KOVE 800X

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
Σκέψουπως σου χαρίζανε ενα Honda/Kawasaki/yamaha/ktm και ένα sym/daytona/voge/kove στα ίδια κυβικά , τί θα διάλεγες;
Καλησπερα ,

οτι θα μου χαριζανε , αυτοματως , δεν θα μου κοστιζε κατι ... οπερ και .... μάλλον δεν εχει θεση ως επιχειρημα εξ αρχής...

Δεν νομιζω ότι κάποιος κανει ευθεια συγκριση/αντιπαραθεση οτιδηποτε άλλο πλην το καστος.
Και πραγματι, αρεσει και βγαζει γουστα ή οχι το οποιοδηποτε, με ωριμοτητα ή μη , σαν ερθει η ωρα να μπει το χερι στην τσεπη , ειδικα στις μερες μας ,
κατι θα ξανασκεφθεις.... υποθετω...
Δεν εχω τιποτε υπερ καμιας κινας -να το πω και παλι , για να μην απασχολω αδικα τα πληκτρολογια - , απλα δεν ειμαι ΥΠΕΡ και καμιας άλλης.
Μεγαλωσα σε συνεργειο και ξερω πολυ καλα το χωρο των τροχων απο την εποχη που οι φιλοι μου γνωριζαν μονο το σουμποτεο ...
[ και δεν το παρουσιαζω ως ''τι μαματος'' ειμαι , απλως ως γεγονος]

Η μονη ενσταση που εχω ειναι για το κλεισιμο , δηλ :
''δεν βρίσκω και λόγο να είμαι ανοιχτόμυαλος σε μια χώρα που είναι κλειστόμυαλη απο την δημιουργία της Γής''
μπορει να ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο καθεστως και κουλτουρα για να την κατανοησει οποιοσδηποτε στην δυση -φυσικα ισχυει κ αντιστροφα- ,
αλλά , εαν ισχυε ο ισχυρισμος τοτε ... δεν θα εφτανε στο σημειο να εχει εκμεταλλευτει το καθε μ..πανο στις βρυξελλες ή τον καθε προδοτη σε καθε χωρα μεμονωμενα , και τωρα να απειλει ευθεως τον καθε εργατη-επαγγελματια-συνταξιουχο εντος της ενωσης.
Και δεν φταινε σχιστοματιδες για αυτο , αλλά γραβατωνενοι κορδωμενοι ''κωλοβλαχοι'' που αλλού ζουν , άλλα τρωνε και πίνουν , με ομοιους τους κολυμπανε με τα ψιχουλα που συγκεντρωνουν απο τα εκατομμυρια σαν εμας που δεν ''εχουν που την κεφαλή πλυνε ΄΄και καμια διαθεση παραλληλα να αλλάξει κατι. Και φυσικα μεσα μας νομιζω οτι όλοι το γνωριζουμε πως ετσι κάπως ειναι (κ ας το ''ανεπτυξα΄΄ τοσο βιαστικα κ μπακαλιτζιδικα).

Βλεποντας μια προταση σαν αυτο εδω την σκεφτεσαι λοιπον σοβαρα...
... μια προταση που , σε καιρους με ολα τα χαρακτηριστικα που όλοι εχουμε πολλες φορες αναφερει , θα έπρεπε ολα να παραμενουν σταθερα -για on/off παντα χαρακτηριστικα - για παραπάνω απο 1-2 χρονια ,
και να μην πρεπει να τρεχουμε να δικαιολογουμε περι κερδοφοριας κακομοιρων ομιλων που θελουν 100 παρομοια μηχανακια στον καταλογο τους , με αναλογες εξελιξεις , με ''αντιστοιχο'' R/D κοστος εξελιξης , και παραλληλη παραγωγη στις κινο...ινδοταιλάνδες ... με αυξανομενες τιμες στα ΟΛΟ και πιο πλαστικα μηχανακια τους . [
νομίζω και πάλι]

Αυτά τα ολιγα ! ...κ οσο πιο ''περιεκτικα'' μπορεσα , γιατι περνει χρόνο τελικα ολο αυτό !
Επίσης , δεν ειναι ευθεια ''επιθεση'' στα γραφομενα να διευκρινησω , απλά , μια αφορμη να ''βγαλω΄΄ κατι απο κει μεσα ...
(τον κουβα που φερω για κεφάλι) :)

Καλες βόλτες (και συνεχιζω με πολυ ενδιαφερον να σας διαβαζω όλους)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πάντως μέχρι το 15ο /17ο αιώνα ότι ερχόταν από Κίνα προοριζόταν συνήθως μόνο για τους ευγενείς, μεταξωτά, πορσελάνες κλπ. Ήταν απλησίαστα για τούς κοινούς θνητούς...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δλδ οι κινεζοι ειναι οι κλειστομυαλοι κι εμεις εδω οι ανοιχτομυαλοι;
Σόρι, δεν υπονοώ ότι είπες κάτι αστείο με το εμότικον.
Οι Κινέζοι έχουν όντως "κλειστά χαρτιά" και δεν έχουν την... ελευθερία κίνησης και επισκέψεων που έχουμε εμείς και λόγω εξωτερικής πολιτικής των δυνάμεων που έχουν αιματοκυλήσει όλες τις χώρες του πλανήτη (πλην τριών λένε οι στατιστικές, επειδή δεν πρόλαβαν ακόμα μάλλον) έχουν βαφτεί όπως έχουν βαφτεί.

Σαν λαό δεν τους ξέρω για να έχω άποψη.
 

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
η δοκιμή τους μάρανε. 10.000 δεν τα δοκιμάζεις :p
για 10.000 ... όχι δεν το δοκιμαζω , εννοείται , αλλά εαν ερχοταν στα 9κατι ας πουμε , και δεν ερθει ποτε το Aventura Legend ., .. τοτε με ωθει η αυτοκαταστροφή μου κατα κει ( μη γελας ακόμη! :)) , γιατί είναι τουλάχιστον αρκετα λιγοτερο ασχημα απο τις άλλες κινεζικες γκουμουτσες που το budget επιτρεπει ...
Japan με τοσα λιγα δεν ειναι μεσα στα χαρακτηριστικα ... οποτε .... στο βασιλειο των τυφλων βασιλευει ο μονοφθαλμος .. που'λεγε και μια διαφημιση για υποβρυχια ! (λιγοτερο ευστοχη ρηση για την περίπτωση ... , αλλά αυτο μουρθε....)

Πονταρω κυριολεκτικα στην λογικη ''συνεχεια'' που λεει πως , ... ΕΑΝ δεν εχουν ελληναρες εκει περα στα γραφεια τους ,
...ΔΕΝ ειναι λογικο να εισερχεσαι σε μια απαιτητικη αγορα , με τοσα ''διαφορετικα'' -σε κυβικα και διαταξεις- προιόντα σε τετοιους αριθμους , με προχειρη προετοιμασια , κινδυνευοντας να διαγραφτεις , - στην αντιθετη περιπτωση - , για ΠΑΝΤΑ απο τον ΕυρωΑμερικανοΑυστραλιανο ...τουλάχιστον χαρτη.
Κατα τα άλλα...καμια Διαφωνια ! (... ακομη ισχυει αυτο! ) με βαρια καρδια προσπαθω να το επιχειρηματολογω :hh:,,θα δειξει...

Καλες Βολτες παιδια
 
Τελευταία επεξεργασία:

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
Να καταδικάσω στη σκέψη μου ένα λαό 1 δις+
Σορρυ , μια ασχετη παρενθεση με αφορμη που το ξαναδιαβαζω ...
Λεμε συνεχεια : κινα = 1,5 δις ανθρωποι (στατιστικα μεσα του 90)
Εαν υποθεσουμε οτι ειναι τοσοι (οσους λεμε πανω κατω κ για την ινδια , οταν το πακισταν ειναι 900εκ + ) , και η τελευταια μετρηση λεει :
πλανητης = 7.5 δις ανθρωποι , άρα , ισουται οτι EU+USA+ λιμοκτονουσα Αφρικη = 4 δις ?!!?

(έτσι ... μια ''σφήνα'' αποφορτισης :p )
 

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
και λόγω εξωτερικής πολιτικής των δυνάμεων που έχουν αιματοκυλήσει όλες τις χώρες του πλανήτη (πλην τριών λένε οι στατιστικές, επειδή δεν πρόλαβαν ακόμα μάλλον) έχουν βαφτεί όπως έχουν βαφτεί.
(ε τώρα τι θα μπορουσε καποιος να γραψει........καποια πράγματα πως να τα αντικρουσει κανείς....
ετσι ειναι ....) Σωστος amyroukai !
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
]
Δλδ οι κινεζοι ειναι οι κλειστομυαλοι κι εμεις εδω οι ανοιχτομυαλοι;
παω στη Κίνα γύρω στις 30 φορές τη χρονιά. Ξεκινάμε με το οτι ολος ο κόσμος εχει ξεπεράσει τον κορονοιο.. Αν σκεφτείς οτι ακόμα φοράνε στολές για τον κορονοιο και απολυμαίνουν λαμαρίνα που είναι εν πλω 14 μέρες, ψεκαζουν τον κάβο που εχει πέσει στη θαλάσσα, βάζουν κάμερες για να μην βγεις ουτε στο κατάστρωμα, σου απαγορευουν την πρόσβαση στο google, αποκρύψανε στοιχεία απο μια πανδημία, δεν δέχονται ευρωπαικά / αμερικάνικα πιστοποιητικά εμβολιασμού, θες να πς άμεσα στο νοσοκομείο και σου λένε 3 μέρες καραντίνα ενω είναι urgent, ε συγνωμμη κιόλας… μιλαω με στοιχεία που τα έχω νιώσει στο πετσί μου… θες να μιλήσουμε και για τεχνογνωσία;;; Αααστο.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Σορρυ , μια ασχετη παρενθεση με αφορμη που το ξαναδιαβαζω ...
Λεμε συνεχεια : κινα = 1,5 δις ανθρωποι (στατιστικα μεσα του 90)
Εαν υποθεσουμε οτι ειναι τοσοι (οσους λεμε πανω κατω κ για την ινδια , οταν το πακισταν ειναι 900εκ + ) , και η τελευταια μετρηση λεει :
πλανητης = 7.5 δις ανθρωποι , άρα , ισουται οτι EU+USA+ λιμοκτονουσα Αφρικη = 4 δις ?!!?

(έτσι ... μια ''σφήνα'' αποφορτισης :p )
λιγο εξω επεσες
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
]


παω στη Κίνα γύρω στις 30 φορές τη χρονιά. Ξεκινάμε με το οτι ολος ο κόσμος εχει ξεπεράσει τον κορονοιο.. Αν σκεφτείς οτι ακόμα φοράνε στολές για τον κορονοιο και απολυμαίνουν λαμαρίνα που είναι εν πλω 14 μέρες, ψεκαζουν τον κάβο που εχει πέσει στη θαλάσσα, βάζουν κάμερες για να μην βγεις ουτε στο κατάστρωμα, σου απαγορευουν την πρόσβαση στο google, αποκρύψανε στοιχεία απο μια πανδημία, δεν δέχονται ευρωπαικά / αμερικάνικα πιστοποιητικά εμβολιασμού, θες να πς άμεσα στο νοσοκομείο και σου λένε 3 μέρες καραντίνα ενω είναι urgent, ε συγνωμμη κιόλας… μιλαω με στοιχεία που τα έχω νιώσει στο πετσί μου… θες να μιλήσουμε και για τεχνογνωσία;;; Αααστο.
Αλλοι λαοι ,αλλα ηθη αλλα εθιμα.Ενας λαος 1,5 δις ΔΕΝ χειραγωγειται ,με δημοκρατικες μεθοδους,ειδικα οταν εχει παει απ τον γαιδαρο στο διαστημοπλοιο σε 50 χρονια.
Οσο για την τεχνογνωσια,η αγορα των καταναλωτικων αγαθων,ειδικα των ηλεκτρονικων,μιλαει απο μονη της.
Υπαρχει βεβαια και μια μικρη ευρωπαικη???? χωρα 10 εκατομμυριων σε μια ακρη της μεσογειου ,που ο λαος της δεν ''κουμανταρεται με κανενα πολιτικο συστημα,ουτε με ''δημοκρατια''ουτε με ''δικτατορια'' ουτε με τιποτα αλλο.Ενας λαος που τα ξερει ''ολα'' για ''ολους'' ,και που ''ολοι'' τον επιβουλευονται και δεν τον αφηνουν να παει ''μπροστα'' γιατι τον ζηλευουν και τον φθονουν.Ο ευρων (τον λαο) κερδιζει κινεζικο μοτοσακό.:thinking:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Υπαρχει βεβαια και μια μικρη ευρωπαικη???? χωρα 10 εκατομμυριων σε μια ακρη της μεσογειου ,που ο λαος της δεν ''κουμανταρεται με κανενα πολιτικο συστημα,ουτε με ''δημοκρατια''ουτε με ''δικτατορια'' ουτε με τιποτα αλλο.Ενας λαος που τα ξερει ''ολα'' για ''ολους'' ,και που ''ολοι'' τον επιβουλευονται και δεν τον αφηνουν να παει ''μπροστα'' γιατι τον ζηλευουν και τον φθονουν.Ο ευρων (τον λαο) κερδιζει κινεζικο μοτοσακό.:thinking:
Το βρήκα! Αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν οι Γαλάτες σε αυτή τη συζήτηση...

 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Αν είναι όπως τάζουν με 95 άλογα, 183 κιλά γεμάτο, έχει σωστή ποιότητα και σωστές αναρτήσεις-φρένα με 9 χιλιάρικα θα κλάψουν μανούλες...
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
tc-drift ισχύει οτι φαίνεται ανταγωνιστικό το εντυπωσιακό είναι το compression ratio 13:1 (100αρα βενζίνη), και το max torque στις 7.500 στροφές .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27

Αν είναι όπως τάζουν με 95 άλογα, 183 κιλά γεμάτο, έχει σωστή ποιότητα και σωστές αναρτήσεις-φρένα με 9 χιλιάρικα θα κλάψουν μανούλες...
Οκ αλλά δεν συμβιβάζονται όλα τα παραπάνω με 9.000 . Κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα.

Δεν μπορεί τόσες εταιρείες να μην έχουν φτιάξει μια τέτοια μοτοσυκλέτα και ξαφνικά να την φτιάχνει η Kove που δεν τη ξέρει ούτε η μάνα της.

Αν όντως τα κατάφεραν βέβαια θα τους βγάλω το καπέλο αλλά κρατάω μικρό καλάθι για την ώρα.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Top Bottom