KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

makis-rr

Μέλος
Όνομα
μακης
Μοτό
ktm adventure 1190 r
Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια και τις άμεσες απαντήσεις.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Παιδιά καλημέρα,

έχει κάποιος εμπειρία από led λάμπες σε 1190/1290T?
Έβαλα μια λάμπα λεντ "επώνυμη" (Ledevo) στο GT και μου βγάζει σφάλμα στην μεσαία σκάλα ενώ η μεγάλη ανάβει κανονικά! Η λάμπα είναι μια και για τις δύο σκάλες (φαντάζομαι έτσι είναι και στα προαναφερθέντα μηχανάκια γι' αυτο το βάζω εδώ).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παιδιά καλημέρα,

έχει κάποιος εμπειρία από led λάμπες σε 1190/1290T?
Έβαλα μια λάμπα λεντ "επώνυμη" (Ledevo) στο GT και μου βγάζει σφάλμα στην μεσαία σκάλα ενώ η μεγάλη ανάβει κανονικά! Η λάμπα είναι μια και για τις δύο σκάλες (φαντάζομαι έτσι είναι και στα προαναφερθέντα μηχανάκια γι' αυτο το βάζω εδώ).
Τα έχω βάλει στο 1290. Εξαιρετικός φωτισμός και συνεργάζεται άψογα με τον καθρέπτη.

 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τα έχω βάλει στο 1290. Εξαιρετικός φωτισμός και συνεργάζεται άψογα με τον καθρέπτη.

χμ, στα adventure βλέπω έχει δυο λάμπες, οπότε και δουλεύουν.

Στο δικό μου δεν "βλέπεί" την μεσαία σκάλα και μου γυρίζει τα φώτα στα μεγάλα αυτόματα. Είναι και μια η λάμπα οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω (εκτός από το να την βγάλω)
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
χμ, στα adventure βλέπω έχει δυο λάμπες, οπότε και δουλεύουν.

Στο δικό μου δεν "βλέπεί" την μεσαία σκάλα και μου γυρίζει τα φώτα στα μεγάλα αυτόματα. Είναι και μια η λάμπα οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω (εκτός από το να την βγάλω)
Καλημέρα,

Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται μια μικρή αντίσταση στο κύκλωμα της λάμπας, το έχω κάνει παλιότερα στο 990 που είχα και ήταν οκ.
Ρώτησε ηλεκτρολόγο πρώτα ή μηχανικό που γνωρίζει από ηλεκτρολογικά.
 

makis-rr

Μέλος
Όνομα
μακης
Μοτό
ktm adventure 1190 r
καλημερα
δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος οποτε sorry εκ των πρωτερων.
θελω να παρω τις σελες ergo powerparts για το 1190r μου . υπαρχει καποιος που τις πουλαει, η ξερει καποιον αλλο ?
ευχαριστω

Υ.Γ. δεν παιρνω καινουργιες γιατι δεν ξερω αν θα με βολεψουν. παταω ηδη με το ζορι κατω, και απο οτι ξερω οι powerparts ειναι ακομη πιο ψηλες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
καλημερα
δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος οποτε sorry εκ των πρωτερων.
θελω να παρω τις σελες ergo powerparts για το 1190r μου . υπαρχει καποιος που τις πουλαει, η ξερει καποιον αλλο ?
ευχαριστω

Υ.Γ. δεν παιρνω καινουργιες γιατι δεν ξερω αν θα με βολεψουν. παταω ηδη με το ζορι κατω, και απο οτι ξερω οι powerparts ειναι ακομη πιο ψηλες.
Φτιάξε ένα θέμα εδώ Ζήτηση
διότι στο παρόν μάλλον θα χαθεί...
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
καλημερα
δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος οποτε sorry εκ των πρωτερων.
θελω να παρω τις σελες ergo powerparts για το 1190r μου . υπαρχει καποιος που τις πουλαει, η ξερει καποιον αλλο ?
ευχαριστω

Υ.Γ. δεν παιρνω καινουργιες γιατι δεν ξερω αν θα με βολεψουν. παταω ηδη με το ζορι κατω, και απο οτι ξερω οι powerparts ειναι ακομη πιο ψηλες.
Δοκίμασε από κάποιον γιατί και μεταχειρισμένες έχουν τουλάχιστον 200 ευρώ αν βρεις.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
καλημερα
δεν ξερω αν ειναι εκτος θεματος οποτε sorry εκ των πρωτερων.
θελω να παρω τις σελες ergo powerparts για το 1190r μου . υπαρχει καποιος που τις πουλαει, η ξερει καποιον αλλο ?
ευχαριστω

Υ.Γ. δεν παιρνω καινουργιες γιατι δεν ξερω αν θα με βολεψουν. παταω ηδη με το ζορι κατω, και απο οτι ξερω οι powerparts ειναι ακομη πιο ψηλες.
Αν είσαι Αθήνα, θες να μιλήσουμε και να έρθεις Αγ. Δημήτριο να τις δοκιμάσεις? Δεν τις πουλάω, απλά να τις βγάλω από το δικό μου, να τις κουμπώσεις πάνω και να ξέρεις αν σου κάνουν ή όχι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ τις powerparts έχω, θα μπορούσαμε σε έναν καφέ που θα κάνουμε να στις δώσω να τις δοκιμάσεις, να κάνεις και μια βόλτα με το μηχανάκι και να αποφασίσεις αν σου κάνουν.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω πως είναι στο 1290,στο 950 το έπαθα και εγώ, με εναν φιλο του πρεσαρα τα υγρα φρενων με συριγγα και σωληνακι απο την δαγκάνα προς την τρομπα και εξαερωσα αλλιως δεν δουλευε σωστά δεν ξερω αν βοηθάει... ή αν θα δουλέψει με αυτό τον τρόπο στο 1290(μου ελεγαν να αλλάξω τρόμπα και με αυτο δουλεύει ακομα)είχα άλλαξει και το εμβολακι της τρομπας και τα ίδια...
Φαίνεται ότι μάλλον το πέτυχα και εγώ έτσι. Έκανα αντίστροφη εξαέρωση και μέχρι στιγμής όλα είναι ΟΚ.
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Φαίνεται ότι μάλλον το πέτυχα και εγώ έτσι. Έκανα αντίστροφη εξαέρωση και μέχρι στιγμής όλα είναι ΟΚ.
Έπαθα το ίδιο την Κυριακή στο 1090, χωρίς να έχω ζορισει το πίσω φρένο. Μετά από 3-4 πατήματα το έχανα τελείως. Μετά από λίγο ξαναειχα φρένο αλλά για 2-3 πατήματα.

Ετοιμάζομουν για Κιτ επισκευής τρομπας ή τρόμπα.

Όταν λες μέχρι στιγμής; Πόσο πρόσφατα το ελυσες;;

Ρωτάω γιατί εμένα το έπαθε περίπου 200 χιλιόμετρα μετά από ένα άλλο συμβάν. Είχα πάει για να αλλάξω λάστιχα και φεύγοντας μετά από 300 μέτρα έμεινε μπλοκαρισμένη η δαγκάνα. Γύρισα επιτόπου στον λαστιχά, ο οποίος μετά από λίγη προσπάθεια ξεκόλλησε την τρόμπα που είχε μείνει πρεσαρισμενη. Και όλα έδειχναν οκ.

Θεώρησα τότε, ότι όπως πάτησε φρένο μετά την αλλαγή για να επαναφέρει τα έμβολα στην θέση τους, έκανε ένα μεγάλο πρεσαρισμα και το εμβολακι βγήκε πολύ έξω με αποτέλεσμα να μην επανέλθει πλήρως.

Λες να την έχει ακούσει το εμβολακι, ή να την γλυτώσω κι εγώ με καλή εξαέρωση;

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έπαθα το ίδιο την Κυριακή στο 1090, χωρίς να έχω ζορισει το πίσω φρένο. Μετά από 3-4 πατήματα το έχανα τελείως. Μετά από λίγο ξαναειχα φρένο αλλά για 2-3 πατήματα.

Ετοιμάζομουν για Κιτ επισκευής τρομπας ή τρόμπα.

Όταν λες μέχρι στιγμής; Πόσο πρόσφατα το ελυσες;;

Ρωτάω γιατί εμένα το έπαθε περίπου 200 χιλιόμετρα μετά από ένα άλλο συμβάν. Είχα πάει για να αλλάξω λάστιχα και φεύγοντας μετά από 300 μέτρα έμεινε μπλοκαρισμένη η δαγκάνα. Γύρισα επιτόπου στον λαστιχά, ο οποίος μετά από λίγη προσπάθεια ξεκόλλησε την τρόμπα που είχε μείνει πρεσαρισμενη. Και όλα έδειχναν οκ.

Θεώρησα τότε, ότι όπως πάτησε φρένο μετά την αλλαγή για να επαναφέρει τα έμβολα στην θέση τους, έκανε ένα μεγάλο πρεσαρισμα και το εμβολακι βγήκε πολύ έξω με αποτέλεσμα να μην επανέλθει πλήρως.

Λες να την έχει ακούσει το εμβολακι, ή να την γλυτώσω κι εγώ με καλή εξαέρωση;

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νομίζω μια καλή εξαέρωση και αλλαγή υγρών μπροστά και πίσω (με το μηχάνημα όμως) θα είσαι οκ!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έπαθα το ίδιο την Κυριακή στο 1090, χωρίς να έχω ζορισει το πίσω φρένο. Μετά από 3-4 πατήματα το έχανα τελείως. Μετά από λίγο ξαναειχα φρένο αλλά για 2-3 πατήματα.

Ετοιμάζομουν για Κιτ επισκευής τρομπας ή τρόμπα.

Όταν λες μέχρι στιγμής; Πόσο πρόσφατα το ελυσες;;

Ρωτάω γιατί εμένα το έπαθε περίπου 200 χιλιόμετρα μετά από ένα άλλο συμβάν. Είχα πάει για να αλλάξω λάστιχα και φεύγοντας μετά από 300 μέτρα έμεινε μπλοκαρισμένη η δαγκάνα. Γύρισα επιτόπου στον λαστιχά, ο οποίος μετά από λίγη προσπάθεια ξεκόλλησε την τρόμπα που είχε μείνει πρεσαρισμενη. Και όλα έδειχναν οκ.

Θεώρησα τότε, ότι όπως πάτησε φρένο μετά την αλλαγή για να επαναφέρει τα έμβολα στην θέση τους, έκανε ένα μεγάλο πρεσαρισμα και το εμβολακι βγήκε πολύ έξω με αποτέλεσμα να μην επανέλθει πλήρως.

Λες να την έχει ακούσει το εμβολακι, ή να την γλυτώσω κι εγώ με καλή εξαέρωση;

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμένα είχε διαφορετική συμπεριφορά. Έκανα εξαέρωση, είχα φρένο για μια βόλτα (100-200χλμ) και μετά το έχανα, πάταγα το ποδόφρενό και δεν είχε καθόλου πίεση. Μόλις έκανα εξαέρωση, δούλευε κανονικά για μια βόλτα και μετά πάλι τα ίδια, δεν επανερχόταν. Μόλις εφάρμοσα την μέθοδο με την αντίστροφη εξαέρωση (ένα κολπάκι επίσης είναι να πιέσεις τα έμβολα στην δαγκάνα τελείως μέσα ώστε τυχόν αέρας που έχει εγκλωβιστεί μέσα στη δαγκάνα να περάσει στα σωληνάκια και από εκεί να βγεί στο δοχείο - μιλάμε για την αντίστροφη εξαέρωση πάντα), δεν μου το έχει ξανακάνει εδώ και αρκετά χλμ (πάνω από 1000 νομίζω).
Η δική σου περίπτωση φαίνεται διαφορετική, μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει αλλά δεν χάνεις τπτ να κάνεις μια καλή εξαέρωση πριν δώσεις λεφτά για επισκευές.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Εμένα είχε διαφορετική συμπεριφορά. Έκανα εξαέρωση, είχα φρένο για μια βόλτα (100-200χλμ) και μετά το έχανα, πάταγα το ποδόφρενό και δεν είχε καθόλου πίεση. Μόλις έκανα εξαέρωση, δούλευε κανονικά για μια βόλτα και μετά πάλι τα ίδια, δεν επανερχόταν. Μόλις εφάρμοσα την μέθοδο με την αντίστροφη εξαέρωση (ένα κολπάκι επίσης είναι να πιέσεις τα έμβολα στην δαγκάνα τελείως μέσα ώστε τυχόν αέρας που έχει εγκλωβιστεί μέσα στη δαγκάνα να περάσει στα σωληνάκια και από εκεί να βγεί στο δοχείο - μιλάμε για την αντίστροφη εξαέρωση πάντα), δεν μου το έχει ξανακάνει εδώ και αρκετά χλμ (πάνω από 1000 νομίζω).
Η δική σου περίπτωση φαίνεται διαφορετική, μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει αλλά δεν χάνεις τπτ να κάνεις μια καλή εξαέρωση πριν δώσεις λεφτά για επισκευές.
Και λογικά θα σου κρατήσει εχω κάνει 6-7.000χλμ και μονο μια φορά χρειαστηκε να αλλαξω υγρα φρενων, μετα απο παρατεταμενη χρήση πισω φρενου, που εβρασαν, σε συνεχόμενο κατηφορικο χωματινο. Με τον ίδιο τροπο reverse bleeding παλι αλλαγή και εξαερωση και δουλεύει.
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω την αντίστροφη εξαέρωση και θα δείξει

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Outlet λέει, καλή τιμή λέει, άγνωστο τι ελάττωμα υπάρχει, τι κι αν πουλάω. Δεν κρατήθηκα :)
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Outlet λέει, καλή τιμή λέει, άγνωστο τι ελάττωμα υπάρχει, τι κι αν πουλάω. Δεν κρατήθηκα :)
OUTLET DISCLOSURE**

This product has failed our internal quality control for whatever reason, and may or may not have small blemishes, scratches, dust particles or other printing and production errors. The product may or may not have customizations such as number, name, etc. and is sold as-is with no refunds or returns accepted. You as the buyer understand that this heavily discounted product does not necessarily conform to our ordinary standards, and is not representative of our products.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
OUTLET DISCLOSURE**

This product has failed our internal quality control for whatever reason, and may or may not have small blemishes, scratches, dust particles or other printing and production errors. The product may or may not have customizations such as number, name, etc. and is sold as-is with no refunds or returns accepted. You as the buyer understand that this heavily discounted product does not necessarily conform to our ordinary standards, and is not representative of our products.
Βρε το διάβασα, τι έχει το συγκεκριμένο σετ όμως (από όλα τα παραπάνω) δεν λέει.

Leap of faith.
 

Renegade

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Θα δείξει
Καλορίζικο το kit, με το καλό να τα παραλαβεις!
Πανέμορφα γραφικά!

Αν και εγώ έτσι γουρούνι στο σακί δεν θα έπαιρνα.
Αν είναι να την κάνουμε την αμαρτία, θα την κάνουμε ολοκληρωμένη, customized ως την τελευταία λεπτομέρεια!

Στάλθηκε από το 2109119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom