KTM 1090-1090R

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
τι λεει η ζελατινα?
Τι υψος εχεις?
Ύψος 1.88, στην χαμηλή θέση που είναι τώρα δεν καταλαβαίνω ιδιαίτερες έντονες διάφορες , στην ψηλή έχει διαφορά ειδικότερα για κάποιον λιγο ποιο χαμηλό αναβάτη θα έβλεπε πολύ διαφορά γιατί αν σκηψω λιγο προς τα μπρος δεν άκουω τπτ..
Σημείωση όμως όλα αυτά στο νησί που δεν προλαβαίνω να ανπτηξω μεγάλες ταχύτητες για μεγάλο διάστημα ...μόλις πάω ταξίδι σε πολύωρη οδήγηση θα έχω πολύ καλύτερη εικόνα για το ποσό λιγότερο σε κουράζει σε σχέση με την μαμα...
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Ναι για βαλιτσες ειναι αρκετα ψηλά δυστυχώς.
Εγω ίσως τα δοκιμασω ως βάσεις για ενα σετ 18αρες ή και μεγαλυτερες kriega ωστε να μην ειναι "ξερά" τοποθετημενες πανω στη μηχανη. η βαση της kriega για να μπουν ετσι.



εδώ ειναι τοποθετημένες στη μοτοσυκλέτα μου με κάγκελα GIVI PL CAM. Απλά εξέχουν πολύ τα κάγκελα αυτά :(


ανάθεμα και αν καταφερω να βαλω τις φωτο μ οπότε βάζω λινκ. χαχα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ναι για βαλιτσες ειναι αρκετα ψηλά δυστυχώς.
Εγω ίσως τα δοκιμασω ως βάσεις για ενα σετ 18αρες ή και μεγαλυτερες kriega ωστε να μην ειναι "ξερά" τοποθετημενες πανω στη μηχανη. η βαση της kriega για να μπουν ετσι.



εδώ ειναι τοποθετημένες στη μοτοσυκλέτα μου με κάγκελα GIVI PL CAM. Απλά εξέχουν πολύ τα κάγκελα αυτά :(


ανάθεμα και αν καταφερω να βαλω τις φωτο μ οπότε βάζω λινκ. χαχα
Να ρωτήσω κάτι,τα πορτοκαλί κάγκελα στην πρώτη φωτογραφία δεν είναι επικίνδυνα νά στραβωσουν το πλαίσιο?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να ρωτήσω κάτι,τα πορτοκαλί κάγκελα στην πρώτη φωτογραφία δεν είναι επικίνδυνα νά στραβωσουν το πλαίσιο?
Αυτα ειναι τα κάγκελα που βαζει απο το εργοστασιο η ΚΤΜ στανταρ στα R μοντελα. Δεν εχει παρουσιαστεί ποτε περιπτωση να εχουν στραβώσει πλαισιο σε πτώση.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αυτα ειναι τα κάγκελα που βαζει απο το εργοστασιο η ΚΤΜ στανταρ στα R μοντελα. Δεν εχει παρουσιαστεί ποτε περιπτωση να εχουν στραβώσει πλαισιο σε πτώση.
Μην ορκιζεσε...
Βαθουλωμα κανουν , εαν στραβωσε πλαισιο δεν το ξερω καθως θα επρεπε να μπει καλιμπρα.
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Καλημέρα και πάλι παιδιά
οποίος χρησιμοποιεί κινητό για gps τι τρόπο στήριξης έχει;;σκεφτόμουν βάση sw quick lock πάνω από τα όργανα σε συνδυασμό θηκη κινητού-gps της sw motech ...αναφορικά με quadlock που προτιμούν πολλοί στα ξένα καταρχάς αδιάβροχοποιηση έχει το κινητό αλλά πόσο...επίσης δέσμευση η θήκη...έχετε να προτείνετε κάτι ;;ή μήπως η ιδέα iPhone 11 για gps είναι εξ αρχής καταδικασμένη;;;
Ευχαριστώ παιδιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Καλημέρα και πάλι παιδιά
οποίος χρησιμοποιεί κινητό για gps τι τρόπο στήριξης έχει;;σκεφτόμουν βάση sw quick lock πάνω από τα όργανα σε συνδυασμό θηκη κινητού-gps της sw motech ...αναφορικά με quadlock που προτιμούν πολλοί στα ξένα καταρχάς αδιάβροχοποιηση έχει το κινητό αλλά πόσο...επίσης δέσμευση η θήκη...έχετε να προτείνετε κάτι ;;ή μήπως η ιδέα iPhone 11 για gps είναι εξ αρχής καταδικασμένη;;;
Ευχαριστώ παιδιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εχω χρησιμοποιήσει το quadlock σε 2 καλά ταξίδια (4-5 ημερες, 2500 χιλ εκαστο, πολλες χωρες και με βροχή) αλλα και μικρότερα τοπικα.

Η δεσμευση της θηκης ειναι οντως στα μειον μιας και ειναι ογκώδης αλλα δινει καλη προστασια.

Το Quadlock ερχεται με διαφανη εφαρμοστή θήκη που μπαίνει απο πανω οποτε δεν τιθεται θεμα να παρε βροχή το κινητο + δεν θαμπώνει που ειναι σημαντικό.

Φυσικά ΕΦΟΣΟΝ δεν χρειάζεται να το φορτίσεις !
Ο λογος οτι δεν εχει κοψιμο για να περναει το καλωδιο και το ειχα λιγο σηκωμένο, μ@λ@κια τωρα που το σκεφτομαι μιας και μια μικρη τρυπα θα έλυνε το προβλημα.

Ετσι στο ενα ταξιδι εφαγα 5 ωρες πολύ βροχή, στο αλλο ηταν λιγότερες και οχι συνεχή, το κινητο ηταν ΟΚ αλλα μιας και επρεπε να το φορτίσω πήρε νερο στην υποδοχή και δεν φόρτιζε μετα.
Η λύση που βρηκα ηταν να το βαζω στην πλαινή θήκη και χρησιμοποιώ το GPS της ΚΤΜ, ετσι και αλλιως με τα γαντια παντα βλαστημάω οποτε μικρό το κακο.
Επίσης η μουσική ετσι και αλλιως ειναι μεσω της μηχανης οποτε το κινητο το εχω είτε για λεπτομερεια του GPS KTM ή για 2η εφαρμογή αν δεν μου τα λεει καλα η ΚΤΜ.

By tha way, τελευταια φορα στο κατεβασμα απο Stelvio δεν μου τα ελεγε καλα καμια εφαρμογή μιας και ηταν ολες για :dstpc:αλλα δεν ψηνομαι να αγορασω gps μιας και γενικα δεν με εχουν ταλαιπωρήσει τα app στο κινητο
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Καλημέρα και πάλι παιδιά
οποίος χρησιμοποιεί κινητό για gps τι τρόπο στήριξης έχει;;σκεφτόμουν βάση sw quick lock πάνω από τα όργανα σε συνδυασμό θηκη κινητού-gps της sw motech ...αναφορικά με quadlock που προτιμούν πολλοί στα ξένα καταρχάς αδιάβροχοποιηση έχει το κινητό αλλά πόσο...επίσης δέσμευση η θήκη...έχετε να προτείνετε κάτι ;;ή μήπως η ιδέα iPhone 11 για gps είναι εξ αρχής καταδικασμένη;;;
Ευχαριστώ παιδιά!
έχω iPhone 8 και μολις παρέλαβα quadlock.
Είναι μόλις μερικά χιλιοστά πιο βαθιά/παχιά η θήκη στο πίσω κεντρικό μέρος, εκεί που θα μπαίνει ο μηχανισμός και θα γατζώσει. Τη συγκρίνω με τη γνήσια θήκη της apple.
Έχω το 8 μοντέλο που έχω είναι αδιάβροχο οπότε δεν θα βάλω κάποια έξτρα θήκη για αδιαβροχοποίηση. '
Αλλά από ότι καταλαβαίνω έχεις iPhone 11 και εκεί θέλεις σίγουρα τον αποσβεστήρα κραδασμών (vibration dampener) αλλιώς θα σου βγει οφφ η φωτογραφική μηχανή σίγουρα.

θέλω να καταλήξω πως αν παραγγείλεις μην ξεχάσεις αυτό:

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μην ξεχνατε οτι οσο κι αν ειναι αδιαβροχο ενα κινητο, αυτο παυει να ισχυει κατα την φορτιση, μολις μυριστει υγρασια το συστημα σταματαει την φορτιση.


jean21 προσωπικα χρησιμοποιω τη βαση της Heed πισω απο τα οργανα, ουτε κραδασμους εχει ουτε τιποτα, και ερχεται ετοιμη με επιλογη ειτε για μπαρακι ειτε για βαση τυπου SW-Motech. Παρομοιως εδω και χρονια χρησιμοποιω μονο κινητα για πλοηγηση (οχι το κανονικο μου, εχω ενα εξτρα μονο για αυτη τη δουλεια) μεσα σε υπερτουμπανιασμενη διαστημικη φανταστικη αδιαβροχη θηκη απο...


... zip bag.


 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Εχω χρησιμοποιήσει το quadlock σε 2 καλά ταξίδια (4-5 ημερες, 2500 χιλ εκαστο, πολλες χωρες και με βροχή) αλλα και μικρότερα τοπικα.

Η δεσμευση της θηκης ειναι οντως στα μειον μιας και ειναι ογκώδης αλλα δινει καλη προστασια.

Το Quadlock ερχεται με διαφανη εφαρμοστή θήκη που μπαίνει απο πανω οποτε δεν τιθεται θεμα να παρε βροχή το κινητο + δεν θαμπώνει που ειναι σημαντικό.

Φυσικά ΕΦΟΣΟΝ δεν χρειάζεται να το φορτίσεις !
Ο λογος οτι δεν εχει κοψιμο για να περναει το καλωδιο και το ειχα λιγο σηκωμένο, μ@λ@κια τωρα που το σκεφτομαι μιας και μια μικρη τρυπα θα έλυνε το προβλημα.

Ετσι στο ενα ταξιδι εφαγα 5 ωρες πολύ βροχή, στο αλλο ηταν λιγότερες και οχι συνεχή, το κινητο ηταν ΟΚ αλλα μιας και επρεπε να το φορτίσω πήρε νερο στην υποδοχή και δεν φόρτιζε μετα.
Η λύση που βρηκα ηταν να το βαζω στην πλαινή θήκη και χρησιμοποιώ το GPS της ΚΤΜ, ετσι και αλλιως με τα γαντια παντα βλαστημάω οποτε μικρό το κακο.
Επίσης η μουσική ετσι και αλλιως ειναι μεσω της μηχανης οποτε το κινητο το εχω είτε για λεπτομερεια του GPS KTM ή για 2η εφαρμογή αν δεν μου τα λεει καλα η ΚΤΜ.

By tha way, τελευταια φορα στο κατεβασμα απο Stelvio δεν μου τα ελεγε καλα καμια εφαρμογή μιας και ηταν ολες για :dstpc:αλλα δεν ψηνομαι να αγορασω gps μιας και γενικα δεν με εχουν ταλαιπωρήσει τα app στο κινητο
Σημαντική λεπτομέρεια που ξέχασα η θήκη της quad δεν με χαλάει από όγκο το αντίθετο έχω είδη το κινητό σε μια θήκη η οποία είναι φουλ κοβερ και το κινητό είναι είδη Κουμουτσά γιατί τα διαλύω όλα στον μήνα...όποτε περνώ ρίσκο για το κινητό εκτός και αν βάλω τον ανταπτορα της quad που κολαει με 3Μ από πίσω ...
Αναφορικά με την φόρτιση είναι θέμα αν και μου φαίνεται η quad έχει βγάλει έναν ανταπτορα όπου κουμπώνεις το κινητό και φορτίζει κατευθείαν...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
έχω iPhone 8 και μολις παρέλαβα quadlock.
Είναι μόλις μερικά χιλιοστά πιο βαθιά/παχιά η θήκη στο πίσω κεντρικό μέρος, εκεί που θα μπαίνει ο μηχανισμός και θα γατζώσει. Τη συγκρίνω με τη γνήσια θήκη της apple.
Έχω το 8 μοντέλο που έχω είναι αδιάβροχο οπότε δεν θα βάλω κάποια έξτρα θήκη για αδιαβροχοποίηση. '
Αλλά από ότι καταλαβαίνω έχεις iPhone 11 και εκεί θέλεις σίγουρα τον αποσβεστήρα κραδασμών (vibration dampener) αλλιώς θα σου βγει οφφ η φωτογραφική μηχανή σίγουρα.

θέλω να καταλήξω πως αν παραγγείλεις μην ξεχάσεις αυτό:

Το έχω υπόψην διάβασα για τις κάμερες που βγαίνουν οφφ ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Μην ξεχνατε οτι οσο κι αν ειναι αδιαβροχο ενα κινητο, αυτο παυει να ισχυει κατα την φορτιση, μολις μυριστει υγρασια το συστημα σταματαει την φορτιση.


jean21 προσωπικα χρησιμοποιω τη βαση της Heed πισω απο τα οργανα, ουτε κραδασμους εχει ουτε τιποτα, και ερχεται ετοιμη με επιλογη ειτε για μπαρακι ειτε για βαση τυπου SW-Motech. Παρομοιως εδω και χρονια χρησιμοποιω μονο κινητα για πλοηγηση (οχι το κανονικο μου, εχω ενα εξτρα μονο για αυτη τη δουλεια) μεσα σε υπερτουμπανιασμενη διαστημικη φανταστικη αδιαβροχη θηκη απο...


... zip bag.


Εκανα πατάτα που μαζί με την ποδιά από τη heed δεν τους είπα να βάλουν και την βάση gps....
Αμφιταλαντευόμουν γιατί αφού θα βάλω κάτι τύπου θήκη που λογικά βολεύει της sw να έπερνα και την βάση sw για το quick release....και το κινητό με ποιο σύστημα πιάνετε στην μπάρα;;ram??


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αναφορικά με την φόρτιση είναι θέμα αν και μου φαίνεται η quad έχει βγάλει έναν ανταπτορα όπου κουμπώνεις το κινητό και φορτίζει κατευθείαν...
Σωστά, έχει τον λεγόμενο "weatherproof wireless charging head" αλλά πάει 80 ευρώ

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σωστά, έχει τον λεγόμενο "weatherproof wireless charging head" αλλά πάει 80 ευρώ

Και εφόσον υποστηρίζεται από το κινητό η ασύρματη φόρτιση... ;)
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Και εφόσον υποστηρίζεται από το κινητό αυτή η ασύρματη φόρτιση... ;)
Το κινητό το υποστηρίζει και μόλις το είδα το 80ρι αυτό δεν το υποστηρίζω εγώ ....άσε που είμαι της ποιο παλιάς σχολής ...καλωδίου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Καλησπέρα προσοχή με smartphone που έχουν κινούμενα μέρη οι κάμερες γιατί βγαίνουν οφφ (την έπαθα αλλά ευτυχώς πέρασε στην εγγύηση iphone 11 pro max).

Δεν γνώριζα για το αντικραδασμικό ευχαριστώ srider
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Καλησπέρα,
εχει κάποιος να προτείνει κάγκελα και πόδια?
σκεφτομαι ποδιά Givi και κάγκελα μαμά..
προστατευουν σε στατική ή και με 10-20 χλμ πτώση?

επίσης λέω να βάλω λαστιχα Για να μπορώ να διαβώ και μια βατή χωμάτινη διαδρομή, που να μην ακούγονται στην άσφαλτο και να μην περιορίζουν πολύ στις ταχύτητες 150-170 που ταξιδεύω......

τα Michelin wild τα είχα παλιά αλλά δε θέλω τόσο πολύ χωμάτινο (και ταξίδευα μέχρι 140)..
βρήκα αυτά και έχουν ενδιαφερον

Dunlop Trailmax Mission: A 50/50 Tire That Lasts 8,000 Miles? - ADV Pulse
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Καλησπέρα,
εχει κάποιος να προτείνει κάγκελα και πόδια?
σκεφτομαι ποδιά Givi και κάγκελα μαμά..
προστατευουν σε στατική ή και με 10-20 χλμ πτώση?

επίσης λέω να βάλω λαστιχα Για να μπορώ να διαβώ και μια βατή χωμάτινη διαδρομή, που να μην ακούγονται στην άσφαλτο και να μην περιορίζουν πολύ στις ταχύτητες 150-170 που ταξιδεύω......

τα Michelin wild τα είχα παλιά αλλά δε θέλω τόσο πολύ χωμάτινο (και ταξίδευα μέχρι 140)..
βρήκα αυτά και έχουν ενδιαφερον

Dunlop Trailmax Mission: A 50/50 Tire That Lasts 8,000 Miles? - ADV Pulse
Καλησπέρα , από εμπειρία τα μαμά κάγκελα προστατεύουν μια χαρά !

όσο για ποδιά, και εγώ κοιτούσα την givi αλλά πήρα την Held

Για λάστιχα στο ίδιο στυλ με εσένα έβαλα τα ΜΙΤAS E7+ και στα λίγα χιλιόμετρα άσφαλτο που έχω κάνει έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Καλησπέρα,
εχει κάποιος να προτείνει κάγκελα και πόδια?
σκεφτομαι ποδιά Givi και κάγκελα μαμά..
προστατευουν σε στατική ή και με 10-20 χλμ πτώση?

επίσης λέω να βάλω λαστιχα Για να μπορώ να διαβώ και μια βατή χωμάτινη διαδρομή, που να μην ακούγονται στην άσφαλτο και να μην περιορίζουν πολύ στις ταχύτητες 150-170 που ταξιδεύω......

τα Michelin wild τα είχα παλιά αλλά δε θέλω τόσο πολύ χωμάτινο (και ταξίδευα μέχρι 140)..
βρήκα αυτά και έχουν ενδιαφερον

Dunlop Trailmax Mission: A 50/50 Tire That Lasts 8,000 Miles? - ADV Pulse
Της heed έβαλα πρόσφατα και είχε καλή εφαρμογή και με νέα βάση που δεν πιάνει η πλαστική μαμά...
Ακολουθώ για λάστιχα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom