Kαλησπέρα!!.......με μια βολτα στην Τουρκια!!

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
καλησπέρα κ από μένα.μετα απο πολλες πολλες μηχανες αν κ σχετικά μικρός( 32 ειμαι)πήρα ένα κτμ 990 adventure R 2010. εχω ξεκινήσει κ διαβάζω ότι μπορω.Ελπιζω να με δικαιώσει η επιλογή μου για την μηχανή αυτή!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Δημήτρη...!!!:ok:
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
καλησπέρα κ από μένα.μετα απο πολλες πολλες μηχανες αν κ σχετικά μικρός( 32 ειμαι)πήρα ένα κτμ 990 adventure R 2010. εχω ξεκινήσει κ διαβάζω ότι μπορω.Ελπιζω να με δικαιώσει η επιλογή μου για την μηχανή αυτή!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκτός Τρίτες-Τετάρτες:laugh: θα σε δικαιώσει με το παραπάνω! :w2:
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
χαχαχα!!εντάξει είναι ωραίο μηχανάκι.ειχα παλιότερα αλλου τύπου μηχανακια.R6 ,R1,Gsxr 1000.Μετα ειχα vstrom το οποίο ειναι πολυ πολυ τίμιο μηχανάκι.πρωτη φορα σε ευρωπαϊκό μηχανάκι πέρα από κατι Beverly .θελω να μου πει κάποιος αν έχει όρεξη 5-6 πράγματα που μαλλον ειναι διαφορετικά σε αυτά τα μηχανάκια.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride...

Το εργαλείο θέλει ειδική μεταχείριση και εδώ μέσα θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες για ότι αστοχία κατασκευής και όχι μόνο, υπάρχει.
Έχουμε τους καλύτερους χρήστες - παθοντες - μοτοσυκλετιστες-καγκουρες-κλπ ευγενείς κατόχους.

Εάν ξεκινήσεις να το βάζεις χώμα, θα πηγαίνεις πάντα δίπλα σε μια πομωνα - gs..... Σε περίπτωση που συμβεί κάτι, αυτοί έχουν ιμάντες!

Καλοταξιδος
 
Last edited by a moderator:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Καλώς ήρθες στο advride...

Το εργαλείο θέλει ειδική μεταχείριση και εδώ μέσα θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες για ότι αστοχία κατασκευής και όχι μόνο, υπάρχει.
Έχουμε τους καλύτερους χρήστες - παθοντες - μοτοσυκλετιστες-καγκουρες-κλπ ευγενής κατόχους.

Εάν ξεκινήσεις να το βάζεις χώμα, θα πηγαίνεις πάντα δίπλα σε μια πομωνα - gs..... Σε περίπτωση που συμβεί κάτι, αυτοί έχουν ιμάντες!

Καλοταξιδος
Φυσικά και κουβαλάτε πάντα ιμάντες αφού με το πρώτο πέσιμο παίρνετε την κεφαλή στα χέρια :pointu:
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου κ εσένα.δν έχω σκοπό για χώμα.δεν εχω ουτε χρονο αλλα ουτε με "φτιαχνει" και τόσο.εχει 62000χλμ.εχει κανει σερβισ στις 60.000.το θέμα που με τρώει στην αρχη ειναι να βρω έναν μηχανικό τίμιο κ καλο.Βασικα θελω καλο ανθρωπο.εχω αλλεργία στους πολυ πονηρούς :p και επειδη συνήθως μονος μου κανω τα απλα θελω αυτη τη φορά να μην βάλω ακομα χερι.διαβαζω ενα θεμα που υπάρχει αλλα έχει 2500ποστ οποτε ειμαι απο χθες στο 200 ακομα..
χαχα.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να έχεις όμορφα χιλιόμετρα !
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Έχουμε κάποιο σωστο εξουσιοδοτημένο Αθηνα;;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου κ εσένα.δν έχω σκοπό για χώμα.δεν εχω ουτε χρονο αλλα ουτε με "φτιαχνει" και τόσο.εχει 62000χλμ.εχει κανει σερβισ στις 60.000.το θέμα που με τρώει στην αρχη ειναι να βρω έναν μηχανικό τίμιο κ καλο.Βασικα θελω καλο ανθρωπο.εχω αλλεργία στους πολυ πονηρούς :p και επειδη συνήθως μονος μου κανω τα απλα θελω αυτη τη φορά να μην βάλω ακομα χερι.διαβαζω ενα θεμα που υπάρχει αλλα έχει 2500ποστ οποτε ειμαι απο χθες στο 200 ακομα..
χαχα.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλως ηρθες αδερφε, καλοριζικος ο δαιμονας, ευχομαι να εχεις καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα.
Επέτρεψε μου να σου πω δυο λογια για το μηχανημα που διαλεξες.

Τα 950/990 είναι εκπληκτικα μηχανηματα, τα οποια θα σε ταξιδεψουν ομορφα οπουδηποτε και οποτεδήποτε θελησεις. Εχουν φοβερο κινητηρα, ο οποιος συμβαδιζει με τα γουστα του αναβατη, θελεις γκαζι και ροπη, την εχεις, θελεις ευελιξία για ταξίδι και πολλα χιλιομετρα, την εχεις. Γενικα ειναι κινητηρας διαμαντι και σε συνάρτηση με το φοβερο στησιμο (βλ. αναρτησεις) και γεωμετρια του πλαισιου, σου δινουν ενα ολοκληρωμενο συνολο το οποιο σε αποζημιωνει σε καθε βολτα, ειτε ασφαλτινη, ειτε χωματινη, ειτε κοντινη, ειτε σιδηροκωλη.

Το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να ορισεις το γουστο σου και τον προσανατολισμο σου.

Και το λεω αυτο γιατι, οσο διαμαντι και να ειναι ο κινητηρας και η μοτοσυκλετα γενικα, σαν μια αγρια και καυτη ερωμενη, δε συμβιβαζεται με απλους εραστες - αναβατες. Θελει τον εραστη ντουρο, οχι μαλθακο, με καλες επιδοσεις στο κρεβάτι, με αντοχες και τεχνικες για να την κρατησει κοντα του.

Μεταφραζω την παραπανω παρομοιωση, λεγοντας σου οτι το μηχανακι θα σε κανει να ασχοληθεις μαζι του, με τον τσαμπουκά...θελεις δε θελεις δηλαδη. Εχει καποια θεματα, τα οποια 1) εαν τα λυσεις και 2) εαν εισαι διατεθειμένος να εισαι στην τσιτα συνεχεια, να εισαι παρατηρητικος και τυπικος με τη συντηρηση της, τοτε θα εχεις μια ζωη εντονη, ωστόσο απροβληματιστη μαζι της.

Το μηχανακι δεν ειναι Χονδα, μητε Γιαμαπα, μητε Σουζτουκι...μην περιμένεις τετοια συμπεριφορα απεναντι σου. Θα σε κανει να βλαστημισεις, θα σου βελτιωσει τις μηχανικες γνωσεις και γενικα θα σε κανει πιο ολοκληρωμενο αναβατη...εναν αναβατη ικανο να συμβιωσει με ενα ΚΤΜ.

Μην ακους τον καθε πικραμενο ΚαΤεΜα που κραζει το μηχανακι του....καθε βλαβη εχει και ενα υποβαθρο...ειπαμε, αν το αφησεις σε αφηνει...ΝΟΜΟΣ με τα ΚΤΜ. Αν καταλαβεις αυτο, τοτε καταλαβες τη φιλοσοφια της μαρκας.

Δεν ειναι τυχαιο που παρ'όλη τη φημη που εχουν αποκτησει, ο κοσμος συνεχιζει και τα καβαλαει....γιατι;
Πως ενα μηχανακι κατασκευης και σχεδιασμου του 2003, συνεχιζει και προκαλει εκσπερματωσεις ακομα και σημερα.....μετα απο 15 ολοκληρα χρονια;

Ολο τα παραπανω οριζουν τον προσανατολισμο σου που προαναφεραμε.
Αν τα αποδεχτείς ολα αυτα, τοτε θα γουσταρεις το καθε λεπτο μαζι της, αν οχι, θα βλαστημας την ωρα και την στιγμη που την αγορασες.

Σχετ. με τους μηχανικους, δε θα πω ποιοι είναι καλοι και ποιοι οχι. Θα πω μονο οτι δε θα βρεις μηχανικο που θα αφιερωσει τον χρονο που πραγματικα χρειαζεται η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα.
Και ειναι και λογικο....αλλιως θα ειχαν κλεισει ολοι οι μηχανικοι της ΚΤΜ :D

Καλά χιλιομετρα φιλε μου, ριξε μπολικη μελέτη στην ενοτητα DIY...εχει πολλα νηματα για το εν λογω μηχανημα.

:)


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Καλως ηρθες αδερφε, καλοριζικος ο δαιμονας, ευχομαι να εχεις καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα.
Επέτρεψε μου να σου πω δυο λογια για το μηχανημα που διαλεξες.

Τα 950/990 είναι εκπληκτικα μηχανηματα, τα οποια θα σε ταξιδεψουν ομορφα οπουδηποτε και οποτεδήποτε θελησεις. Εχουν φοβερο κινητηρα, ο οποιος συμβαδιζει με τα γουστα του αναβατη, θελεις γκαζι και ροπη, την εχεις, θελεις ευελιξία για ταξίδι και πολλα χιλιομετρα, την εχεις. Γενικα ειναι κινητηρας διαμαντι και σε συνάρτηση με το φοβερο στησιμο (βλ. αναρτησεις) και γεωμετρια του πλαισιου, σου δινουν ενα ολοκληρωμενο συνολο το οποιο σε αποζημιωνει σε καθε βολτα, ειτε ασφαλτινη, ειτε χωματινη, ειτε κοντινη, ειτε σιδηροκωλη.

Το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να ορισεις το γουστο σου και τον προσανατολισμο σου.

Και το λεω αυτο γιατι, οσο διαμαντι και να ειναι ο κινητηρας και η μοτοσυκλετα γενικα, σαν μια αγρια και καυτη ερωμενη, δε συμβιβαζεται με απλους εραστες - αναβατες. Θελει τον εραστη ντουρο, οχι μαλθακο, με καλες επιδοσεις στο κρεβάτι, με αντοχες και τεχνικες για να την κρατησει κοντα του.

Μεταφραζω την παραπανω παρομοιωση, λεγοντας σου οτι το μηχανακι θα σε κανει να ασχοληθεις μαζι του, με τον τσαμπουκά...θελεις δε θελεις δηλαδη. Εχει καποια θεματα, τα οποια 1) εαν τα λυσεις και 2) εαν εισαι διατεθειμένος να εισαι στην τσιτα συνεχεια, να εισαι παρατηρητικος και τυπικος με τη συντηρηση της, τοτε θα εχεις μια ζωη εντονη, ωστόσο απροβληματιστη μαζι της.

Το μηχανακι δεν ειναι Χονδα, μητε Γιαμαπα, μητε Σουζτουκι...μην περιμένεις τετοια συμπεριφορα απεναντι σου. Θα σε κανει να βλαστημισεις, θα σου βελτιωσει τις μηχανικες γνωσεις και γενικα θα σε κανει πιο ολοκληρωμενο αναβατη...εναν αναβατη ικανο να συμβιωσει με ενα ΚΤΜ.

Μην ακους τον καθε πικραμενο ΚαΤεΜα που κραζει το μηχανακι του....καθε βλαβη εχει και ενα υποβαθρο...ειπαμε, αν το αφησεις σε αφηνει...ΝΟΜΟΣ με τα ΚΤΜ. Αν καταλαβεις αυτο, τοτε καταλαβες τη φιλοσοφια της μαρκας.

Δεν ειναι τυχαιο που παρ'όλη τη φημη που εχουν αποκτησει, ο κοσμος συνεχιζει και τα καβαλαει....γιατι;
Πως ενα μηχανακι κατασκευης και σχεδιασμου του 2003, συνεχιζει και προκαλει εκσπερματωσεις ακομα και σημερα.....μετα απο 15 ολοκληρα χρονια;

Ολο τα παραπανω οριζουν τον προσανατολισμο σου που προαναφεραμε.
Αν τα αποδεχτείς ολα αυτα, τοτε θα γουσταρεις το καθε λεπτο μαζι της, αν οχι, θα βλαστημας την ωρα και την στιγμη που την αγορασες.

Σχετ. με τους μηχανικους, δε θα πω ποιοι είναι καλοι και ποιοι οχι. Θα πω μονο οτι δε θα βρεις μηχανικο που θα αφιερωσει τον χρονο που πραγματικα χρειαζεται η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα.
Και ειναι και λογικο....αλλιως θα ειχαν κλεισει ολοι οι μηχανικοι της ΚΤΜ :D

Καλά χιλιομετρα φιλε μου, ριξε μπολικη μελέτη στην ενοτητα DIY...εχει πολλα νηματα για το εν λογω μηχανημα.

:)


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλησπέρα φίλε μου.εκτιμω απιστευτα τον χρόνο που διέθεσες για μενα.ερχομαι μετα απο μια μεγάλη αλλαγή σε προσωπικό κ επαγγελματικό επίπεδο που τριτώσε σε επίπεδο μηχανης.εχω ασχοληθεί κ εχω ανακατασκευασει σχεδόν ολικά με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο καθώς εργάζομαι 6 μέρες την εβδομάδα τα τελευταία 12 χρόνια ένα yz250 του 2000.αυτο με έβαλε στην φάση του ψηλού μότο κ αφού ειμαι κ 1.90 λεω θα πάω σε adventure φαση.ενω οτι μηχανάκι εχω πάρει πάντα εβαζα χερι απτη πρωτη μερα αυτο το φοβαμαι λιγακι.ενταξει εκατσα πρωτη μερα κ έκανα εξαερωση μπρος πισω στα φρενα κ έβαλα κ ένα συναγερμό αλλα δν ξέρω.κατι με φοβίζει.το αγαπαω ηδη πολυ όμως κ κάθε φορά που το βάζω μπρος νιώθω 15 χρόνων ξανα κ δν είναι κ το δυνατότερο μηχανάκι που είχα ποτε.συμφωνω στο ότι έχει όμως μια περίεργη μαγεία σαν να έχεις σχέση με την απόλυτη γυναικα.με το μάστορα θα την βρω την άκρη.θα ρωτήσω γενικα να δω.απλα ελεγα αν υπάρχει κάποιο δικό μας παιδι να τον προτιμήσουμε.εμενα εκανε μεγαλο πριν 2000χλμ οποτε δν θέλω κατι τρελο άμεσα.θα συνεχίσω το διάβασμα κ βλεπουμε.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλως ηρθες στο advride!
 
Top Bottom