KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ψωνησες? Να πουμε καλοριζικο?

Τι ακριβως θες απο τη σελα?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φαινεται παντως να ειναι η γνησια powerparts για το 1290Τ, θεμαινομενη Ergo, κωδικος 60407940000 . Ψηλωνει το υψος καθισματος κατα 2εκ περιπου, και με αυτες τις σελες/παγκους χανεις τη ρυθμιση υψους ψηλη/χαμηλη, παει και καθεται στην ψηλη θεση.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R


Λογικά αυτό είναι


Τώρα είδα ότι την έβαλε ο Κώστας πιο πάνω, οκ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φαινεται παντως να ειναι η γνησια powerparts για το 1290Τ, θεμαινομενη Ergo, κωδικος 60407940000 . Ψηλωνει το υψος καθισματος κατα 2εκ περιπου, και με αυτες τις σελες/παγκους χανεις τη ρυθμιση υψους ψηλη/χαμηλη, παει και καθεται στην ψηλη θεση.

Ευχαριστώ Κώστα.
Το ύψος της εργοστασιακής σελας στην χαμηλή θέση είναι στα 860χιλ, στην ψηλή είναι στα 880χιλ.

Αν όπως λες πάει και κάθεται στην ψηλή θέση και είναι 20 χιλ πιο ψηλή από την εργοστασιακή, τότε θα ανεβάζει το συνολικό ύψος στα 900χιλ πράγμα που δεν ξέρω αν θα με βολέψει. Έχω παρατηρήσει στις φαρδιές σελες τα 880 είναι το όριο μου.

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη γιατί δεν κάνει τόσο μεγάλο σκαλοπάτι ύψους για οδηγό συνοδηγό + ότι είναι πιο ταιριαστή στα μάτια μου.

Δεν έχω ψωνίσει ακόμα αλλά είμαι στην τελική ευθεία πριν τον τερματισμό :)

Daggers in Brothel
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ευχαριστώ Κώστα.
Το ύψος της εργοστασιακής σελας στην χαμηλή θέση είναι στα 860χιλ, στην ψηλή είναι στα 880χιλ.

Αν όπως λες πάει και κάθεται στην ψηλή θέση και είναι 20 χιλ πιο ψηλή από την εργοστασιακή, τότε θα ανεβάζει το συνολικό ύψος στα 900χιλ πράγμα που δεν ξέρω αν θα με βολέψει. Έχω παρατηρήσει στις φαρδιές σελες τα 880 είναι το όριο μου.

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη γιατί δεν κάνει τόσο μεγάλο σκαλοπάτι ύψους για οδηγό συνοδηγό + ότι είναι πιο ταιριαστή στα μάτια μου.

Δεν έχω ψωνίσει ακόμα αλλά είμαι στην τελική ευθεία πριν τον τερματισμό :)

Daggers in Brothel
Mπορεις να βαλεις την απλη ενιαια σελα απο τα 1190R / 1090 απλα θα χασεις σε ανεση και τη θερμαινομενη λειτουργια αν δε θες να ψηλωσει.

Παντως να ξερεις οτι ολες μα ολες οι σελες στα 1050/1090/1190/1290 σε ολα τα μοντελα και ολες τις εκδοσεις απο 2013 μεχρι και 2020 ειναι μεταξυ τους συμβατες.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Με το καλό η αγορά!
Ωραίο εργαλείο, ίσως το επόμενο μου μηχανάκι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με το καλό η αγορά!
Ωραίο εργαλείο, ίσως το επόμενο μου μηχανάκι.
Ευχαριστώ Γιώργο!


Daggers in Brothel
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχει και αυτές που είναι δύο κομμάτια που νομίζω είναι στο κανονικό ύψος
Oλες οι Powerparts/Ergo ειναι 2εκ ψηλότερες απο τις εργοστσσιακες. Απλα οι διαιρουμενες διατηρουν την επιλογη χαμηλη/ψηλη θεση.
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Εγώ νομίζω ότι βλέπω την εργοστασιακή σέλα στην φωτογραφία.
Κωδικός 60307140100.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ νομίζω ότι βλέπω την εργοστασιακή σέλα στην φωτογραφία.
Κωδικός 60307140100.
Οχι, δεν ειναι η εργοστασιακή των R σιγουρα. Το τριγωνακι στη θεση του καβαλου ειναι το πιο καθαρο σημαδι.

Aldebaran παρτο εσυ με το καλο και σου δανειζω την εργοστασιακη μονοκόμματη του 1090 μου να δοκιμασεις οσο θες, και αν σε βολευει πας στην ανεση της ergo.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Oλες οι Powerparts/Ergo ειναι 2εκ ψηλότερες απο τις εργοστσσιακες. Απλα οι διαιρουμενες διατηρουν την επιλογη χαμηλη/ψηλη θεση.
Όντως οι διαιρούμενες που έχει το 1290τ εδώ κάτω έχουν επιλογή
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οχι, δεν ειναι η εργοστασιακή των R σιγουρα. Το τριγωνακι στη θεση του καβαλου ειναι το πιο καθαρο σημαδι.

Aldebaran παρτο εσυ με το καλο και σου δανειζω την εργοστασιακη μονοκόμματη του 1090 μου να δοκιμασεις οσο θες, και αν σε βολευει πας στην ανεση της ergo.
Ευχαριστώ Κωστή.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ευχαριστώ Κωστή.
Eπειδη δε θελω να σπαμαρω στο διπλανο νημα με το καλυτερο μηχανακι εβερ μπιλτ μετα το βεστρομ και το βαραντερο, για ποιο ενδιαφερεσαι τελικα? Για το 1190 ή το 1290Τ?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Eπειδη δε θελω να σπαμαρω στο διπλανο νημα με το καλυτερο μηχανακι εβερ μπιλτ μετα το βεστρομ και το βαραντερο, για ποιο ενδιαφερεσαι τελικα? Για το 1190 ή το 1290Τ?
Για το 1290Τ. Αυτήν τη στιγμή είναι στην 1546 ανάρτηση στο νημα του Advrider, έχω ακόμα 13000 αναρτήσεις. Κοντεύω.

Το 1190 το ανέφερα καθαρά σαν έξτρα οικονομική επιλογή στο εύρος ενός καινούργιου Τ700, δεδομένου ότι ψάχνεις ένα όχημα όπου θα κάνεις και αρκετή off-road χρήση.

Βέβαια αν είχα ένα μηχανάκι στο γκαράζ, αυτό θα ήταν το 1190R.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για το 1290Τ. Αυτήν τη στιγμή είναι στην 1546 ανάρτηση στο νημα του Advrider, έχω ακόμα 13000 αναρτήσεις. Κοντεύω.

Το 1190 το ανέφερα καθαρά σαν έξτρα οικονομική επιλογή στο εύρος ενός καινούργιου Τ700, δεδομένου ότι ψάχνεις ένα όχημα όπου θα κάνεις και αρκετή off-road χρήση.

Βέβαια αν είχα ένα μηχανάκι στο γκαράζ, αυτό θα ήταν το 1190R.
Το 1290Τ απ'οσο ξερω ειναι απλα ενα υπερκυβισμενο 1190, με τα ιδια ηλεκτρονικα τα παντα ολα, μεγαλυτερο ντεποζιτο και εργοστασιακα τοποθετημενες θερμαινομενες σελες. Αρα θα εχει περασει φουλ παιδικες ασθενειες και θα ειναι κομπλε.

Kαι αν βρεις καποιο που σε ενδιαφερει, ζητας απο τον πωλητη το VIN και το Delivery Certificate και τα βανεις εδω και τσεκαρεις ολο το ιστορικο ανακλησεων, επισκευων κτλ που εχει περασει το μηχανακι. Αν ειναι ο πρωτος ιδιοκτητης θα το εχει σιγουρα, ειδικα Αγγλια.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το 1290Τ απ'οσο ξερω ειναι απλα ενα υπερκυβισμενο 1190, με τα ιδια ηλεκτρονικα τα παντα ολα, μεγαλυτερο ντεποζιτο και εργοστασιακα τοποθετημενες θερμαινομενες σελες. Αρα θα εχει περασει φουλ παιδικες ασθενειες και θα ειναι κομπλε.

Kαι αν βρεις καποιο που σε ενδιαφερει, ζητας απο τον πωλητη το VIN και το Delivery Certificate και τα βανεις εδω και τσεκαρεις ολο το ιστορικο ανακλησεων, επισκευων κτλ που εχει περασει το μηχανακι. Αν ειναι ο πρωτος ιδιοκτητης θα το εχει σιγουρα, ειδικα Αγγλια.

Thanks man!

Είναι φίλου το μηχανάκι που έχω βρει, το γνωρίζω το ιστορικό του.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ε οκ τοτε! To μονο μειον του για μενα ειναι οι ηλεκτρονικα ρυθμιζομενες αναρτησεις... Οχι οτι ειναι κακες, αλλα δουλευουν για καποιον που ειναι 80 κιλα μαξ, για αντρακλακλαρες σαν κι εμας δεν πιανουν ποτε τη σωστη ρυθμιση.
 
Top Bottom