KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Όχι με tuneecu αλλά πλέον υπάρχουν πολλοί που έχουν ξεκλειδώσει ECU και κάνουν ότι θες
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Με ευθύνη του ιδιοκτήτη μπορούσε να περαστεί το firmware των S μοντέλων στα R και να "ξεκλειδώσει" η επιπλέον τελική με έναν μικρό κόστος.

Με το καινούργιο διαγνωστικό της KTM αυτό δεν γίνεται γιατί αναγνωρίζει αυτόματα την μοτοσυκλέτα και περνάει μόνο firmware που προορίζονται για αυτήν.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Με ευθύνη του ιδιοκτήτη μπορούσε να περαστεί το firmware των S μοντέλων στα R και να "ξεκλειδώσει" η επιπλέον τελική με έναν μικρό κόστος.

Με το καινούργιο διαγνωστικό της KTM αυτό δεν γίνεται γιατί αναγνωρίζει αυτόματα την μοτοσυκλέτα και περνάει μόνο firmware που προορίζονται για αυτήν.
Κρίμα και τα KTM έγιναν iPhone. Κλειδωμένα και δίνεις ένα νεφρό για κάθε μετατροπή ή αξεσουάρ.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μπορεί κάποιος κάτοχος να μας πει τα + και τα _ στα ktm 1290?
R H το S(δεν έχει σημασία)
Κερασμένος καφές στο Λουτράκι εάν το βόλταραμε κιόλας!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπορεί κάποιος κάτοχος να μας πει τα + και τα _ στα ktm 1290?
R H το S(δεν έχει σημασία)
Κερασμένος καφές στο Λουτράκι εάν το βόλταραμε κιόλας!
Βρε...κάτσε λίγο ήσυχος...
Πιες μία βαλεριάνα αντί για καφέ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρε...κάτσε λίγο ήσυχος...
Πιες μία βαλεριάνα αντί για καφέ...
Το 1290 είναι πιο ζεν και από το 950, ταξίδι αφρός λέμε, στα πούπουλα. Ήσυχος θα είναι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το 1290 είναι πιο ζεν και από το 950, ταξίδι αφρός λέμε, στα πούπουλα. Ήσυχος θα είναι.
990R έχει ο αχόρταγος...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το αναφερω αν και μαλλον θα το ξερουν οι κατοχοι 1290. Μηχανακι 1290R του 2020 με 14000χμ αφησε τον ιδιοκτητη του απο αισθητηρα στροφαλου. Και δυστυχως αυτο εγινε 20 μερες μετα τη ληξη της εγγυησης. Στο εξουσιοδοτημενο του ειπανε οτι αυτο συμβαινει συνηθως μετα τα 50-60Κ χμ αλλα σ'αυτον ετυχε νωρις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και που το δύσκολο να τον καλύψουν;;
Έτσι.....και πέρα από τα χρόνια, νομίζω σημαντικό ρόλο παίζουν τα χλμ.
14000 χλμ είναι ελάχιστα και πρέπει να καλυφθεί από την εγγύηση.

Για παράδειγμα...5 χρόνια το xr και 25000 χλμ, αν έχεις κάνει τα σέρβις στην bmw σε καλύπτουν σε σοβαρές ζημιες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό που λες μανιακέ είναι το goodwill που λέει η BMW, η κάλυψη "καλής θέλησης". Καλή θέληση, θέληση γενικότερα, δεν έχουν οι περισσότεροι.

Το ανταλλακτικό αν καταλαβαίνω σωστά είναι το pulse generator γιατί crankshaft position sensor δεν βρίσκω στο μοντέλο αυτό, 75 ευρώ περίπου. Φτιαγμένο στα βάθη της Ιαπωνίας από την kokusan... Δεν καταλαβαίνω από το διάγραμμα πόσο λύσιμο θέλει για να αλλαχτεί.

Εννοείται ότι το "20 μέρες μετά την λήξη της εγγύησης" είναι αστείο πράγμα και δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε, αυτά ξενερώνουν τον κόσμο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ακριβως ετσι, το ανταλλακτικο μου ειπε εκανε γυρω στα 80 ευρω αλλα χρειαζεται λυσιμο και καποιες φλαντζες που ανεβαζουν το κοστος. Και επειδη ανοιχτηκε ετσι κι'αλλιως, εκανε και μια δουλεια που θα γινοτανε στα 16000χμ και το συνολικο κοστος ητανε 300 ευρω. Αν υπηρχε goodwill (που φυσικα θαπρεπε), το μεγαλυτερο μερος αυτου του ποσου θα τοβαζε η KTM.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό που λες μανιακέ είναι το goodwill που λέει η BMW, η κάλυψη "καλής θέλησης". Καλή θέληση, θέληση γενικότερα, δεν έχουν οι περισσότεροι.

Το ανταλλακτικό αν καταλαβαίνω σωστά είναι το pulse generator γιατί crankshaft position sensor δεν βρίσκω στο μοντέλο αυτό, 75 ευρώ περίπου. Φτιαγμένο στα βάθη της Ιαπωνίας από την kokusan... Δεν καταλαβαίνω από το διάγραμμα πόσο λύσιμο θέλει για να αλλαχτεί.

Εννοείται ότι το "20 μέρες μετά την λήξη της εγγύησης" είναι αστείο πράγμα και δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε, αυτά ξενερώνουν τον κόσμο.
Καλή θέληση μετά από 5 χρόνια, σημαίνει σεβασμό στον πελάτη για εμένα.
Το 20 ημέρες μετά και 14000 χλμ, δεν πρέπει να το συζηταμε
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλή θέληση μετά από 5 χρόνια, σημαίνει σεβασμό στον πελάτη για εμένα.
Το 20 ημέρες μετά και 14000 χλμ, δεν πρέπει να το συζηταμε
Σεβασμό στον πελάτη κάποιες εταιρίες δεν έχουν και να μην πιάσω το Piaggio group τώρα στο στόμα μου.

Γενικότερα με την ΚΤΜ γράφονται διάφορα και στο advrider, είναι να μην κάτσεις στην ατυχία. Ευτυχώς για τον άνθρωπο είναι μάλλον "φτηνή" η ζημιά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Υπάρχει κάποια πρόταση για εμπρός τακάκια για 1290 SAS πέραν των brembo? Τα SBS HH που έβαλα στο GT δεν με τρελαίνουν, λείπει το αρχικό δάγκωμα. EBC HH έχω βάλει σε άλλο μηχανάκι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Ή να μην πειραματιστώ και να τα σκάσω για brembo gold (90E)?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει κάποια πρόταση για εμπρός τακάκια για 1290 SAS πέραν των brembo? Τα SBS HH που έβαλα στο GT δεν με τρελαίνουν, λείπει το αρχικό δάγκωμα. EBC HH έχω βάλει σε άλλο μηχανάκι και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Ή να μην πειραματιστώ και να τα σκάσω για brembo gold (90E)?
Brembo....γιατί να χάσεις ένα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά του εργαλείου?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Brembo....γιατί να χάσεις ένα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά του εργαλείου?
Δεν ξέρω, ποτέ δεν ήμουν της άποψης μόνο brembo. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα τακάκια που μπορεί να δουλεύουν καλά, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.
 
Top Bottom