Kbc κράνος

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Νούμερο 59-60 large
Μιας κι δεν χωράει άλλο κράνος στο σπίτι αν το χρειάζεται κάποιος
Είναι παλιό 8-10 χρόνων
Ίσως το θέλει κανείς για δεύτερο η για γλάστρα




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
εγω θα ενδιαφερομουν για δευτερο αν δεν το χρειαζεται καποιος αλλος πιο πολυ απο μενα!!
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Με φόβο να παρεξηγηθώ, αλλά θα το πω, γιατί η ασφάλεια και η ζωή μας είναι πιο σημαντικά από τις συμπάθειες:

Φαντάζομαι καταλαβαίνετε ότι ένα μεταχειρισμένο κράνος 10 ετών είναι παντελώς ακατάλληλο για χρήση. Ούτε σαν δεύτερο, ούτε σαν πέμπτο. Θα το δεχόμουν μόνο στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει καθόλου κράνος και, οκ, από το τίποτα είναι μάλλον λίγο καλύτερο.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Με φόβο να παρεξηγηθώ, αλλά θα το πω, γιατί η ασφάλεια και η ζωή μας είναι πιο σημαντικά από τις συμπάθειες:

Φαντάζομαι καταλαβαίνετε ότι ένα μεταχειρισμένο κράνος 10 ετών είναι παντελώς ακατάλληλο για χρήση. Ούτε σαν δεύτερο, ούτε σαν πέμπτο. Θα το δεχόμουν μόνο στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει καθόλου κράνος και, οκ, από το τίποτα είναι μάλλον λίγο καλύτερο.
Ίσως είναι λίγο υπερβολή το όριο των πέντε ετών που δείχνουν
Έχω δει κάπου πως η πενταετία είναι και καλά για να είναι το κράνος έτσι όπως το δίνει το εργοστάσιο (άλλωστε που ξέρουμε ποσό καιρό είναι ένα κράνος στο εργοστάσιο η στο μαγαζί ; Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα Λαστοιχα ένας μύθος που δημιούργησαν οι λαστοιχαδες)
Τέλος πάντων όπως και να έχει άμα το θέλει το πέρνει άμα όχι θα το κάνω φωτιστικό :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ίσως είναι λίγο υπερβολή το όριο των πέντε ετών που δείχνουν
Έχω δει κάπου πως η πενταετία είναι και καλά για να είναι το κράνος έτσι όπως το δίνει το εργοστάσιο (άλλωστε που ξέρουμε ποσό καιρό είναι ένα κράνος στο εργοστάσιο η στο μαγαζί ; Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα Λαστοιχα ένας μύθος που δημιούργησαν οι λαστοιχαδες)
Τέλος πάντων όπως και να έχει άμα το θέλει το πέρνει άμα όχι θα το κάνω φωτιστικό :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γλάστρα δεν είπες? :D

Μπορείς να το κάνεις φωτιστικό κήπου!
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Τα ελαστικά αντέχουν αρκετά χρόνια, σαν καινούρια, αν διατηρούνται σωστά. Ακόμα και το κέλυφος του κράνους μπορεί να διατηρηθεί για πολλά χρόνια, υπό συνθήκες. Αλλά τα εσωτερικά υλικά, αυτά που στην ουσία απορροφούν την κρούση, αντί του κεφαλιού μας, είναι πολύ πιο ευαίσθητα και δεν αντέχουν πάνω από 5-7 χρόνια, ακόμα κι αν το κράνος δε βγαίνει καν από το σπίτι. Γι'αυτό πάντα τσεκάρουμε ημερομηνία κατασκευής πριν αγοράσουμε ένα κράνος. Το ολοκαίνουριο υπερκράνος Arai που πήραμε μισή τιμή από το τάδε κατάστημα σε προσφορά, μπορεί να βγει άχρηστο μέσα σε λίγους μήνες, αν καθόταν 7 χρόνια στο ράφι. Βέβαια, εδώ βλέπουμε να κυκλοφορούν με κράνη των 35€ ή κράνη που έχουν πέσει καμιά 10αριά φορές, χωρίς ζελατίνα, χωρίς "αυτάκια", βαμμένα με πινέλο και ένα σωρό τραγικά, οπότε...

Φυσικά, ο καθένας, εις γνώση του, κάνει ό,τι θέλει με το κεφάλι του, απλά το ανέφερα γι'αυτόν τον έναν που ίσως δεν το γνώριζε. :crs:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
θεωρω οτι μετραει η κινηση, το να προσφερεις απο την καρδια σου διοτι ξερω ανθρωπους που δεν εχουν ουτε για ενα κρανος με 30 ευρω για να μην τους γραφουν
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Ναι, σαφώς, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να "κράξω" τον φίλο που το δίνει και μπράβο για την κίνηση. Μπορεί κάποιος όντως να το έχει ανάγκη και ανέφερα ήδη ότι είναι καλύτερο από το τίποτα. Περισσότερο το έγραψα για τον άλλο φίλο, που το ήθελε για δεύτερο, άρα έχει καλύτερο κράνος για το κεφάλι του. ;)

Όσο για το κράνος των 30€ "για να μη μας γράφουν", ανοίγεις τεράστιο θέμα. Ίσως κάπου αλλού...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ παιδιά το δίνω για οποιαδήποτε χρήση. Αν κάποιος μου πει το θέλω για να το κάνω αμπαζουρ δικό του κι αυτουνου. Αν θέλει να το φοράει για πρώτο δεύτερο δέκατο για κάποιον λόγο αυτός ξέρει . Εμένα απλά δεν μου χρειάζεται. Αν πάλι δεν το θέλει κανείς κανένα πρόβλημα ο κάδος δίπλα ειναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
παρελαβα το κρανακι..Σ ευχαριστω πολυ αδερφε να εισαι καλα κ οταν σμιξουμε χρωσταω ενα κερασμα...
ευχαριστω και παλι..
 
Top Bottom