KLIM F5 KOROYD (νέα τεχνολογία)

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
The most advanced next generation energy absorber. Koroyd consistently outperforms existing materials, absorbing more energy and reducing final trauma levels.


Πιστεύω σύντομα θα την δούμε και σε άλλα μοντέλα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η Klim παρουσίασε πέρσι το Klim Krios Pro το οποίο διαθέτει διαφορετική τεχνολογία/δομη (koroyd) ως προς την απορρόφηση των κραδασμών σε ενδεχόμενη πρόσκρουση σε σχέση με την Arai τη Shoei και άλλους κατασκευαστές. την τεχνολογία αυτήν την είχαν ενσωματώσει πρώτα στο F5. Βεβαια το κράνος διαθέτει και άλλες 2 τεχνολογικές ας πούμε καινοτομίες. η μία είναι ο μαγνήτης στο δεσιμο το οποιο το εχω δει και σε άλλους κατασκευαστες. αυτό που δεν έχω δει είναι ότι έρχεται με 2η ζελατίνα μέσα η οποία στον πολύ ήλιο σκουραίνει και στο λίγο φως γίνεται διάφανη.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ναι ,υπάρχει ,αλλά ανεβαίνει η τιμη
Αλλιώς :

Βέβαια όλα τα καλά πληρώνονται ;)
Στα βίντεο λένε ότι είναι στανταρ μεσα στο κουτί δηλαδή δεν την αγοράζεις ξεχωριστά!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το απλό χωρίς την transisions έρχεται πιο εύπεπτο στο 400αρι .
Κι είναι ένα πάρα πολύ καλό κρανακι επίσης
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Υποτίθεται ότι το Koroyd προσφέρει καλυτερο εξαερισμό αλλά αυξάνει το θόρυβο. στο συγκριτικό που έκαναν οι Ολλανδοί φαίνεται ότι είναι στα ίδια με Arai και Shoei...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το απλό χωρίς την transisions έρχεται πιο εύπεπτο στο 400αρι .
Κι είναι ένα πάρα πολύ καλό κρανακι επίσης
Αυτό όμως νομίζω ότι δεν έχει το koroyd...επίσης προσωπικά αν το επέλεγα αντί του Tour X4 θα το έκανα για το koroyd που υποτίθεται ότι προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και για τη ζελατίνα την transition.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Υποτίθεται ότι το Koroyd προσφέρει καλυτερο εξαερισμό αλλά αυξάνει το θόρυβο. στο συγκριτικό που έκαναν οι Ολλανδοί φαίνεται ότι είναι στα ίδια με Arai και Shoei...
Για το θόρυβο έχω διαβάσει κι εγώ ,λογικό ,dual κρανακι είναι .
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εννοείς αν το κατασκευάζει η ίδια η Klim ή αν ο πραγματικός κατασκευαστής είναι κάποια άλλη εταιρεία η οποία απλά εκτελείς τις προδιαγραφές και οδηγίες της Klim;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εννοείς αν το κατασκευάζει η ίδια η Klim ή αν ο πραγματικός κατασκευαστής είναι κάποια άλλη εταιρεία η οποία απλά εκτελείς τις προδιαγραφές και οδηγίες της Klim;
Ναι αυτό. Μήπως πληρώνεις πολύ ετικέτα και λιγότερο κράνος?
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω ότι η Klim δεν τα φτιάχνει η ίδια τα κράνη αλλά δεν είμαι σίγουρος το θέμα είναι οι προδιαγραφές και ο έλεγχος ποιότητας και τήρησης των προδιαγραφών και των υλικών.
 
Top Bottom