KTM 1090-1090R

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
μου λύσατε την απορία αν αυτό θα ήταν μιά καλή λύση για το ΧR αλλά όχι, ο μηχανισμός του ήδη υποφέρει με το βάρος της ζελατίνας που έχω. μιλ μερσί.
Σωστά το σκέφτεσαι, όταν έβαλα την ζελατίνα της puig με το σποιλερ, άρχισαν τα κλανκ κλουνκ από τον μηχανισμό.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σορρυ που επεμβαίνω στα πορτοκαλί προβλήματα σας, αλλά αυτές οι προεκτάσεις είναι πολύ άσχημες ρε γκαμοτο.
Η ermax δεν βγάζει για το 1090?
Nαι βγαζει, την παρακατω, που και παλι ομορφη δεν την λες.



Το θεμα δεν ειναι να βαλεις μια μονοκομματη ψηλη ζελατινα, γιατι δουλεια δεν κανει, εχει και παλι στροβιλισμους. Το φρυδακι μπορει να μην φαινεται ομορφο αλλα κανει την καλυτερη δουλεια στην πραξη.


Υπαρχει παντα και η μαμα ζελατινα του 1290 SuperAdventure T, σαν του καπετανιου. Κουμπωνει και στα 1090 , εχει ενσωματωμενη μια αεροτομουλα, και ολοι λενε οτι κανει δουλεια.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θα βάλω αγγελία τρεις ζελατίνες σε λίγες μέρες, τη μαμά ψηλή, την κοντή μαύρη puig και την ψηλή puig φιμέ για όποιον ενδιαφέρεται..
Θέλω από τώρα την μαμά διάφανη ψηλή ζελατίνα.
Αυτή που φοράει το 1090s
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Θα βάλω αγγελία τρεις ζελατίνες σε λίγες μέρες, τη μαμά ψηλή, την κοντή μαύρη puig και την ψηλή puig φιμέ για όποιον ενδιαφέρεται..
Θανασεν εγώ πάντως με την κοντή Puig είχα βρει την υγειά μου

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θανάση έχω να σου δώσω την ψηλή puig αν θες.

Είναι πολύ ψηλή για μένα, αν θες στη δίνω να τη δοκιμάσεις και τα λεφτά τα βρίσκουμε...
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αύριο έλα παρτην γιατί το βραδάκι φεύγω διακοπές!!
Φύγε και έλα με το καλό θα μιλήσουμε τηλεφωνικά (δεν προλαβαίνω)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Το 1090 τελικα είναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΈΤΑ και όχι enduro όπως το 990 (το οποίο ήταν και αυτό υπέροχο)να τα λέμε αυτά :happy:
Πολιτισμός, αναρτησαρες, καθόλου ζέστη (σχετικά με το 990 πάντα)
Φρένα super, κατανάλωση απίστευτη.
Το πάρτυ ξεκινάει νωρίς από τις 3000στροφες k0k0s είχες δίκιο ;)

  1. Ζελατίνα μου βρήκε ο YANNIS EFTHIMIOU (ευχαριστω Γιανναρε)
  2. Ενημέρωση θελω για κάγκελα πίσω, τι να βάλω?
Για crash bar περισσότερο και βλεπω για σάκους Η βαλιτσες αργότερα.
3) διπλό σταντ μεταχειρισμένο ψάχνω και δεν βρίσκω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Το 1090 τελικα είναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΈΤΑ και όχι enduro όπως το 990 (το οποίο ήταν και αυτό υπέροχο)να τα λέμε αυτά :happy:
Πολιτισμός, αναρτησαρες, καθόλου ζέστη (σχετικά με το 990 πάντα)
Φρένα super, κατανάλωση απίστευτη.
Το πάρτυ ξεκινάει νωρίς από τις 3000στροφες k0k0s είχες δίκιο ;)


Διπλό stand ψάχνω με το τουφέκι εδώ και καιρό και δεν υπάρχει κάτι..τα έχω σκάσει ήδη 3 φορες για προηγούμενα μηχανάκια, δεν ξαναπαίρνω καινούργια!!

ένα στο eBay από Λιθουανία δεν έχει adaptors που κάνουν 130 ευρώ λέει ο Νταής.
Καινούργια πάντως 200 ευρώ, πρόσεχε τι skid plate έχεις να ταιριάζουν..

Πίσω κάγκελα θα βάλω givi 200 euro γιατί τα touratech κάνουν πάνω από 300..και τα σαμάρια enduristan ή tourateck ταιριάζουν πάνω που λέω να τα τσιμπήσω και αυτά..τα givi σαμάρια πολύ ακριβά..


  1. Ζελατίνα μου βρήκε ο YANNIS EFTHIMIOU (ευχαριστω Γιανναρε)
  2. Ενημέρωση θελω για κάγκελα πίσω, τι να βάλω?
Για crash bar περισσότερο και βλεπω για σάκους Η βαλιτσες αργότερα.
3) διπλό σταντ μεταχειρισμένο ψάχνω και δεν βρίσκω.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Εγώ θα βάλω την πολύ άσχημη ζελατίνα που είχα στο 790 αλλά την καλύτερη από άποψη αεροδυναμικής κσι πρακτικότητας γιατί στο χώμα χρησιμοποιείς την χαμηλή και στην άσφαλτο βάζεις την προέκταση που είναι συρταρωτή. Σταθερότατη και φοβερή ποιότητα.

Givi airflow

Καλήμερα, να σε ρωτήσω πριν το 1090 είχες 790? Επειδή είμαι ανεμεσα στα 2 Μοτο, πως κ έδωσες 790 κ πήρες 1090?
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Καλήμερα, να σε ρωτήσω πριν το 1090 είχες 790? Επειδή είμαι ανεμεσα στα 2 Μοτο, πως κ έδωσες 790 κ πήρες 1090?
Αρχικά και τα 2 είναι συ-γκλο-νι-στι-κα!!

ακομα δεν ξέρω αν έκανα καλά!!

το 790 μου άρεσε πιο πολύ στο χώμα λόγω βάρους (κατανομής πιο πολύ), αλλά στην εθνική και στα στροφιλίκια μου φαινόταν πιο πολύ νευρικο για τα γούστα μου..σαν να οδηγάω ένα 690 enduro ας πούμε..για μενα μιλάω, μην κράζετε!! Δεν το ευχαριστιόμουνα πολύ στα ασφαλτινα ταξίδια..δε μου άρεσε και η μούρη του..

μου λείπει βέβαια όταν πάω χώμα που έχω σκοπό να πάω αρκετά φέτος αλλά στην εθνική -στροφιλίκια που αρέσει περισσότερο το 1090.

Μου λείπουν και τα level στο traction που τα πείραζα εν κινήσει, αφού τώρα πρέπει να σταματαω πριν μπω χώμα, να το απενεργοποιω και μετά να κυνηγάω την παρέα που έφυγε μπροστά..και όταν μπούμε άσφαλτο να το ενεργοποιώ πάλι..(ίσως το dongle να αξίζει και μαζί με το bypass του stand για να μη μείνω σε κανα βουνό να είναι οι επόμενες αγορές μου)

Πιο πολύ θα έλεγα ότι είμαι για τα πανηγύρια αφού σε κανα χρόνο μπορεί να έχω κανά AT 1100..

Γενικά μου αρέσει πολύ να δοκιμάζω μηχανάκια, ομως το 1090 που και στο χώμα πάει παρα πολύ καλά αλλά και στην άσφαλτο είναι σταθερότατο και απολαυστικό παίζει να το κρατήσω περισσοτερο απο τα προηγούμενα..

Στα γκάζια δεν έχουν τρελές διάφορες στα σφιχτα κομμάτια αλλά στα ανοιχτά πάνω απο τα 120 ξεκολλάει καλύτερα το μεγάλο..


ελπιζω να σε μπέρδεψα περισσότερο!!
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Αρχικά και τα 2 είναι συ-γκλο-νι-στι-κα!!

ακομα δεν ξέρω αν έκανα καλά!!

το 790 μου άρεσε πιο πολύ στο χώμα λόγω βάρους (κατανομής πιο πολύ), αλλά στην εθνική και στα στροφιλίκια μου φαινόταν πιο πολύ νευρικο για τα γούστα μου..σαν να οδηγάω ένα 690 enduro ας πούμε..για μενα μιλάω, μην κράζετε!! Δεν το ευχαριστιόμουνα πολύ στα ασφαλτινα ταξίδια..δε μου άρεσε και η μούρη του..

μου λείπει βέβαια όταν πάω χώμα που έχω σκοπό να πάω αρκετά φέτος αλλά στην εθνική -στροφιλίκια που αρέσει περισσότερο το 1090.

Μου λείπουν και τα level στο traction που τα πείραζα εν κινήσει, αφού τώρα πρέπει να σταματαω πριν μπω χώμα, να το απενεργοποιω και μετά να κυνηγάω την παρέα που έφυγε μπροστά..και όταν μπούμε άσφαλτο να το ενεργοποιώ πάλι..(ίσως το dongle να αξίζει και μαζί με το bypass του stand για να μη μείνω σε κανα βουνό να είναι οι επόμενες αγορές μου)

Πιο πολύ θα έλεγα ότι είμαι για τα πανηγύρια αφού σε κανα χρόνο μπορεί να έχω κανά AT 1100..

Γενικά μου αρέσει πολύ να δοκιμάζω μηχανάκια, ομως το 1090 που και στο χώμα πάει παρα πολύ καλά αλλά και στην άσφαλτο είναι σταθερότατο και απολαυστικό παίζει να το κρατήσω περισσοτερο απο τα προηγούμενα..

Στα γκάζια δεν έχουν τρελές διάφορες στα σφιχτα κομμάτια αλλά στα ανοιχτά πάνω απο τα 120 ξεκολλάει καλύτερα το μεγάλο..


ελπιζω να σε μπέρδεψα περισσότερο!!
Σίγουρα δεν με ξεμπερδέψες . Πάντως μου έδωσες κάποια καλά σημεία! Βσκ ο αδερφός μου είχε 1290T κ δεν μου άρεσε καθόλου ο όγκος του. Για αυτό θέλω να πάω σε κάτι πιο μανιτζεβελο. Το 790 είναι πρώτος στόχος απλά το 1090r είναι πανέμορφο και κοντά στα γούστα μου.
Ευχαριστώ πάντως
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Ευχαριστώ πολλούς φίλους από εδώ μέσα για τα τεστ που έκανα στην μοτοσυκλέτα τους
Με βοήθησαν πολλοί από εδώ για την επιλογή μου.
Japan power, βιρνες, το παιδί από τα ορεινά της Θεσσαλίας, συντοπίτες με Honda,
Τους κατόχους με 1090 με τις συμβουλές και τα tips.
Έχω και εγώ δικαίωμα στην τεχνολογία:happy:
Ψώνισα
Καλόβολτο Θανάση μηχανάρααα!!
:friendship:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Nομιζω τα ίδια είναι 2 cm διαφορά η ανάρτηση!
Δεν κανει του S με τιποτα , βρισκει κατω ο πισω τροχος. Oποιοδηποτε μεταχειρισμενο βρεις απο 1190R ή 1290R κανει.

Καγκελα κι εγω πισω εχω της Givi τα αφαιρουμενα τα PLR7705, ελαφρια,δενεις σαμαρια ανετα, προσαρμοζεις και μεταλλικες βαλιτσες εξισου ανετα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δεν κανει του S με τιποτα , βρισκει κατω ο πισω τροχος. Oποιοδηποτε μεταχειρισμενο βρεις απο 1190R ή 1290R κανει.

Καγκελα κι εγω πισω εχω της Givi τα αφαιρουμενα τα PLR7705, ελαφρια,δενεις σαμαρια ανετα, προσαρμοζεις και μεταλλικες βαλιτσες εξισου ανετα.
Plr 7706 έχουν διαφορά? (τα δίνει μεταχειρισμένα κάποιος)
 
Top Bottom