Info για Αλβανια, Μαυροβούνιο

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Είναι λίγα τα χλμ (~550) αλλά ο δρόμος είναι αργός. Η διαδρομή που έχω κάτα νου είναι Φιερι Διρραχιο Σκοδρα Μπαρ Μπουντβα Καμεναρι Ντουμπροβνικ. Εχει λιγότερες συνοριακές διαβάσεις (δεν μπαίνεις Βοσνία) και αν δεν έχει κίνηση και ουρές στα σύνορα σε ένα 10-11ωρο βγαίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι λίγα τα χλμ (~550) αλλά ο δρόμος είναι αργός. Η διαδρομή που έχω κάτα νου είναι Φιερι Διρραχιο Σκοδρα Μπαρ Μπουντβα Καμεναρι Ντουμπροβνικ. Εχει λιγότερες συνοριακές διαβάσεις (δεν μπαίνεις Βοσνία) και αν δεν έχει κίνηση και ουρές στα σύνορα σε ένα 10-11ωρο βγαίνει.
Θα υπολογίσεις 3-4 ώρες φιερι -σκοδρα.
Πριν και μετά τα Τίρανα γίνεται ένας χαμουλης
Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Γύρο στο 5ορο-6ορο να φτάσεις στα σύνορα με Μαυροβούνιο .

μετά τα Τιρανα και προς Σκοντρα το καλοκαίρι που την επισκέφτηκα σχεδόν στον δρόμο πηγαίνανε σημειωτέων τα αυτοκίνητα .

στην Αλβανία αυτό που παρατήρησα ότι τα χλμ δεν συμβαδίζουν με την ώρα που τα κανείς στην Ελλάδα . Δηλαδή τα 200-250 χλμ που μπορεί εδώ. Α τα κανείς σε 2 ώρες εκεί μπορεί να τα κανείς σε 4.

από κει και πάνω αν θυμάμαι καλά από Μαυροβούνιο μέχρι Κροατία είναι 3- 3:30 ώρες
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν έχω κάνει ποτέ το κομμάτι απ' την κακαβιά προς Φιέρ..απ' Φιέρ έπιανα Αυλώνα και μετά αγ σαράντα ή το αντίθετο..από κει πέρα συμπεραίνω ότι θέλω ένα δεκαωρο..μπουνους ότι τέλος Απριλίου που λέω να ταξιδέψω δε θα έχει κίνηση και ότι θα πάρω το φέρυ και δεν θα κάνω τον κόλπο του Κότορ ..
Το κομμάτι κακαβιά Φιέρ έχει κομμάτια εθνικής ή κλασικής διπλής κατεύθυνσης όλο;
Όπως είπα αμαξατος οικογενειακώς
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλε σύντροχε , ανέβα στην μηχαναρα πάρε ένα δρόμο και αν σε βγάλει εκεί που θες καλώς αν όχι ακόμα καλύτερα
Πήγαινε από Σκόπια μπες από Επισκοπή Αλβανία ,περνάς ένα Νάσιοναλ παρκ ντεμεκ κάπου έχει κάι μια αιχμάλωτη αρκούδα προς το τέλος σε μια καφανα ... και μετά μπορείς να μπεις Μαυροβούνιο και από βερμος
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Επειδή το ταξίδι αυτό το έχω στα άμεσα σχέδια μου , σκεφτόμουν να κάνω μια στάση Πόγραδετς για καφέ και μετά καρφί για Ποντκόριτσα που θα διανυκτερεύσουμε. Δεδομένου ότι από το σπίτι μου για Κρυσταλλοπηγή είναι σχεδόν 50 λεπτά, με παίρνει για άλλη στάση στο δρόμο ή θα μας πάρει νύχτα;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από Κακαβιά ως την πόλη Αυλώνας είναι πιο ανθρώπινα τα πράγματα με καλή άσφαλτο και χωρίς λακούβες. Όμως πέρασα τελευταία φορά το 2018 οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Από εκεί και πάνω αν θυμάμαι καλά έχει κομμάτια που πιάνουν κίνηση.

Αυτό που πρέπει να μάθεις είναι αν έχει γίνει ο περιφερειακός δρόμος των Τιράνων. Αλλιώς πρέπει να περάσεις από μέσα που είναι ταλαιπωρία γιατί έχει κίνηση. Αν επιλέξεις τον δρόμο από Κρυσταλλοπηγή και δεν είναι έτοιμος ο περιφερειακός δρόμος θα ανεβο-κατεβεις ένα βουνό για να βγεις προς Τίρανα που είναι ωραίο κομμάτι μεν αλλά έχει πολύ κίνηση, φορτηγά και θα σου πάρει χρόνο.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Από Κακαβιά ως την πόλη Αυλώνας είναι πιο ανθρώπινα τα πράγματα με καλή άσφαλτο και χωρίς λακούβες. Όμως πέρασα τελευταία φορά το 2018 οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Από εκεί και πάνω αν θυμάμαι καλά έχει κομμάτια που πιάνουν κίνηση.

Αυτό που πρέπει να μάθεις είναι αν έχει γίνει ο περιφερειακός δρόμος των Τιράνων. Αλλιώς πρέπει να περάσεις από μέσα που είναι ταλαιπωρία γιατί έχει κίνηση. Αν επιλέξεις τον δρόμο από Κρυσταλλοπηγή και δεν είναι έτοιμος ο περιφερειακός δρόμος θα ανεβο-κατεβεις ένα βουνό για να βγεις προς Τίρανα που είναι ωραίο κομμάτι μεν αλλά έχει πολύ κίνηση, φορτηγά και θα σου πάρει χρόνο.
οκ καταλαβα,με τα παιδια μεσα, κλασικα απ κακαβια
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
στο ερωτημα του δημητρη συμπληρωμα πιο πανω, ποιος ειναι πιο <ευκολος>δρομος για να δω πως θα ανεβω και πως θα κατεβω,δεδομενου οτι τιρανα --σκορδα ειναι κοινος


Περυσι έκανα και τις 2 διαδρομές πηγαίνοντας & γυρίζοντας Μαυροβούλιο.

Η Δυτική διαδρομή ειναι απλα τραγωδία και διαδικαστική, πάρε κολήριο μαζί γιατι πονανε τα μάτια απο αυτα που βλέπεις o_O

Η Ανατολική διαδρομή μετα το Elbasan είναι όνειρο ιδίως αν ακολουθήσεις τον SH71 μέχρι Κρυσταλοπηγή :yew:
Θα δεις φορερα τοπία, γεφυρες, 3 βουνα πανω κάτω και ενα ατελείωτο φαράγκι δίπλα σε ποτάμι.
Το μόνο να μπείς με βενζίνη ή να βαλεις στα πρωτα 1-2 βενζινάδικα που θα βρεις.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Περυσι έκανα και τις 2 διαδρομές πηγαίνοντας & γυρίζοντας Μαυροβούλιο.

Η Δυτική διαδρομή ειναι απλα τραγωδία και διαδικαστική, πάρε κολήριο μαζί γιατι πονανε τα μάτια απο αυτα που βλέπεις o_O

Η Ανατολική διαδρομή μετα το Elbasan είναι όνειρο ιδίως αν ακολουθήσεις τον SH71 μέχρι Κρυσταλοπηγή :yew:
Θα δεις φορερα τοπία, γεφυρες, 3 βουνα πανω κάτω και ενα ατελείωτο φαράγκι δίπλα σε ποτάμι.
Το μόνο να μπείς με βενζίνη ή να βαλεις στα πρωτα 1-2 βενζινάδικα που θα βρεις.
Λογικά τη Δυτική θα κάνω καθώς δε με συμφέρει να κατέβω μέχρι Κακκαβιά αν και θα ήθελα να επισκεφθώ τον Αυλώνα. Λογικά θα την εντάξω σε επόμενο ταξίδι, αφιερωμένο μόνο στην Αλβανία.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Από το 1999 το Μαυροβούνιο, όταν δεν ήταν καν χωριστό κράτος (ήταν συνέταιρος στο “σολανιστάν”, ή αλλιώς Σερβία - Μαυροβούνιο), είχε σαν επίσημο νόμισμα το γερμανικό μάρκο! Kαλά διαβάσατε. Πριν το επίσημο νόμισμα ήταν το (γιουγκοσλαβικό) δηνάριο· που τυπωνόταν και κυκλοφορούσε υπό τις οδηγίες της κεντρικής, πρώην γιουγκοσλαβικής και μετέπειτα σερβικής “κεντρικής τράπεζας” στο Βελιγράδι. H πολεμική / εγκληματική οικονομία του καθεστώτος Μιλόσεβιτς σήμαινε μεταξύ άλλων απεριόριστο τύπωμα δηναρίων· μια συνταγή που οδηγεί με μεγάλη ακρίβεια στον πληθωρισμό. Κάπου εκεί στα 1999 ο πληθωρισμός στο “σολανιστάν” είχε φτάσει στο 90%· η Ποντγκόριτσα (πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου) ήταν ήδη επίσημο κέντρο των μαφιών των Βαλκανίων, της Ιταλίας, της Ρωσίας κλπ· και η κυβέρνησή της ονειρευόταν ένα “καλύτερο μέλλον” στην Ευρώπη.
Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες χρήσης της ευρώπης, ένα μέρος που δεν είναι καν και καν αναγνωρισμένο διεθνώς σαν κράτος, που είναι ήδη βάση λαθρεμπόρων και ξεπλύματος χρήματος, και που έχει πληθωρισμό 90%, το μόνο ευρωπαϊκό που μπορεί να ονειρεύεται είναι μια γερή κλωτσιά... Eίναι έτσι; Όχι, δεν είναι έτσι. Oι αξιωματούχοι του μαυροβουνίου ήξεραν από διεθνή πολιτική (όσο, και όπως, από διεθνή οικονομία...). Mάζεψαν το μεγαλύτερο μέρος των αποθεματικών τους σε συνάλλαγμα, τον χρυσό τους, και ταξίδεψαν ως την Φραγκφούρτη, στην έδρα της μεγάλης γερμανικής τράπεζας Commerzbank. Έκαναν μια πρόταση απ’ αυτές που το επίσημο manual ούτε να διανοηθεί σαν ενδεχόμενο δεν μπορεί. Eίπαν στους γερμανούς τραπεζίτες: σας δίνουμε αυτά κι αυτά σαν “κάλυψη” - μας δίνεται ένα δάνειο σε μάρκα μεγαλύτερης αξίας απ’ αυτά που σας δίνουμε σαν ενέχυρο;
Διαβάστε προσεκτικά ξανά και ξανά την πρόταση των μαυροβούνιων στους γερμανούς τραπεζίτες... Δεν χρειάζεται να ξέρετε σπουδαία πράγματα από “οικονομικά”... Λοιπόν: επειδή πρόκειται για πολιτική οικονομία οι τραπεζίτες της Commerzbank δεν άρχισαν στις κλωτσιές τους μαυροβούνιους απεσταλμένους. Tους είπαν απλά: επειδή το θέμα είναι σοβαρό πρέπει να ζητήσουμε την άδεια της Bundesbank, της κεντρικής μας τράπεζας.Δηλαδή της κυβέρνησής τους. H άδεια δόθηκε. Kι έτσι ένα μεταγωγικό με φρεσκοτυπωμένα μάρκα προσγειώθηκε μετά από λίγο καιρό στο αεροδρόμιο της Ποτγκόρνιτσα: το μαυροβούνιο είχε την αγάπη και την φιλία της Bundesbank, και ένα καινούργιο “σκληρό” νόμισμα για χρήση. Tο γερμανικό μάρκο. Mετά την επίσημη κυκλοφορία του στο μαυροβούνιο ο πληθωρισμός άρχισε να πέφτει. Έφτασε στο λογικό 15%.
Kι αφού το γερμανικό μάρκο ήταν το επίσημο νόμισμα του Μαυροβουνίου, τις παραμονές της επίσημης πρώτης του νέου νομισματικού φετίχ της ευρωζώνης, στα τέλη Δεκέμβρη του 2001, ένα άλλο αεροπλάνο ξεφόρτωνε με δρακόντεια μέτρα ασφαλείας στο αεροδρόμιο της Ποντγκόριτσα φρεσκοτυπωμένα (στη Γερμανία) ευρώ. Χωρίς τις φωταψίες και τα πανηγύρια των επίσημων πρωτευουσών του ευρώ, με την ίδια μεθοδολογία και το ίδιο χρονοδιάγραμμα, οι τράπεζες του Μαυροβουνίου αντάλλαξαν τα μάρκα με ευρώ τους πρώτους 3 μήνες του 2002. Kι έτσι όμορφα κι ωραία το Μαυροβούνιο, αναγνωρισμένο κράτος πια (και πάντα μαφιόζικο), μπήκε κι αυτό στη λέσχη του σκληρού ευρωπαϊκού νομίσματος.
Επίσης να θυμίσω πως όταν ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε έθεσε θέμα σε ιδιωτική σύσκεψη για διπλό νόμισμα στην Ελλάδα έφερε ως παράδειγμα το Μαυροβούνιο.
Είναι τουλάχιστον περίεργο να ζει κάποιος στην Ελλάδα
του Νουρ, του Καραιβάζ, της Μαρφίν της μάχης του Μηλοποτάμου του Ιβ'αν κλπ κλπ
και να γράφει πως
η Ποντγκόριτσα (πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου) ήταν ήδη επίσημο κέντρο των μαφιών των Βαλκανίων, της Ιταλίας, της Ρωσίας κλπ
Kι έτσι όμορφα κι ωραία το Μαυροβούνιο, αναγνωρισμένο κράτος πια (και πάντα μαφιόζικο)

Τέσπα εσύ ξέρεις....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Το φέρυ που γεφυρώνει το Κότορ, τελικά όχι και πολύ καλή ιδέα.. απίστευτη κίνηση μέχρι εκεί και 3ο στη σειρά να ανέβουμε...δηλ το καλοκαίρι τι θα γίνεται.. καθημερινή ειναι σήμερα..παρέα κάνα 2-3 μηχανάκια θα χωρέσουν,εγώ με αυτοκίνητο την άκουσα..επίσης ουρές μεγάλες στα σύνορα Αλβανία Μαυροβούνιο και Μαυροβούνιο Κροατία..
Γενικώς η περιοχή δείχνει κορεσμένη απ' πλευράς κυκλοφορίας και δεν μπορώ να φανταστώ καλοκαίρι τι ταλαιπωρία θα έχει..
Δρομολόγιο Κακαβιά -σκοδρα-ντουβρονικ


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έπεσες σε άσχημη εποχή...επιστροφές διακοπων
κλπ
Καλή συνεχεια
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Έπεσες σε άσχημη εποχή...επιστροφές διακοπων
κλπ
Καλή συνεχεια
Ίσως..θα το δω και σήμερα τι παίζει στα τουριστικά μέρη που θα κινηθώ
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ένα άκρως ενδιαφέρον μέρος επίσκεψης στην παλιά πόλη του Ντουμπρόβνικ..
10€ είσοδος ,λίγος κόσμος λόγω έργων απέξω,το βρίσκεται όπως κατεβαίνετε τον κεντρικό δρόμο της πόλης στο αριστερό χέρι σε ένα στενό μέσα.Οι εικόνες και οι επεξηγήσεις πολύ δυνατες.Ο γιος στη φωτό,όπως ήταν φυσικό οι ερωτήσεις του πολλές


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα άκρως ενδιαφέρον μέρος επίσκεψης στην παλιά πόλη του Ντουμπρόβνικ..
10€ είσοδος ,λίγος κόσμος λόγω έργων απέξω,το βρίσκεται όπως κατεβαίνετε τον κεντρικό δρόμο της πόλης στο αριστερό χέρι σε ένα στενό μέσα.Οι εικόνες και οι επεξηγήσεις πολύ δυνατες.Ο γιος στη φωτό,όπως ήταν φυσικό οι ερωτήσεις του πολλές


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να το πας Σεράγεβο το παιδί...να καταλαβει
 
Top Bottom