Kαλησπέρα!!.......με μια βολτα στην Τουρκια!!

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
καλησπέρα φίλε μου.εκτιμω απιστευτα τον χρόνο που διέθεσες για μενα.ερχομαι μετα απο μια μεγάλη αλλαγή σε προσωπικό κ επαγγελματικό επίπεδο που τριτώσε σε επίπεδο μηχανης.εχω ασχοληθεί κ εχω ανακατασκευασει σχεδόν ολικά με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο καθώς εργάζομαι 6 μέρες την εβδομάδα τα τελευταία 12 χρόνια ένα yz250 του 2000.αυτο με έβαλε στην φάση του ψηλού μότο κ αφού ειμαι κ 1.90 λεω θα πάω σε adventure φαση.ενω οτι μηχανάκι εχω πάρει πάντα εβαζα χερι απτη πρωτη μερα αυτο το φοβαμαι λιγακι.ενταξει εκατσα πρωτη μερα κ έκανα εξαερωση μπρος πισω στα φρενα κ έβαλα κ ένα συναγερμό αλλα δν ξέρω.κατι με φοβίζει.το αγαπαω ηδη πολυ όμως κ κάθε φορά που το βάζω μπρος νιώθω 15 χρόνων ξανα κ δν είναι κ το δυνατότερο μηχανάκι που είχα ποτε.συμφωνω στο ότι έχει όμως μια περίεργη μαγεία σαν να έχεις σχέση με την απόλυτη γυναικα.με το μάστορα θα την βρω την άκρη.θα ρωτήσω γενικα να δω.απλα ελεγα αν υπάρχει κάποιο δικό μας παιδι να τον προτιμήσουμε.εμενα εκανε μεγαλο πριν 2000χλμ οποτε δν θέλω κατι τρελο άμεσα.θα συνεχίσω το διάβασμα κ βλεπουμε.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συναγερμό?o_O Ωχ....








98,6% θα θυμηθείς αυτό το ποστ σύντομα κιόλας και θα πεις " Όχι ρε τον μΠούστη δίκιο είχε πάει η μπαταρία"


Καλημέρα:)
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
κοίτα τον meta έβαλα που τον δινει ο κατασκευαστής.Αν έχει θέμα θα δω τι θα κάνω.ετσι δν νομιζω να το αφήσω παντως

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
καλησπερα και παλι.επειδη με τρώει και επειδη θα κάνω ένα ταξιδάκι περίπου 2500χλμ με το νέο μότο λεω να κοιτάξω κάποια πραγματάκια.θελω να αλλάξω μερα,υγρά συμπλέκτη και να κοιτάξω όπου αλλού πονάνε μην μείνω αμανατη στην Τουρκια.υπαρχει καποιος ανθρωπος να με καθοδηγήσει απλα στο τι πρέπει να προσέξω;επειδη όσο διαβάζω για τα εξουσιοδοτημένα τοσο δεν θελω να πατήσω ρωταω εδω.ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
καλησπέρα κ από μένα.μετα απο πολλες πολλες μηχανες αν κ σχετικά μικρός( 32 ειμαι)πήρα ένα κτμ 990 adventure R 2010. εχω ξεκινήσει κ διαβάζω ότι μπορω.Ελπιζω να με δικαιώσει η επιλογή μου για την μηχανή αυτή!!
Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
:welcome::friendship::friendship::friendship:

να υποθεσω οτι την διαλεξες γιατι καθε τριτη και τεταρτη εχεις ρεπο εεεεε ??????:p:laugh::laugh::laugh::laugh:

επισης μια χρησιμη πληροφορια....
για τον τιμιο και ειλικρινη μηχανικο που ψαχνεις...
το φορουμ εχει αμεσα διαθεσιμο...
την κυρα-Λενη στην Ελατη Τρικαλων ....( βλ. @thenos o katemis )...
τα υπολοιπα εν καιρω !!!:secret:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
καλησπερα και παλι.επειδη με τρώει και επειδη θα κάνω ένα ταξιδάκι περίπου 2500χλμ με το νέο μότο λεω να κοιτάξω κάποια πραγματάκια.θελω να αλλάξω μερα,υγρά συμπλέκτη και να κοιτάξω όπου αλλού πονάνε μην μείνω αμανατη στην Τουρκια.υπαρχει καποιος ανθρωπος να με καθοδηγήσει απλα στο τι πρέπει να προσέξω;επειδη όσο διαβάζω για τα εξουσιοδοτημένα τοσο δεν θελω να πατήσω ρωταω εδω.ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο σερβις των 60000 τι εργασιες ακριβως εγιναν στη μοτο;

Αν εγιναν οι προκαθορισμενες απο το service manual, δε νομιζω οτι θα πρεπει να κοιταξεις κατι παραπανω.

Σιγουρα καποια βασικα πριν απο καθε ταξιδι, οπως στάθμη υγρων, κατάσταση ελαστικων, λιπανση, ρυθμιση αλυσιδας και συνδεσμων κτλ.

Κατι που θα εκανα εγω, ειναι να τσεκαρω λεπτομεριακα τα ηλεκτρικα του, να περασω σπρευ επαφων ολες τις καλωδιωσεις, να φορτισω μπαταρια μεχρι φουλ, να ελεγξω βιδες, συνδεσμους αν δεν εχουν χαλαρωσει απο τους κραδασμους.....
Επισης, οι σαμπρελες πριν ποσο καιρο αλλαχθηκαν;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
επειδή το φαινόμενο του επρεπε να γίνουν αλλα δεν έγιναν ειναι συχνό δεν θεκω να το ρισκάρω.το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο κ δν παίζω με αυτο.ειμαι μια εβδομάδα που διαβάζω ασταματητα κ βλέπω ότι έχει άλλη λογική σε κάποια πράγματα σαν μηχανη.αυτο που θα κάνω είναι να βγάλω πλαστικά.να το πλύνω καλα ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ απο μεσα.να βάλω σπρέι επαφών σε όλες τις φυσες.θα αλλαξω λαδια και παραφλου.εβαλα υγρά πισω κ κόλλησα το τζαμακι που κουνιόταν στη πισω τρομπα.θα βάλω υγρά στο συμπλέκτη magura blood και σια εξαερωσω από κάτω προς τα πάνω.και θα βάλω κ υγρά φρένων εμπρός 5.1.πισω έβαλα dot 4.ρωτησα μια ktm στην Ηλιούπολη κ μου λεει αυτο γράφει κ το καπάκι πανω.οκ λεω.λαδια λεω να βάλω motorex power synt 10-50 που λέει το μανουαλ.θα ελέγξω όλες τις βίδες κ επειδή λογο σκουριάς θα αντικαταστήσω με ανοξειδωτες καποιες θα βάλω κ κόλλα οπως λεει το μανουαλ.απο αναρτήσεις δεν εχω δει κάποια διαρροή η κατι αλλο.Αα Ακόμα λεω να πλύνω το ψυγείο σε περίπτωση που δω κατι περίεργο στο ψυκτικό υγρό που θα βγει.θα τα κάνω μόνος μου αυτα οπως λεει στο μανουαλ.δν είναι τπτ τρομερό.αυτο θα το κανω σαν εξτρα σερβισ κ δεν θα χαλάσω το περιοδικό σερβις σου λέει ο κατασκευαστής.θα λύσω κ μπουζι να δω.λογικα θα έχουν 2000χλμ κ δν θα χρειάζονται κατι. δυστηχως ολα αυτα ειναι ο μόνος τρόπος να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ότι εχουν γίνει.δν νομιζω οτι θα κάτσει μάστορας να τα κάνει αυτά με λεπτομέρειες γιατι θέλουν μια μερα ολοκληρη κ δν την χαραμίζουν.αν κάποιος από εσάς εχει να μου προτείνει κάτι άλλο σε ανταλλακτικά η κάποια άλλη εργασία θα το εκτιμήσω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
επειδή το φαινόμενο του επρεπε να γίνουν αλλα δεν έγιναν ειναι συχνό δεν θεκω να το ρισκάρω.το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο κ δν παίζω με αυτο.ειμαι μια εβδομάδα που διαβάζω ασταματητα κ βλέπω ότι έχει άλλη λογική σε κάποια πράγματα σαν μηχανη.αυτο που θα κάνω είναι να βγάλω πλαστικά.να το πλύνω καλα ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ απο μεσα.να βάλω σπρέι επαφών σε όλες τις φυσες.θα αλλαξω λαδια και παραφλου.εβαλα υγρά πισω κ κόλλησα το τζαμακι που κουνιόταν στη πισω τρομπα.θα βάλω υγρά στο συμπλέκτη magura blood και σια εξαερωσω από κάτω προς τα πάνω.και θα βάλω κ υγρά φρένων εμπρός 5.1.πισω έβαλα dot 4.ρωτησα μια ktm στην Ηλιούπολη κ μου λεει αυτο γράφει κ το καπάκι πανω.οκ λεω.λαδια λεω να βάλω motorex power synt 10-50 που λέει το μανουαλ.θα ελέγξω όλες τις βίδες κ επειδή λογο σκουριάς θα αντικαταστήσω με ανοξειδωτες καποιες θα βάλω κ κόλλα οπως λεει το μανουαλ.απο αναρτήσεις δεν εχω δει κάποια διαρροή η κατι αλλο.Αα Ακόμα λεω να πλύνω το ψυγείο σε περίπτωση που δω κατι περίεργο στο ψυκτικό υγρό που θα βγει.θα τα κάνω μόνος μου αυτα οπως λεει στο μανουαλ.δν είναι τπτ τρομερό.αυτο θα το κανω σαν εξτρα σερβισ κ δεν θα χαλάσω το περιοδικό σερβις σου λέει ο κατασκευαστής.θα λύσω κ μπουζι να δω.λογικα θα έχουν 2000χλμ κ δν θα χρειάζονται κατι. δυστηχως ολα αυτα ειναι ο μόνος τρόπος να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ότι εχουν γίνει.δν νομιζω οτι θα κάτσει μάστορας να τα κάνει αυτά με λεπτομέρειες γιατι θέλουν μια μερα ολοκληρη κ δν την χαραμίζουν.αν κάποιος από εσάς εχει να μου προτείνει κάτι άλλο σε ανταλλακτικά η κάποια άλλη εργασία θα το εκτιμήσω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
1)Καθάρισμα clutch oil jet..
2)Σφίξιμο το παξιμάδι βάσης μοτέρ(θέλει κόντρα με αλεν από πίσω) αυτό που είναι αριστερά πάνω από τα πατινάρια δεν το κάνει κανείς και μπορεί ακόμα να ανοίξει το μοτέρ "στη μέση!" 130Nm ΑΝ θυμάμαι καλά! Ξανα κοίτα το.
3) Σφίξιμο μπροστά γρανάζι 100Nm
4) Άλλαξε τα φίλτρα βενζίνης οπωσδήποτε αν δεν το έκανε ο πρώην είναι εύκολο υπάρχει και βίντεο στο ίντερνετ
5)Έλεγξε-λάδωσε- κόψε το πλαστικό κάλυμμα από τα καλώδια της κλειδαριάς(υπάρχει στο κατεμ προβλήματα λύσεις κτλ μάλλον θα το διάβασες κιόλας είναι κάπου στην αρχή αν θυμάμαι)
6) Στην κεφαλή του πίσω αριστερά και μπροστά δεξιά υπάρχουν κάτι παπαρίτσες που έρχονται από το sas (βγάζεις το παπαρακι με το σωλήνα και μέσα είναι αυτά που πρέπει να αλλάξεις) είναι πολλά τα χιλιόμετρα που έχει σίγουρα δεν τα άλλαξαν.
7) Πανω για ένα καφέ. Σκέφτομαι και στέλνω ότι ξέχασα(θα είναι σίγουρα άλλα τόσα:laugh:) γαμησετα....


Ότι δεν κατάλαβες πες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
επειδή το φαινόμενο του επρεπε να γίνουν αλλα δεν έγιναν ειναι συχνό δεν θεκω να το ρισκάρω.το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο κ δν παίζω με αυτο.ειμαι μια εβδομάδα που διαβάζω ασταματητα κ βλέπω ότι έχει άλλη λογική σε κάποια πράγματα σαν μηχανη.αυτο που θα κάνω είναι να βγάλω πλαστικά.να το πλύνω καλα ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ απο μεσα.να βάλω σπρέι επαφών σε όλες τις φυσες.θα αλλαξω λαδια και παραφλου.εβαλα υγρά πισω κ κόλλησα το τζαμακι που κουνιόταν στη πισω τρομπα.θα βάλω υγρά στο συμπλέκτη magura blood και σια εξαερωσω από κάτω προς τα πάνω.και θα βάλω κ υγρά φρένων εμπρός 5.1.πισω έβαλα dot 4.ρωτησα μια ktm στην Ηλιούπολη κ μου λεει αυτο γράφει κ το καπάκι πανω.οκ λεω.λαδια λεω να βάλω motorex power synt 10-50 που λέει το μανουαλ.θα ελέγξω όλες τις βίδες κ επειδή λογο σκουριάς θα αντικαταστήσω με ανοξειδωτες καποιες θα βάλω κ κόλλα οπως λεει το μανουαλ.απο αναρτήσεις δεν εχω δει κάποια διαρροή η κατι αλλο.Αα Ακόμα λεω να πλύνω το ψυγείο σε περίπτωση που δω κατι περίεργο στο ψυκτικό υγρό που θα βγει.θα τα κάνω μόνος μου αυτα οπως λεει στο μανουαλ.δν είναι τπτ τρομερό.αυτο θα το κανω σαν εξτρα σερβισ κ δεν θα χαλάσω το περιοδικό σερβις σου λέει ο κατασκευαστής.θα λύσω κ μπουζι να δω.λογικα θα έχουν 2000χλμ κ δν θα χρειάζονται κατι. δυστηχως ολα αυτα ειναι ο μόνος τρόπος να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ότι εχουν γίνει.δν νομιζω οτι θα κάτσει μάστορας να τα κάνει αυτά με λεπτομέρειες γιατι θέλουν μια μερα ολοκληρη κ δν την χαραμίζουν.αν κάποιος από εσάς εχει να μου προτείνει κάτι άλλο σε ανταλλακτικά η κάποια άλλη εργασία θα το εκτιμήσω πολυ!!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάπου είπες ότι κόλλησες το τζαμακι τρομπας. Οι κραδασμοί είναι πολλοί 90%θα φύγει και το πρόβλημα δεν είναι παιχνίδι. Καραδοκεί ατύχημα! Υπάρχει άλλος τρόπος αν θες μου λες.. Στη θέση σου δεν θα έβγαζα μπουζι για ευνόητους λόγους.. Και κάπου λες για επανέλεγχο σε όλες τις βίδες ΠΡΟΣΟΧΉ είναι από βούτυρο!
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Ευχαριστώ πολυ φιλε για τις απαντησεις.θα σου στειλω πμ για το φρένο πισω.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλωσορισες στο advride, μη βιαστεις να βαλεις χερι ακομα, ριξε μια ματια στα θεματα εδω, τα εχουμε αναλυσει ολα δις ;)
Ποτε λες να πας Τουρκια??? πριν το πολεμο ή μετα;; :p:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλωσορισες στο advride, μη βιαστεις να βαλεις χερι ακομα, ριξε μια ματια στα θεματα εδω, τα εχουμε αναλυσει ολα δις ;)
Ποτε λες να πας Τουρκια??? πριν το πολεμο ή μετα;; :p:p
Πολεμικο μηχανακι εχει Νικο, θα παει κατα τη διαρκεια

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
20 Απριλίου με 2 Μαιου θα πάω Τουρκία.ευχαριστω πολυ για την βοήθεια.προχωραμε κανονικα.για οτι γίνει θα τραβήξω φωτο και ενημερωση

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
20 Απριλίου με 2 Μαιου θα πάω Τουρκία.ευχαριστω πολυ για την βοήθεια.προχωραμε κανονικα.για οτι γίνει θα τραβήξω φωτο και ενημερωση

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραιος!

Οταν ξεκινησεις ανοιξε καινουργιο θεμα στην αντιστοιχη ενοτητα και φορτωνε φωτογραφιες.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Όπως γράφω είναι η πρώτη μου επαφη με τέτοιο μοτερ.εχω καλη βοήθεια.θα ανεβάσω ότι μπορω κ προχωράμε δυνατα!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

andreas.kris

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
R 1200 GS ADVENTURE
Να ξερεις εχεις παρει ενα μηχανακι που ολοι θα ηθελαν να το εχουν εστω για λιγο στην ζωη τους... απολαυσε το οσο το εχεις και αν σε κουρασει με της μικροζημιες του τοτε περνεις ενα Gs! Xαχαχα! Εγω ακομα το γλυκοκοιταζω το ktmακι... θεωρω πως ισως πολλες απο τις μικροζημιες που βγαζει να τις εχει αλλαξει ηδη ο προηγουμενος! Καλοριζικο και εκμεταλευσου το...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
20 Απριλίου με 2 Μαιου θα πάω Τουρκία.ευχαριστω πολυ για την βοήθεια.προχωραμε κανονικα.για οτι γίνει θα τραβήξω φωτο και ενημερωση

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι από τα θεματάκια που έχει έχουν επισκευαστεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη;
( Είναι το R που πουλιόταν στα Χανιά-Αθήνα; )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jafarelos86

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Ktm 990 Adventure R
Τι από τα θεματάκια που έχει έχουν επισκευαστεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη;
( Είναι το R που πουλιόταν στα Χανιά-Αθήνα; )


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι αυτό είναι.δεν ξέρω αν έχει επισκευαστεί κατι.δν έχει τπτ το μηχανάκι.ισα ισα ειναι σε εξαιρετική κατάσταση.εγω εν όψη του ταξιδιού τα θελω όλα κομπλέ

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom