Klim kodiak jacket και παντελόνι.

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάντως, και είναι προσωπική άποψη αυτή, παρατηρώ πολλά καταναλωτικά αγαθά να είναι τρομερά ακριβά και πάλι να υπάρχει κοινό. Πιστεύω πως έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το μάρκετινγκ και ότι αγοράζοντας κάτι premium, εκτός από την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που παίρνεις, κάνεις και μια δήλωση, ένα statement. Είτε σε οικονομικό επίπεδο, είτε σε διαφορετικότητα και ούτω καθεξής.

Δεν το γράφω για να κατακρίνω όποιον κάνει τέτοιες αγορές, ίσα ίσα που και εγώ όταν μπορώ κάνω αντίστοιχες "δηλώσεις".

Εν προκειμένω, 2000ε για μοτοσυκλετιστικά ρούχα που θα λασπώνεις ή θα γεμίζουν μυγάκια και βρωμιά από τον δρόμο, τα θεωρώ υπερβολή και με τα μισά χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι πολύ ποιοτικό. Εδώ που τα λέμε, η στολή της Nordap που πήρα μου φαίνεται ότι έχει τρομερά χαρακτηριστικά με το 1/10 του κόστους της Klim. Σίγουρα η ποιότητα δεν είναι αντίστοιχη, ίσως και η εφαρμογή (ανάλογα με το σωματότυπο) αλλά για την δική μου χρήση (10 βόλτες τον χρόνο, όπου θα προτιμήσω να αποφύγω αντίξοες καιρικές συνθήκες) είναι (μάλλον θα ήταν) μια χαρά. Την πετάς και στο πλυντήριο και δεν σε νοιάζει, την σκίζεις, την ταλαιπωρείς και σε 3-5 χρόνια παίρνεις άλλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι μεν, αλλά. Statement κάνεις και με το tracer των 12000 ευρώ σε μιά χώρα που οι κυβερνώντες θεωρούν φυσιολογική την διαβίωση με 420 το μήνα και κοροϊδεύουν όσους πληρώνονται με μηνιαίο μισθό. Και με το Vstrom 650 των 9000. Και με το άη-Φον και το Γκάλαξι και το Λούμια και το ΟυανΠλας και με ένα βαμβακερό τισερτ του 50ρικου γιατί γράφει "κάτι", γενικά με οτιδήποτε, αν ο σκοπός σου είναι αυτός.

Όπως είπαμε και σε άλλο νήμα, οι "ευκολίες" πληρώνονται από όσους έχουν και θέλουν, οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά με πολύ λιγότερα χρήματα. Αγοράζοντας ένα φτηνό μπουφάν, ένα αδιάβροχο, αναβαθμίζοντας τα προστατευτικά κλπ. Την ίδια βόλτα θα πάνε όλοι. Την ίδια βόλτα πάνε όλοι, σε όλες τις παρέες υπάρχει και το ένα και το άλλο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω και εγώ την γνώμη μου.
Το μονο αρνητικό με τα ακριβά ρούχα είναι ότι δεν χαλάνε και βαριέσαι να τα βλέπεις πάνω σου, μετά από χρονια
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
To carlsbad που έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο και νομίζω ταιριάζει καλύτερα στον ελληνικό καιρό έρχεται σε μια τίμη που καταπίνεται καλύτερα(λέμε τωρα).

Laminate, D30 level2 πολύ καλή κατασκευή μέχρι στιγμής απόλυτα ικανοποιημένος ΑΛΛΑ είναι ακριβό.

Ειμαί και εγώ της σχολής STF οπότε ειδικά σε εξοπλισμό προτίμησα το δύσκολο δρόμο κυρίως για να είμαι ήσυχος όταν και αν έρθει η πτώση να πω στα κορμάκι μου ότι έκανα το καλύτερο δυνατό χωρίς να υπάρχουν ερωτηματικά.

Κατα τ άλλα ναι με το που το πιάνεις και το επεξεργάζεσαι καλαβαινεις οτι πρόκειται για premium προιον
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ ένα nordcap adventure πηρα το 2017, έχει φάει άπειρη ταλαιπωρία, τούμπες σε χώματα, βουτιές στη λάσπη, πλυσίματα σε πλυντηριο κτλ και το ρημάδι το μόνο που έχει πάθει είναι να ξεθωριάσει ένα φωσφοριζε συρριτιο που έχει...

Τιμή 180 ευρώ. Best value fo money έβαα..

Το παντελόνι βέβαια έχει σκιστεί, αλλά το μαγκωσα στο μαρσπιε σε τούμπα και του άλλαξα τον αδόξαστο.

Αν θα επερνα ΚΛΙΜ?
Και βέβαια θα έπαιρνα αν είχα διαθέσιμα τα χρήματα.

Οπότε συμφωνώ με Αμύρου.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχοντας έναν χρόνο (με τους περιορισμούς του προφανώς) χρήσης laminated μπουφάν της Revit σειράς πόλης, ήθελα κάτι καθημερινό που να μοιάζει με κανονικό parka, είναι αστείο το ότι την πρώτη φορά που έβρεξε ένιωθα ΠΟΛΥ άβολα από συνήθεια μέχρι που πήγα σπίτι και κατάλαβα ότι: Δεν βράχηκα, δεν κρύωσα, δεν λερώθηκε το μπουφάν γιατί δεν ποτίζει με τα νερά της βροχής και του δρόμου και δεν χρειαζόταν ώρες για να στεγνώσει το μπουφάν στάζοντας κάπου μέσα στο σπίτι. Τις επόμενες φορές που έφαγα βροχή απλά έφαγα βροχή σε φάση "ε και τι έγινε". Το συγκεκριμένο δεν έχει αεραγωγούς οπότε δεν είναι για ζεστές ημέρες αλλά αυτό που έψαχνα σε ένα μπουφάν το παρέχει και το ότι αερίζεται λιγότερο βοηθάει στο να μένω ζεστός με μιά λεπτή μόνωση που έχει. Μονοψήφιες θερμοκρασίες με το Scott δεν ήταν άνετες και ήταν απαγορευτικές για βόλτες εκτός πόλης.

Οπότε το laminated ύφασμα μου έχει αποδείξει ότι αξίζει τα λεφτά του (εν προκειμένω +100 ευρώ από όχι laminated σχεδόν ίδιο σε εμφάνιση της ίδιας εταιρίας). Τα 2000+ της Klim δεν τα δικαιολόγησα στον εαυτό μου κάπως, βοήθησε πολύ και το ότι δεν κάθησε καθόλου καλά επάνω μου το Badlands και το Karlsbad, το Kodiak πρώτης γενιάς ήταν καλό επάνω μου αλλά όχι σε βαθμό που να με ψήσει, λίγο στενό στις μασχάλες μου φάνηκε.

Τελευταία φορά που κοίταξα σοβαρά τιμές ήταν άνοιξη του 2020, η απολύτως φτηνότερη και ποιοτικά καλή σύμφωνα με τις κριτικές από το ίντερνετ λύση ήταν η Oxford που έβγαινε στην περιοχή των 450 ευρώ σετάκι πάνω κάτω με αναβαθμισμένα προστατευτικά και μιά έκπτωση λόγω covid που έπαιζε τότε. Αλλά αν δεν το δοκιμάσεις...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Έχοντας έναν χρόνο (με τους περιορισμούς του προφανώς) χρήσης laminated μπουφάν της Revit σειράς πόλης, ήθελα κάτι καθημερινό που να μοιάζει με κανονικό parka, είναι αστείο το ότι την πρώτη φορά που έβρεξε ένιωθα ΠΟΛΥ άβολα από συνήθεια μέχρι που πήγα σπίτι και κατάλαβα ότι: Δεν βράχηκα, δεν κρύωσα, δεν λερώθηκε το μπουφάν γιατί δεν ποτίζει με τα νερά της βροχής και του δρόμου και δεν χρειαζόταν ώρες για να στεγνώσει το μπουφάν στάζοντας κάπου μέσα στο σπίτι. Τις επόμενες φορές που έφαγα βροχή απλά έφαγα βροχή σε φάση "ε και τι έγινε". Το συγκεκριμένο δεν έχει αεραγωγούς οπότε δεν είναι για ζεστές ημέρες αλλά αυτό που έψαχνα σε ένα μπουφάν το παρέχει και το ότι αερίζεται λιγότερο βοηθάει στο να μένω ζεστός με μιά λεπτή μόνωση που έχει. Μονοψήφιες θερμοκρασίες με το Scott δεν ήταν άνετες και ήταν απαγορευτικές για βόλτες εκτός πόλης.

Οπότε το laminated ύφασμα μου έχει αποδείξει ότι αξίζει τα λεφτά του (εν προκειμένω +100 ευρώ από όχι laminated σχεδόν ίδιο σε εμφάνιση της ίδιας εταιρίας). Τα 2000+ της Klim δεν τα δικαιολόγησα στον εαυτό μου κάπως, βοήθησε πολύ και το ότι δεν κάθησε καθόλου καλά επάνω μου το Badlands και το Karlsbad, το Kodiak πρώτης γενιάς ήταν καλό επάνω μου αλλά όχι σε βαθμό που να με ψήσει, λίγο στενό στις μασχάλες μου φάνηκε.

Τελευταία φορά που κοίταξα σοβαρά τιμές ήταν άνοιξη του 2020, η απολύτως φτηνότερη και ποιοτικά καλή σύμφωνα με τις κριτικές από το ίντερνετ λύση ήταν η Oxford που έβγαινε στην περιοχή των 450 ευρώ σετάκι πάνω κάτω με αναβαθμισμένα προστατευτικά και μιά έκπτωση λόγω covid που έπαιζε τότε. Αλλά αν δεν το δοκιμάσεις...
ποιο ρεβιτ εννοεις?
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Εχω ένα revit , τζάκετ , αυτα τα μπουφάν πως πλένονται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ναι μεν, αλλά. Statement κάνεις και με το tracer των 12000 ευρώ σε μιά χώρα που οι κυβερνώντες θεωρούν φυσιολογική την διαβίωση με 420 το μήνα και κοροϊδεύουν όσους πληρώνονται με μηνιαίο μισθό. Και με το Vstrom 650 των 9000. Και με το άη-Φον και το Γκάλαξι και το Λούμια και το ΟυανΠλας και με ένα βαμβακερό τισερτ του 50ρικου γιατί γράφει "κάτι", γενικά με οτιδήποτε, αν ο σκοπός σου είναι αυτός.

Όπως είπαμε και σε άλλο νήμα, οι "ευκολίες" πληρώνονται από όσους έχουν και θέλουν, οι υπόλοιποι μπορούν να κάνουν την ίδια ακριβώς δουλειά με πολύ λιγότερα χρήματα. Αγοράζοντας ένα φτηνό μπουφάν, ένα αδιάβροχο, αναβαθμίζοντας τα προστατευτικά κλπ. Την ίδια βόλτα θα πάνε όλοι. Την ίδια βόλτα πάνε όλοι, σε όλες τις παρέες υπάρχει και το ένα και το άλλο.
Συμφωνώ απολύτως.
Πλέον, στη κατάσταση που βρίσκεται ο μέσος έλληνας εργαζόμενος, ακόμα και η διατήρηση μιας μοτοσυκλέτας για την διασκέδαση του είναι "πολυτέλεια". Παρόλα αυτά, αδυνατώ να δεχτώ ότι ένα τόσο ακριβό μπουφάν είναι δικαιολογήσιμο. Και δεν λέμε να το συγκρίνεις με το Nordcap αλλά με ένα καλό επώνυμο μπουφάν. Αντίστοιχα σκαλοπάτια θεωρώ ότι είναι (όπως αναφέρεις και εσύ) τα κινητά των 1000ευρώ, οι λεγόμενες "ναυαρχίδες" (άκουσον, άκουσον), τα πολύ ακριβά ρολόγια, κτλ.
Προσωπικές απόψεις αυτές, δεν θέλω να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός. Φαντάζομαι πως τα ίδια θα λέει κάποιος φίλος με TDM 15ετίας που θα με βλέπει με το Tracer.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το παντελόνι βέβαια έχει σκιστεί, αλλά το μαγκωσα στο μαρσπιε σε τούμπα και του άλλαξα τον αδόξαστο.
Αυτό μπορεί να συμβεί σε κάθε ρούχο. Δε νομίζω ότι θα άντεχε ούτε ένα πανάκριβο. Οπότε.... μεγάλη απόφαση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνώ απολύτως.
Πλέον, στη κατάσταση που βρίσκεται ο μέσος έλληνας εργαζόμενος, ακόμα και η διατήρηση μιας μοτοσυκλέτας για την διασκέδαση του είναι "πολυτέλεια". Παρόλα αυτά, αδυνατώ να δεχτώ ότι ένα τόσο ακριβό μπουφάν είναι δικαιολογήσιμο. Και δεν λέμε να το συγκρίνεις με το Nordcap αλλά με ένα καλό επώνυμο μπουφάν. Αντίστοιχα σκαλοπάτια θεωρώ ότι είναι (όπως αναφέρεις και εσύ) τα κινητά των 1000ευρώ, οι λεγόμενες "ναυαρχίδες" (άκουσον, άκουσον), τα πολύ ακριβά ρολόγια, κτλ.
Προσωπικές απόψεις αυτές, δεν θέλω να κάνω κουμάντο στην τσέπη κανενός. Φαντάζομαι πως τα ίδια θα λέει κάποιος φίλος με TDM 15ετίας που θα με βλέπει με το Tracer.
Γιώργο όπως έγραψα και παραπάνω αυτός είναι ενδυματικός "εξοπλισμός" και συγκεκριμένα έγραψα και τη φράση "ειδικές αποστολές". Δηλαδή κάποιος μπορεί να κάνει τον γύρο του μισού πλανήτη ή να πάει σε περιοχές με ακραίες καιρικές συνθήκες.
Όχι μόνο στα ρούχα αλλά στα πάντα το κόστος από ένα επίπεδο και πέρα ανεβαίνει δυσανάλογα σε σχέση με το αποτέλεσμα.
Το πρώτο 60-70% της απόδοσης θα σου το δώσει οποιοδήποτε επώνυμο μπουφάν. Οι διαφορές μεταξύ του ανταγωνισμού είναι σε λεπτομέρειες και από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με το τι στέκεται καλά επάνω μας, για αυτό το λόγο και οι διαφορές στις τιμές είναι σχετικά μικρές μεταξύ των επωνύμων εταιρειών. Το υπόλοιπο 30% της αποτελεσματικότητας για να επιτευχθεί δε σημαίνει και αναλογικό κόστος.
Σε κάθε περίπτωση, κατά τη γνώμη μου αυτά δεν είναι μπουφάν για τον μέσο χρήστη, δεν έχουν να προσφέρουν κάτι περισσότερο στη συνήθη χρήση.
Πάντως μπορώ να πω ότι και τα entry level μοντέλα της KLIM είναι άνω του μέσου όρου σε σχέση με τον ανταγωνισμό, είναι αρκετά ψαγμένα και με σύνθετη ραφή (με αντίστοιχη τιμή βέβαια).
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι η ίδια συζήτηση με το "πόσο ακριβό μηχανάκι είναι αρκετό" Στέφανε.

Δεν υπάρχει "ειδική αποστολή". Αν σε κοπανήσει ο Πακιστανός στο πουθενά στο βουνό του Καρακοράμ με τον αγρότη ή ο δεκατετράχρονος joyrider με το ναβάρα του μπαμπά στα κάτω Γκράβαρα το ίδιο είναι. Το ίδιο είναι αν πέσεις μόνος σου, το ίδιο είναι αν φας βροχή κλπ.

Μπορείς; Καλά θα κάνεις να πάρεις τέτοιο. Δεν μπορείς; Ό,τι και να πάρεις, εκεί που θες να πας θα πας. Ακόμα και αν το πάρεις για το feel good factor και την ομορφιά, καλά θα κάνεις. Η ζωή είναι μικρή και το γραφείο του ΠΘ θέλει να την κάνει μικρότερη. Κλάιμ μάιν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι η ίδια συζήτηση με το "πόσο ακριβό μηχανάκι είναι αρκετό" Στέφανε.

Δεν υπάρχει "ειδική αποστολή". Αν σε κοπανήσει ο Πακιστανός στο πουθενά στο βουνό του Καρακοράμ με τον αγρότη ή ο δεκατετράχρονος joyrider με το ναβάρα του μπαμπά στα κάτω Γκράβαρα το ίδιο είναι. Το ίδιο είναι αν πέσεις μόνος σου, το ίδιο είναι αν φας βροχή κλπ.

Μπορείς; Καλά θα κάνεις να πάρεις τέτοιο. Δεν μπορείς; Ό,τι και να πάρεις, εκεί που θες να πας θα πας. Ακόμα και αν το πάρεις για το feel good factor και την ομορφιά, καλά θα κάνεις. Η ζωή είναι μικρή και το γραφείο του ΠΘ θέλει να την κάνει μικρότερη. Κλάιμ μάιν.
Έχεις δίκιο. Παρασύρει το γεγονός ότι κάποιος συνάδελφός ζητάει τη γνώμη μας, οπότε μοιραία και εγώ καταθέτω τη προσωπική μου γνώμη. Αν το εξετάσεις βαθύτερα έχεις δίκιο όμως.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είχα το kodiak παλιά , ωραίο είναι αλλά το βασικό για εμένα σε αυτό το μοντελο είναι ότι αυτός που θα το πάρει πρέπει να είναι αδύνατος σε σχέση με άλλα μοντέλα που χωράει κ η κοιλίτσα .


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είχα το kodiak παλιά , ωραίο είναι αλλά το βασικό για εμένα σε αυτό το μοντελο είναι ότι αυτός που θα το πάρει πρέπει να είναι αδύνατος σε σχέση με άλλα μοντέλα που χωράει κ η κοιλίτσα .


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μόλις σώσαμε 2 χιλιάρικα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μόλις σώσαμε 2 χιλιάρικα.
Δεν περίμενα ποτέ ότι η κοιλούμπα θα ήταν τόσο χρήσιμη... :roflmao:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Για τις τιμές αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το μάρκετινγκ.
Κ εγώ ξεροκαταπια μόλις είδα τις τιμές που συζητάτε για τα συγκεκριμένα.
Απλά θεωρώ ότι συμβαίνει όλο και περισσότερο τώρα πολλές εταιρίες με ποιοτικά προϊόντα statement να ρίχνουν κατακόρυφα την ποιότητά τους στηριζόμενοι σε φασον προϊόντα άλλων εταιριών και κατασκευαστών και αυτοί απλά να προσθέτουν το υπερτουμπανο σαητ,τις γαμάτες διαφημίσεις,και τα χορηγούμενα ταξιωδιτια από τυπαδες στην άκρη της γης.
Θέλει αρκετό ψάξιμο πριν προχωρήσεις σε κατάθεση τέτοιου ποσού.

Εγώ τουλάχιστον το έχω συναντήσει πλέον σε πολλά premium προϊόντα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις δίκιο. Παρασύρει το γεγονός ότι κάποιος συνάδελφός ζητάει τη γνώμη μας, οπότε μοιραία και εγώ καταθέτω τη προσωπική μου γνώμη. Αν το εξετάσεις βαθύτερα έχεις δίκιο όμως.
Kαλά κάνεις γιατί όλες οι γνώμες χρήσιμες και το ότι δεν χρειάζεται ακριβός εξοπλισμός χρήσιμο, αλλά για να ρωτάει μάλλον ξέρει πόσο έχει και μπορεί :)
Η πλάκα είναι ότι ακριβώς τα ίδια έλεγα και εγώ πολλά χρόνια, τίποτα ακριβό δεν είναι απαραίτητο στην πραγματικότητα και πολλά πράγματα έχουν μεγάλη υπεραξία στο ταμείο, δεν είναι ψέμα. Αν μπορείς γιατί όχι, ποιός το μίσησε το pampering, μόνο η εκκλησία στα κυρήγματα προς τους πιστούς και οι κομμουνισταί στα μανιφέστα για τους εργάτες όπου και στις δύο περιπτώσεις οι "αποπάνω" εξαιρούνται.

Είχα το kodiak παλιά , ωραίο είναι αλλά το βασικό για εμένα σε αυτό το μοντελο είναι ότι αυτός που θα το πάρει πρέπει να είναι αδύνατος σε σχέση με άλλα μοντέλα που χωράει κ η κοιλίτσα .
H κοιλίτσα ΜΙΑ ΧΑΡΑ χωράει στο Kodiak, έχω και είδα. Αν είναι στρογγυλή τύπου 8μηνη έγκυος ΟΚ, ναι, δεν χωράει αλλά "σωστά" δεν χωράει σε κανένα μπουφάν αυτός ο σωματότυπος.
 
Top Bottom