KTM 1290 super adv ...2021

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Με το μπαρδον, αλλά τι είναι αυτά τα ραντάρ?
Έχοντας πάντα το cruise control ενεργοποιημενο:
Oταν πλησιάζει ο πίσω να στην ανάψει, πατάει γκάζι μόνο του.
Αντίστοιχα όταν πας να καρφωσεις κάποιον φρενάρει.

Χάνεται όλη η ουσία δηλαδή:p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχοντας πάντα το cruise control ενεργοποιημενο:
Oταν πλησιάζει ο πίσω να στην ανάψει, πατάει γκάζι μόνο του.
Αυτό αλήθεια ισχύει...?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κρατάνε σταθερή απόσταση από τον προπορευόμενο και σε κατάσταση πανικού επεμβαίνουν και στα φρένα.
Στα αυτοκίνητα επίσης εάν υπάρχει σωστή διαγράμμιση στο δρόμο κρατάνε το αυτοκίνητο μέσα στην λωρίδα του.
Εδώ δεν ξέρω ακριβώς.
Και που θα βρεις προπορευόμενο με το Κατεμι?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στην ντουκατι που κοιτουσα πρόσφατα ετσι καταλαβα.
Σε κανενα μοτο απ'οτι εχω δει ως σημερα δεν ισχυει αυτο. Ειναι απλα κομματι του cruise control, διατηρεί σταθερη αποσταση απο προπορευομενα οχηματα, ουτε φρενα πανικου ουτε τιποτα. Στα ducati οι πισω αισθητήρες απλα αναβουν λυχνιες στο καντραν για να σου δειχνουν αν υπαρχει οχημα στις τυφλες γωνιες σου, καμία παρεμβαση.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ας πούμε κόβει ταχύτητα...και αναρωτιέμαι οταν δεν εχεις αυτοματο κιβωτιο πώς δουλευει αυτό χωρίς να κατεβασει και σχεση στο κιβωτιο...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο Ducati φρεναρει αλλά όχι πανικού...
Ναι, σε ολα επεμβαινει στα φρενα για να μειωσει ταχυτητα ελαφρα, αν κοιμασαι ομως το καρφωσες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σε κανενα μοτο απ'οτι εχω δει ως σημερα δεν ισχυει αυτο. Ειναι απλα κομματι του cruise control, διατηρεί σταθερη αποσταση απο προπορευομενα οχηματα, ουτε φρενα πανικου ουτε τιποτα. Στα ducati οι πισω αισθητήρες απλα αναβουν λυχνιες στο καντραν για να σου δειχνουν αν υπαρχει οχημα στις τυφλες γωνιες σου, καμία παρεμβαση.
Ναι εχεις δικιο. Λαθος καταλαβα σε ενα αγγλικό βιντεο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Οντως δε σταματάει τη μηχανή δεν την ακινητοποιεί...γιατι μετά επεσες κατω αλλά κόβει. πιστευω θα ερθει η στιγμη που θα ειναι αυτοματο κιβωτιο μαζι με ισορροπια αυτοματη δλδ θα στεκεται ορθια η μηχανη απο μονη της. τα εχουν πετυχει ολα αλλα δεν τα εχουν βαλει ολα πανω σε μια μηχανη...και της bmw που παει και μονη της...
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Στην ντουκατι που κοιτουσα πρόσφατα ετσι καταλαβα.
Στην ντουκατι που κοιτουσα πρόσφατα ετσι καταλαβα.
Αναβουν πορτοκαλί λεντ στους καθρέφτες για προειδοποίηση τυφλού σημείου.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το λεγόμενο adaptive cruise control από τα αυτοκίνητα μπαίνει και στις πριμιουμ μότο πλέον.
Απλά εδώ δεν θα είναι τερμα παρεμβατικο
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Προσωπικά εχω δοκιμάσει throttle by wire σε 3-4 test ride...και μου φανηκε περιεργο...σαν να ανοιγω το γκαζι σε playstation...περιεργη αισθηση.σκεψου τωρα να φρεναρει μονη της η μοτο...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Προσωπικά εχω δοκιμάσει throttle by wire σε 3-4 test ride...και μου φανηκε περιεργο...σαν να ανοιγω το γκαζι σε playstation...περιεργη αισθηση.σκεψου τωρα να φρεναρει μονη της η μοτο...
Στο 1090 παντως δεν καταλαβαίνω καμια διαφορα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι ακριβώς. Και εγώ περίμενα το χάος μετά το καρμπυρατέρ, διαψεύστηκαν οι φήμες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο τεστ οταν το δοκιμαζεις πρωτη φορα το καταλαβαινεις. οταν αγορασεις το μηχανακι και το συνηθισεις μπορει να φαινεται νορμαλ.
Δεν εχω ενα μηχανακι, εχω δυο τα οποια οδηγώ εναλλαξ, καμια διαφορα δεν βλεπω στο ηλεκτρογκαζο του 1090 με την καρμπυρατερατη ντιζα του ΧΤΖ, ή τουλαχιστον οχι προς το χειρότερο...
 
Top Bottom