Klim krios pro.

zisis adventure 11

Lone rider
Περιοχή
Διδυμοτειχο
Όνομα
Zησης
Μοτό
S1000xr 23 M -1250 adv 40 years 21
Kατόχος του πρώτου klim krios proμε προπαραγγελια απο makan..ως πρώην κάτοχος 2 touratech aventuro, 2 gs bmw enduro,schubert e1.guardian,xlite calama και 2 klim krios 16-18,θα πω ότι είναι το καλύτερο κράνος που εχω βάλει στο κεφάλι μου..βάρος,αεροδυναμική,ασφάλεια εσωτερικο και εξωτερικο κέλυφος,ηχομόνωση,κουμπωματα, εμφάνιση, οπτικο πεδίο, ζελατίνα translation φιμε την ημέρα, ανοίγει το σούρουπο βράδυ μονη της,αεραγωγοί ,χρώματα,βαφή, ανακλαστικά επί του κρανους.. 700 μεν η τιμη του αλλά αξίζει τον κάθε ευρω
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
..ως πρώην κάτοχος
2 touratech aventuro,
2 gs bmw enduro,
schubert e1.guardian,
xlite calama και
2 klim krios 16-18
Αυτά τα κράνη, για πόσα χρόνια μιλάμε ότι σε "έβγαλαν";
Τυχαίο νούμερο: Μιλάμε για πχ δέκα χρόνια;;;
'Η αλλιώς: Κάθε πότε αλλάζεις κράνος; (δεν αναφέρομαι σε τυχόν πτώση, εκεί.... φεύγει με την μια, και ολοκαίνουργιο να'ναι!).
Για εγκυκλοπαιδικους σκοπούς και μόνο η ερώτηση!!!
 

zisis adventure 11

Lone rider
Περιοχή
Διδυμοτειχο
Όνομα
Zησης
Μοτό
S1000xr 23 M -1250 adv 40 years 21
Αυτά τα κράνη, για πόσα χρόνια μιλάμε ότι σε "έβγαλαν";
Τυχαίο νούμερο: Μιλάμε για πχ δέκα χρόνια;;;
'Η αλλιώς: Κάθε πότε αλλάζεις κράνος; (δεν αναφέρομαι σε τυχόν πτώση, εκεί.... φεύγει με την μια, και ολοκαίνουργιο να'ναι!).
Για εγκυκλοπαιδικους σκοπούς και μόνο η ερώτηση!!!
Τα κράνη αυτά αγοράστηκαν την τελευταία 5ετια.το xlite αλλαχτηκε λόγω πτώσης,τα touratech δικό μου και της φιλης μου τα βρήκα βαριά στο κεφάλι και πουλήθηκαν μετα απο 2 μήνες,τα klim τα φόρεσα πάνω από 1χρονο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.τα δε gs τα έπαιρνα λόγω συνδυασμού με την μηχανή και τις στολές μου rallye 3 blue gray και enduro guard ,έκανα 2 ταξιδια εξωτερικο και πωλήθηκαν λογω της αναχώρησης μου για 2χρ εξωτερικό και μη χρήσης της μηχανης.το klim krios pro το πήρα πριν λιγό καιρό καλοκαιρι και παραμένει το κύριο και μοναδικό μου κράνος
 

zisis adventure 11

Lone rider
Περιοχή
Διδυμοτειχο
Όνομα
Zησης
Μοτό
S1000xr 23 M -1250 adv 40 years 21
Kατόχος του πρώτου klim krios proμε προπαραγγελια απο makan..ως πρώην κάτοχος 2 touratech aventuro, 2 gs bmw enduro,schubert e1.guardian,xlite calama και 2 klim krios 16-18,θα πω ότι είναι το καλύτερο κράνος που εχω βάλει στο κεφάλι μου..βάρος,αεροδυναμική,ασφάλεια εσωτερικο και εξωτερικο κέλυφος,ηχομόνωση,κουμπωματα, εμφάνιση, οπτικο πεδίο, ζελατίνα translation φιμε την ημέρα, ανοίγει το σούρουπο βράδυ μονη της,αεραγωγοί ,χρώματα,βαφή, ανακλαστικά επί του κρανους.. 700 μεν η τιμη του αλλά αξίζει τον κάθε ευρω
Το δε schubert e1 αγοράστηκε με λόγω ευκαιρίας 578 Από 856 από εξωτερικό και της δυνατότητας οpen αλλα αυτό και αν ήταν βαρύ κράνος και δεν μου έκατσε καθόλου στο κεφάλι.πωληθηκε μετα από 2μηνες σε φίλο με xadv 750
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άρα, έγιναν αρκετές πωλήσεις για αυτό.
Αφού στο τελευταίο είσαι ικανοποιημένος, όλα καλά! :ok:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Doc.DD για να τα γράφω στο σωστό νήμα


588 ευρώ χωρίς μεταφορικά ο fcmoto βλέπω με μια γρήγορη ματιά

1250+-50 πολύ καλό

Από ότι θυμάμαι, στρογγυλό καλούπι, δεν μου κάνει.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Από ότι θυμάμαι, στρογγυλό καλούπι, δεν μου κάνει.
Δεν ξέρω αν ειναι στρογγυλό αλλα μετα το arai tour-x4 ήταν το μοναδικό στην κατηγορία που μου καθόταν σωστά στο κεφάλι (νομίζω έχω οβάλ) στο ίδιο νούμερο (S).

To έχω απο τον Οκτώβριο, αρκετά ευχαριστημένος γενικά, καλυτερη αεροδυναμική και πιο σταθερό απο το arai. Ενα μειονέκτημα που βρήκα είναι πως έχει περισσότερο θόρυβο αλλα όχι λόγω αερα, αλλά εξαιτίας της λιγότερης "μονωσης" που πετυχαίνει το Koroyd σε σχέση με τα συμβατικά υλικά λόγω των κενών που αφήνει. Δλδ ακόμα και σταματημένος ακούς πολύ πιο δυνατά το περιβάλον με το krios. Επίσης θα ήθελα η φωτοχρωματική ζελατίνα να είναι λιγο πιο σκούρα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :)
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν ξέρω αν ειναι στρογγυλό αλλα μετα το arai tour-x4 ήταν το μοναδικό στην κατηγορία που μου καθόταν σωστά στο κεφάλι (νομίζω έχω οβάλ) στο ίδιο νούμερο (S).

To έχω απο τον Οκτώβριο, αρκετά ευχαριστημένος γενικά, καλυτερη αεροδυναμική και πιο σταθερό απο το arai. Ενα μειονέκτημα που βρήκα είναι πως έχει περισσότερο θόρυβο αλλα όχι λόγω αερα, αλλά εξαιτίας της λιγότερης "μονωσης" που πετυχαίνει το Koroyd σε σχέση με τα συμβατικά υλικά λόγω των κενών που αφήνει. Δλδ ακόμα και σταματημένος ακούς πολύ πιο δυνατά το περιβάλον με το krios. Επίσης θα ήθελα η φωτοχρωματική ζελατίνα να είναι λιγο πιο σκούρα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :)
Συγκρινε μας λίγο τη ροή του αέρα ψηλά στο κεφάλι. Είναι εξίσου καλά και τα δυο? Επίσης σε μια γεμάτη με χλμ μέρα νιώθεις πιο ξεκούραστος λόγω βάρους με το κλιμ σε σχέση με το αραι?
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Συγκρινε μας λίγο τη ροή του αέρα ψηλά στο κεφάλι. Είναι εξίσου καλά και τα δυο? Επίσης σε μια γεμάτη με χλμ μέρα νιώθεις πιο ξεκούραστος λόγω βάρους με το κλιμ σε σχέση με το αραι?
Το Klim είναι αρκετά πιο σταθερό στα πολλά χιλιόμετρα και επηρεάζεται λιγότερο και απο πλευρικούς ανέμους και λογικό γιατι έχει μικρότερο γείσο και με μεγαλύτερα ανοίγματα. Με το βάρος του Αrai προσωπικά δεν ειχα ποτέ πρόβλημα, δεν με είχε κουράσει ούτε και μετα απο κάτι 16ωρα στη σέλα. Αν τα βάλεις το ένα μετά το η διαφορά προφανώς είναι αισθητή αλλά δεν θα με απασχολούσε το βάρος. Επίσης ένα πλεονέκτημα για μένα είναι το κούμπωμα του Klim με το καινούριο σύστημα που το κάνει παιχνιδάκι να κουμπώσει ακόμα και με τα πιο χοντρά γάντια.
 

jimis

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
CRF1000L
Να πω και γω που εχω το ιδιο οτι (δεν ξερω πως) εχει τον καλυτερο αερισμο-ροη αερα, μπροστα απο το προσωπο από οτιδήποτε έχω φορέσει.
και η ζελατινα που δινει μαζί η transitions ειναι παρα πολυ βολικη και κανει πολυ ξεκουραστη τη χρηση
 

ΥΑΚΙΝΘΟΣ

Μέλος
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Μοτό
ADV350 - 23
ΕΓΩ περα απο τα προαναφερθεντα το χρησημοποιησα και σε καταιγιδα και ηταν αψογο χωρις καποιο προβλημα.Στην πενταετια ,δηλ το 24, που θα το αλλαξω παλι το ιδιο θα παρω σε yellow fluo.
 
Top Bottom