Kατασκευη Top case, ερωτησεις

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καλησπερα σε ολους ,σκεφτομαι να φτιαξω μονος μου ενα top case .
Μπορει καποιος να με βοηθησει με το μεγεθος .(πλατος- μηκος-υψος ) .
Επισης μπορει να μου πει καποιος που εχει βαλιτσακι κεντρικο ,ποσο περιπου ζιγυζει ;
Αν το κανω με αλουμινιο θα βγει προφανως πιο ελαφρυ ομως η λαμαρινα ειναι στο 1/4 της τιμης του αλουμινιου ,απο οτι υπολογισα ομως θα βγει πανω απο 15 κιλα .Τα φωτα σας παρακαλω.
Ευχαριστω!
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
Καλησπερα σε ολους ,σκεφτομαι να φτιαξω μονος μου ενα top case .
Μπορει καποιος να με βοηθησει με το μεγεθος .(πλατος- μηκος-υψος ) .
Επισης μπορει να μου πει καποιος που εχει βαλιτσακι κεντρικο ,ποσο περιπου ζιγυζει ;
Αν το κανω με αλουμινιο θα βγει προφανως πιο ελαφρυ ομως η λαμαρινα ειναι στο 1/4 της τιμης του αλουμινιου ,απο οτι υπολογισα ομως θα βγει πανω απο 15 κιλα .Τα φωτα σας παρακαλω.
Ευχαριστω!
κανε μια ερευνα σε επωνυμες εταιριες..γραφουν τις διαστασεις στα τεχνικα στοιχεια και διαλεξε ετσι τις διαστασεις που σε βολευουν..
αυτο το καιρο δουλευω τις δικες μου πλαινες παγκαζιερες και εχω μια ιδεα για σχεδια πιθανα προβληματα κ.α
βρες τι σου αρεσει και μετα αν θελεις μπορω ακομα και να σε βοηθισω να ξεκινησεις το projects σου
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
το αλουμινιο ειναι σαφως πιο ελαφρυ και με αντιστοιχες μηχανικες ιδιοτητες
πριν ρωτησες για διαστασεις
ενα παραδειγμα
για 25 λιτρα top case οι διαστασεις θα ειναι(πλατος 40εκ,μηκος 30 εκ και υψος 17εκ)
για 38 λιτρα top case οι διαστασεις θα ειναι(πλατος 40εκ,μηκος 30 εκ και υψος 30εκ)
μια ερωτηση?
για τι μοτοσυκλετα ειναι?
το gs 650 dakar που γραφεις?
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
καπως ετσι θα την κανω
πολυγωνη (με τα σπασιματα στις γωνιες) αλλα σκεφτομουνα για πιο μεγαλη 40-42 λτ ,να χωρανε 2 κρανοι ) λες να βγει πολυ μεγαλη και να χω προβλημα?
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
καπως ετσι θα την κανω
πολυγωνη (με τα σπασιματα στις γωνιες) αλλα σκεφτομουνα για πιο μεγαλη 40-42 λτ ,να χωρανε 2 κρανοι ) λες να βγει πολυ μεγαλη και να χω προβλημα?
κανε ενα προσχεδιο με απλα υλικα (χαρτονι κολλητικη ταινια) στις διαστασεις που θελεις και βαλτη πανω στη μηχανη να δεις πώς σου κάθεται στο ματι.
ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρεις μια καλη πρωτη ιδεα του ογκου..( το ιδιο εκανα και εγω)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
κανε ενα προσχεδιο με απλα υλικα (χαρτονι κολλητικη ταινια) στις διαστασεις που θελεις και βαλτη πανω στη μηχανη να δεις πώς σου κάθεται στο ματι.
ειναι ο καλυτερος τροπος για να παρεις μια καλη πρωτη ιδεα του ογκου..( το ιδιο εκανα και εγω)
ευχαριστω για την απαντηση
αν βγει γυρω στα 5-7 κιλα καλα ειναι? η ειναι βαρια ?
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
ευχαριστω για την απαντηση
αν βγει γυρω στα 5-7 κιλα καλα ειναι? η ειναι βαρια ?
αν την κανεις με αλουμινιο θα βγει λιγοτερο...2 mm αλουμινιο ειναι υπερ αρκετο για την εφαρμογη σου και αρκετα ελαφρυ
(με εναν προχειρο υπολογισμο αν το κουτι βγει 60χ40χ30 υψος θα ζυγιζει περιπου στα 4,7kg)
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Αν τη κάνεις πάνω από 40lt και έχεις και πλαϊνές αλουμινένιες, πρόσεξε το πλάτος της γιατί θα δυσκολεύονται να ανοίξουν οι πλαϊνές...

Εγώ έκανα μια 45lt για πίσω σε 1200GSA και οι πλαϊνές μου ανοίγουν όριο, να μη σου πω ότι τα καπάκια στο άνοιγμα βρίσκουν λίγο......

Επίσης στα 45lt δεν μου χωράει δεύτερο κράνος...

Note : οι πλαϊνές είναι Αλουμινένιες μαμά...και το πλάτος της top είναι 49εκ...στα 50εκ είχα πρόβλημα...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
το αλουμινιο ειναι σαφως πιο ελαφρυ και με αντιστοιχες μηχανικες ιδιοτητες
πριν ρωτησες για διαστασεις
ενα παραδειγμα
για 25 λιτρα top case οι διαστασεις θα ειναι(πλατος 40εκ,μηκος 30 εκ και υψος 17εκ)
για 38 λιτρα top case οι διαστασεις θα ειναι(πλατος 40εκ,μηκος 30 εκ και υψος 30εκ)
μια ερωτηση?
για τι μοτοσυκλετα ειναι?
το gs 650 dakar που γραφεις?
Με ποιον τυπο βγαζεις τα λιτρα?
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Φανταζομαι εχεις κατι στο μυαλο σου,δες κι αυτό...
...καλη επιτυχια και αναμενουμε αναλυτικο ρεπορτάζ!;)
 

nikos79

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Νικολας
Μοτό
...BMW R1200GS,GSXR 1000 K7,KTM DUKE,AFRICA TWIN, XT600, DT125
Με ποιον τυπο βγαζεις τα λιτρα?
δεν υπαρχει καποιος ειδικος τυπος περαν του οτι πολλαπλασιαζεις μηκος πλατος υψος
ανδ ειναι εκατοστα τοτε το αποτελεσμα θα ειναι σε κυβικα εκατοστα και τα μετατρεπεις απλα σε λιτρα
1000 κυβικα εκατοστα ειναι 1 λιτρο
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αυτο κανω και εγω,αλλα βλεπω σε καποιες εταιρειες οι διαστασεις και τα λιτρα τους δεν συμφωνουνε.Ειδικα σε καποιες περιπτωσεις ,αλλου παπας-αλλου τα ρασα του.

Ευχαριστω.
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Αυτο κανω και εγω,αλλα βλεπω σε καποιες εταιρειες οι διαστασεις και τα λιτρα τους δεν συμφωνουνε.Ειδικα σε καποιες περιπτωσεις ,αλλου παπας-αλλου τα ρασα του.

Ευχαριστω.
Κάποιο παράδειγμα γιατί με
βάζεις σε σκέψεις.
:cool:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Κάποιο παράδειγμα γιατί με
βάζεις σε σκέψεις.
:cool:
Εδω https://www.moto-accessories.gr/products/plaines_valitses/givi_balitsa_trk46_trekker ,οι Διαστάσεις: 53,3 × 31,3 × 42cm (πλάτος x βάθος x ύψος) βγαζουνε αποτελεσμα 70 και ο κατασκευαστης δινει 46

Εδω https://www.moto-accessories.gr/products/plaines_valitses/givi_balitsa_trk46_trekker, οι Διαστάσεις: 53,3 × 31,3 × 42cm (πλάτος x βάθος x ύψος) βγαζουνε αποτελεσμα 33 και ο κατασκευαστης δινει 30 .Εαν υποθεσουμε οτι ειναι το καθαρο εδω ειμαστε οκ
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπερα φιλε,

ξεκινησες το project η μαζευεις ακομα γνωμες ??
Για να φτιαξεις αλουμινιου που να χωραει δυο κρανη θα σου βγει μπαουλο τεραστιο,+βαρος + οτι η αεροδυναμικη παει περιπατο( και πιστεψε με παιζει πολυ μεγαλο ρολο) + χαλαει ολη την εμφανιση της μηχανης...
τσεκαρε το givi trekker outback 58lt να παρεις ιδεες και να δεις διαστασεις κλπ και πως ειναι πανω στη μηχανη κι αν σου αρεσει προχωρας...
Αν παλι τα εχεις σκεφτει και τα εχεις δει ολα αυτα και σου αρεσει εγω παω πασο και απλα αγνοησε το post μου ;)
 
Top Bottom