KTM 1090-1090R

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Ρε παιδες λυστε μου μια απορια. Υπαρχει λαστιχο, ειτε ον, ειτε οφφ, ειτε ονοφφ, που να την παλευει σε λαδια και χαλικι στην ασφαλτο? Μην υπερβαλλουμε.
Σε λάδια όχι αλλα σε χαλίκι θεωρώ οτι ενα 50/50 λάστιχο θα χάσει λιγότερο πρόσφυση αφου ειναι σχεδιασμένο για παρομοιες καταστάσεις ενω ενα 100% street θα χάσει τ' αυγα και τα πασχάλια ;)
Αντίστοιχα ενα 50/50 δεν μπορει να πλαγιάσει και να φρενάρει το ίδιο καλα σε άσφαλτο.

Edit: Ξεχασα για την περιπτωση τραυματισμου απο τα καγκελα, ειναι το ιδιο πιθανο με το να σε πλακωσει το ιδιο το μηχανακι, με αλλα λογια ειτε εχεις ειτε δεν εχεις πανω καγκελα αν ειναι να σε μαγκωσει θα σε μαγκωσει, δεν ειναι σαν πχ τις μεταλλικες βαλιτσες.

Ο τυπος με το 1090 και τα πανω καγκελα στο παρακατω βιντεο ειναι η αποδειξη οτι και τα πανω καγκελα κανουν δουλεια και δεν παγιδευουν ποδι απο κατω.
Ο τυπος πέφτει με μηδεν χιλιόμετρα οποτε δεν ειναι μετρο σύγκρισης.

Επίσης, η εμπειρία λέει οτι καθε πτώση ειναι ξεχωριστή και με τιποτα δεν μπορεί να προδιαγράψει τι θα γινει στην επόμενη.

Τωρα αν τα κάγκελα σκαλωσια προστατευουν το μηχανάκι, φυσικα προστατευουν περισσοτερο απο αν δεν τα είχες.

ΑΝ θα σε χτυπήσουν, άγνωστο μιας και εξαρτάται απο την πτωση.

Αν θα ήθελα να παγιδευτεί/χτυπηθει το ποδι μου απο την σκαλωσια ή απο το πλαστικό καπακι της μηχανής το αφηνω στην κρίση του καθενός.

Τελος δες εδω μια καλή άξια πτώση
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Σε λάδια όχι αλλα σε χαλίκι θεωρώ οτι ενα 50/50 λάστιχο θα χάσει λιγότερο πρόσφυση αφου ειναι σχεδιασμένο για παρομοιες καταστάσεις ενω ενα 100% street θα χάσει τ' αυγα και τα πασχάλια ;)
Αντίστοιχα ενα 50/50 δεν μπορει να πλαγιάσει και να φρενάρει το ίδιο καλα σε άσφαλτο.



Ο τυπος πέφτει με μηδεν χιλιόμετρα οποτε δεν ειναι μετρο σύγκρισης.

Επίσης, η εμπειρία λέει οτι καθε πτώση ειναι ξεχωριστή και με τιποτα δεν μπορεί να προδιαγράψει τι θα γινει στην επόμενη.

Τωρα αν τα κάγκελα σκαλωσια προστατευουν το μηχανάκι, φυσικα προστατευουν περισσοτερο απο αν δεν τα είχες.

ΑΝ θα σε χτυπήσουν, άγνωστο μιας και εξαρτάται απο την πτωση.

Αν θα ήθελα να παγιδευτεί/χτυπηθει το ποδι μου απο την σκαλωσια ή απο το πλαστικό καπακι της μηχανής το αφηνω στην κρίση του καθενός.

Τελος δες εδω μια καλή άξια πτώση
Υπάρχει και το θέμα από που πιάνουν και αν είναι σχεδιασμένα για αυτό, μπορεί να σου κάνουν ζημιά στο πλαίσιο αν δεν είναι τα Μαμα;
Εινσι εντυπωσιακό πάντως που με τετοια τούμπα δεν έπαθε τπτ το μηχανάκι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σε λάδια όχι αλλα σε χαλίκι θεωρώ οτι ενα 50/50 λάστιχο θα χάσει λιγότερο πρόσφυση αφου ειναι σχεδιασμένο για παρομοιες καταστάσεις ενω ενα 100% street θα χάσει τ' αυγα και τα πασχάλια ;)
Αντίστοιχα ενα 50/50 δεν μπορει να πλαγιάσει και να φρενάρει το ίδιο καλα σε άσφαλτο.



Ο τυπος πέφτει με μηδεν χιλιόμετρα οποτε δεν ειναι μετρο σύγκρισης.

Επίσης, η εμπειρία λέει οτι καθε πτώση ειναι ξεχωριστή και με τιποτα δεν μπορεί να προδιαγράψει τι θα γινει στην επόμενη.

Τωρα αν τα κάγκελα σκαλωσια προστατευουν το μηχανάκι, φυσικα προστατευουν περισσοτερο απο αν δεν τα είχες.

ΑΝ θα σε χτυπήσουν, άγνωστο μιας και εξαρτάται απο την πτωση.

Αν θα ήθελα να παγιδευτεί/χτυπηθει το ποδι μου απο την σκαλωσια ή απο το πλαστικό καπακι της μηχανής το αφηνω στην κρίση του καθενός.

Τελος δες εδω μια καλή άξια πτώση
Δεν γραφω με διαθεση αντιπαραθεσης, αλλα οταν μιλαμε για χαλίκι σε ασφαλτο και με ταχύτητες/κλισεις ασφαλτινες ειμαι σιγουρος πως κανενα λαστιχο δεν σε σωζει.

Επισης δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να χτυπησε παραπανω λογω μπροστινων καγκελων. Απο πισω καγκελα/πλαϊνή βαλιτσα ναι, απο μπροστινα οχι.

Τελος, τα καγκελα γενικα, ειτε πανω ειτε κατω, ειναι για να προστατέψουν σε λογικες πτώσεις με χαμηλες ταχυτητες ή και στατικα. Σε περιπτώσεις που θα πέσεις με 80χαω ή αν φέρεις καπακι απο καγκουρια οπως στο βιντεο, all bets are off... Οι ζημιες που κινδυνευει να παθει η μηχανη και ο αναβατης ειναι πολυ περισσότερες απο οποιαδηποτε προστασια μπορει να φοραει.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Δεν γραφω με διαθεση αντιπαραθεσης, αλλα οταν μιλαμε για χαλίκι σε ασφαλτο και με ταχύτητες/κλισεις ασφαλτινες ειμαι σιγουρος πως κανενα λαστιχο δεν σε σωζει.
Ναι βρε, δεν εχουμε κατι να χωρίσουμε :friend:, αλλωστε στο γενικο πλαίσιο συμφωνούμε ;)


Επισης δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να χτυπησε παραπανω λογω μπροστινων καγκελων. Απο πισω καγκελα/πλαϊνή βαλιτσα ναι, απο μπροστινα οχι.
Ουτε εγω αλλα δεν μπορει να αποκλιστει, αυτο λεω.

Και εγω το σκεφτομουν και ακομα το σκεφτομαι.
Αν βαλω θα παω στην λύση του βιδεο που εβαλα μιας και ειναι λιγότερο σκαλωσιά.

Τελος, τα καγκελα γενικα, ειτε πανω ειτε κατω, ειναι για να προστατέψουν σε λογικες πτώσεις με χαμηλες ταχυτητες ή και στατικα. Σε περιπτώσεις που θα πέσεις με 80χαω ή αν φέρεις καπακι απο καγκουρια οπως στο βιντεο, all bets are off... Οι ζημιες που κινδυνευει να παθει η μηχανη και ο αναβατης ειναι πολυ περισσότερες απο οποιαδηποτε προστασια μπορει να φοραει.
Σιγουρα, αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι στο βιδεο ο τυπος πηγε για καγκουριά, μαλλον του έφυγε.

Καλη συνέχεια :friendship:
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Σε λάδια όχι αλλα σε χαλίκι θεωρώ οτι ενα 50/50 λάστιχο θα χάσει λιγότερο πρόσφυση αφου ειναι σχεδιασμένο για παρομοιες καταστάσεις ενω ενα 100% street θα χάσει τ' αυγα και τα πασχάλια ;)
Αντίστοιχα ενα 50/50 δεν μπορει να πλαγιάσει και να φρενάρει το ίδιο καλα σε άσφαλτο.



Ο τυπος πέφτει με μηδεν χιλιόμετρα οποτε δεν ειναι μετρο σύγκρισης.

Επίσης, η εμπειρία λέει οτι καθε πτώση ειναι ξεχωριστή και με τιποτα δεν μπορεί να προδιαγράψει τι θα γινει στην επόμενη.

Τωρα αν τα κάγκελα σκαλωσια προστατευουν το μηχανάκι, φυσικα προστατευουν περισσοτερο απο αν δεν τα είχες.

ΑΝ θα σε χτυπήσουν, άγνωστο μιας και εξαρτάται απο την πτωση.

Αν θα ήθελα να παγιδευτεί/χτυπηθει το ποδι μου απο την σκαλωσια ή απο το πλαστικό καπακι της μηχανής το αφηνω στην κρίση του καθενός.

Τελος δες εδω μια καλή άξια πτώση
σε αυτή την πτώση τι κάγκελα έχει ο τύπος? Μήπως outback?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
σε αυτή την πτώση τι κάγκελα έχει ο τύπος? Μήπως outback?
SW Motech, τα οποια εχουν απειρες αναφορες σε φορα εξωτερικου οτι τσακιζουν ευκολα και βρισκουν στα πλαστικα...
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
SW Motech, τα οποια εχουν απειρες αναφορες σε φορα εξωτερικου οτι τσακιζουν ευκολα και βρισκουν στα πλαστικα...
Αναρωτιέμαι αν το οτι τσακίζουν "εύκολα" σε ενα βαθμό ειναι προς ωφέλεια του πλαισίου μιας και η ενέργεια εκτονώνεται εκει και δεν πεταφέρεται στο πλαίσιο.
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Μην ξεχνατε οτι οσο κι αν ειναι αδιαβροχο ενα κινητο, αυτο παυει να ισχυει κατα την φορτιση, μολις μυριστει υγρασια το συστημα σταματαει την φορτιση.


jean21 προσωπικα χρησιμοποιω τη βαση της Heed πισω απο τα οργανα, ουτε κραδασμους εχει ουτε τιποτα, και ερχεται ετοιμη με επιλογη ειτε για μπαρακι ειτε για βαση τυπου SW-Motech. Παρομοιως εδω και χρονια χρησιμοποιω μονο κινητα για πλοηγηση (οχι το κανονικο μου, εχω ενα εξτρα μονο για αυτη τη δουλεια) μεσα σε υπερτουμπανιασμενη διαστημικη φανταστικη αδιαβροχη θηκη απο...


... zip bag.


Στην βάση της heed τι χρησιμοποιείς για να πιάσεις το κινητό;η αδιάβροχη θήκη που χρησιμοποιείς ίσως είναι η μοναδική που πιάνει την 100% στεγανοποίηση...αναφορικά με τις τσαντάκια που μπαίνει το κινητό μέσα παρατηρείται βράσιμο της συσκευής ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στην βάση της heed τι χρησιμοποιείς για να πιάσεις το κινητό;η αδιάβροχη θήκη που χρησιμοποιείς ίσως είναι η μοναδική που πιάνει την 100% στεγανοποίηση...αναφορικά με τις τσαντάκια που μπαίνει το κινητό μέσα παρατηρείται βράσιμο της συσκευής ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια κλασσικη βαση "τσιμπηδα"/"μανταλακι" / "κουτσακοτηρκα" για ποδηλατο, που μαγκωνει τη σακουλα με το κινητο μεσα.
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Καλημέρα ομάδα 335 + 25 μεταφορικά
Ίσως τον καταφέρω να την αφήσει κάνα 20ρικο κάτω..αξίζει;;;
465 στο Ελλαδιστάν κούτα...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
350 ειχα παρει καινουρια απο ebay την ασημι.

Καλη εξατμιση, με καλη ποιοτητα και ωραιο ηχο με την ταπα.
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
350 ειχα παρει καινουρια απο ebay την ασημι.

Καλη εξατμιση, με καλη ποιοτητα και ωραιο ηχο με την ταπα.
Η μαύρη πάει ποιο ψηλά σε τιμή ...μου είπατε και ποιο πάνω ότι είναι πολύ καλή για αυτό ρωτάω αν αξίζει...ότι πεις κοκος ευαγγέλιο !!!!!
Παράδοξος οι τιμές Ελλάδα είναι καλύτερες από eBay στην παρούσα φάση...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δες ποσο πιο κοντα στο 300αρι στην αφηνει+25 μτφ και χτυπα τη.
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Δες ποσο πιο κοντα στο 300αρι στην αφηνει+25 μτφ και χτυπα τη.
Έχω κάγκελα βαλίτσας heavy duties εδώ τώρα είναι το θέμα αν μπαίνει ή αν βρίσκει .....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jean21

Μέλος
Όνομα
jean philippe
Μοτό
vespa 150
Mια χαρα θα μπαινει.
Έκλεισε 340 μαζί με μεταφορικά ..θα τα κάνω κατάθεση και αν μου τα φάει μου τα έφαγε δεν βρίσκω τρόπο να πληρωθεί αλλιώς ...αντικαταβολή δεν ξέρω αν παίζει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έκλεισε 340 μαζί με μεταφορικά ..θα τα κάνω κατάθεση και αν μου τα φάει μου τα έφαγε δεν βρίσκω τρόπο να πληρωθεί αλλιώς ...αντικαταβολή δεν ξέρω αν παίζει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Paypal?
 

braaap !

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Αμήχανος :-/
Έκλεισε 340 μαζί με μεταφορικά ..θα τα κάνω κατάθεση και αν μου τα φάει μου τα έφαγε δεν βρίσκω τρόπο να πληρωθεί αλλιώς ...αντικαταβολή δεν ξέρω αν παίζει...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν την παίρνεις καλύτερα από Ελλάδα καινούρια ,να κλαις 125 απο 340 ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαρίστως έδινα το 990 για αυτό το μανάρι

k0k0s το μπουλαααας;


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom