KOVE 450 RALLY

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

75 χρόνια εταιρεία, αφού έχει σημασία η ιστορία.

Κινέζικα Μπρέμπο δεν τα λες ακριβώς.
Έχω την εντύπωση ότι αυτά που φοράνε είναι τα αντίγραφα της Brembo γνωστά ως ByBre που είναι το νέο δημιούργημα / θυγατρική τους.
Αν κάνω λάθος πάω πάσο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως μια και μιλάμε για ιστορία καλώς η κακώς μια πιο καινούργια εταιρεία κάπως πρέπει να φτιάξει ιστορία! Το καλό είναι πως μια εταιρεία όπως η KOVE βλέπεις πως προσπαθεί να φτιάξει ιστορία με σωστό τρόπο έχοντας ήδη 3 ομάδες αγωνιστικές και μάλιστα πιστεύω θα τη δούμε σύντομα και τουλάχιστον moto3 και με δική της μοτοσυκλέτα όχι αυτό το ανέκδοτο gas gas και husqvarna rebadged ktm. Δηλαδή τι να την κάνω την ιστορία της husqvarna όταν υπάρχει πλέον μόνο σε όνομα. Τι κα την κάνω την ιστορία της gas gas όταν πλέον δεν είναι ισπανική. Τι να την κάνω την ιστορία της benelli όταν είναι rebadged qjmotor και τι να το κάνω το bmw f850gs όταν παράγεται στο εργοστάσιο της loncin. Αν είναι να πάρω κινεζικο να το πάρω συνειδητά και αν ειναι να πάρω ktm να πάρω ktm όχι κόκκινο gas gas ktm.

Τέλοσπαντων σεβαστές όλες οι απόψεις.

Σημασία έχει πως ακόμα και για τον αναβάτη που δεν θα πάρει ποτέ στη ζωή του KOVE η ύπαρξη της είναι ωφέλιμη. Γιατί ξυπνάει τον ανταγωνισμό, βάζει νέες προκλήσεις σε Ιάπωνες και Ευρωπαίους και σίγουρα βάζει πίεση στην αγορά στις τιμές.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω την εντύπωση ότι αυτά που φοράνε είναι τα αντίγραφα της Brembo γνωστά ως ByBre που είναι το νέο δημιούργημα / θυγατρική τους.
Αν κάνω λάθος πάω πάσο.
Bybre είναι θυγατρική της BREMBO και σημαίνει.. By brembo..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως μια και μιλάμε για ιστορία καλώς η κακώς μια πιο καινούργια εταιρεία κάπως πρέπει να φτιάξει ιστορία! Το καλό είναι πως μια εταιρεία όπως η KOVE βλέπεις πως προσπαθεί να φτιάξει ιστορία με σωστό τρόπο έχοντας ήδη 3 ομάδες αγωνιστικές και μάλιστα πιστεύω θα τη δούμε σύντομα και τουλάχιστον moto3 και με δική της μοτοσυκλέτα όχι αυτό το ανέκδοτο gas gas και husqvarna rebadged ktm. Δηλαδή τι να την κάνω την ιστορία της husqvarna όταν υπάρχει πλέον μόνο σε όνομα. Τι κα την κάνω την ιστορία της gas gas όταν πλέον δεν είναι ισπανική. Τι να την κάνω την ιστορία της benelli όταν είναι rebadged qjmotor και τι να το κάνω το bmw f850gs όταν παράγεται στο εργοστάσιο της loncin. Αν είναι να πάρω κινεζικο να το πάρω συνειδητά και αν ειναι να πάρω ktm να πάρω ktm όχι κόκκινο gas gas ktm.

Τέλοσπαντων σεβαστές όλες οι απόψεις.

Σημασία έχει πως ακόμα και για τον αναβάτη που δεν θα πάρει ποτέ στη ζωή του KOVE η ύπαρξη της είναι ωφέλιμη. Γιατί ξυπνάει τον ανταγωνισμό, βάζει νέες προκλήσεις σε Ιάπωνες και Ευρωπαίους και σίγουρα βάζει πίεση στην αγορά στις τιμές.
Έγραψα Βαγγέλη:

"Θα πω όμως πως αν και μάλλον φαντάζει αδύνατο να αγοράσω ποτέ κάποια Κινέζικη μοτοσυκλέτα, παρόλα αυτά δε μπορώ να σταθώ απέναντι στη προσπάθεια μια αμιγώς Κινέζικης εταιρείας. Είναι άλλο πράγμα η προσωπική επιλογή μιας συγκεκριμένης σχολής κατασκευαστών μοτοσυκλέτας και διαφορετικό πράγμα η σημερινή πραγματικότητα της αγοράς. Αισθάνομαι πάντως πως ως προς την νοοτροπία τους (οι Κινέζοι) δεν είχαν ποτέ να προσφέρουν κάτι καινούριο, ούτε μάλλον θα το κάνουν ποτέ, δεν τους ταιριάζει.

Σε ότι αφορά το ρομαντικό κομμάτι της ιδέας του μοτοσυκλετισμού με ενοχλεί έντονα η ιδέα μιας Κινέζικης BMW, KTM, Yamaha ή Honda."

Οπότε δεν είμαι πολύ μακριά από αυτά που γράφεις. Αυτά όσον αφορά τον δικό μου τρόπο σκέψης.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Bybre είναι θυγατρική της BREMBO και σημαίνει.. By brembo..
Ξέρω... αλλά δεν είναι Brembo (όπως το ξέρουμε), έγραψα ότι είναι θυγατρική της... (λάθος λέξη το αντίγραφα).
Και δεν μου αρέσει να μπαίνουν φρένα φθηνά σε μηχανές ακριβές, το R1250RS δεν είναι το 310GS...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη επισήμανση αλλά ας τη κάνω για να μη δίνονται λανθασμένες εντυπώσεις. Οι επιλογές του καθενός και κυρίως τα πρόσωπα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σεβαστές. Κανένας χλευασμός, καμία ειρωνεία, τίποτα... αντιθέτως με κάθε νέο απόκτημα για κάθε συμφορουμίτη είμαι χαρούμενος με τη χαρά του. Τα στεγανά -αν θέλει κάποιος να τα πει έτσι- είναι δικά μου και αφορούν εμένα, όχι τους άλλους.

Ότι το τοπίο αλλάζει ή και έχει ήδη αλλάξει σε ένα βαθμό είναι ξεκάθαρο. Η παρέμβαση μου (ως προς τις πωλήσεις) αφορούσε πιο εξειδικευμένα μοντέλα όπως αυτά της Kove ή το μικρό Voge. Τα μεσαία μοντέλα της CFmoto αφορούν περισσότερο κόσμο.
Δεν θυμάμαι σε ποιον μήνα, είδα 27 crf και 17 voge rally.
Και όσο βολταρουν οι κάτοχοι των voge στα λημέρια μας, τόσο περισσότερο θα πουλάνε..
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι αυτά που πήρε η BMW bybre, τουλάχιστον αυτά των κορυφαίων μοντέλων, δεν έχω ασχοληθεί με το 310.

Εκτός αν όλα τα περιοδικά γράφουν λάθος πληροφορίες, οι δαγκάνες που μπήκαν με το σήμα της BMW είναι της Hayes. Οι παραδοσιακοί πελάτες δεν χάρηκαν γιατί δεν είχαν την ίδια συμπεριφορά με τις brembo, μετά υπήρξε και μία αστοχία που δεν κατάλαβα αν ήταν καθολική ή σε κάποια παρτίδα, από ότι κατάλαβα τερματίστηκε η συνεργασία.

Αν ο πωλητής δεν ξέρει τι πουλάει... λίγο κρίμα και δυστυχώς απόδειξη ότι δεν χρειάζεται να κουραστεί, το σήμα τραβάει το χρήμα (κάνει και ριμα) και ο πελάτης νοιάζεται κυρίως για τον καφέ, τόσο τον κερασμενο στο μπαρ της έκθεσης όσο και της πλατείας.

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το 1250RS είναι μηχανάρα, για την τιμή "φταίει" περισσότερο ο Κωνσταντίνος, ο Ανδρέας, ο Κώστας, ο Κώστας, ο Γιώργος, ο Αντώνης, ο Αλέξης, ο Κυριάκος που μας έκαναν όλους επαίτες για φουντ και κάθε είδους πας και λιγότερο ο μάνατζερ που την καθόρισε.


Και ο ίδιος λόγος είναι που πολύς κόσμος μπαίνει στο πείραμα της Κίνας. Πολλή μηχανή, λίγα λεφτά, δεν νοιάζει κανέναν το αν θα δουλεύει μετά 30 χρόνια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στέφανε η άποψη σου είναι και απολύτως σεβαστή και πολύ φυσιολογική. Και μάλιστα θα έλεγα πως εσύ είσαι ο κανόνας. Η πίστη στη μάρκα και την ιστορία της είναι το θεμέλιο του marketing. Γι αυτό και νέες εταιρείες πρέπει να προσφέρουν κάτι δυνατό για να μπουν στην αγορά.

Σε αυτό που θα διαφωνήσω είναι σε αυτό:

Αισθάνομαι πάντως πως ως προς την νοοτροπία τους (οι Κινέζοι) δεν είχαν ποτέ να προσφέρουν κάτι καινούριο, ούτε μάλλον θα το κάνουν ποτέ, δεν τους ταιριάζει.

Μου φαίνεται λίγο στερεοτυπικο να απόδοσω ένα χαρακτηριστικό σε έναν ολόκληρο λαό. Την έλλειψη οράματος δηλαδή. Δεν έχει δικαίωμα ένας Κινέζος να ειναι οραματιστής και καινοτόμος?

Δηλαδή εμείς παραξαμε έναν Σωκράτη αυτοί δεν είχαν έναν Κομφούκιο?

Είναι ένας λαός με τεράστια ιστορία και παραδόσεις και νομίζω τους έχουμε συνδέσει πολύ στερεοτυπικά με πλαστικά ραδιοκασετοφωνα με μπαταρίες. Μάλλον βαυκαλιζομαστε και ολίγον. . Όπως και να χει εκεί εγώ διαφωνώ. Προτιμάω να βλέπω μονάδες ανθρώπων και εταιρειών ασχέτως μέρους γεννήσεως. Και πλέον στην εποχή της παγκοσμιοτητας και της κυκλοφορίας των ιδεών,της γνώσης,του πλούτου πολλά ανθρώπινα χαρακτηριστικά διαμορφώνονται περισσότερο σε ατομικό επίπεδο και λιγότερο σε κοινωνικό.

Το πάω όμως αλλού το πράγμα και δεν έχει νόημα. Απλά να πω πως είμαι πιο ανοιχτός σε νέες εταιρείες και ιδέες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε η άποψη σου είναι και απολύτως σεβαστή και πολύ φυσιολογική. Και μάλιστα θα έλεγα πως εσύ είσαι ο κανόνας. Η πίστη στη μάρκα και την ιστορία της είναι το θεμέλιο του marketing. Γι αυτό και νέες εταιρείες πρέπει να προσφέρουν κάτι δυνατό για να μπουν στην αγορά.

Σε αυτό που θα διαφωνήσω είναι σε αυτό:

Αισθάνομαι πάντως πως ως προς την νοοτροπία τους (οι Κινέζοι) δεν είχαν ποτέ να προσφέρουν κάτι καινούριο, ούτε μάλλον θα το κάνουν ποτέ, δεν τους ταιριάζει.

Μου φαίνεται λίγο στερεοτυπικο να απόδοσω ένα χαρακτηριστικό σε έναν ολόκληρο λαό. Την έλλειψη οράματος δηλαδή. Δεν έχει δικαίωμα ένας Κινέζος να ειναι οραματιστής και καινοτόμος?

Δηλαδή εμείς παραξαμε έναν Σωκράτη αυτοί δεν είχαν έναν Κομφούκιο?

Είναι ένας λαός με τεράστια ιστορία και παραδόσεις και νομίζω τους έχουμε συνδέσει πολύ στερεοτυπικά με πλαστικά ραδιοκασετοφωνα με μπαταρίες. Μάλλον βαυκαλιζομαστε και ολίγον. . Όπως και να χει εκεί εγώ διαφωνώ. Προτιμάω να βλέπω μονάδες ανθρώπων και εταιρειών ασχέτως μέρους γεννήσεως. Και πλέον στην εποχή της παγκοσμιοτητας και της κυκλοφορίας των ιδεών,της γνώσης,του πλούτου πολλά ανθρώπινα χαρακτηριστικά διαμορφώνονται περισσότερο σε ατομικό επίπεδο και λιγότερο σε κοινωνικό.

Το πάω όμως αλλού το πράγμα και δεν έχει νόημα. Απλά να πω πως είμαι πιο ανοιχτός σε νέες εταιρείες και ιδέες.
Δεν το έγραψα σκεπτόμενος την ιστορία και τη παράδοση τους γενικότερα. Απλά δεν έχω δει στο μηχανοκίνητο κόσμο κάτι καινοτόμο, κάτι που να πω ΟΚ αυτό είναι ένα δημιούργημα των Κινέζων. Οι Ιάπωνες ΚΑΙ οι Ευρωπαίοι μας έχουν δείξει κατά καιρούς καινοτομίες. Δεν νομίζω πως μέχρι σήμερα έχουν διάθεση να κάνουν κάτι τέτοιο. Ίσως είναι νωρίς για αυτούς; Μπορεί. Ο χρόνος θα δείξει τα πάντα αν και νομίζω πως φεύγουμε από την εποχή που έχει σημασία η καινοτομία ως προς τα μηχανολογικά (και δεν εννοώ μόνο τα εντός ενός κινητήρα). Ο σύγχρονος άνθρωπος ενδιαφέρεται περισσότερο για την άνεση (σκούτερ) παρά για την μηχανολογική τεχνολογία μιας SS.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η SS δεν έχει πια χώρο στον δρόμο.

Διάβασα σε αγγλικό μέσο ότι υπάρχει σκέψη για περιορισμό της τελικής στα ονοφ, κάτι που έχει ήδη κάνει η ΚΤΜ σε μοντέλα, το έχει κάνει η Χόντα, η Yamaha είχε πει ότι... Δεν δοκίμασε το πρώτο tracer 900 σε "υψηλές ταχύτητες" ποτέ, υπονοησαν ότι και το χωμάτινο tiger 1200 έχει κομμένη τελική (αυτό δεν το διάβασα πουθενά αλλού όμως, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει).

Θα δούμε πράγματα...

Και πέραν καυσίμων και μπαταριών δεν ξέρω αν μένουν πολλά πράγματα για να μας εκπλήξουν πλέον.
 
Reactions: STF

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, επειδή κάποια πράγματα τα γνωρίζω απο το μακρινό 2012 όπου και ακολουθώ όλη την εξέλιξη, σχεδόν όλων τον μοτοσυκλετών ραλλύ, λόγω εργασίας.
Εγω τουλάχιστον τις είδα απο κοντά στην έκθεση και δεν μιλάω με θεωρίες. Τα αποτελέσματα θα τα δω στο Dakar που τρέχουν. Το πλαίσιο το έχω επεξεργαστεί απο κοντά και στο Μιλάνο και απο φωτογραφίες upscaled και είναι (για μένα) πολλά βήματα πίσω αλλά αυτό δεν έχει να κάνει. Ίσως να μάθουν μετά.
Το παρακάτω είναι το ΚΤΜ που αντέγραψαν οι Κινέζοι, όχι επειδή δεν μπορούσαν να αντιγράψουν κομμάτια απο τα τελευταία, αλλά επειδή ήταν μια πολύ καλή πλατφόρμα γενικά, είναι και δυο γενιές πίσω και ο κόσμος (όπως εδω πχ) θα σου έλεγε ''Μπά? δεν μοιάζει και με ΚΤΜ, πένα είμαστε. Κάνει και 10κ, πάμε να το πάρουμε'' !.
Πλην κάποιες μικρές διαφορές, για να μην πέσουμε στο ''100% αντιγραφή και ίσως έχουμε θέμα'' το μηχανάκι είναι όπως είπα το ίδιο.
Και ευτυχώς αγαπητέ, ΝΑΙ όταν βγάλεις τα αυτοκόλλητα απο αυτά που αναφέρεις κανένα δεν έχει 99% το τεπόζιτο του άλλου, ούτε το μπροστά ούτε τα πίσω. Εγώ δεν κρίνω 1.5 δις Κινέζους και απογοητεύομαι όταν η κουβέντα πάει σε φάσεις #metoo. Εγώ κρίνω (ναι, κρίνω, όχι γιατί είμαι επιθετικός, αλλά γιατί έβγαλαν κάτι δημόσια που είναι -κατα την γνώμη μου- ίδιο με το ΚΤΜ που επισυνάπτω.) ότι η συγκεκριμένη << όπως είπα , ΟΧΙ το 800, ή τα άλλα τους, Το ημίγυμνο πχ με το μπικίνι είχε ΘΕΙΚΟ σχέδιο κατά την γνώμη μου και ΜΠΡΑΒΟ τους, συνεχίζω, η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα είναι σχεδιαστική αντιγραφή και μεγάλη πατάτα τους. Τα παλιά (Cagiva, Honda, Yamaha κλπ) ίσως έμοιαζαν πιο πολύ (με το Σουζούκι να είναι τελείως διαφορετικό πάντα) αλλά μετά το Domination του 950 και ιδίως με τα 450 οι εμφανισιακές διαφορές ήταν εμφανέστατες (κατ εμέ).
Το ΚΤΜ, μου κάνει εντύπωση και εδώ μέσα κάποια πράγματα πρέπει να επικοινωνηθούν και να αποκτήσουμε παιδιά πλέον κάποια μηχανολογική μόρφωση. Η ΚΤΜ για να βγάλει αυτήν την μοτοσυκλέτα που τερματίζει τέτοιους αγώνες, δεν σε κλέβει όταν στην πουλάει 30κ . Κατά την γνώμη μου μπαίνουν και μέσα και τους κοροϊδεύεις. Μπορείς να αγοράσεις ΜοτοGP σήμερα KTM? Honda? Ducati? Αν ναι, λέμε τώρα..., θα έκαναν όσο ενα διαστημικό χιλιάρι? Πόσο θα έκαναν? Και αν ο Κινέζος βγάλει ΜοτοGP με 9000? τι?!
Το συγκεκριμένο ΚΤΜ είναι διαστημόπλοιο στην έρημο ικανό να τερματίζει αγώνες σε θερμοκρασίες Ομόνοιας 15 Αυγουστο σε στατικό φούρνο στους 65 βαθμούς με αλλαγές σε φίλτρα και λάδια ΜΟΝΟΝ.
Νομίζεις ότι με ενδιαφέρει αγαπητέ αν ο αντιπρόσωπος θα γίνει πλούσιος ή η κάθε Kove Colove QJ Ben. Morini κλπ θα ανθίσουν τα επόμενα χρόνια. ΠΡαγματικά δεν μου καίγεται ούτε καρφι. Εχω επιλέξει ΠΟΛΥ συνηδειτά τις αγορές μου γιατί θέλω να πάνε μπροστά αυτοί που εγώ νομίζω. Τώρα αν το κοινό ψηφίζει να πάει μπροστά το κομμάτι ''η φτήνια τρώει τον παρά'' , θα το δούμε και θα το καταλάβουμε και (πιστεύω) θα είναι αργά και χωρίς γυρισμό.
Εμείς, σαν Ελληνες απόγονοι του Σωκράτη, θεωρούμε το ''καινούργιο μοντέλο'' , εύκολο επίτευγμα, ''σιγά τα ωά'' και ''ελα μωρέ, τεστ αεροδυναμικής κάνει και ο ''τάδε'' κατασκευαστής κίτ, πόσο δηλαδή κοστίζει η εξέλιξη του καινούργιου 1290? Έλεος με τους κλέφτες!'' . Μακάρι το 23 να μπορέσω να κάνω το μικρό σχολείο που θέλαμε για να έρθει το κοινό να δεί ότι εμείς, με εναν πύργο, τεπόζιτα της ΚΤΜ, ζελατίνα της ΚΤΜ, ποδια εξάτμιση και σέλα δική μας, αν το πάμε by the mechanical engineering book, θέλει δυο χρόνια για να το βγάλουμε στην παραγωγή και να μην μπούμε φυλακή απο τις ανακλήσεις. Και λέμε ότι βγάζει η ΚΤΜ ενα διαστημόπλοιο που κερδίζει ΟΤΙ περπατάει στην έρημο και τα 30κ είναι πολλά.
Η σωστή απάντηση είναι ''για την τσέπη μας''. Προφανώς αγαπητοί ο ''φτωχός'' συγγενής Έλληνας, ας μου επιτραπει η έκφραση, ευγενικά το λέω, δεν μπορεί να αγοράσει μοτοσυκλέτα μετρητά των 20κ εύκολα. Προφανώς δεν μιλάμε για αυτόν (εγω τουλάχιστο) όταν λέω ότι είναι φτηνη. Το λέω για την γκάμα της ΚΤΜ και συγκρίνοντας τιμές με άλλα μοντέλα της και με άλλα μοντέλα του ανταγωνισμού (Yamaha, GasGas ¨οταν έβγαζε το πενταβάλβιδο, και Fantic). Η ΚΤΜ είναι η ΜΟΝΗ προς το παρών αξιόπιστη στο σημείο που είπα (φίλτρα λάδια και πήγα Dakar) και θεωρώ ότι η τιμή της είναι πένα. Αν τώρα πάρεις το Κινέζικο για το ''λοΥκ'' , προφανώς σώσεις 20κ. Πάρε αναρτήσεις, κινητήρα κλπ και αν πας να το φτάσεις σε επίπεδα ΚΤΜ θα δείς ότι θα πας στα 20κ άνετα και πάλι στην ποιότητα ΔΕΝ θα είσαι εκεί. Αν τώρα ήθελε η κάθε ΚΤΜ να βγάλει ''ράλλυ λουκ'' για σένα και για μένα για την πλατεία, θα έφτανε 18-20κ άνετα μιας και πχ το 701 με ενα φουλ κιτ με τεπόζιτα ΚΤΜ πάει στα 17 περίπου. Και ξαναλέω ότι το κοινό είναι μικρό. Απλά είναι φανατικό.
Εγω προσωπικά είμαι κάθετος στο παγκόσμοιο πάρτυ. Και πιστεύω ότι θα ζήσουμε τον ''αποκλεισμό'' της Κίνας μιας και ήδη η Ευρώπη με το OSS αυτό ακριβώς προσπαθεί να κάνει, να εξισώσει κάπως τις online αγορές μεταξύ μας (είναι ενα βήμα πιστεύω). Εμένα πολλά δεν μου αρέσουν στην Ελληνική προσέγγιση και τοποθέτηση . ''Η ΚΤΜ μας κλέβει, η GasGas είναι κόκκινα ΚΤΜ, η Honda είναι όλα ίδια'' . Σαν αδικημένοι επιχειρηματίες όλοι μας που αν μας έβαζαν στο τιμόνι θα φτιάχναμε την γαμάτη εταιρία με το DNA του Σωκράτη εσυ SuperStar. Όπως είπε καποτε κάποιος στο ΜΙλάνο, στις φιλολογίες και στα τσιτάτα ολοι μάγκες είμαστε, στη πράξη είναι λιγοι οι άνθρωποι που θα έκαναν μια εταιρία να αξίζει και να μπορεί να σταθεί στα πόδια της. Και δεν το λέω για να κρίνω κανένα εδώ, δεν έχω τα φόντα άλλωστε ούτε είμαι τέτοιος άνθρωπος. Το λέω για να σκεφτόμαστε ότι πάντα, μα πάντα, πίσω απο τις κινήσεις υπάρχουν σοβαροί λόγοι. Για τους κινέζους, μπήκαν ωραία με ενα design που προφανώς δουλευει μιας και το έχει τρέξει η ΚΤΜ. Άρα εξέλιξη μη-δεν. Ντάξει, όχι μηδέν, ελάχιστη. Αν ξερεις ότι η ΚΤΜ ήδη έχει ξεκινήσει πχ το επόμενο μοντέλο της και θέλει 4-6 χρόνια να το βγάλει στην αγορά, ... δεν είναι τα πράγματα αστεία σε τέτοια μεγέθη. Τα μισά τεστ γίνονται στον παγκόσμιο χάρτη. Αν τα βάλουμε κάτω εδώ και πούμε 280 μοτοσυκλέτες σύνολο, 30κ η μία πες κόστς 20, άρα 10κ κέρδος ανα τεμάχιο, είμαστε στα 2,8 μύρια κέρδος στα τρία χρόνια. Έχει κανεις εικόνα ότι για να φύγει μοτοσυκλέτα αεροπορικώς απο Αθήνα/Σπάτα να πάει Σαουδική Αραβία θέλει... 16.000 Ευρώ? Πόσο νομίζετε ότι είναι το πραγματικό κόστος εξέλιξης της ΚΤΜ? Και για να το πω χύμα και όποιος θέλει το πιστεύει. Στο ΚΤΜ που έβαλα εγω φωτογραφία, το ξέρω εγω ότι δεν έβγαζε κέρδος. Το κέρδος βγαίνει απο τους πελάτες που πάνε στο Dakar κλπ και νοικιάζουν το φορτηγό της ΚΤΜ, απο τις πωλήσεις άλλων μοτό κλπ. Πάντως ΟΧΙ απο τις πωλήσεις του μοντέλου.






Εδω στο τελευταίο, βλέπουμε λίγο το σχεδιαστικό κομμάτι της ένωσης του τεπόζιτου του μπροστινού με το πίσω καθώς και τις γωνίες που κάνει το πίσω τεπόζιτο στην ένωσή του με το πλαίσιο. Αν βάλεις και αυτά τα σχεδιαστικά κομμάτια, κάνεις το Kove. Το αρχικό ΚΤΜ που έβαλα είναι 2 γενιές πίσω, δηλαδή κοντά στα 8-10 χρόνια, με αποτέλεσμα να ''ξεχνάει'' το κοινό. Γιατί και μια γενιά πισω να δεις που υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ακόμα σε αγώνες βλέπεις το απο πάνω και λες ''οκ, δεν είναι και ίδια... τι μας λέει ο μάστορας?''....

Just my 2c έτσι?
Kαλό μας βράδυ και μακάρι να βρούμε το κεφάλαιο να βάλουμε το ΚΤΜ που έβαλες της RedBull, που και αυτό να ξέρεις δεν είναι αυτό που τρέχουν. Άλλαξαν πύργο και μούτρο τελείως στους τελευταίους αγώνες και με αυτό θα τρέξουν.



Υποθέτω μόλις έχουμε την δυνατότητα να δούμε τις μοτοσυκλέτες της kove από κοντα θα μπορέσουμε να κρίνουμε πιο σοβαρά καθώς τώρα όλα ειναι στη θεωρία. Προς το παρόν το μόνο μοντελο τους που έχουμε δει από κοντά έστω με την ονομασία daytona maverick 500 είναι μια πολύ αξιοπρεπής μοτοσυκλέτα σε ποιότητα για τα χρήματα που ζητάει.

Όσο για την σχεδιαστική ταυτότητα των 450 RALLY μοτοσυκλετών






how do you post things on google images




Ότι δηλαδή αν βγάζαμε απ όλα αυτά τα αυτοκόλλητα και τα βλέπαμε σε λευκό θα ξεχώριζε για κα΄ποιο μια σχεδιαστική ταυτότητα? Και αν υποθέσουμε οτι η KOVE αντέγραψε την ΚΤΜ οι άλλοι τί έκαναν? Ξεχώρισαν σχεδιαστικά κάπως? Ένα μοτίβο είναι όλα ίδιο.

Τέλος. Προσωπικά θα διαφωνήσω πώς οι Κινέζοι ή οποιοσδήποτε λαός δεν θα γίνει ποτέ Γιαπωνέζος κλπ. Προσωπικά νιώθω πολύ μικρός για να αξιολογήσω το επίπεδο IQ και το ταλέντο και την μεθοδολογία 1,5 δις ατόμων και να αποφανθώ πώς δεν θα μπορέσουν να προοδεύσουν στην τεχνολογία τους. ΕΜΕΪΣ σαν Ευρωπαίοι έχουμε αποτύχει και αντί να δούμε τα χάλια μας ελπίζουμε και ευχόμαστε να αποτύχουν οι Κινέζοι. ΄¨Οταν πάνε οι ίδιες οι Ευρωπαικές εταιρείες και ξεπουλάνε τεχνολογία και οι άλλοι θα ανταποκριθούν και θα αναπτυχθούν.

Τώρα στο καθαρά χρηματοοικονομικό κομμάτι όταν ένα KTM 450 Rally replica έχει 30.000€ ο κόσμος είναι λογικό να ενδιαφερθεί και να αγοράσει ένα 450 KOVE ακόμα και αν δεν αριστευσει αυτό αλλά είναι μια αξιοπρεπής προσπάθεια και για τα λεφτά που θα πληρώσει πάρει ένα τίμιο αντάλλαγμα. Ελεύθερη αγορά έχουμε και παγκοσμιοποίηση. Δεν γίνεται απο τη μία να είμαστε θύματα του καπιταλισμού και της παγκοσμιοποίησης απο πλευρά εισοδήματος και κράτους και απο την άλλη να περιμένουμε να αγοράζουμε σαν Ελβετοί. Ο κόσμος θα πάρει και Κινέζικο γιατί είναι φτηνό, μετρημένα κουκιά είναι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά κάνεις και αναλύεις διεξοδικά την άποψη σου 640 Armageddon και σε ευχαριστώ προσωπικά.

Εμείς εδώ δεν είμαστε ούτε ειδικοί επί του κατασκευαστικού,ούτε έχουμε την δυνατότητα να παρακολουθούμε τις εκθέσεις παγκοσμίως από κοντά και να βλέπουμε νωρίς τα νέα μοντέλα.

Όπως κάθε άλλο φόρουμ παγκοσμίως ανοίγεται μια συζήτηση για ένα νέο μοντέλο και ο καθένας μπορεί να γράψει την άποψη του και όταν με το καλό δούμε και από κοντά τις μοτοσυκλέτες και τις οδηγήσουμε κιόλας να πούμε μια άποψη ακόμα.

Καταρχήν αντιληφθηκα πως το μένος σου έχει πέσει πάνω στο 450 rally και είναι απολύτως δικαίωμα σου. Και τα επιχειρήματα σου είναι εδώ να τα διαβάσει ο καθένας. Δεν έχω να αντιλέγω σε κάποιο από αυτά. Η μόνη μου σημείωση αφορά πως το Premium προϊόν είναι πάντα σεβαστό και υψηλής αναλογικά αξίας. Νομίζω αν ψάξεις εδώ την συζήτηση και όλο το φόρουμ δεν θα βρεις κάποιον να λεει πως κλέβει η ktm με το 450 rally. Γιατί είναι μια μοτοσυκλέτα που αφορά αγωνιζόμενους και μάλλον τη χρεώνει και λίγο. Σε πιο πολιτικές μοτοσυκλέτες όπως το Ινδικό 390 adventure των 5500€ πριν 3 χρόνια και των 7500€ τώρα νομίζω έχει βάση να κάνει κάποιος προς σχόλιο θέλει βλέποντας μεγάλες εταιρείες να τους φτιάχνουν Φασον μοτοσυκλέτες τρίτα εργοστάσια και να χρεώνουν τιμές Ευρώπης.

Τώρα για το 450 rally εδώ όπως είπα καλά κάνεις και επισημαίνεις πως θεωρείς ότι είναι αντιγραφή και από την άλλη ένας μέσου εισοδήματος άνθρωπος ειδικά στην Ελλάδα που δεν επιθυμεί να τρέξει σε αγώνες και δεν τον ενδιαφέρει να βγάλει η μοτοσυκλέτα του το dakar μόνο με αλλαγές λαδιών και φίλτρων ίσως θέλει να εξοικονομήσει χρήματα παίρνοντας μια φτηνότερη κατασκευή η οποία να μπορεί με αξιοπρέπεια να τον συνοδεύσει στη βόλτα του τα σαβκα. Έτσι π.χ. ήρθε η hyundai πριν 20 χρόνια και έδωσε φτηνές Ρόδες στο κόσμο που κυκλοφορανε μέχρι σήμερα. Δεν υποχρέωσε κάνεις τους λάτρεις των mercedes να τα αγοράσουν αλλά έκανε κακό στον κόσμο που υπήρξαν? Σε αυτή την οικονομία υπάρχει χώρος μόνο για τις premium προτάσεις?

Τώρα όσο αφορά τους Κινεζους καθεαυτους η ίδια η KTM είναι πρωτεργάτης στην ανάπτυξη τους και την εξέλιξη τους εκμεταλλευόμενη συνεργασίες και πουλώντας τεχνολογία με αντάλλαγμα εμπορικούς δρόμους και αλυσίδες παραγωγής. Ο LC8c έχει γίνει το π@tanaki της Κίνας έχει φορεθεί και θα φορεθεί σε άπειρα δίκυκλα από διάφορους κατασκευαστές. Μην σου κάνει εντύπωση αν η ίδια η ktm έχει πουλήσει σχέδια από το 450 rally στους Κινεζους όπως έχει πουλήσει μοτέρ!

Η αυτοκινητοβιομηχανία λειτουργει έτσι δεκαετίες απλά μας ξενίζει τώρα που το βλέπουμε και στις μοτοσυκλέτες.

Η DACIA του γκρουπ Renault πουλάει φτηνά τεχνολογία renault-nissan 10 χρόνια πίσω κάνοντας δεύτερη απόσβεση στην επένδυση της.

Έτσι και τώρα η ktm συνεργάζεται με τους Κινέζους και πουλάει τεχνολογία μια και δυο γενιές πίσω και εκμετταλευεται τα εργοστάσια τους για ίδιον όφελος.

Συνεπώς όπως υπάρχει αγορα στα αυτοκίνητα για τα DACIA και προηγουμένως για τα skoda και έχουν ξεσκίσει στις πωλήσεις έτσι και η ktm και οι Κινέζοι εκμετταλευονται αυτό το κενό ανάμεσα στο φτηνό και το Premium για να κάνουν τα πρώτα τους βήματα και ποιος ξέρει στη συνέχεια μπορεί να διεκδικήσουν και την δική τους εξέλιξη και αυτονομία όπως είδαμε να συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις (βλέπε hyundai που ξεκίνησε με μοτέρ από παλιά toyota και general motors).

Συνεπώς κακώς συγκρίνεις το οποίο Kove 450 rally ως άμεσο ανταγωνιστή ενός ktm. Είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα και πολύ πιο βιομηχανικό και επιχειρηματικό.

Προσωπικά όπως έχω αναφέρει δεν με βρίσκει αντίθετο εμένα αυτή η εξελιξη,πρώτον γιατί έγινε με τις ευλογίες των Ευρωπαίων οπότε γιατί να νιώσουμε εμείς τις τύψεις και δεύτερον γιατί είναι προτιμότερο και ο μικρότερος στο πορτοφόλι να μπορεί να έχει ρόδα παρά όχι. Έστω και αν δεν είναι top premium

Σκέψου έναν κόσμο μονο με Ferrari και Porsche. Πόσο γεμάτα θα ήταν τα λεωφορεία και τα Μετρο?!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί... Ξέρω γω, είναι του "έξω από τον χορό".

Το κόστος της μηχανής, οκ, δεν μπορώ να το κρίνω. Για μία ειδική μοτοσικλέτα αγώνων πολύ περισσότερο, το κόστος στον πελάτη δεν είναι ζήτημα. Ακόμα και αν έχεις τα λεφτά, μπορείς να πας στην ΚΤΜ και να πεις θέλω ένα για το σαλόνι μου; Κάτι μου λέει ότι δεν θα το πουλήσουν, οπότε η συζήτηση είναι σε λάθος βάση για ένα μή "εμπορικό" προϊόν. Η Ducati ας πούμε με μεγάλη χαρά θα σου δώσει για το σαλόνι σου ένα σούπερσπορ ειδική έκδοση με πλήρες αγωνιστικό κιτ.

Το κόστος του ταξιδιού, όπως και όλα τα άλλα κόστη, δεν βαρύνει την μοτοσικλέτα και δεν βαρύνει την ΚΤΜ. Το μηχανάκι έχει μερικές δεκάδες αυτοκόλλητα επάνω, η φόρμα του αναβάτη το ίδιο, χορηγών οι οποίοι συμμετέχουν στα έξοδα, φαντάζομαι ότι κανείς τους δεν μπαίνει "μέσα" αλλά είναι υπολογισμένο στον προϋπολογισμό της κάθε εταιρείας ως διαφημιστική δαπάνη. Ειδικότερα για την ΚΤΜ, το κόστος των αγώνων διαφημίζει όλη την γκάμα καλύτερα από την καταχώρηση σε περιοδικό και ο Πίρερ δεν είναι άνθρωπος που δείχνει ότι δέχεται τομείς με παθητικό στην επιχείρηση. Το 390ADV που δόθηκε πιο πίσω για παράδειγμα, βλέπουμε να έχει κόστος Χ σαν υλικό αλλά μήπως σε εμάς φτάνει Χ+(κάθε τι που σχετίζεται με την προώθηση της Adventure σειράς και του αναλογεί σαν μέρος των συνολικών πωλήσεων από τον πιο μικρό αγώνα ως την δεξίωση της παρουσίασης νέων μοντέλων);

Το αν αξίζει τα λεφτά του οποιοδήποτε προϊόν το κρίνει ο πελάτης που έχει λεφτά να αγοράσει, τελεία. Δεν έχει σημασία τι είναι αυτό, πόση τεχνολογία έχει πίσω του, πόσο κόπο και χρόνο χρειάστηκε να παραχθεί, πόσα πειράματα και δοκιμές. Άλλος βλέπει ένα υπερτιμημένο κομμάτι πλαστικό, άλλος βλέπει ένα Nike που κάνει τον Κιπτσόγκε να σπάει ρεκόρ (και να οδηγεί σε μερικές περιπτώσεις σε απαγόρευση τεχνολογίας). Άλλος θα πάρει κόπια με ένα 20ρικο από βανάκι στην Σάντα Μπάρμπαρα και άλλος θα πάρει αυτό που φοράει ο πρωταθλητής. Και οι δύο έχουν ανάγκη για υπόδηση... με λίγο αλάτι αυτό το τελευταίο γιατί κανείς δεν έχει "ανάγκη" τα παπούτσια του Κιπτσόγκε πλην του ιδίου. Αν οποιοσδήποτε τρέξει μαραθώνιο, τα στοιχήματα λένε ότι με την κόπια από το βανάκι θα υποφέρει, με το αυθεντικό όχι. Αν δεν τρέξει μαραθώνιο και απλά πάει για ψώνια και καφέ ή τρέχει μισή ώρα χαλαρά για το φίτνες η φτηνή κόπια πιθανώς δεν θα δείξει ποτέ τόσο κακή επιλογή.

Ο πελάτης που δεν έχει λεφτά να αγοράσει έχει φωνή, αλλά αφού δεν φτάνει το ταμείο δεν "μετράει ο λόγος του" στον άνθρωπο που σχεδιάζει τιμολογιακή πολιτική. Οι περιπτώσεις είναι δύο, θα μαζέψει είτε μετρητά είτε για χρηματοδοτικό για να πάρει το αντικείμενο που ονειρεύεται ή δεν θα μπορέσει ποτέ να πάει ταμείο. Δεν μπορεί να κάνει μιά εταιρεία επιχειρηματικά σχέδια για τον όχι πελάτη. Αυτόν που δεν φτάνει το κορυφαίο προϊόν θα τον καλύψουν άλλοι. Μπορεί να κατηγορήσει κάποιος οποιονδήποτε απλά γιατί... δεν του φτάνουν τα λεφτά για το "κορυφαίο" αλλά βολεύεται με φτηνότερο αντίγραφο;

Δεν υπήρχαν τότε φόρουμ και σόσιαλ, αλλά η συζήτηση είναι ίδια με το "έρχονται οι Ιάπωνες με τις μεζούρες στο Μιλάνο και μας κλέβουν το ντιζάιν και τις ιδέες" που διαβάζαμε παιδιά να λένε στελέχη Ευρωπαϊκών εταιριών στον ειδικό τύπο... Ακόμα και προ Ανδρέα. Η ιστορία θα επαναλαμβάνεται με κάθε νέο παίκτη, αν και δεν ξέρω αν έχει μείνει κανείς που να γίνει "νέος Ιάπωνας των 70ς-80ς-90ς" τώρα που πήραν οι Κινέζοι τον ρόλο μάλλον κλείνει η παράσταση.


Και ένα προσωπικό σχόλιο, γιατί είμαι από αυτούς που δεν κατανοούν πως (θεωρητικά) μικρές αλλαγές από γενιά σε γενιά στέλνουν το ταμείο από τα Χ στα Χ+30% ευρώ στο ίδιο μοντέλο. Κάποια από τις δύο τιμές είναι "λάθος" και απλοϊκά ή η πρώτη ήταν "η φιλική τιμή για να σε κάνω πελάτη" ή η δεύτερη είναι "αφού τα έχετε, σας τα παίρνω". Προς την ορθότητα του δεύτερου τείνουν να συνηγορήσουν δημοσιεύματα περί αναδιαμόρφωσης τιμών σε άλλα προϊόντα που "ταβάνιασαν", να μην πλατειάσω περισσότερο την συζήτηση. Μάλλον τα μηχανάκια δεν έχουν φτάσει εκεί ακόμα, αφού σπάνε ρεκόρ πωλήσεων και ανατιμώνται κάθε χρόνο.

Να συγκρίνουμε μιά βιοτεχνία με ελάχιστο κόσμο με έναν παγκόσμιο κολοσσό είναι λίγο άκυρο πάντως. Το bespoke χειροποίητο αντικείμενο σπάνια κρίνεται με όρους μαζικής παραγωγής.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία του Δημήτρη 640 Armageddon, γιατί όλοι οι επαγγελματίες έχουμε τέτοιες ανησυχίες με τα κινέζικα προϊόντα... Καραβιες τα μάπα κινέζικα μάρμαρα, αλλά υπάρχουν αγοραστες και για αυτά .

Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει παρθενογένεση σε τιποτα..

Είμαι σίγουρος ότι και η kove μπορεί να γίνει πελάτης της ποιότητας Aurora κλπ premium προιοντων
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
...
Και ένα προσωπικό σχόλιο, γιατί είμαι από αυτούς που δεν κατανοούν πως (θεωρητικά) μικρές αλλαγές από γενιά σε γενιά στέλνουν το ταμείο από τα Χ στα Χ+30% ευρώ στο ίδιο μοντέλο. Κάποια από τις δύο τιμές είναι "λάθος" και απλοϊκά ή η πρώτη ήταν "η φιλική τιμή για να σε κάνω πελάτη" ή η δεύτερη είναι "αφού τα έχετε, σας τα παίρνω". Προς την ορθότητα του δεύτερου τείνουν να συνηγορήσουν δημοσιεύματα περί αναδιαμόρφωσης τιμών σε άλλα προϊόντα που "ταβάνιασαν", να μην πλατειάσω περισσότερο την συζήτηση. Μάλλον τα μηχανάκια δεν έχουν φτάσει εκεί ακόμα, αφού σπάνε ρεκόρ πωλήσεων και ανατιμώνται κάθε χρόνο.
...
Θα σχολιάσω μόνο αυτό καθώς δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και άρα δεν μπορώ να συνεισφέρω (αν και έγω γνώμη γενικότερη περί κινέζικων).

Γιάννη, νομίζω πως η αγορά τρέφεται από αυτούς που έχουν το χρήμα και τα ευέλικτα χρηματοδοτικά. Αφού παρακολουθείς κι εσύ διάφορα μοτοφόρουμ και fb groups, έχεις παρατηρήσει πάμπολους να δίνουν τα μηχανάκια με ελάχιστα χλμ για το "καινούργιο" μοντέλο. Άλλοι πριν παραλάβουν, έχουν ήδη παραγγείλει ένα κάρο αξεσουάρ. Σπρώξιμο χρήματος κάργα, ΗΠΑ ( 2-3-4 μηχανάκια ο καθένας), υπάρχουν πλέον και οι αναδυόμενες αγορές που μάλλον παίζουν το παιχνίδι.

Γενικά, πιστεύω ότι και η μοτοσυκλέτα γίνεται σιγά σιγά και αυτή, αν δεν έχει ήδη γίνει, ένα καταναλωτικό statement. Όπως και πολλά άλλα, δες κινητά, δες ρολόγια, δες ένα κάρο τζιτζιμπλίκια και τις τιμές τους. Κοίταζα τις προάλλες ένα περιοδικό αυτοκινήτων και έπαθα πλάκα με τις τιμές τους.
Και φυσικά, όλα αγοράζονται. Σημεία των καιρών.
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Μου αρέσει ο διάλογος και η τοποθέτηση σου.

Να τονίσω ότι δεν έχω μένος, απλά θέλω να πω την άποψή μου στην κουβέντα.

Εγώ δεν σύγκρινα το ΚΤΜ με το Kove. Εσυ είπες ''γλυτώνεις και 20κ'' (ή κάπως έτσι) οπότε και εσυ τοποθετήθηκες έτσι. Εγω στην αρχή μίλησα για κάτι που εγω το ονομάζω ''ηθικό'' . Μπορεί να μην υπάρχει η λέξη στην βιομηχανία, υπάρχει όμως στο κεφάλι μου και το θεωρώ σημαντικό κομμάτι της ανθρώπινης Ιστορίας. Θεωρώ λοιπόν, ιδίως στην επιστήμη ότι πρέπει να υπάρχει ηθική. Αν δεν υπάρχει τότε πάμε κατά διαόλου. Επίσης, άσε με το τι λέμε εμείς, η Κοve η ίδια το συγκρίνει α-με-σα με το ΚΤΜ. Το πήγε στον ίδιο στοίβο να διαγωνιστεί και λέει αν θέλει 'αγοράστε Kove Rally, πάτε Dakar αύριο με 15κ και όχι με 30 που σας πουλάει η ΚΤΜ' . Οπότε και η Kove με το 450 ΚΤΜ Rally πάει να το συγκρίνει. Είναι στην ίδια κατηγορία, το δίνει για να τρέξεις Dakar, το πάει για Dakar. Αν τώρα προφανώς η ποιότητα δεν είναι η ίδια αυτό είναι άλλο κομμάτι. Άλλα όπως εμεις πουλάμε προϊόντα για Rally Lite και βρίσκεις και με 900 Ευρώ και με 2000, έτσι και η Kove. Το δικό τους έχει πχ 15, της Yamaha 20 και της ΚΤΜ 30. Είναι στην ίδια κατηγορία γιατί αυτοί επέλεξαν (1) την αντιγραφή της εμφάνισης (πλήν του μούτρου που κότσαραν το δικό τους) και (2) το έβαλαν να τρέξει στον ίδιο στοίβο. Αρα αυτόματα θα τα συγκρίνω. Είναι και τα ίδια κυβικά κλπ. Δεν έσκασε η Κοve με το 800 στ0 Africa, που πάλι και εκεί, με το Τενερε θα το συγκρινα πχ. μιας και είναι παρών.

Όταν λοιπόν λέμε ''και γλυτώνεις και 20κ'' δημιουργείται μια εικόνα ότι το ΚΤΜ είναι πολύ ακριβό. Πράγμα που δεν είναι. Εγώ θα έλεγα: 450 κυβικά. Το Εxc έχει τόσο και το Kove τόσο. Όμως αναρτήσεις, πλάκες, ψαλίδια, ρουλεμάν κλπ. ..χμ... ίσως να θέλω προστασία παραπάνω οπότε Kove +1 κλπ. Όμως πρέπει να γνωρίζω, ότι η ποιότητα της Kove, σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είναι υψηλών προδιαγραφών. Και εξηγούμαι μιας και έκανες πάσα με Dacia, Hyundai κλπ.
Η Hyundai είναι ενα πολύ καλό παράδειγμα μιας και την κάναμε και κάπου το 97? 98? κάπου εκεί στο Πανεπιστήμιο σαν παράδειγμα. Η Hyundai, όπως και άλλες μεγάλες (Mitsubishi Heavy Industries, Kawasaki Heavy Industries κλπ) έχουν τεράστια αποθέματα χρημάτων απο τα ναυπηγία τους. ¨Οταν μπήκαν στην αγορά, με 'κείνα τα accent, Lantra, s-coupe κλπ, (1) δεν αντέγραψαν σχεδιαστικά κανέναν (εχουν τε-λεί-ως διαφορετική προσέγγιση οι Κορεάτες) , (2) έχαναν λεφτά σε κάθε πώληση για να γίνει το market penetration που έπρεπε και (3) δεν θα γίνουν ποτέ Lexus. Ποτέ. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Προφανώς και πρέπει να υπάρχουν οι φθηνές εταιρίες, γιατί αν υπήρχε μόνο η Φερραρι που λες, όντως, παντόφλα, αλλά πρέπει εμείς, να ΞΕΡΟΥΜΕ τι αγοράζουμε και να μην λέμε ''ωραία, πάμε ενα συγκριτικό ενα i30 με ένα CT200h για να δούμε τι κάνουν''. Τα συγκριτικά θα πρέπει να είναι Long term (¨ενας όρος χαμένος απο τον Ελληνικό τύπο .... ) και να δούμε μετά απο 5 χρόνια αν στο i30 έχει μείνει καμιά πλαστική βίδα στην θέση της, πόσο τρίζει, τι προβλήματα βγάζει κλπ. Αν παρακολουθήσεις, ιδίως την Hyundai, που πλέον ας πούμε ότι θεωρείται ''κάτι'' και δεις τα προβλήματα που βγάζει το ioniq 5, θα σου σηκωθούν τα μαλλιά και μετά θα πέσουν. Αυτοκίνητο των 50 χιλιάδων ευρώ. Ενα Lexus δεν θα έβγαζε ΠΟΤΕ τέτοια προβλήματα (ούτε έχει βγάλει) και κάνει 60. Η νοοτροπιά του Κορεάτη και το Ιάπωνα, απέχουν πάρα πολύ απο του Κινέζου. Ο Ιάπωνας και ο καλός Ευρωπαίος, κάποιες φορές κάνουν πράγματα ''για την φανέλα''. Veyron, Lexus αγωνιστικά κλπ. Ο Κινέζος, 150% κάνει πραγματα γιατ το υπερ-Supercalifragilisticexpialidocious-κέρδος. (μέρες που ναι...). Για τίποτα άλλο. Όχι για την φανέλα, όχι για την σημαία. Τουλάχιστον όχι μέχρι σήμερα. Αυτοί που ζήσαμε το ''Made in Japan'' και ''Made in Germany'' καταλαβαίνουμε τι εννοώ, και ακόμα και σήμερα, η Sony με Panel της LG, βγάζει καλύτερες τηλεοράσεις απο εκείνη στην ίδια κατηγορία. Γιατί έτσι είναι η Sony. ¨Εχει αυτήν την νοοτροπία που ο Κινέζος δεν θα έχει ποτέ. (να πω ότι τα ηλεκτρονικά, είναι πιο εύκολο να δωθεί ποιότητα, μιας και αν φτιάχνεις τσιπάκια για την Apple, ε, τότε παίρνεις τα ίδια τσιπακια). ¨Οταν όμως μιλάμε για όχημα, ασφάλεια, σχεδιασμό, αξιοπιστία και Long term value, εκεί πιστεύω ότι ο κάθε Κινέζος (τώρα τουλάχιστον) το χάνει. Έχω δει CF Moto και αν στο ανέβασμα σε πεζοδρόμιο αισθάνεσαι σαν Bros 400 απο Ιαπωνία με 150 χιλιάδες χιλιόμετρα και νομίζεις ότι το πιρούνι θα σου έρθει στο μάτι. Το 790 δεν το έχει αυτό ούτε θα το έχει ποτέ. Γιατί δεν είναι στην νοοτροπία της ΚΤΜ. Μπορεί να μην είναι ready to race (που αυτό να πούμε ήταν της Husaberg, την αγαπώ!) αλλά είναι έστω ready to use και ready to be made to race με πολύ μικρές αλλαγές, κάτι που ο Κινέζος είναι ''ready to commute and if you want to race may the force be with you''. Είναι καλό να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και δεν είναι ντροπή για κανέναν. Αν ΕΜΕΙΣ δεν θέλουμε αναρτήσεις τέτοιες, άλλο αυτό. Θυμάται κανείς όταν η Yamaha ¨εβγαλε το SP με κοίνα τα χρυσά επάνω πόσο κόστιζε? Ε, η Ducati απλά τα πουλούσε πάντα έτσι. Έτσι τώρα σε αναλογία κάνει ο Κινέζος. Δεν λέω να μην τα πάρουμε. Λέω (1) να διαβάζουμε την Ιστορία, γιατί αγοράζει κάποιος Μορίνι και νομίζει ότι αγόρασε Ιταλική μπερλινέτα... και (2) να ξέρουμε τι αγοράζουμε και να μην ντρεπόμαστε να του πούμε ''πήρα φθηνή αντιγραφή γιατί αυτό μπορούσα''.

Πάω στην Dacia. Όπως πολύ σωστά ανεφερες, αυτό είναι μια πολιτική που κάνουν πολλά χρόνια οι βιομηχ. αυτοκ.
Βλέπε group VAG. Ομως!! Το αυτοκίνητο μπορεί να μοιράζεται το ίδιο πάτωμα, ίδιο κινητήρα, ίδιες ή λίγο διαφορετικές αναρτήσεις και με ένα διαφορετικό καβούκι είναι άλλο αυτοκίνητο οπτικά. τελείως άλλο. τελείως. Κοίτα ενα Norden και ένα 890. Προφανώς και δεν μοιάζουν και ας μοιράζονται το ίδιο ''πάτωμα'' και εκεί είναι η πρώτη κατά την γνώμη μου μοτοσυκλέτα (Νorden και 890) που έκαναν αυτό που κάνει το group VAG. Μεγάλος δάσκαλος τα παλιά Transalp και Africa 650. ¨Ομως στις μοτοσυκλέτες έχουμε μια μεγάλη διαφορά. ενας κινητήρας Adventure, μπαίνει και σε Street (T700, R7) αλλά με πολλές υποχωρήσεις. Με αποτέλεσμα να μην έχουμε την βέλτιστη απόδοση. Εγώ προσωπικά θεωρώ δύσκολο κομμάτι να κάνεις 701/690/700 και να είναι διαφορετικά. Ενα εντούρο μηχανάκι που δεν έχει και πολλά πλαστικά, ε, πόσο διάβολε διαφορετικό μπορεί να γίνει? Πάντα στα μάτια μας το ίδιο θα φαίνεται αν έχει ίδιο πλαίσιο, αναρτήσεις, κινητήρα, ρόδες κλπ. Αρα αυτό το θεωρώ άσχημη προσέγγιση. Οικονομικά σωστή, αλλά άσχημη για την εικόνα της εταιρίας.
Και πάω στο ζουμι. Θα σου μιλήσω εκ πείρας. Πιστεύεις ότι εμείς δεν μπορούμε στην Aurora να βγάλουμε rally kit με 400 Ευρώ? Υπάρχει και η τεχνογνωσία για να το κάνω αύριο και να σου πουλήσω ότι σου πουλάει ο απέναντι με τα ίδια χρήματα. (1) δεν θέλω το μαγαζί μου να βγάζει προϊόντα όμως χαμηλής ποιότητας, γιατί με 400 ευρώ θα στο βάψει με spray ο Ινδός φίλος μας στην γωνία ο Α.Μ.Α.Μ. που πουλάει σουβλάκια στην Λεωφ. Σπάτων και η στράντζα θα έχει γίνει απο τυφλό πρόσφυγα στον Πειραιά, και (2) γιατί η εικόνα της εταιρίας δεν είναι τέτοια. Δεν θα δεις Ferrari με 4κ. Ούτε θα δεις ΚΤΜ με 2500 Ευρώ αρχική τιμή και έκπτωση 40% για να το πάρεις. Πρόσεξε τώρα ποιά είναι η λούμπα. Αν ζοριστώ πολύ, και πέφτουν οι πωλήσεις, κατι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω. Τι? Δεν ξέρω. Πάντως κάτι. Κοίτα λοιπόν τι κάνουν. Ο δυνατός παίχτης αυτήν την στιγμή ΔΕΝ είναι οι Αμερική, ούτε η Ευρώπη. Είναι η Κίνα, η Ταϋλάνδη, η Κορέα. Εσυ αν ήταν να κάνεις πόλεμο τώρα, με ποιούς θα ήθελες να είσαι φίλος? Εγώ με τους Κινέζους πάντως ή με τους άλλους που είπα. Αυτό κάνει και η ΚΤΜ κατά την γνώμη μου. Επενδύει σε Κίνα και Ινδία που θα είναι οι δυνατοί παίχτες (πάντα με βάση Ευρωπαϊκή) την επόμενη 10ετία. Το λάθος που έχουν κάνει (πιστεύω εγώ) είναι ότι οι Κινέζοι θα βγάλουν ποιοτικά προϊόντα μόνοι τους (σημαντικό αυτό που λέω και πως το λέω). Ο κινέζος έχει μάθει ένα πράγμα τα τελευταία 20-30 χρόνια. Υπερκέρδος, υπερκέρδος, εργασία, εργασία, υπερκέρδος. Μπορεί να βγάλει ποιοτικα΄προϊόντα? Μπορεί να γ@μήσει! Όμως δεν είναι στην νοοτροπία του (ακόμα) και λίγες εταιρίες το έχουν κάνει μετά απο χρόνια κυρίως στον τομέα της τεχνολογίας που τα πράγματα είναι τελείως (μα τελείως ...) διαφορετικά (πχ Huawei, Xiaomi Κλπ) αλλά στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες είναι πολύ μακριά ακόμη. Και σε ρωτώ, κοίτα λίγο την Rieju. Πήρε το 500 Adventure το κινέζικο, το 100% κΟΙνα (έτσι θέλω να το γράφω λέει) που μπορείς αν μιλήσεις και εσυ με Κίνα να το πάρεις ΖινγκΖονγκ μοντέλο, και το έκανε ''Rieju'' και το κοινό έπαθε την πλάκα του... Εγώ βλέπω ότι ο Κινέζος χρησιμοποιεί Ευρωπαϊκές εταιρίες (Μπενέλι, Μορίνι, Rieju κλπ) για να μπει στην αγορά γιατί δεν μπορεί αλλιώς. Και εξηγούμε. Η Κια πχ πήγε άπατη και την αγόρασε η Hyundai (το κρατάμε αυτό σαν ''δεν θα πάνε όλοι καλά, κι ας είναι όλοι Κινέζοι), αν η ΤΜ αύριο σου έβγαζε το ίδιο 500 της Rieju, σε μπλε ασπρο με κάτι ΤΜ αυτοκόλλητα σαν το κεφάλι μου. Θα ήταν ωραία εικόνα? Το ότι τα QJ είναι ίδια με τα Μπενέλι? Δεν ξέρω, ρωτάω.
Εμένα μου αρέσει η ποικιλία και η ποιότητα. Προπαντώς το δεύτερο. Γιατί αγαπητοί φίλοι μου, όταν μεγαλώνουμε με ποιότητα, την αναζητάμε. Την θέλουμε και θα μάθουμε να την φτιάχνουμε και τα παιδιά μας να μεγαλώνουν με τέτοια. Για μένα παράδειγμα δεν είναι η Hyundai, είναι LG. Ποτέ δεν έβγαλε κάτι ''πατάτα'', (και ξαναλέω, στα ηλεκτρονικά δεν είναι το ίδιο) και μεγάλωσα μαζεύοντας χρήματα να πάρω Sony και Tamiya, όχι να πάρω Kyosho ή κάτι άλλο. Οι μέρες που η Honda είχε V4, IL4 στην ίδια κατηγορία (600/750 και 400) έχουν περάσει. Γιατί όμως? Γιατί όλοι κοιτάνε (1) το υπερ κέρδος και (2) μπήκαν οι ''φθηνοί'' στο παιχνίδι.

Εμείς πρέπει να σκεφτόμαστε σαν να είμασταν εμείς η ΚΤΜ. Βγαίνει μια Voge, μια Zontes και έχει μοτοσυκλέτα 2κ κάτω απο την δική σου. Τι κάνεις? Περιμένεις το κοινό να ''καταλάβει '' ότι (1) σε δύο χρόνια το ένα θα τρίζει και η τιμη πώλησης θα είναι πάτωμα? Βγάζεις κάτι καινούργιο? Ψάχνεις φθηνότερους προμηθευτές Κίνα με το ρίσκο να δώσεις τεχνογνωσία? Μιλάς με Loncin? Η απάντηση δεν είναι μία. Αν ήμουν εγώ, θα έφτιαχνα κάποια πράγματα Κίνα, εξαρτήματα εννοώ, και θα κοιτούσα να είμαι Ευρώπη (αν μπορώ με Ευρωπαϊκή βάση και νοοτροπία - βλ. Ducati πχ) . Η εξίσωση δεν είναι εύκολη και σίγουρα ο Κινέζος θα ''γεμίσει'' τα χαμιλόμισθα στρώματα με μοτοσυκλέτες που ίσως και μόνο καλό να είναι για να πάρει μπροστά πάλι ο τροχός και σε 5 χρόνια να πουλάνε όλοι τα Κινέζικα για να πάρουν κάτι ίσως καλύτερο ποιοτικά.

Απο την μεριά μου είμαι πολύ μπερδεμένος για το τι θα γίνει στο μέλλον, μιας και ο τύπος, ηλεκτρονικός ή μη είναι (κατ εμέ) 80% διεφθαρμένος και πολύ λίγα εντυπα ή ηλεκτρονικά μέσα λένε την αλήθεια μιας και ζουν απο τις διαφημίσεις. Αυτοί να ξέρετε μπερδεύουν το κοινό και λίγες φορές διαβάζω πράγματα που τα λένε με το όνομά τους. Marketing prevails και when money talks, bullshit walks. ... Ξαναλέω, μπράβο τους για όλο το περίπτερο, όχι μπράβο τους για το 450 Rally. Κοίτα την Fantic. Κινητήρας Υamaha, Πλαίσιο Yamaha, μηχανάκι οπτικά άσχετο με ΚΤΜ. Τι διάολο , ΔΕΝ μπορούσαν 1.5 δισ σχεδιαστές να βγάλουν κάτι διαφορετικό? Αυτοί επέλεξαν την αντιγραφή, εμένα με βρίσκει αντίθετο και μια σχεδόν πιστή αντιγραφή, είναι (για την δική μου ηθική), απαράδεκτη. Δεν πάτησαν στο ''χαμηλό κέντρο βάρους να είναι τα τεπόζιτα σαν ''φούστα'' κλπ'' , πάτησαν στο ''αυτό δουλεύει, πάμε στον πιο δύσκολο αγώνα στον πλανήτη , ε, πάμε προς τα κεί''. Υπενθυμίζω ότι οι Κινέζοι έχουν ξαναπάει στο Dakar, με αποτελέσματα που γελούσαν μαζι μας και οι καμήλες. Έχουν περάσει πολλά χρόνια απο τότε, αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι...

Να πω ότι οι Ευρωπαίοι (κατ εμε πάντα) έκαναν ενα μεγάλο λάθος. Εγω στην Κίνα θα έφτιαχνα μονο ''κομμάτια'' . Ποτέ ολόκληρο κινητήρα, ποτέ συναρμογές, ποτέ όλο το μηχανάκι. Είναι η φύση του ανθρώπου να προσπαθεί να κερδίσει και όταν θα δουν το λάθος θα έχει πάει μακριά η βαλίτσα. Φτιάξε ελατήρια, φτιάξε έμβολα, φτιάξε μπιέλες. Ποτέ και πουθενά πχ. κιβώτιο. Μην ξεχνάμε παιδιά ότι οι Ευρώπη κάποτε (Απρίλια) έφτιαχνε 450 V2 με άλλο κιβώτιο για το εντούρο και άλλο για το SM και ο Ιάπωνας κάποτε έβγαλε οβαλ εμβολα (και δεν είναι το σχήμα, αν διαβάσουμε το μηχανολογικό επίτευγμα θα μας πέσουν τα μαλλιά), και είχε κινητήρα V5 κάποτε, οι άλλοι W12 και τα πάντα όλα. Αυτήν την Ιστορία δεν πρέπει να την ξεχνάει κανείς, και στα δύσκολα πρέπει να στηρίζουμε εταιρίες που έχουν ''δώσει'' πραγματικά στις μοτοσυκλέτες, στον χώρο γενικά. Αυτή είναι η άποψή μου βεβαια, όντως ενας ρομαντικός (κοντά...) 50άρης. Οπότε δεν έχει και τεράστια σημασία για τον πιτσιρικά που θέλει να πάει να πάρει την γκόμενα απο το σχολείο, έστω και με ένα Zontes. Θα αλλάξουν τα πράγματα και κάποια θα μείνουν ίδια (Toyota/Lexus - Θεωρώ) και κάποιοι θα μπουν στο παιχνίδι νωρίς (Ducati με τα ηλεκτρικά) και κάποιοι αργά (Ιάπωνες στα ηλεκτρικά). Να είμαστε εδώ να δούμε τις αλλαγές, να κρίνουμε και να μην σκεφτόμαστε μόνο την τσέπη μας. Ξέρω, είναι δύσκολο, αλλά πολλές φορές είναι καλύτερο να βάλουμε δυο γραμμάτια και να πάρουμε το ''τάδε'' , απο το να πάρουμε το ''δείνα'' ντούκου και με ηλεκτρικά παράθυρα. Όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές έτσι είναι.

Η κουβέντα σηκώνει καφέ, και όπως είπα, θα ήθελα να κάνουμε καμια μάζωξη, καμιά 10ριά άτομα, να σας δείξω κάποια στιγμή τι συμβαίνει για να βγει ενα κιτ απο το μηδέν. Όχι μοτοσυκλέτα με καλούπια, κουμπώματα στην τρίχα, πλαίσια με ανοχές κλπ. Ενα απλό κίτ. Θα δείτε και θα εκτιμήσετε αλλιώς τα πράγματα (πιστεύω). Ακόμα κι ενα απλό αξεσουάρ, καλής ποιότητας και σχεδιασμού θέλει πολύ χρόνο και χρήμα για να βγει στην αγορά και όταν τα δείτε , τότε (πιστεύω λέω πάλι) θα ''δείτε'' με άλλο μάτι το κάθε μοντέλο που βγαίνει απο το κάθε εργοστάσιο. Ξέρετε, αυτό το ''τεχνικό'' κομμάτι λείπει πολύ απο τον ''τύπο'' που συνήθησε τον κόσμο ότι οι εταιρίες κάνουν face lift κλάνωντας και βγάζουν καινούργιο μοντέλο κάθε δυο χρόνια...

Χαιρετώ άπαντες παρώντες,
Δ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Θα ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί... Ξέρω γω, είναι του "έξω από τον χορό".

Το κόστος της μηχανής, οκ, δεν μπορώ να το κρίνω. Για μία ειδική μοτοσικλέτα αγώνων πολύ περισσότερο, το κόστος στον πελάτη δεν είναι ζήτημα. Ακόμα και αν έχεις τα λεφτά, μπορείς να πας στην ΚΤΜ και να πεις θέλω ένα για το σαλόνι μου; Κάτι μου λέει ότι δεν θα το πουλήσουν, οπότε η συζήτηση είναι σε λάθος βάση για ένα μή "εμπορικό" προϊόν. Η Ducati ας πούμε με μεγάλη χαρά θα σου δώσει για το σαλόνι σου ένα σούπερσπορ ειδική έκδοση με πλήρες αγωνιστικό κιτ.

Το κόστος του ταξιδιού, όπως και όλα τα άλλα κόστη, δεν βαρύνει την μοτοσικλέτα και δεν βαρύνει την ΚΤΜ. Το μηχανάκι έχει μερικές δεκάδες αυτοκόλλητα επάνω, η φόρμα του αναβάτη το ίδιο, χορηγών οι οποίοι συμμετέχουν στα έξοδα, φαντάζομαι ότι κανείς τους δεν μπαίνει "μέσα" αλλά είναι υπολογισμένο στον προϋπολογισμό της κάθε εταιρείας ως διαφημιστική δαπάνη. Ειδικότερα για την ΚΤΜ, το κόστος των αγώνων διαφημίζει όλη την γκάμα καλύτερα από την καταχώρηση σε περιοδικό και ο Πίρερ δεν είναι άνθρωπος που δείχνει ότι δέχεται τομείς με παθητικό στην επιχείρηση. Το 390ADV που δόθηκε πιο πίσω για παράδειγμα, βλέπουμε να έχει κόστος Χ σαν υλικό αλλά μήπως σε εμάς φτάνει Χ+(κάθε τι που σχετίζεται με την προώθηση της Adventure σειράς και του αναλογεί σαν μέρος των συνολικών πωλήσεων από τον πιο μικρό αγώνα ως την δεξίωση της παρουσίασης νέων μοντέλων);
Θα σταθω εδώ.
Δεν διαφωνώ.
¨Οταν θέλω να εξελίξω το 450 το ραλύ, για το συγκεκριμένω μοντέλο ξοδέψω (τυχαία νούμερα) 4 μύρια σε εξέλιξη, και πάω πίσω θα 3 απο πωλήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου, έχω μπει μέσα 1 μύριο. Προφανώς και Η RedBull και η Monster τα χώνουν για να φαίνονται και η ΚΤΜ βγάζει απο εκεί χρήματα. Οι φόρμες των αναβατών συνήθως έχουν δικούς τους χορηγους, που αντίθετα με τα ΜοτοGP Πληρώνουν τον αναβάτη και όχι την ομάδα. Ο αναβάτης πληρώνεται απο την ομάδα κάποιον μισθό και δεν ''τα χώνει'' όπως πχ στην Φορμουλα ενα στα χαμηλά στρώματα ή Μοτο3 κλπ. Και έχουμε πολύ λίγες εργοστασιακές ομάδες (Ηonda, KTM άντε να πω και Sherco? Θα πω...) μπήκε και η Fantic τώρα που έφυγε η Yamaha γιατί η Yamaha δεν πίστεψε και ποτέ στον θεσμό με τα 450 και οκ.
Η ΚΤΜ μπορεί να μην σου δώσει για το σαλόνι σου ενα MotoGP, όμως θα σου δώσει ενα Rally έναντι 30 χιλιάδων ευρώ και αν θέλεις θα πάρεις και τα κον βάλΒ να τα βάλεις επάνω εναντι κι άλλων ευρώ και θα το κάνεις τούμπανο.
Είναι λίγο λάθος να σκεφτόμαστε ότι η κάθε εταιρία ''Wins on Sunday Sells on Monday'' πλέον.... Η κάθε εταιρία, ανάλογα και με την Ιστορία της ΠΡΕΠΕΙ να έχει παρουσία σε αγώνες. Για μένα αυτοί που δεν έχουν (1) οι αντιγράφουν και τα κάνουν μαντάρα ή (2) δεν τους ενδιαφέρει η εξέλιξη παρά μόνον η πώληση κάποιου μέτριου προϊόντος ή (3) πάνε για κέρδος κι ότι γίνει με το brand τους. Στους αγώνες παιδιά συμβαίνουν πράγματα απίστευτα. Εκεί μαθαίνεις, εκεί βελτιώνεσαι εκεί εξελίσεσαι. Γι αυτό και όσες εταιρίες βγήκαν, ξαναμπήκαν όποτε τους επέτρεψαν τα οικονομικά τους. Audi, VW, BMW, Toyota, Lexus, Skoda, Seat, Nissan, Mazda, και άλλες. Μαθαίνεις απίστευτα πράγματα εκεί με μια καλή ομάδα εξέλιξης και data logging, όχι με το ''έτρεξε ο Μανωλιός στο trail ride και του έτριΞαν τα πλαστικά'' . Προφανώς και όταν κοστολογείς λές > κόστος εξέλιξης, κόστος διαφήμησης, κόστος τάδε, και κόστος τάδε, +% αύξησης υλικών για μια διαετία για να κρατήσω αν μπορώ τις τιμές κλπ και βγάζεις μια τιμή. Έχεις όμως δεδομένα! Αν το 390 με τον παραπάνω υπολογισμό βγει 15κ, έ, τότε δεν θα το βγάλεις αρχής εξ αρχής. Γι αυτό είπα, αν ποτέ κάτσουμε δέκα άτομα, θα δείτε ότι υπάρχει η προσέγγιση ''πόσο πουλιέται το Transalp? Τόσο. Θέλουμε να φτιάξουμε κάτι καλύτερο, άρα θα είμαστε (λέω εγω τώρα) 3% πιο ακριβοί. Όχι όμως 50%''. Καθορίζεις την τιμή δηλαδή βάση του κοινού ή βάση το κοστους σου. Πολλές φορές ρίχνεις το κέρδος σου για να έχεις άλλο ενα προϊόν στην γκάμα σου και να έχεις παρουσία και άλλες (Yamaha SP) λες δεν γ@μιέται, πάω για την φανέλα και ας πουλήσω δέκα (Yamaha GTS επίσης κλπ). Είναι τεράστια κουβέντα, όμως θα επαναλάβω, δεν γίνεται πλούσια καμία εταιρία απο τις μοτοσκλέτες. Και εννοώ ΠΛΟΥΣΙΑ, όχι κερδοφόρα. Προφανώς κερδοφόρες είναι όλες. Δεν είναι όμως Toyota ούτε Honda. Τα νούμερα στις μοτοσυκλέτες είναι ΠΟΛΥ μικρά. Ερώτηση. Για να φτιάξεις καινούργια τεπόζιτα για το ΚΤΜ, κόστος καλών καλουπιών θες 40κ για κάθε πλευρά. Για να φτιάξεις Injection καλούπι για ζελατίνα, σε φθηνή φάση αλλά ποιοτική και όχι χαμηλής ποιότητας Κίνα, θες 15-20κ εύκολα. πας 30κ αν έχει 'συρτάρια' , μηχανισμούς κλπ.
Δεν θέλω να πάω σε κινητήρα που CNC, Μπλοκ, τεστ, ηλεκτρονικά, καλούπια, μπιέλες, έμβολα, ελατήρια κλπ, το κόστος παραγωγής είναι τεράστιο για μια μιρκή αγορά αριθμητικά (δεν είναι και Yaris...) . Πόσα 390 θα πουληθούν παγκοσμίως? αν τα βάλεις κάτω, πολλές φορές η εξίσωση είναι > ''δεν γ@μιέται, ας μπούμε με πολύ μικρότερο κέρδος στο 390, πάμε για volume αν μπορούμε και το βλέπουμε'' . Η εταιρία έχει αποθεματικό. ΜΙΑ λάθος κίνηση όμως και εξαφανίστικες (βλ. Τουρατεκ φαλιμέντο). Γι αυτό και οι εταιρίες πάνε σε λογικές ''κόψε τα ηλεκτρονικά, και βαλτα έξτρα''. Κι εμείς , όταν ο ανταγωνισμός δείνει κιτ χωρίς φώτα, ε, τι να κάνεις, κι εμείς τα ''οικονομικά'' κιτ, δίνουμε το option να τα πάρεις χωρίς φώτα και βάλε αμα θες καντηλάκι. Κάποιος λεει για την ΚΤΜ ''μα καλά, τα ηλεκτρονικά έξτρα? '' . Παιδιά αν μιλήσετε με softwarάδες και δείτε τι παλτό έχουμε φάει με το dongle για τα φώτα και τι επικοινωνία εχει το CAN στις μοτοσυκλέτες, ε, ναι, αυτό πρέπει να το πληρώσεις. Γιατί καλό το cornering abs, αλλά αν δεις τι χρήμα έχει πέσει, ακόμα και στο απλό ABS θα καταλάβεις οτι τα πράγματα μόνο απλά δεν είναι. Και ναι, η μονάδα σε ενα Toyota μπορεί να είναι η ίδια με το Lexus, ¨ομως το software δεν είναι και αυτό φαίνεται. Κάποιος πληρώνει για Windows 98, και κάποιος για NT. (πάλι δείχνω την ηλικία μου, αλλά ας είναι...).
Αν ανοίξουμε άλλο ποστ και πούμε τα πραγματικά κόστη σε μια λίστα, γράψουμε κάτω διαφημίσεις σε περιοδικά, δελτία τύπου, παρουσιάσεις, εκθέσεις, καλούπια, καινούργιος κινητήρας κλπ. Θα δούμε ενα νούμερο τε-ρα-στιο. Βαλε τώρα και ότι η ΚΤΜ έχει 390,690,790,890,1050,1090,1190, 1290 αυτά όλα παιδιά είναι άλλη γραμμή παραγωγής, άλλοι κωδικοί άλλα, άλλα άλλα. Εγω στην αρχή τους κοροϊδευα (ανα 100 κυβικά αλλάζουμε κινητήρα) αλλά μπράβο τους γιατί είναι οι μόνοι με τέτοια γκάμα κινητήρων. Ο Ιάπωνας έχει πέσει σε χειμερία νάρκη...

Δ.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
[...]να πω ότι τα ηλεκτρονικά, είναι πιο εύκολο να δωθεί ποιότητα, μιας και αν φτιάχνεις τσιπάκια για την Apple, ε, τότε παίρνεις τα ίδια τσιπακια[...]
Το παραπάνω δεν ισχύει. Η κατασκευή των ηλεκτρονικών εξαρτάται από πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα καί η αγορά υλικών (τσιπ κλπ) από γνωστούς κατασκευαστές δεν εγγυάται από μόνη της την ποιότητα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα σχολιάσω μόνο αυτό καθώς δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και άρα δεν μπορώ να συνεισφέρω (αν και έγω γνώμη γενικότερη περί κινέζικων).

Γιάννη, νομίζω πως η αγορά τρέφεται από αυτούς που έχουν το χρήμα και τα ευέλικτα χρηματοδοτικά. Αφού παρακολουθείς κι εσύ διάφορα μοτοφόρουμ και fb groups, έχεις παρατηρήσει πάμπολους να δίνουν τα μηχανάκια με ελάχιστα χλμ για το "καινούργιο" μοντέλο. Άλλοι πριν παραλάβουν, έχουν ήδη παραγγείλει ένα κάρο αξεσουάρ. Σπρώξιμο χρήματος κάργα, ΗΠΑ ( 2-3-4 μηχανάκια ο καθένας), υπάρχουν πλέον και οι αναδυόμενες αγορές που μάλλον παίζουν το παιχνίδι.

Γενικά, πιστεύω ότι και η μοτοσυκλέτα γίνεται σιγά σιγά και αυτή, αν δεν έχει ήδη γίνει, ένα καταναλωτικό statement. Όπως και πολλά άλλα, δες κινητά, δες ρολόγια, δες ένα κάρο τζιτζιμπλίκια και τις τιμές τους. Κοίταζα τις προάλλες ένα περιοδικό αυτοκινήτων και έπαθα πλάκα με τις τιμές τους.
Και φυσικά, όλα αγοράζονται. Σημεία των καιρών.
H μοτοσικλέτα είναι πολλά χρόνια τώρα statement. Αν πεις loncin θα σου πουν "γείτσες" αν πεις πενφέ όλοι ξέρουν για τι μιλάς και το μοντέλο έχει μικρή σημασία αν έχει μοτέρ loncin.

Αυτό που λες το βλέπω στις αγγελίες στο νησί, μηχανάκια ενός δύο ετών (κάποιες φορές και παραπάνω) ακόμα και με 100 μίλια. Πήρες μηχανάκι 17000 λίρες για να πας αντιπροσωπεία/σπίτι/καφετέρια ΜΙΑ φορά να το δείξεις και τέλος, πούλημα, τι στο διάολο, ξέπλυμα στα μαύρα;


Δημήτρη η αντίρρηση που έχω σε αυτό που λες είναι η ακόλουθη: Βγάζεις ένα νέο μοντέλο, το 790R ας πούμε, με νέο κινητήρα, πλαίσιο κλπ και κόστος Χ. Μιά που δεν είναι αγωνιστικό εντούρο να "πρέπει" να το αλλάζεις κάθε χρόνο για να συντηρείς τις νίκες, δεν σε κυνηγάει κάποιος από τον ανταγωνισμό για να το κάνεις 890 δυό χρόνια μετά, 990 ακόμα δύο μετά και να ξαναβγάλεις το 790 για τον "φτωχό" και τον Α2 και να έχεις κάνει ένα σκασμό έξοδα για κάτι που... θα μπορούσε να είναι ίδιο πέντε χρόνια και να κάνεις απόσβεση και να έχεις και κέρδος και να το δώσεις σε πιο "εύπεπτη" τιμή και να είσαι "πάνω" από το Τ7 και Τουαρέγκ και Τ900ράλι. Βέβαια η πράξη αποδεικνύει ότι ο Στέφανος έχει δίκιο γιατί σπάει ρεκόρ πωλήσεων και εγώ άδικο γιατί δεν θα γινόταν αυτό αν τα έλεγα σωστά, θα του έμεναν στο ράφι. Το πρακτικό του ζητήματος είναι ότι ανεβάζεις την τιμή χωρίς προφανή λόγο για τον τυπικό πελάτη που θέλει απλά να βολτάρει σε κάθε δρόμο και δεν νοιάζεται και πολύ πλην πρακτικών θεμάτων όπως οι οθόνες με την υγρασία, τα ρεζερβουάρ με την ατελή διαδικασία καθαρισμού, τα αμορτισέρ που "βράζουν" κλπ που για άλλους είναι χαρακτήρας και για άλλους ανέκδοτο και που αν τα είχε κάνει ο Κινέζος θα είχαν πάρει όλοι πυρσό και μοτοπορεία να κάψουν το εργοστάσιο.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
. Το πρακτικό του ζητήματος είναι ότι ανεβάζεις την τιμή χωρίς προφανή λόγο για τον τυπικό πελάτη που θέλει απλά να βολτάρει σε κάθε δρόμο και δεν νοιάζεται και πολύ πλην πρακτικών θεμάτων όπως οι οθόνες με την υγρασία, τα ρεζερβουάρ με την ατελή διαδικασία καθαρισμού, τα αμορτισέρ που "βράζουν" κλπ που για άλλους είναι χαρακτήρας και για άλλους ανέκδοτο και που αν τα είχε κάνει ο Κινέζος θα είχαν πάρει όλοι πυρσό και μοτοπορεία να κάψουν το εργοστάσιο.
1.Η Υγρασία στην οθόνη, εάν βγάλει, μόλις το δει λιγο ο ήλιος ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ αμεσως
2.Τα ρεζερβουάρ τα πρώτα είχαν ρινίσματα (οχι τα μεταγενεστερα), που στο καθάριζε ο αντιπρόσωπος πριν στο πουλήσει
3. Το αμορτισερ που βράζει, με 30-40 ευρώ βάζεις 1 ελασμα της camel adv σαν ασπίδα κ το λύνεις το πρόβλημα

το 790 ειναι αξιοπιστο και ΟΝ κ ΟFF, σε ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ ΧΡΗΣΗ, τουλάχιστον στα πρώτα 2.5 χρόνια συμβίωσης μαζί του,
εάν μετά σκορπίσουν οι εκκεντροφόροι ή γίνουν σκόνη οι δίσκοι συμπλέκτη ή εαν αρπάξει η τρόμπα καυσίμου κλπ κλπ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ.
επισης τωρα που βγηκαν κ τα 890, cf moto κλπ, που εχουν κοινα SPARES, πιστεύω ότι εκαναν πολυ καλή επιλογή οσοι το αγόρασαν το 790adv. Εγω αλλα 2 χρόνια θα το κρατήσω κ μετα βλέπουμε
 
Top Bottom