KTM 1290 super adv R...2017

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ε ,αφού το είπαμε ,τι το λέμε ακόμα ,αφού η ένστασίΣ μου κυριεΠάρεδρε ηΝτουνε στην ταχύτητα επιστροφής.:biker:

ΝαΝτοΞαναΜαταΠώ...:eek:
νταξμηντοξαναματαλες:laugh::laugh::laugh::laugh:


σαγκαπάμε έτσι κι αλλιώς:inlove::inlove::inlove::inlove:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ε ,αφού το είπαμε ,τι το λέμε ακόμα ,αφού η ένστασίΣ μου κυριεΠάρεδρε ηΝτουνε στην ταχύτητα επιστροφής.:biker:

ΝαΝτοΞαναΜαταΠώ...:eek:
Τώρα που'δα ποσταρισμένο το παραπάν με το εμοτικον το σουπερσπόρΤυ :biker:
Θυμήθηκα διάφορους τύπους τότε τις καλές εποχές ,που είχαν 1000άρια SS/ST ,αλλά παγαίναν ΕΟ μέχρι 140 ,για να μην λιώνουν γΛήγορα τα λάστιχα ,κ κείνα ήταν όντως ακριβά (340+-€/ζεύγος)
Αλλά ρε φίλε....να'χω το χιλιάRRRR ,να το βγάΝω όΞω μια φορά τη βδομάδα ΜΑΧΧΧ...κ να μην το ξεκολι@ssssw να γουστάρω ???
Τι σκτΑ το έχω ???
Και πΛέρωνα τα λάστιχα σε ζεύγη ράιτΘρού....:D:roflmao::p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@el-Gatto

Γιατί με λες ψεύτη ρε φίλε? επειδής έχω μεγάλη μύτη?? :D
Και στο γυρισμό από Καντήλι, πήγαινα με ταχύτητες άνω των 100 γιατί με περίμεναν σουβλάκια :brbq:...βασικά με καμιά 180αριά θα ερχόμουν (γιατί είχα τρελή πείνα) αλλά ήθελα να σου κάνω παρέα.....και να τεστάρουμε και άν δουλεύει καλά και το κοντέρ σου :friend:

Πέρα από το χαβαλέ όμως, και μόνο επειδή θέτεις ερώτημα, θα σου πω την άποψή μου μιας και είμαστε σε ένα forum και δίνεται βήμα στον καθένα να εκφράσει αυτό που πιστεύει (αυτή είναι και η πεμτουσία ενός τέτοιου χώρου)

Η αντίφαση που θέτεις, προσωπικά ΔΕΝ τη θεωρώ αντίφαση. Εσύ καλά κάνεις και τη θεωρείς, γιατί είσαι εσύ, με την αντίληψη που έχεις και με την κρίση και αξιολόγηση που διαθέτεις.
Εγώ όμως, είμαι διαφορετικός άνθρωπος και μπορεί να έχω σκάσει 18Κ για μοτό, να κάνω 20 χωμάτινες το χρόνο, σε κάθε χωμάτινη να τρώω σούπες αλλά παρόλα αυτά να μη γουστάρω ρε φίλε να φάω το λάστιχό μου κουτουρού.
Επειδή είναι προσωπική πεποίθηση? Επειδή νιώθω ανασφάλεια με το τακουνάτο? Επειδή δεν θέλω να δίνω τα λεφτά μου στους λαστιχάδες...αλλά θέλω να τα δίνω στη μαμά ΚΤΜ για τα πλαστικά που σπάνε? Ο καθείς έχει τους δικούς του λόγους, και πάντα σεβόμαστε την τρέλα και τις απόψεις του άλλου.

Επίσης, το οικονομικό, το ρυθμίζει ο καθένας κατά το δοκούν. Ένα μονοκύλινδρο μπορεί να μην είναι ικανό να μου δώσει αυτήν την ικανοποίηση στο χώμα, που θα μου δώσουν τα χωμάτινα περάσματα με ένα βαρύ μηχανάκι, που θα περάσω καθιστός χωρίς να γίνουν τα αχαμνά μου ομελέτα.
Πρόσεξε....μπορεί να είμαι κουλάδι και να μη μπορώ να το πάω το μηχανάκι, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στο τι με ικανοποιεί / ευχαριστεί εμένα.
Οπότε επιλέγω να πηγαίνω τις χωματάδες μου με το θεριό.
Και ναι, δεν θέλω να φάω τα λάστιχά μου τσάμπα στην άσφαλτο.

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πέσουμε σε οικονομικές συγκρίσεις του να έχω μια μηχανή για όλα Ή 2 μηχανάκια, το καθένα για το σκοπό του. Πιστεύω είναι πολύ οι παράγοντες που επηρεάζουν τέτοιες συγκρίσεις και όχι κάτι σταθερό για να βγάλεις ένα συμπέρασμα.
Παράδειγμα ο Θοδωρής, με τα στοιχεία που έδωσε, δε συμφαίρει η αγορά 2ης μοτό. Εγώ αν παραθέσω στοιχεία μπορεί εν τέλη να συμφαίρει....δεν ξέρω, λέω.

Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν δική μου θέση (εγώ είμαι στο τσακ να δώσω το 990 και να πάω για 690)
Τα αναφέρω απλά γιατί ο καθένας κρίνει και πράτει σύμφωνα με τις δικές του πεποιθήσεις και τίποτα δεν αποτελεί πανάκεια.
Το τι είναι χαζό για εμένα, δεν είναι χαζό για εσένα κ.ο.κ
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@el-Gatto

Γιατί με λες ψεύτη ρε φίλε? επειδής έχω μεγάλη μύτη?? :D
Και στο γυρισμό από Καντήλι, πήγαινα με ταχύτητες άνω των 100 γιατί με περίμεναν σουβλάκια :brbq:...βασικά με καμιά 180αριά θα ερχόμουν (γιατί είχα τρελή πείνα)
Αμ...καλά σ'έχω καταλάβει...κι εσύ παλιοΚάγκουρας είσαι...:p
αλλά ήθελα να σου κάνω παρέα.....και να τεστάρουμε και άν δουλεύει καλά και το κοντέρ σου :friend:
Το ξέρω ;)...Να'σαι καλά ρε φιλαράκι:friendship:

Πέρα από το χαβαλέ όμως, και μόνο επειδή θέτεις ερώτημα, θα σου πω την άποψή μου μιας και είμαστε σε ένα forum και δίνεται βήμα στον καθένα να εκφράσει αυτό που πιστεύει (αυτή είναι και η πεμτουσία ενός τέτοιου χώρου)

Η αντίφαση που θέτεις, προσωπικά ΔΕΝ τη θεωρώ αντίφαση. Εσύ καλά κάνεις και τη θεωρείς, γιατί είσαι εσύ, με την αντίληψη που έχεις και με την κρίση και αξιολόγηση που διαθέτεις.
Εγώ όμως, είμαι διαφορετικός άνθρωπος και μπορεί να έχω σκάσει 18Κ για μοτό, να κάνω 20 χωμάτινες το χρόνο, σε κάθε χωμάτινη να τρώω σούπες αλλά παρόλα αυτά να μη γουστάρω ρε φίλε να φάω το λάστιχό μου κουτουρού.
Επειδή είναι προσωπική πεποίθηση? Επειδή νιώθω ανασφάλεια με το τακουνάτο? Επειδή δεν θέλω να δίνω τα λεφτά μου στους λαστιχάδες...αλλά θέλω να τα δίνω στη μαμά ΚΤΜ για τα πλαστικά που σπάνε? Ο καθείς έχει τους δικούς του λόγους, και πάντα σεβόμαστε την τρέλα και τις απόψεις του άλλου.

Επίσης, το οικονομικό, το ρυθμίζει ο καθένας κατά το δοκούν. Ένα μονοκύλινδρο μπορεί να μην είναι ικανό να μου δώσει αυτήν την ικανοποίηση στο χώμα, που θα μου δώσουν τα χωμάτινα περάσματα με ένα βαρύ μηχανάκι, που θα περάσω καθιστός χωρίς να γίνουν τα αχαμνά μου ομελέτα.
Πρόσεξε....μπορεί να είμαι κουλάδι και να μη μπορώ να το πάω το μηχανάκι, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στο τι με ικανοποιεί / ευχαριστεί εμένα.
Οπότε επιλέγω να πηγαίνω τις χωματάδες μου με το θεριό.
Και ναι, δεν θέλω να φάω τα λάστιχά μου τσάμπα στην άσφαλτο.

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πέσουμε σε οικονομικές συγκρίσεις του να έχω μια μηχανή για όλα Ή 2 μηχανάκια, το καθένα για το σκοπό του. Πιστεύω είναι πολύ οι παράγοντες που επηρεάζουν τέτοιες συγκρίσεις και όχι κάτι σταθερό για να βγάλεις ένα συμπέρασμα.
Παράδειγμα ο Θοδωρής, με τα στοιχεία που έδωσε, δε συμφαίρει η αγορά 2ης μοτό. Εγώ αν παραθέσω στοιχεία μπορεί εν τέλη να συμφαίρει....δεν ξέρω, λέω.

Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν δική μου θέση (εγώ είμαι στο τσακ να δώσω το 990 και να πάω για 690)
Τα αναφέρω απλά γιατί ο καθένας κρίνει και πράτει σύμφωνα με τις δικές του πεποιθήσεις και τίποτα δεν αποτελεί πανάκεια.
Το τι είναι χαζό για εμένα, δεν είναι χαζό για εσένα κ.ο.κ
:crs:

ΥΓ: Ξέρω ένα καλό 690 που έχει βγεί "υπογείως" στην αγορά...αν ενδιαφέρεσαι...:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
όλοι οι παραπάνω έχετε δίκιο ..... Δοκιμάσατε με ΚΤΜ ;)

Εγώ έχω 111000 συνολικά, εκ των οποίων γύρω στα 16-17000 χώμα (εκ των 4 σετ ελαστικών).
Λίγο το χώμα αναλογικά, αλλά τόσο κάνω. Όπως όμως γνωρίζετε, γιατί πολλάκις συνταξιδέψαμε χωμάτινα σε τρόφια, Καλλίδρομα, Καντήλια, Δίρφες , Πάρνηθες κλπ, δε λυπήθηκα ποτέ για το πού θα το χώσω το GS! Και το έχω θάψει και σε λάσπες κι έχω περάσει και βραχόκηπους. Και τα καλοκαίρια κάνω πολλά χωμάτινα χλμ , με ασφάλτινα λάστιχα, δικάβαλος και με πλήρες φορτίο, στο όριο των 420 κιλών του μέγιστου βάρους (τα βίδεα υπάρχουν, μπορείτε να τα δείτε ;) ).
Ζημιές από το χώμα, 80€ ακτινολόγηση κι ως εκ τούτου 350 γιούρα ένα σετ 2ο ζαντες.
Καμιά άλλη ζημιά από το χώμα!!!!!


Με λέτε λοιπόν ότι με 350+80=430 γιούρα θα μπορούσα να έχω 2ο μεκανάκι;;;;;:eek::eek::eek::eek::eek::eek:




:ha:ha:ha:ha
Εγω εχω δοκιμασει και με προπελα κανεις λαθος και δε μου αρεσε και καθολου ( για την οδηγηση που κανω εγω στο χωμα) . Και Σκεψου να φας μια καλη στο βουνο με τη χοντρη. Οχι απαιραιτητα απο ταχυτητα και μαγκιες. Απο ενα λαθος μια απροσεξια κτλ . Μετα θα πληρωσεις ενα χιλιαρικο στο χαβαλε. Οποτε :cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω εχω δοκιμασει και με προπελα κανεις λαθος και δε μου αρεσε και καθολου ( για την οδηγηση που κανω εγω στο χωμα) . Και Σκεψου να φας μια καλη στο βουνο με τη χοντρη. Οχι απαιραιτητα απο ταχυτητα και μαγκιες. Απο ενα λαθος μια απροσεξια κτλ . Μετα θα πληρωσεις ενα χιλιαρικο στο χαβαλε. Οποτε :cool:
Το οτι δς σ αρεσε ειναι σεβαστο. Δε μπορει να αρεσει σ ολους, εχει και προσωπικοτητα :D

Αλλα ζημια δε σου βγαλε :cool:
Η πτωση ειναι αλλο καπελο κι ερχεται και στην ασφαλτο!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το οτι δς σ αρεσε ειναι σεβαστο. Δε μπορει να αρεσει σ ολους, εχει και προσωπικοτητα :D

Αλλα ζημια δε σου βγαλε :cool:
Η πτωση ειναι αλλο καπελο κι ερχεται και στην ασφαλτο!
Στο χωμα πιο ευκολα ομως ( ξερουμε ολοι μας πολλα παραδειγματα) και αν πεσει πονας πολυ στην τσεπη

Σε μενα τουλαχιστον κανενα κτμ μεχρι σημερα δε μου εχει βγαλει βλαβη. Ισως ημουν τυχερος η εκανα αυτα που επρεπε στη συντηρηση :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο χωμα πιο ευκολα ομως ( ξερουμε ολοι μας πολλα παραδειγματα) και αν πεσει πονας πολυ στην τσεπη

Σε μενα τουλαχιστον κανενα κτμ μεχρι σημερα δε μου εχει βγαλει βλαβη. Ισως ημουν τυχερος η εκανα αυτα που επρεπε στη συντηρηση :D
Μου έφυγε ο καφές από τα χέρια.. :eek:
Το 640 είναι σε τεύχη κάπου στην Χαλκίδα.... Νομιζω:cool:
Αλλά μην αρχίσουμε με το αν βγάζουν ζημιές τα ΚΤΜια.... Πλιζ:(
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
το 1290 με τους αισθητηρες που εχει θα μπορουσε να διαβαζει το ελαστικο και αναλογα να ενεργοποιει τον κοφτη.τοσα πραγματα κανει η ταμπλετα εκει πανω!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επιβεβαιώνεται από χρήστη που είδε να γίνεται μπροστά του η αναβάθμιση, οι επιλογές των τεχνικών είναι "χωμάτινα ελαστικά" με όριο τα 180, "δρόμου με κόφτη" με όριο τα 228 και "δρόμου χωρίς κόφτη" με όριο τα 250 παρ' όλα αυτά. Μάλλον η συμφωνία κυρίων των αυτοκινητάδων έφτασε και στις μοτοσικλέτες.

Κάποιοι λένε και ότι περιορίστηκε η δύναμη πλέον ειδικά με την 6η ταχύτητα (με την αλάνθαστη επιστημονική μέθοδο του δυναμόμετρου κώλου -butt dyno-) αλλά υπάρχει και μιά ολόφρεσκη (29 Μαρτίου) δυναμομέτρηση από το motorcycle.com για το S μοντέλο στα 126,9HP.
Όλα αυτά με το λογισμικό 133.33

Στο US, το γράφει πλέον αυτό με το όριο (στα 200 όμως) στην περιγραφή της μοτοσικλέτας. Φαντάζομαι, θα αναγραφεί σύντομα και εδώ: https://www.ktm.com/us/travel/1290-super-adventure-r/color=ORANGE

(διαβάζω ότι παρεμφερή παράπονα για κόφτη μετά από πρόσφατη αναβάθμιση λογισμικού κάνουν οι BMWδάκηδες με τις TFT οθόνες...)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν εχω καταλαβει.

Εχω δωσει ενα σκασμο γκαφρα και μου βαζει κοφτη με το στανιο;

Δεν υπαρχει η επιλογη να βγει με καποιο τροπο;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Επιβεβαιώνεται από χρήστη που είδε να γίνεται μπροστά του η αναβάθμιση, οι επιλογές των τεχνικών είναι "χωμάτινα ελαστικά" με όριο τα 180, "δρόμου με κόφτη" με όριο τα 228 και "δρόμου χωρίς κόφτη" με όριο τα 250 παρ' όλα αυτά. Μάλλον η συμφωνία κυρίων των αυτοκινητάδων έφτασε και στις μοτοσικλέτες.

Κάποιοι λένε και ότι περιορίστηκε η δύναμη πλέον ειδικά με την 6η ταχύτητα (με την αλάνθαστη επιστημονική μέθοδο του δυναμόμετρου κώλου -butt dyno-) αλλά υπάρχει και μιά ολόφρεσκη (29 Μαρτίου) δυναμομέτρηση από το motorcycle.com για το S μοντέλο στα 126,9HP.
Όλα αυτά με το λογισμικό 133.33

Στο US, το γράφει πλέον αυτό με το όριο (στα 200 όμως) στην περιγραφή της μοτοσικλέτας. Φαντάζομαι, θα αναγραφεί σύντομα και εδώ: https://www.ktm.com/us/travel/1290-super-adventure-r/color=ORANGE

(διαβάζω ότι παρεμφερή παράπονα για κόφτη μετά από πρόσφατη αναβάθμιση λογισμικού κάνουν οι BMWδάκηδες με τις TFT οθόνες...)
Δεν υπάρχει 133.33 η τελευταία έκδοση είναι η 133.30 σε όσες αγορές πωλείται το R με τακουνάτα υπάρχει ο περιορισμός στα 180 χιλ. τελικής, για όσους παραπονέθηκαν πως είδαν περιορισμό μετά την αναβάθμιση το πιο πιθανό είναι πως ο εκάστοτε ντηλερ έκανε λάθος στην επιλογή και περάστηκε λάθος χαρτογράφηση δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.
Το ότι έχει ένα περιορισμό στην 6η από κάποιο σημείο και μετά είναι γνωστό εξαρχής αφού οι μηχανικοί αποφάσισαν να βάλουν ένα όριο στο παντοδύναμο αυτό κινητήρα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Καλησπέρα σε ολους, καθώς το σκεφτομαι σοβαρα για αγορά, οι εχοντες 1290 SAR αντιμετωπιζετε καθολου θέματα υπερθέρμανσης? Διαβασα σε ξενα forum πως καποιοι ειχαν παρομοια προβληματα με τα αντιστοιχα "alarms" στην οθονη καθως τα λαδια εβραζαν.
Ισχύει κατι τετοιο η αφορα παιδικες ασθενειες των πρωτων μοντελων?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ομολογω οτι για λαδια που βραζουν δεν εχω διαβασει ποτε. Εχω διαβασει παραπονα για καλαμπαλικια που βραζουν -αν και ειναι τελειως υποκειμενικο- απο τη ζεστη του μοτερ/εξατμισης (τα ιδια λενε για τα 1090/1190 αλλα προσωπικα δεν το βλεπω τοσο υπερβολικο οσο λενε ολοι). Τα μονα πραγματικα προβληματα που εχω διαβασει ειναι θεματα με το ασυρματο "κλειδι" λογω παρεμβολων απο κεραιες κινητης κτλ, με αποτελεσμα να μη μπορουν να βαλουν μπροστα το μηχανακι, και θεματα με την οθονη/ταμπλετα που -στα πρωτα μοντελα τουλαχιστον- ειχε θεματα/αλλαζοταν σε εγγυηση. Κατα τα αλλα τα ξενα φορα εχουν γεμισει με χιπστεροπαραπονα του στυλ "Δε συγχρονιζεται το My Ride με το Apple I-κατι μου", "Δεν μπορω να περασω τις playlist μου στην οθονη/ταμπλετα", "Δεν βλεπει η οθονη την Nespressιερα μου" κτλ κτλ...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
καλά γι αυτά κλάιν....

ω ρε πστμ, με βλέπω να την κάνω την τρέλα

Πατα την σκανδαλη....
 
Top Bottom