα είναι σοβαρό πρέπει να ζητήσουμε την άδεια της Bundesbank, της κεντρικής μας τράπεζας.Δηλαδή της κυβέρνησής τους. H άδεια δόθηκε. Kι έτσι ένα μεταγωγικό με φρεσκοτυπωμένα μάρκα προσγειώθηκε μετά από λίγο καιρό στο αεροδρόμιο της Ποτγκόρνιτσα: το μαυροβούνιο είχε την αγάπη και την φιλία της Bundesbank, και ένα καινούργιο “σκληρό” νόμισμα για χρήση. Tο γερμανικό μάρκο. Mετά την επίσημη κυκλοφορία του στο μαυροβούνιο ο πληθωρισμός άρχισε να πέφτει. Έφτασε στο λογικό 15%.
Kι αφού το γερμανικό μάρκο ήταν το επίσημο νόμισμα του Μαυροβουνίου, τις παραμονές της επίσημης πρώτης του νέου νομισματικού φετίχ της ευρωζώνης, στα τέλη Δεκέμβρη του 2001, ένα άλλο αεροπλάνο ξεφόρτωνε με δρακόντεια μέτρα ασφαλείας στο αεροδρόμιο της Ποντγκόριτσα φρεσκοτυπωμένα (στη Γερμανία) ευρώ. Χωρίς τις φωταψίες και τα πανηγύρια των επίσημων πρωτευουσών του ευρώ, με την ίδια μεθοδολογία και το ίδιο χρονοδιάγραμμα, οι τράπεζες του Μαυροβουνίου αντάλλαξαν τα μάρκα με ευρώ τους πρώτους 3 μήνες του 2002. Kι έτσι όμορφα κι ωραία το Μαυροβούνιο, αναγνωρισμένο κράτος πια (και πάντα μαφιόζικο), μπήκε κι αυτό στη λέσχη του σκληρού ευρωπαϊκού νομίσματος.
Επίσης να θυμίσω πως όταν ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε έθεσε θέμα σε ιδιωτική σύσκεψη για διπλό νόμισμα στην Ελλάδα έφερε ως παράδειγμα το Μαυροβούνιο.
απο την αναποδη ομως,εμεις ειμαστε επισημο μελος,αυτοι ανεπισημο....δεν υπαρχουν π.χ στο eurogroup
Έχω φτάσει Γιάννενα. Ολα ΟΚ. πίνω και ένα καφεδάκι στα γρήγορα παίρνω και ένα χάρτη για "πανω" και φεύγω για κακαβιά.
Σας ευχαριστώ όλους φίλοι μου για τις info αλλά και την παρέα.
Το ταξίδι συνεχίζεται...
(Δεν μπορώ να βάλω και καμιά φώτο σ'αυτό το ριμαδο tapatalk. Γμτ)

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλη συνεχεια φιλε και καλους δρομους
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Παρε και φωτο από το vermosh!



advphone
Maniac ακουει ή και άλλος αν γνωρίζει;; Ερώτηση γρήγορη. Μετά το Vermosh συνεχίζει ο δρόμος και περνάω σύνορα για Μαυροβούνιο ή πρέπει να κάνω πάλι πισω προς Σκοδρα;
Θέλω να περάσω από εκεί για να συνεχίσω προς Novi pazar Σερβίας.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
γιατι θες να πας νοβι παζαρ?
θα γυρισεις απο κοπαονικ??
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Maniac ακουει ή και άλλος αν γνωρίζει;; Ερώτηση γρήγορη. Μετά το Vermosh συνεχίζει ο δρόμος και περνάω σύνορα για Μαυροβούνιο ή πρέπει να κάνω πάλι πισω προς Σκοδρα;
Θέλω να περάσω από εκεί για να συνεχίσω προς Novi pazar Σερβίας.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περνάει κανονικά. Κανά 400 μέτρα χώμα έχει μόνο ανάμεσα στα σύνορα. Το έκανα πέρυσι ακριβώς ίδια εποχή.

Υ.Γ. Προς Gusinje έτσι? Δεν έχει άλλο δρόμο. Βουνά είναι εκεί.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Τελικά άλλαξα γνώμη και ανέβηκα Νορβηγία..


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Που είναι τραβηγμένες αυτές οι φώτο ??? :photo:

Thanks....
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Στην Αλβανια !!!

Το φανταστηκα ... απλα ελπίζω σε κανένα τιπακι προς τα εκεί . :friendship:

Γιατί ετοιμάζομαι για περιήγηση προς τα εκει πάνω σύντομα ελπίζω...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το φανταστηκα ... απλα ελπίζω σε κανένα τιπακι προς τα εκεί . :friendship:

Γιατί ετοιμάζομαι για περιήγηση προς τα εκει πάνω σύντομα ελπίζω...
στην τυχη το ειπα!!!!
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Προσοχη στην ζεστη !!!
Αν μπορεις να κινηθεις στα ηπειρωτικα !!!!!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Που είναι τραβηγμένες αυτές οι φώτο ??? :photo:

Thanks....
Πολύ σωστά ειναι στην βόρεια Αλβανία και πιο συγκεκριμένα είναι ο ποταμός Κομάνι
https://www.google.co.uk/maps/dir/Koman/Fierza/@42.1553644,19.9866734,11z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x13521c4fd8574195:0x8f238705f8bf2032!2m2!1d19.8142332!2d42.0938083!1m5!1m1!1s0x13523e8de5e7d3f7:0xab811b7a0cdc0c18!2m2!1d20.0181673!2d42.2600658

Εχω ξανα ξεκινήσει να γράψω 2 λόγια για αυτό το ταξίδι που είχα κάνει τέλος Οκτώβρη. Που θα πάει, θα το τελειώσω:D

Είναι φαντασικά τα μέρη και μακάρι να μπορούσα να έρθω να πάμε παρέα...
Στο χάρτη είναι η διαδρομή που κάνεις οδικώς και αν παρατηρήσεις το ποτάμι ενώνει τα 2 σημεία Koman & Fierza και μπορείς να το πάς απο όποια κατεύθυνση θες.
Η δε οδική διαδρομή ηταν απλά όνειρο με άσφαλτο που είχε πέσει το καλοκαίρι, ουτε μια λακούβα και έστρηβες τιμόνια κάτω.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Πολύ σωστά ειναι στην βόρεια Αλβανία και πιο συγκεκριμένα είναι ο ποταμός Κομάνι
https://www.google.co.uk/maps/dir/Koman/Fierza/@42.1553644,19.9866734,11z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x13521c4fd8574195:0x8f238705f8bf2032!2m2!1d19.8142332!2d42.0938083!1m5!1m1!1s0x13523e8de5e7d3f7:0xab811b7a0cdc0c18!2m2!1d20.0181673!2d42.2600658

Εχω ξανα ξεκινήσει να γράψω 2 λόγια για αυτό το ταξίδι που είχα κάνει τέλος Οκτώβρη. Που θα πάει, θα το τελειώσω:D

Είναι φαντασικά τα μέρη και μακάρι να μπορούσα να έρθω να πάμε παρέα...
Στο χάρτη είναι η διαδρομή που κάνεις οδικώς και αν παρατηρήσεις το ποτάμι ενώνει τα 2 σημεία Koman & Fierza και μπορείς να το πάς απο όποια κατεύθυνση θες.
Η δε οδική διαδρομή ηταν απλά όνειρο με άσφαλτο που είχε πέσει το καλοκαίρι, ουτε μια λακούβα και έστρηβες τιμόνια κάτω.
Είσαι ωραίος!!!!
:biker:

:friendship::friendship:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Παίδες με αμάξι δεν το έχω κάνει ποτέ και όσες φορές έχω πάει με μοτοσακο,έχω πάει απ' τα θαλασσινά αγ.σαραντα κτλπ..
Πόσο πιστεύετε είναι σε ώρες το Γιάννενα Ντουμπρόβνικ με αμάξι και πλήρη οικογένειατην άνοιξη;
Απ' ότι είδα πρέπει να βγάλω και διαβατήριο στη μικρή που είναι 10 χρόνων..Ο μικρός που είναι 15 έχει ταυτότητα
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Καλοκαίρι? Εγώ θα έβαζα ένα 12ωρο+ στο νερό αν πας από τον κόλπο του Κοτορ.
Όχι καλοκαίρι..μετά το Πάσχα λέμε
 
Top Bottom