Koso Mini3, πως το συνδέουμε σε xt660z;

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Πρόσφατα πήρα το οργανάκι αυτό κυρίως λόγο του βολτόμετρου, το xt660z έχει ένα έτοιμο πριζάκι πίσω από ένα πλαστικό κάλυμμα κάτω από τα όργανα του.
Το πριζάκι αυτό δίνει 12V, τα δίνει μόνο όταν γυρίσει το κλειδί στη θέση ΟΝ.
Έχει 2 pin, θετικό & αρνητικό.

Το Koso έχει +κόκκινο, -μαύρο και ένα ακόμα χρώματος καφέ.

Οδηγίες Koso Mini 3


Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πρόσφατα πήρα το οργανάκι αυτό κυρίως λόγο του βολτόμετρου, το xt660z έχει ένα έτοιμο πριζάκι πίσω από ένα πλαστικό κάλυμμα κάτω από τα όργανα του.
Το πριζάκι αυτό δίνει 12V, τα δίνει μόνο όταν γυρίσει το κλειδί στη θέση ΟΝ.
Έχει 2 pin, θετικό & αρνητικό.

Το Koso έχει +κόκκινο, -μαύρο και ένα ακόμα χρώματος καφέ.
Οδηγίες Koso Mini 3

Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Το καφέ λοιπόν θα πάει στο φυσάκι αυτό (στο +) και τα άλλα δύο στην μπαταρία σου (ή γείωση στο φυσάκι και το κόκκινο σε σταθερά +12). Τα δύο που πανε στην μπαταρία κρατάνε τις μήνημες, το ρολόι κλπ να δουλέυουν και όταν γυρίσεις το κλειδί στη θέση ON το καφέ ανάβει το φώς του και τις ενδέιξεις.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Μόνο στο φισάκι του Tenere, που έχω γελοία εύκολη πρόσβαση, δεν γίνεται;

Δεν με απασχολεί κάποια άλλη λειτουργία πέρα από το βολτόμετρο και να βλέπω καμιά φορά την θερμοκρασία περιβάλλοντος..
Πχ να κρατάει μνήμη το ρολόϊ δεν με απασχολεί καθόλου που να μην υπήρχε κιόλας!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μόνο στο φισάκι του Tenere, που έχω γελοία εύκολη πρόσβαση, δεν γίνεται;

Δεν με απασχολεί κάποια άλλη λειτουργία πέρα από το βολτόμετρο και να βλέπω καμιά φορά την θερμοκρασία περιβάλλοντος..
Πχ να κρατάει μνήμη το ρολόϊ δεν με απασχολεί καθόλου που να μην υπήρχε κιόλας!
Δεν θα σου κρατάει και άλλες ρυθμίσεις. Πχ το βολτόμετρο μπορείς να το βάλεις να σε ενημερώνει αν η τάση της μπαταρίας πέφτει κάτω από κάποιο όριο. Αν δεν το συνδέσεις όπως πρέπει θα το χάνει κάθε φορά. Μια δοκιμή θα σε πείσει, πάντως. Δοκίμασε το όπως θες και δες αν σε εξυπηρετεί. Πάντως βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο και το ρολόι που αποφεύγω να φοράω σε βόλτες. Το μόνο που θα ήθελα από το συγκεκριμένο είναι να μπορούσε να κάνει cycle μονο του τις ενδείξεις.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Έχει ρολόι στο καντράν του ο Τενερές από την μάνα του, μου φαίνεται θα γίνει χωσέ κουέρβο σε φίλο ηλεκτρολόγο, αλλά αυτό που βαριέμαι είναι βγάλω-βάλω το ρεζερβουάρ.

Συν ότι πλέον δεν έχω χώρο για να κάνω τέτοια πράγματα οπότε ψάχνω την πιο απλή λύση..
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Πουλά το και παρε ένα απλό βολτομετρο....:D:p

Πάντως το να περάσεις ένα καλωδιάκι από την μπαταρία μέχρι το καντράν δεν είναι και δύσκολο ... χωρίς να βγάλεις το ρεζερβουάρ ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom