KTM 1290 super adv R...2017

Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
ε άντε ντε, λέω κι εγώ τέτοια κ@υλ@ πια με το μηχανάκι που αρχίσαν όλοι να το γδύνουν...

Το δεξί μάγουλο για να το ξεκουμπώσεις βγάζεις και κάγκελο?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ε άντε ντε, λέω κι εγώ τέτοια κ@υλ@ πια με το μηχανάκι που αρχίσαν όλοι να το γδύνουν...

Το δεξί μάγουλο για να το ξεκουμπώσεις βγάζεις και κάγκελο?
Οχι
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
χαχα, έπρηξα λίγο ε? Σόρρυ ρε σεις, αλλά δεν έχω από που αλλού να τα μάθω και θέλω να ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω.

Πιστεύω να επανέλθω σύντομα με φώτο και γιατί όχι να τα πούμε και από κοντά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Πάτρα - Ηγουμενίτσα με 6 σταθμούς διοδίων χωρίς στάση με ταχύτητες ταξιδιού 180-200 και φορτωμένος.....


Σε νορμάλ ρυθμούς 120-130 παίζει κάπου εδώ:


Αυτές οι μέσες τιμές κατανάλωσης, μ αυτές τις ΜΩΤ (ΜΩΤ είναι το speed 2 φαντάζομαι) είναι εκπληκτικές!!!!
Δεν έχω υπόψη μου άλλο μηχανάκι μ αντίστοιχες επιδόσεις!!! Θα μπορούσα και να το γενικεύσω για όλους τους κινητήρες βενζίνης εσωτερικής καύσης, ατμοσφαιρικούς και με μη υβριδικά συστήματα.

Respect!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Αυτές οι μέσες τιμές κατανάλωσης, μ αυτές τις ΜΩΤ (ΜΩΤ είναι το speed 2 φαντάζομαι) είναι εκπληκτικές!!!!
Δεν έχω υπόψη μου άλλο μηχανάκι μ αντίστοιχες επιδόσεις!!! Θα μπορούσα και να το γενικεύσω για όλους τους κινητήρες βενζίνης εσωτερικής καύσης, ατμοσφαιρικούς και με μη υβριδικά συστήματα.

Respect!

Να προσθέσω πώς αυτές είναι οι ενδείξεις του υπολογιστή της μοτοσυκλέττας.....Πιθανόν να έχουν αποκλίσεις, αλλά
δεν πρόκειται να μπώ στην διαδικασία να μετράω χλμ και λίτρα, αν ήθελα οικονομία έπαιρνα παπί......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να προσθέσω πώς αυτές είναι οι ενδείξεις του υπολογιστή της μοτοσυκλέττας.....Πιθανόν να έχουν αποκλίσεις, αλλά
δεν πρόκειται να μπώ στην διαδικασία να μετράω χλμ και λίτρα, αν ήθελα οικονομία έπαιρνα παπί......
Και +10% να ειναι, που ειναι μεγαλη αποκλιση, παλι ειναι σουπερ οικονομικο!!!!
Στην 1η περιπτωση με μωτ 137, το gs θα ειχε 8 λιτρα στα 100 (και κανονικα μετρημενη και στον υπολογιστη ταξιδιου).
Εσυ οπως φαινεται εχεις κατω 7 ( πολυ κατω μαλιστα) σς καθε περιπτωση!
Και το crf 1000 σε τετοια μωτ 7,8 βγαζει!!!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Και +10% να ειναι, που ειναι μεγαλη αποκλιση, παλι ειναι σουπερ οικονομικο!!!!
Στην 1η περιπτωση με μωτ 137, το gs θα ειχε 8 λιτρα στα 100 (και κανονικα μετρημενη και στον υπολογιστη ταξιδιου).
Εσυ οπως φαινεται εχεις κατω 7 ( πολυ κατω μαλιστα) σς καθε περιπτωση!
Και το crf 1000 σε τετοια μωτ 7,8 βγαζει!!!
:yew::yew::yew:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε παιδες, μια που τα λεμε, ειχατε ποτε κανεις απο εσας με 1190 προβλημα με τα φιλτρα/αντλια βενζινης στα σχετικα πρωτα χλμ της μηχανης? Ας πουμε μεχρι τα 10,000χλμ εχουν εμφανιστει τοσα κρουσματα οσα λενε στο εξωτερικο? Γιατι στην Ελλαδα απ'οσο ξερω δεν παιζει -επισημα τουλαχιστον- ακομη η αιθανολη που θεωρειται υπευθυνη.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ρε παιδες, μια που τα λεμε, ειχατε ποτε κανεις απο εσας με 1190 προβλημα με τα φιλτρα/αντλια βενζινης στα σχετικα πρωτα χλμ της μηχανης? Ας πουμε μεχρι τα 10,000χλμ εχουν εμφανιστει τοσα κρουσματα οσα λενε στο εξωτερικο? Γιατι στην Ελλαδα απ'οσο ξερω δεν παιζει -επισημα τουλαχιστον- ακομη η αιθανολη που θεωρειται υπευθυνη.

Απολυτα ακριβης για το θεμα της αιθανολης... ψηφιστηκε και εδω στην Ελλαδα μεσω του βιοντιζελ . Το διαβασα καπου και προσπαθω να θυμηθω που...

Δεν ειχα προβλημα μιας και εχω συμπεριλαβει το φιλτρο βενζινης στην συντηρηση και το αλλαζω καθε 20k. Το κοστος ειναι αστειο... περιπου 15 -17 ευρω φιλτρο και o ring απο τον φιλο μας τον gefr, οχι απο την ΚΤΜ που το πουλα 60....

Σου συνηστω να κανεις το ιδιο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Εαν τυχει και δεις το φιλτρο βενζινης στις 20k χιλιομετρα θα καταλαβεις πως η αιθανολη ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει.H βρωμια απο τα πρατηρια και η κακη ποιοτητα....

Τελος θα σου πω πως εχει τυχει να ειμαι μπροστα (στο συνεργειο) σε προβλημα αντλιας που βουλωσε απο το release compound του καλουπιου για το τεποζιτο. Το καταλαβαμε απο την ασπριλα στο εσωτερικο του ντεποζιτου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Παρεπιπτωντος ο gefr στελνει παγκοσμιως τα φιλτρα του εδω και χρονια.

:ok:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ρε παιδες, μια που τα λεμε, ειχατε ποτε κανεις απο εσας με 1190 προβλημα με τα φιλτρα/αντλια βενζινης στα σχετικα πρωτα χλμ της μηχανης? Ας πουμε μεχρι τα 10,000χλμ εχουν εμφανιστει τοσα κρουσματα οσα λενε στο εξωτερικο? Γιατι στην Ελλαδα απ'οσο ξερω δεν παιζει -επισημα τουλαχιστον- ακομη η αιθανολη που θεωρειται υπευθυνη.
Απάντησες μόνος σου ;) Δεν εχουμε καμια φοβερη βενζινη, αλλα ουτε τα χαλια των αμερικανακιων.
Τα ειχα αλλαξει εγω στις 45, ειχαν βρωμια αλλα τιποτα το συνταρακτικο.
Ετοιμαζομαι να τα ξαναλλαξω τωρα, απλα και μονο γιατι για το κοστος των φιλτρων δεν αξιζει να ασχοληθω αν και μηπως την ακουσει η αντλια.

Δεν ειχα προβλημα μιας και εχω συμπεριλαβει το φιλτρο βενζινης στην συντηρηση και το αλλαζω καθε 20k. Το κοστος ειναι αστειο... περιπου 15 -17 ευρω φιλτρο και o ring απο τον φιλο μας τον gefr, οχι απο την ΚΤΜ που το πουλα 60....
77 η κτμ, 27 ο γιωργος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
E καλα, εχω αγορασει 2 φιλτρακια απο τον Gefr πριν καν υπογραψω τα χαρτια... :p Το ενα ειναι κατω απο τη σελα, μονιμα.

Καλα , για 20,000χλμ δεν το συζηταω, και για αυτο το λογο εχω βαλει προ-φιλτρο στο λαιμο της βενζινης. Εδω ηθελε του Στρομ το φιλτρακι αλλαγη καθε 20.000!

Λεω για νωρις, στα 4-5000χλμ που λενε στο εξωτερικο οτι τους βουλωνει.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
E καλα, εχω αγορασει 2 φιλτρακια απο τον Gefr πριν καν υπογραψω τα χαρτια... :p Το ενα ειναι κατω απο τη σελα, μονιμα.

Καλα , για 20,000χλμ δεν το συζηταω, και για αυτο το λογο εχω βαλει προ-φιλτρο στο λαιμο της βενζινης. Εδω ηθελε του Στρομ το φιλτρακι αλλαγη καθε 20.000!

Λεω για νωρις, στα 4-5000χλμ που λενε στο εξωτερικο οτι τους βουλωνει.

Για τετοια περιπτωση κυριος υποπτος ειναι η βενζινη με τα προσθετα ή καταλοιπα.....
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εχετε δει ποτε φωτο απο φιλτρο βενζινης παγκοσμιως που να ειναι καθαρο μετα απο 15000-20000χλμ?? μην το τραγικοποιουμε με την βενζινη.. δεν συμβαινει μονο εδω.. ουτε εχουμε την χειροτερη!;)
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Καλημέρα και απο μενα.
Σε προσφατο ταξίδι 110 km σε εθνικη με ταχυτητες 100-120 (μην ρωτησετε γιατι, χαζευα το τοπίο) η κατανάλωση εδειξε 4.1lt
Πίστευα ότι είναι λάθυος μέχρι που το τσεκαρα και στην επιστροφή και εδειξε ακριβώς το ίδιο.
Καθόλου αχημα νομίζω!!
 
Top Bottom