KTM 1290 super adv ...2021

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πηρε R προηγούμενης γενιας, ενω ειχε S προηγούμενης γενιας, το θεμα ειναι οτι επεσε με αστρωτα λαστιχα με 10χλμ πανω.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Πηρε R προηγούμενης γενιας, ενω ειχε S προηγούμενης γενιας, το θεμα ειναι οτι επεσε με αστρωτα λαστιχα με 10χλμ πανω.
Έχει φύγει και stelvio
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κυνηγώντας και πιέζοντας φρένα υπό κλίση, περίεργο μηδέν.

θυμηθείτε τα αυτά σε ένα δυό χρόνια, τα 1290 πέφτουν από μόνα τους παιδιά, να πάω φτηνά από τον ένα γκαντέμη στον άλλο :p
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Πλάγιασε πάρα πολύ τη μηχανή με πατημένα φρένα, δεν έβγαλε καθόλου σώμα και το λάστιχο εξάντλησε τα περιθώρια χάνοντας τη πρόσφυση.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ζητάτε συνεχώς πράγματα, τι να κάνουν και οι εταιρείες, αναγκάζονται να δώσουν.

1290 σαν smt σαν multistrada, κάντε όλοι σας στην μπάντα, θέλω αναβάτη με κοχονες, να σπάσει όλους τους κανόνες θα είναι το άσμα που θα ακούγεται από το σύστημα multimedia.


Λέμε λοιπόν, 17άρηδες, μάλλον χειροκίνητη ρύθμιση αναρτήσεων, πιο χαμηλό ύψος, λογικά ίδιος εξοπλισμός.






Όλο το άρθρο και φωτό από άλλες γωνίες.


 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Έπρεπε να έχει γίνει χρόνια.
Από το 1190 και μετά, υπήρχε ένα πολύ σπορ σύνολο και ήταν κρίμα να μην το έχουμε δει με 17αρηδες ποτέ.
Βέβαια υπήρχε το Super Duke GT για να καλύψει τον "Racing Τουριστα".
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι ωραίο μηχανάκι τι να σου πω...



Daggers in Brothel
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είδα το πρωί το θέμα και εντυπωσιάστηκα. Όμως όσο το σκεφτόμουν, τόσο μου φαίνεται περίεργη αυτή η κίνηση (αν προχωρήσει). Με αυτό το μοντέλο δεν κανιβαλίζει ουσιαστικά το SDGT? Εκτός και αν θέλει να το καταργήσει. Έτσι όμως χάνει ένα ΣΠΟΡτουρινγκ μοντέλο για να έχει ένα ψηλό στρήτ που νομίζω πως για χρήση δρόμου δεν έχει κάτι παραπάνω να δώσει σε σχέση με το "απλό" S (τουλάχιστον έτσι γράφουν όλοι για τα νεα ονοφ και την εξέλιξη ελαστικών/αναρτήσεων στην κατηγορία) ενώ για χρήση πίστας δεν νομίζω να είναι καλύτερο από το SDGT.

Η Ντουκάτι έβγαλε το νεο multi με 19/17 και άφησε το pikes peak σαν "ειδική" εκδοση ενώ δεν έχει και κάτι αντίστοιχο με το SDGT στην γκάμα της...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η δική μου γνώμη είναι ότι αυτό το μηχανάκι καλώς βγαίνει και καλώς υπάρχει. Από τη στιγμή που υπάρχει αντίστοιχη ducati από στιγμή που υπάρχει η αντίστοιχη BMW Δεν είναι περίεργο για την KTM να συμμετέχει με ένα όχημα με 17" τροχούς.

Το βασικό ερωτηματικό δεν είναι γιατί βγαίνει αυτό το μοντέλο, είναι γιατί καταργήθηκε το μοντέλο με τα 30 λίτρα ντεπόζιτο.

Όπως έχει η γκάμα τώρα δείχνει όντως πλήρης υπέρ το δέον σε μία προσπάθεια να πιάσουν κάθε πιθανή ακρούλα της πίτας των πωλήσεων. Ίσως, βλέποντας ότι χρησιμοποιείται το ίδιο μοντέλο σαν βάση για όλες τις παραλλαγές, να υπάρχει οικονομία κλίμακας τέτοια που να το κάνει εμπορικά βιώσιμο.

Στα δικά μου μάτια πάντως το R παραμένει το πιο ισορροπημένο αισθητικά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντα μέσα στη μόδα το ρημαδι...



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντα μέσα στη μόδα το ρημαδι...



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βαζετε που βάζετε τα καφάσια πάνω σε όμορφα μηχανάκια, γίνεται να μην βάζετε αυτοκόλλητα Advride???
Θα ντρεπόμαστε να βγούμε από το σπίτι μας σε λίγο...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βαζετε που βάζετε τα καφάσια πάνω σε όμορφα μηχανάκια, γίνεται να μην βάζετε αυτοκόλλητα Advride???
Θα ντρεπόμαστε να βγούμε από το σπίτι μας σε λίγο...
Το καφάσι είναι αντβεντσουρ...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Βαζετε που βάζετε τα καφάσια πάνω σε όμορφα μηχανάκια, γίνεται να μην βάζετε αυτοκόλλητα Advride???
Θα ντρεπόμαστε να βγούμε από το σπίτι μας σε λίγο...
Εν τω μεταξυ πρεπει να χωραει τουλαχιστον τρια καρπουζια και μια σαλοτραπεζαρια μεσα ;)
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Γιαννη, εχεις δοκιμασει να αφησεις τα χερια απο το τιμονι πηγαινοντας με 60-80 χλμ, με τη βαλιτσουλα γεματη?
Και στο 1290 που ειχα και σε 1090 φιλου, ακριβως η ιδια αντιδραση, τρεμουλο επιδεινουμενο και ψιλοεκφοβιστικο...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
42 λιτρακια είναι ρε χαλαρώστε τιστεσεις;;
 
Top Bottom