Kawasaki versys 1000 SE 2019 Εντυπωσης μετα απο δυο χρονια χρησης

di koukos

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
kawasaki versys 1000 2019
Μετα το καλοκαιρι του 2019 μου ειχα αποφασιση να αλλαξω μηχανη και η πλαστιγγα εγερνε σε τρεις μηχανες 1. suzuki vstrom 1000 δεν ειχε βγει το 1050 2, kawasaki versys 1000 και 3, bmw 1250 gs Πηγα και εκανε τεστ την kawasaki και αμεσως κουμπωσα πανω της Το suzuki δεν μου αρεσε απο την αρχη πηγα στην αντιπροσωπια κανονισα τιμη και εκλεισα τεστ ,αν και το πιο οικονομικο το απεριψα διχως να κανω τεστ
Επομενως ειχαν μεινει το bmw και το kawasaki to οποιο μου εκανε κλικ απο την αρχη Το επομενο βημα ηταν να παω στην αντιπροσωπεια της bmw οπου και πηγα και πηρα τιμη με τα εξτρα που ηθελα αλλα αν και πανεμορφη μηχανη δεν μου εκανε κλικ βεβαια ισωσ και να εφταιγε οτι εχει πολυκυκλοφορησει
Μετα απο δυο μερες εκλεισα το kawasaki το οποιο εκανα εναμιση μηνα να παραλαβω λογω οτι δεν ειχαν το χρωμα αυτο διαθεσιμο
Το μηχανακι το πηρα αποκλειστικα για βολτες και ταξιδια και οχι για χρηση μες την πολη το εχω στην κατοχη μου απο τον οκτωβριο του 19 και εχω κανει 33000 χλμ σε ταξιδια και ειναι η εκδοση SE με της ηλεκτρονικες αναρτησης
Η προστασια απο τον αερα ειναι παρα πολυ καλη και ισως καλυτερη απο το gs Το στησιμο που εχει το μηχανακι ειναι περισσοτερο για τουριστικη χρηση και δεν σε κουραζει στα πολυωρα ταξιδια βεβαια να μην γελιωμαστε μηχανη ειναι και χρειαζονται καποες στασης ξεκουρασης Η αναρτησης ειναι το κατι αλλο σε αγγλικα φορα της λενε μαγικο χαλι και δεν εχουν αδικο , εχουν αρκετες ρυθμισεις ωστε να μπορεις να της φτιαξεις στα μετρα σου Τα φρενα του ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα διχως να χρειαζονται αναβαθμιση και δεν θα σε προδοσουν ποτε οσο και να τα ζορισης
Ενα αλλο μεγαλο κομματι που απασχολει εμας του μοτοσυκλετιστες ειναι η γεωμετρια και κατα ποσο ανταπεξερχεται η μηχανη στα μπασιματα στης στροφες Για το versys ενα εχω να πω ΤΡΑΙΝΟ οσο και να πιεσης δεν προκειτε να σε προδωσει ποτε και το εχω πιεσει αρκετα σε αυτο σιγουρα βοηθαει και η UMU 6 αξονων που ελεγχει τηυν ευσταθεια της μηχανης σε συναρτηση με της ηλεκτρονικες και το traction control δεν αφηνουν την μηχανη να χασει την προσφηση εν τω μεταξυ εχει και cornering ads και cornering φωτα
Απο δυναμη τραβαει απο χαμηλα διχως κομπιασματα και δεν κρεμαει σε καμμια ταχυτητα δηλ δεν θελει συχνες αλλαγες ταχυτητων βαζεις μια και πας :yew: Απο τελικη ταχυτητα παρολο που εχει τον κινητηρα του Ζ δεν πιστευω να ξεπερναει τα 225 χλμ πραγματικα απο gps ενω στο θεμα της επιταχυνσης εχει ολες της αρετες του Ζ
Η σελα του ειναι αρκετα καλη και δεν σε κουραζει και στα μακρινα ταξιδια φορτωνεται σαν γαιδουρι διχως προβλημα
Απο θεμα ηλεκτρονικων και τεχνολογιας νομιζω ειναι οτι καλυτερο εχει να δειξει η kawasaki δεν μιλαω βεβαια για τον κινητηρα που υπαρχει στην αγορα χρονια αυτος ομως εχει δειξει την αξιοπιστια του κατι που για μενα ειναι σημαντικο κομματι Δεν εχει θεμα στην κινηση της πολης ειναι ευελικτο και δεν ζοριζει πουθενα αλλα τετρακυλινδρο για πολη δεν ειναι οτι καλυτερο
Για μενα ειναι πανεμορφο και αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα ταξιδιωτικα μηχανακια Αυτα εν ολιγης και οτι θετε στην διαθεση σας και για περρισοτερα specs υπαρχει και ο γκουκλης :):)
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Καταπληκτική μηχανή .... υπέροχο χρώμα...τέλεια ηλεκτρονικά... αξιόπιστο...
Πρέπει όμως να είναι λίγο αργο....
Έχω μάθει πως στα ταξίδια... βλέπεις μόνιμα τη πινακίδα του Σάββα...χαχα...!!!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καταπληκτική μηχανή .... υπέροχο χρώμα...τέλεια ηλεκτρονικά... αξιόπιστο...
Πρέπει όμως να είναι λίγο αργο....
Έχω μάθει πως στα ταξίδια... βλέπεις μόνιμα τη πινακίδα του Σάββα...χαχα...!!!!
Στα ταξιδια πάντα βάζουμε το πχιο αργό μηχανάκι μπροστά .
Νομος :friend:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε για το review Δημήτρη...!
Φαίνεται εξαιρετική επιλογή για την χρήση που προορίζεται...!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν και σύντομο ήταν περιεκτικότατό το review. :friendship:

Είναι κατά τη γνώμη μου μια από τις σοβαρότερες προτάσεις για ξεκούραστα ασφάλτινα ταξίδια και ένας πραγματικός χιλιομετροφάγος για να τριγυρνάς την Ευρώπη. Εύχομαι να την ξεζουμίσεις και να την καταευχαριστηθείς!
 

di koukos

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
kawasaki versys 1000 2019
Σε ευχαριστω συντροχε να είμαστε ολοι καλα να χαιρόμαστε πρωτα της οικογενειες μας και μετα της μηχανες μας και οτι γουστάρει ο καθένας πάντα με υγεια
Όσα για το review το σκεφτομουν να γραψω σεντονι αλλα προτιμησα να το γραψω πιο περιεκτικο για να το διαβασουν ολοι και εδω που τα λεμε ειναι ενα μοντελο που δεν εχει απήχησή και ενδιαφερει πολυ λιγους

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σε ευχαριστω συντροχε να είμαστε ολοι καλα να χαιρόμαστε πρωτα της οικογενειες μας και μετα της μηχανες μας και οτι γουστάρει ο καθένας πάντα με υγεια
Όσα για το review το σκεφτομουν να γραψω σεντονι αλλα προτιμησα να το γραψω πιο περιεκτικο για να το διαβασουν ολοι και εδω που τα λεμε ειναι ενα μοντελο που δεν εχει απήχησή και ενδιαφερει πολυ λιγους

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το τελευταίο δεν είναι πάντα κακό...
Προσωπικά το βρίσκω θετικό...
Γενικά η γκάμα της Kawa ..στα ψηλά touring..On/off... τυγχάνει ίδιας αποδοχής..
Μάλλον γιατί η αναγνώριση κ το δυνατό χαρτί της εταιρείας είναι οι επιδόσεις κ τα σπορ μοντέλα..!!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
H αλήθεια είναι ότι τα πρώτα Versys ήταν πραγματικά άσχημα μηχανάκια, νομίζω ότι η Kawasaki τα χαντάκωσε δηλαδή, με ένα πιο όμορφο ντιζάιν σίγουρα θα έκανε καλύτερες πωλήσεις.

Ωραία μοτοσυκλέτα πάντως το τελευταίο μοντέλο, αρχοντική σε διαστάσεις και εξοπλισμό, την έχω δει και καβαλήσει στατικά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε ευχαριστω συντροχε να είμαστε ολοι καλα να χαιρόμαστε πρωτα της οικογενειες μας και μετα της μηχανες μας και οτι γουστάρει ο καθένας πάντα με υγεια
Όσα για το review το σκεφτομουν να γραψω σεντονι αλλα προτιμησα να το γραψω πιο περιεκτικο για να το διαβασουν ολοι και εδω που τα λεμε ειναι ενα μοντελο που δεν εχει απήχησή και ενδιαφερει πολυ λιγους

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που έκανες test ride τη Kawasaki; Είναι μοντέλο που θα ήθελα να δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Μπράβο και ήθελα να σου πώ να κάνεις ένα review! Για αυτό το άγνωστο για Ελλάδα, παρεξηγημένο και πραγματικά εξαιρετικό εργαλείο. Βάλε όμως και καμιά foto!
Πωλείται γνωστό μαύρο versys650 του 08.....
Μάντεψε τι έχει σταμπαρει....
 

di koukos

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
kawasaki versys 1000 2019
Που έκανες test ride τη Kawasaki; Είναι μοντέλο που θα ήθελα να δοκιμάσω.
Στα κεντρικα στο ποταμι το κανονιζη ο Γιαννης που ειναι στης πωλησης ,μονο εκει υπηρχε μηχανη για τεστ βεβαια δεν ξερω τη ισχυει τωρα
 
Reactions: STF

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πωλείται γνωστό μαύρο versys650 του 08.....
Μάντεψε τι έχει σταμπαρει....
Απο της πρώτης γενιάς το έχει σταμπάρει, κοντέυει να καταργήσει το μοντέλο..:roflmao:

Άντε να δούμε!
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Απο της πρώτης γενιάς το έχει σταμπάρει, κοντέυει να καταργήσει το μοντέλο..:roflmao:

Άντε να δούμε!
Περιμέναμε να ωριμάσει η σειρά ρε φίλε τι ; Βουρ στο πατσά ;;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Μικρό αλλά ωραίο review για μια υποτιμημένη μοτοσυκλέτα που, τουλάχιστον στη βασική έκδοση, δεν έχει επηρεαστεί από τον πληθωρισμό η τιμή της.

Eπιπλέον, δεν έχεις και αναμονή όπως άλλα μοντέλα...:yew: Βέβαια, αυτό σημαίνει πολλά και για τη μεταπώλησή της άμα δεν ταιριάξετε....


Ενδιαφέρουσα πρόταση που με έχει κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω στο επόμενο βήμα μαζί της, στη βασική έκδοση.


Θεωρώ ότι μπορώ να ζήσω χωρίς fancy tft, quickshifter, θερμαινόμενα και cornering lights (πολύ χρήσιμα, αλλά αποφεύγω να οδηγώ βράδυ σε ταξίδι).
Τα σχεδόν 3.000 ευρώ που στοιχίζουν παραπάνω λέω να τα κάνω ένα καλό σετ πλαϊνές sw-motech, βενζίνη και λάστιχο.
Οι εργοστασιακές πλαϊνές είναι όμορφες αλλά πολύ μικρούλες.
Nομίζω ότι αν πας σε αυτές θα χρειαστείς και top case (δεν είμαι φαν) για δεκαήμερο ταξίδι εξωτερικού.
Επιπλέον, έτσι όπως είναι το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ψηλά φτάνει το top-case και πώς κάποιος αν το ανοίξει, βλέπει για να ψάξει πράγματα μέσα.

Αν ο νηματοθέτης ή όποιο άλλο μέλος είναι κάτοχος ή γνωρίζει από φίλο του που την έχει, θα ήθελα να με ενημερώσει σχετικά με τα ακόλουθα:

- κάλυψη ανταλλακτικών από το δίκτυο και υποστήριξη.

Δεν κρύβω ότι με προβληματίζει η συρρίκνωση της kawasaki στη χώρα

- ζέστη από τον κινητήρα στο ταξίδι και κυρίως όταν καταφθάνεις σε προορισμό που είναι αστικό κέντρο.

- συμπεριφορά μοτοσυκλέτας με εργοστασιακό τριβάλιτσο.

- τέλος, αυτονομία με το 21lt σε ταχύτητες ταξιδίου με ημι-νόμιμα όρια σε εθνικές (130-150km/h)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom