KTM 1190 / KTM 1190R / KTM 1290

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή από την παρακάτω ανάρτηση καταλαβαίνεις ότι έχω ψωνίσει 1190R?
Δηλαδή από την ανάρτηση αυτή ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να έχεις ψωνίσει ΚΑΙ το R, που ελάχιστη διαφορά έχει με το Τ σε δύναμη. Αφήνω απ έξω την εμφάνιση γιατί έχουν κοινό μούτρο και διαφορετικά "μάγουλα". Και δεν έχει σημασία τι κατάλαβα, τα εξήγησες ωραία στο τέλος και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Μην διακόπτεις όσο χαζεύουμε autotrader και πατηθεί κανένα κουμπί κατά λάθος στην αλλαγή καρτέλας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όχι, γιατί σύμφωνα με μερικούς δεν είμαι ο Χρησταρας ο Μπέρτσης, οπότε δε θα μπορώ να το πάω.

Δηλαδή όσοι έχουν 1190/1090 κτλ, πρέπει να βάλουν φωτιά να τα κάψουν γιατί είναι κουλομαρίες.
Zητειται δισκος 33 στροφων βινυλιο Στρατο Διονυσιου Βρεχει φωτια στη στρατα μου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι, γιατί σύμφωνα με μερικούς δεν είμαι ο Χρησταρας ο Μπέρτσης, οπότε δε θα μπορώ να το πάω.

Δηλαδή όσοι έχουν 1190/1090 κτλ, πρέπει να βάλουν φωτιά να τα κάψουν γιατί είναι κουλομαρίες.
Ξέρω και ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα μπεις χώμα με το θεριο και εκεί θα καταλάβεις ότι είναι εύκολο να πάει το θεριο στο χώμα.
Ιδίως από κάποιον σαν και εσένα που πας στο χώμα καλά.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ε ναι ρε Γιώργο, κατάλαβες ότι πάω για 1190R, επειδή δεν παρακολούθησες τις αναρτήσεις μου στο νημα του Τενερέ.
Έθεσα απλά έναν προβληματισμό, δεν ανέφερα πουθενά ότι θέλω να πάρω 1190 και σας κατουράω όλους εσάς τους γιαμαχάκιδοι!
Αλλά κάποιοι δε μπορούν να κάνουν διάλογο, ούτε να δεχθούν διαφορετικές απόψεις.

Σχετικά με το 1290Τ, είναι ένα μηχανάκι όπου το κοιτάζω και με καβλωνει. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Χριστιανίδης 1290 μ.Χ
Αντε παλι εδω, ο προβληματισμος που εβαλες μεταχειρω vs καινουργιο ειναι ακυρος οπως ειπωθηκε εκει. Ασε που πολλοι θελουν Τ700 και δε θελουν 1190 κι'ας ειναι καλυτερο το δευτερο με χρηστομπιρτσικα κριτηρια, μη τα ξαναλεμε.

Αντε με το καλο με το 1290Τ :ok: και οσο για την ταβλα, πολλοι ταβλωνουν με χοντρες, ασκημουλες κλπ κλπ :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αντε παλι εδω, ο προβληματισμος που εβαλες μεταχειρω vs καινουργιο ειναι ακυρος οπως ειπωθηκε εκει. Ασε που πολλοι θελουν Τ700 και δε θελουν 1190 κι'ας ειναι καλυτερο το δευτερο με χρηστομπιρτσικα κριτηρια, μη τα ξαναλεμε.

Αντε με το καλο με το 1290Τ :ok: και οσο για την ταβλα, πολλοι ταβλωνουν με χοντρες, ασκημουλες κλπ κλπ :p
Εκτελούμε κοινωνικό έργο κύριος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τώρα έχω μπερδευτεί.

Το τελευταίο πραγματικό ΚΤΜ σύμφωνα με τους παγκόσμια σχολιάζοντες ΚΤΜάκηδες ήταν το 990 και τα άλλα είναι ψεύτικα, όσο πάνε και χειρότερα. Άρα το 1190 ήταν ψεύτικο, το 1090 ήταν πιο ψευτικο, τα 1290 είναι απίθανα ψεύτικα και τα 790/890/901 είναι Πινόκιο και Μυνχάουζεν γενετική μείξη και αν σκάσει το επόμενο μοντέλο με χυτό πλαίσιο δεν θα είναι καν μηχανάκι.

Αλλά όσο πιο φέικ αντβέ και λιγότερο προερχόμενο από αγωνιστικό τόσο πιο Χρήστος Σημύδας πρέπει να είσαι για να το πας;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αντε παλι εδω, ο προβληματισμος που εβαλες μεταχειρω vs καινουργιο ειναι ακυρος οπως ειπωθηκε εκει. Ασε που πολλοι θελουν Τ700 και δε θελουν 1190 κι'ας ειναι καλυτερο το δευτερο με χρηστομπιρτσικα κριτηρια, μη τα ξαναλεμε.

Αντε με το καλο με το 1290Τ :ok: και οσο για την ταβλα, πολλοι ταβλωνουν με χοντρες, ασκημουλες κλπ κλπ :p
Γιωργάρα την επόμενη φορά που θα πηγαίνεις το Αφρικα με γκάζι "καρυδι", και σε περάσει από δίπλα ένας λευκός σίφουνας (χωρίς βαλίτσες), μην τρομάξεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
γκάζι και άφρικα, όλες οι γενιές είναι ασύμβατες σε αυτή την πρόταση.
Άνοιξες τους ασκούς του Αιόλου τώρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να καταλάβω.... Συζητάμε αν πάνε καλά στο χώμα τα μεγάλα ΚΤΜ
Από το 2016 υπάρχουν βίντεο με τον εύθυμη τον Ναξιωτη, τον Πορθητή.... Και στην Νάξο, αλλά και σε τροφυ, να πηγαίνει αέρα, καρύδι, μουσμουλο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιωργάρα την επόμενη φορά που θα πηγαίνεις το Αφρικα με γκάζι "καρυδι", και σε περάσει από δίπλα ένας λευκός σίφουνας (χωρίς βαλίτσες), μην τρομάξεις.
Ο τελευταίος που έλεγε σιφουνα το μηχανάκι του.... Κατέληξε θερμοσιφωνας
Όσο πας και μοιάζεις περισσότερο στο πουλι.... Το νου σου
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο τελευταίος που έλεγε σιφουνα το μηχανάκι του.... Κατέληξε θερμοσιφωνας
Όσο πας και μοιάζεις περισσότερο στο πουλι.... Το νου σου
Πουλί είναι μόνο ένα και το ξέρεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για να καταλάβω.... Συζητάμε αν πάνε καλά στο χώμα τα μεγάλα ΚΤΜ
Από το 2016 υπάρχουν βίντεο με τον εύθυμη τον Ναξιωτη, τον Πορθητή.... Και στην Νάξο, αλλά και σε τροφυ, να πηγαίνει αέρα, καρύδι, μουσμουλο
Ε ναι..



Daggers in Brothel
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιωργο Srider, για πες μας αν μπορεις οδηγικες / τουριστικες διαφορες μεταξυ 1190R και 1290T καθως τα ειχες και τα δυο (εκτος φυσικα απο τη μεγαλυτερη αυτονομια).
Με το 1290Τ λόγω του 19άρη μπροστινού τροχού απολαμβάνεις καλύτερα τη γρήγορη και στριφτερή οδήγηση.
Οι ηλεκτρονικές αναρτήσεις του δουλεύουν πολύ ωραία και είναι μεγάλο ατού για ταξιδιάρικη μοτό (να μπορείς να αλλάζεις στα γρήγορα με το πάτημα κουμπιού και όχι με εργαλεία αποσβέσεις, κτλ.)

Αλλά, εγώ λόγω ύψους και γωνίας γονάτων (βλέπε amyroukai) ευχαριστήθηκα το 1190R περισσότερο για τουρισμό.
Καλοκαίρι του 2016 πήγα μια εβδομάδα Νορβηγία με το 1290Τ και καλοκαίρι του 2017 3-4 μέρες πάλι Νορβηγία με το 1190R. Θέλω να πω πως έκανα αποστάσεις και μπορώ να κάνω τη σύγκριση τώρα.
Στο 1190R είχα αλλάξει και το σταμπιλαϊζερ με ρυθμιζόμενο της Hyperpro, ενώ στο 1290 ήταν το μαμά και δεν με είχε προβληματίσει.
Επίσης η μικρή ζελατίνα στο 1190 μου άρεσε καλύτερα από την ψηλή του 1290. Λιγότερος θόρυβος και στροβιλισμοί. Αλλά όπως ανέφερα εγω δεν είμαι τυπικό παράδειγμα και σημείο αναφοράς αναβάτη (1.92).

Και οι 2 είναι υπέροχες μοτοσυκλέτες, πραγματικά!

Αν έπρεπε να είχα μια τότε 1190R.
Αν έχω το 701 και έπρεπε να επιλέξω για 2η μια από τις 2, τότε 1290T με ελαστικά continental TKC70.

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιωργάρα την επόμενη φορά που θα πηγαίνεις το Αφρικα με γκάζι "καρυδι", και σε περάσει από δίπλα ένας λευκός σίφουνας (χωρίς βαλίτσες), μην τρομάξεις.
Γιανναρα, για το χωμα το συζηταμε, οχι βεβαια για φλαταδουρια. Για την ασφαλτο εχω αλλο μηχανακι που η ζωη του αρχιζει στα 180. Εκεινο που δεν τοβλεπες με το Tracer ;) :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιανναρα, για το χωμα το συζηταμε, οχι βεβαια για φλαταδουρια. Για την ασφαλτο εχω αλλο μηχανακι που η ζωη του αρχιζει στα 180. Εκεινο που δεν τοβλεπες με το Tracer ;):p
Ποιο δεν έβλεπα ωρε;! Που μου έκανες κόψε και κόψε :D:p
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
γκάζι και άφρικα, όλες οι γενιές είναι ασύμβατες σε αυτή την πρόταση.
Τι προβοκατορας εισαι συ ρε Αμυρου, το Αφρικα εχει τοσο γκαζι που μου επιτρεπει να κανω οτι ζηταω απο μια μεγαλη on-OFF και με γεμιζει χαμογελα καθημερινα (προσοχη, οχι μιλαω/γραφω αλλα κανω ;)). Πληροφοριακα, 10000χμ φετος το καλοκαιρι με ενα μεγαλο κομματι απ'αυτα σε καθε ειδους χωμα.
 
Top Bottom