KTM 1290 super adv R...2017

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Το δικό σου είναι το χαλασμένο
:laugh::laugh::laugh: ετσι !!!
Αρα με λιγα λογια ευτυχως που καναμε αγορα μεταχειρο 1190 χωρις κοφτες!!! Παντως αυτο που κανουν ειναι χαζο συμφωνω με το Γιαννη πιο πανω. Δεν ειναι οτι θα πας συχνα ενα μηχανακι στα ορια του αλλα μια φορα στο τοσο ολοι τα σκαμε μια γκαζια στην εθνικη (εφοσον υπαρχουν τα αλλογατα) και παμε πανω απο 200.
Παντως οποιος θελει δεχομαι ανταλλαγη καθε προσφορα δεκτη :D και θα συμμορφωθω με τα μαξ 200
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχθές κάνοντας σέρβις έμαθα από τον μάστορα μου ότι στο 1290r η ktm έβαλε κόφτη στα 200 .Για να ανοίξει πληρώνεις 250€ και υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι υπεύθυνος εσύ!!
Να παρεις τωρα 1290R και να δεις να σε περναει Σουπερ Τενερε 750 30ετιας...βγαλε μαντηλι στην ακρη του δρομου να κλαις....250€...:D:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατί το πήραμε τώρα εμείς, το έχουμε στο γκαράζ μας και μας χαλάνε τα 250 ευρώ. Χαχα
:D

Εδώ ούτε γκαράζ δεν έχουμε, θέμε και μεκανάκι τρομάρα μας!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κυριοι δεν εχει σημασία, μιλαμε για την ηθικη πλευρα του πραγματος, να σκας 15-18 χιλιαρικα και να σου ζητάνε 250 εξτρα για τον κοφτη; Μπορει να ειμαστε αλητες βρωμιαρηδες μηχανοβιοι αλλα εχουμε και καποιες αρχες!




...εγω παντως αν εβλεπα καποιον να πηγαινει Σουπερτενεκε750 με 200 σας το λεω τον παντρευομουνα!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κυριοι δεν εχει σημασία, μιλαμε για την ηθικη πλευρα του πραγματος, να σκας 15-18 χιλιαρικα και να σου ζητάνε 250 εξτρα για τον κοφτη; Μπορει να ειμαστε αλητες βρωμιαρηδες μηχανοβιοι αλλα εχουμε και καποιες αρχες!




...εγω παντως αν εβλεπα καποιον να πηγαινει Σουπερτενεκε750 με 200 σας το λεω τον παντρευομουνα!
Θα πήγαινε με 200, αλλά θα φώναζε "γαμώτ' γαμώτ' γαμώτ' " :D

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιά ομορφιά...

Λοιπόν διάβασα ότι ο κόφτης είναι στα 218 και ότι μπήκε και στο S στα 240-250 κάτι τέτοιο.

Από ότι θυμάμαι, κόφτη στα λίγο πάνω από 200 έχει και το Tracer 900, κάτι παρεμφερές έχει κάνει και η Χόντα στο άφρικα και ταυτόχρονα προγραμμάτισε το κοντέρ να κλέβει για να δείχνει 200+ για να μην γκρινιάζουν οι ιδιοκτήτες.

it's a brave new world.

Περιμένω πως και πως (not) τις ημέρες που θα κοφτάρουν τα μηχανάκια στα 120 αν έχεις βάλει τοπ κέις γιατί έτσι λέει το manual...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
κάτι παρεμφερές έχει κάνει και η Χόντα στο άφρικα και ταυτόχρονα προγραμμάτισε το κοντέρ να κλέβει για να δείχνει 200+ για να μην γκρινιάζουν οι ιδιοκτήτες
Στην εποχή του GPS, το λιγότερο που κάνει η χόνδα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να υποτιμάει τη νοημοσύνη των πελατών της.



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στο 1090R τουλαχιστον ο κοφτης ειναι στα 208 κοντερ, 190κατι πραγματικα. Νομιζω οτι και στο 1290R ειναι το ιδιο.

Στο Αφρικα εχει κι ενα νοημα ελεω ελαστικων με σαμπρελες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κυριοι...εγω παντως αν εβλεπα καποιον να πηγαινει Σουπερτενεκε750 με 200 σας το λεω τον παντρευομουνα!
Στο σωστο Φορουμ εισαι μαρη κι εσυ...:p...Χρυσο Κουφετο ADVε και γιναμε...:inlove::laugh:
 

chaosm

Μέλος
Μιά ομορφιά...

Λοιπόν διάβασα ότι ο κόφτης είναι στα 218 και ότι μπήκε και στο S στα 240-250 κάτι τέτοιο.

Από ότι θυμάμαι, κόφτη στα λίγο πάνω από 200 έχει και το Tracer 900, κάτι παρεμφερές έχει κάνει και η Χόντα στο άφρικα και ταυτόχρονα προγραμμάτισε το κοντέρ να κλέβει για να δείχνει 200+ για να μην γκρινιάζουν οι ιδιοκτήτες.

it's a brave new world.

Περιμένω πως και πως (not) τις ημέρες που θα κοφτάρουν τα μηχανάκια στα 120 αν έχεις βάλει τοπ κέις γιατί έτσι λέει το manual...
Καθόλου δύσκολο. Αισθητήρας στη βάση του top case και μόλις κουμπώνει θα οπλιζει και ο κόφτης. Όπως επίσης καθόλου δύσκολο για τον Έλληνα να καταργήσει τον αισθητήρα. Βασικά πες ότι τον έχουμε καταργήσει πριν μπει. Αχαχα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλημερα !!!! Δε ξερω τι λετε εμενα παει 250+ παντως :p
Με χωμάτινα λέμε ρε, όχι όπως να ναι :p

Με λίγα λόγια σωστά έβαλαν τον κόφτη αλλά κακώς θέλουν χρήματα για την αφαίρεση του..
Υπάρχει κανείς εδώ που έχει παει 200χλμ με χωμάτινο ελαστικό;

Μη τρελαθούμε,σε τεστ που έχει γίνει με tkc80 για 10 λεπτά σταθερή ταχύτητα 160 έχει λιώσει όλο το πίσω πέλμα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Με χωμάτινα λέμε ρε, όχι όπως να ναι :p

Με λίγα λόγια σωστά έβαλαν τον κόφτη αλλά κακώς θέλουν χρήματα για την αφαίρεση του..
Υπάρχει κανείς εδώ που έχει παει 200χλμ με χωμάτινο ελαστικό;

Μη τρελαθούμε,σε τεστ που έχει γίνει με tkc80 για 10 λεπτά σταθερή ταχύτητα 160 έχει λιώσει όλο το πίσω πέλμα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
+1000
Το εκανα εγω απο την βαρεμαρα και την κουραση. 170+ και παει το τακουνακι. ( tkc80)
Εν το ξανακανω.. μεχρι 140 και πολυ ειναι.
Παντως για τετοιες ταχυτητες (πολυ σπανια) μονο με ασφαλτινο . Ουτε με 50-50.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω καταλάβει ότι αναλόγως το τακούνι οι ταχύτητες πρέπει να είναι από 90 έως max 120.

Τα TKC που είχα τα έλιωσα τσάμπα στην άσφαλτο, στα πήγαινε και έλα στις χωματάδες με 130-150.....πάνε τα λάστιχα....ειδικά εάν δεν φτιάξεις τις πιέσεις μετά τη χωματάδα.

Τώρα με τα mitas e09, max 100.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έχω καταλάβει ότι αναλόγως το τακούνι οι ταχύτητες πρέπει να είναι από 90 έως max 120.

Τα TKC που είχα τα έλιωσα τσάμπα στην άσφαλτο, στα πήγαινε και έλα στις χωματάδες με 130-150.....πάνε τα λάστιχα....ειδικά εάν δεν φτιάξεις τις πιέσεις μετά τη χωματάδα.

Τώρα με τα mitas e09, max 100.
A...ra...pseftrako:p...αφού με 110-120 σε'βλεπα σταθερά στους καθρέφτες του TTR πίσω μου.;)
2-3 φορές...ή μάλλον ,κατηφόρες:D που ανέβηκα στα 125-130 ,είδα να μένεις πίσω ,κι έκοψα κ σε περίμενα.:)


ΥΓ.1.: Οντως ,το τακούνι του πίσω ελαστικού ,κατεβαίνει ραγδαία ,σε παρατεταμένη ασφαλτιάδα με ταχύτητες άνω των 110-120.

ΥΓ.2.: Το'χω ξαναρωτήΞει...θα το ξαναρωτήΞω όμως:
Ας μου πεί κάποιος ,ΕΝΑΝ λόγο ,για τον οποίον ,
θα ταλαιπωρώ μιά ,κ θα ταλαιπωριέμαι με μιά ...μοτο 230 κιλών στα χώματα ,
αφού θα πρέπει(λόγω φθοράς τακουνιών) να την πάω/φέρω ασφάλτινα προς/από τα χώματα ,με 100-110...???
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΥΓ.2.: Το'χω ξαναρωτήΞει...θα το ξαναρωτήΞω όμως:
Ας μου πεί κάποιος ,ΕΝΑΝ λόγο ,για τον οποίον ,
θα ταλαιπωρώ μιά ,κ θα ταλαιπωριέμαι με μιά ...μοτο 230 κιλών στα χώματα ,
αφού θα πρέπει(λόγω φθοράς τακουνιών) να την πάω/φέρω ασφάλτινα προς/από τα χώματα ,με 100-110...???
για έναν και μόνο λόγο!
έχω μόνο μία μηχανή :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
για έναν και μόνο λόγο!
έχω μόνο μία μηχανή :)
Θοδωρή...επειδή το'χω δοκιμάσει ,δεν ισχύει.
Οι φθορές που δημιουργούνται σε μιά μεγάλη κ βαριά μοτοσυκλέτα από τη χρήση σε χώμα (άρα μεγαλύτερο κόστος/χρήσης/συντήρησης/αποκατάστασης ζημιών)
σε συνδιασμό με το κόστος 2ων ζαντολάστιχων ή συνεχών αλλαγών ελαστικών ,
εύκολα σε βάθος 2ετίας ,για να μην πω 1 χρόνου ,έχουν αποσβέσει το κόστος απόκτησης μιας μικρής ελαφριάς μοτό για τα χώματα.
Απο την απόσβεση κι έπειτα ,έχεις καθαρό κέρδος (κ οικονομικό ,κ χρηστικό)

Το "έχω μόνο μία μηχανή" ,το δέχομαι σαν λόγο ,μόνον από κάποιον που θα πάει χωμάτινη 1-2 φορές το χρόνο ,και ΑΝ...
Τότε ,ΝΑΙ ,συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά ρε φίλε ,συγνώμη κιόλας ,θα αγοράσω σήμερα το 1090R με 15Κ ,θα του ρίξω κι άλλα 2Κ πάνω για προστασίες κ ταξιδιωτικό εξοπλισμό ,για να το κοπανάω στα γκρέμια (βλ.κόστος/χρήσης/συντήρησης/αποκατάστασης ζημιών) ,κ μετά να γυρίζω πίσω σπίτι μου με 100χλμ/ω.....για να ΜΗΝ...φάω τα τακούνια...?
ΟΜG+3LOL :ha
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Θοδωρή...επειδή το'χω δοκιμάσει ,δεν ισχύει.
Οι φθορές που δημιουργούνται σε μιά μεγάλη κ βαριά μοτοσυκλέτα από τη χρήση σε χώμα (άρα μεγαλύτερο κόστος/χρήσης/συντήρησης/αποκατάστασης ζημιών)
σε συνδιασμό με το κόστος 2ων ζαντολάστιχων ή συνεχών αλλαγών ελαστικών ,
εύκολα σε βάθος 2ετίας ,για να μην πω 1 χρόνου ,έχουν αποσβέσει το κόστος απόκτησης μιας μικρής ελαφριάς μοτό για τα χώματα.
Απο την απόσβεση κι έπειτα ,έχεις καθαρό κέρδος (κ οικονομικό ,κ χρηστικό)

Το "έχω μόνο μία μηχανή" ,το δέχομαι σαν λόγο ,μόνον από κάποιον που θα πάει χωμάτινη 1-2 φορές το χρόνο ,και ΑΝ...
Τότε ,ΝΑΙ ,συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά ρε φίλε ,συγνώμη κιόλας ,θα αγοράσω σήμερα το 1090R με 15Κ ,θα του ρίξω κι άλλα 2Κ πάνω για προστασίες κ ταξιδιωτικό εξοπλισμό ,για να το κοπανάω στα γκρέμια ,κ μετά να γυρίζω πίσω σπίτι μου με 100χλμ/ω.....για να ΜΗΝ...φάω τα τακούνια...?
ΟΜG+3LOL :ha
+1190 σε ολα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Θοδωρή...επειδή το'χω δοκιμάσει ,δεν ισχύει.
Οι φθορές που δημιουργούνται σε μιά μεγάλη κ βαριά μοτοσυκλέτα από τη χρήση σε χώμα (άρα μεγαλύτερο κόστος/χρήσης/συντήρησης/αποκατάστασης ζημιών)
σε συνδιασμό με το κόστος 2ων ζαντολάστιχων ή συνεχών αλλαγών ελαστικών ,
εύκολα σε βάθος 2ετίας ,για να μην πω 1 χρόνου ,έχουν αποσβέσει το κόστος απόκτησης μιας μικρής ελαφριάς μοτό για τα χώματα.
Απο την απόσβεση κι έπειτα ,έχεις καθαρό κέρδος (κ οικονομικό ,κ χρηστικό)

Το "έχω μόνο μία μηχανή" ,το δέχομαι σαν λόγο ,μόνον από κάποιον που θα πάει χωμάτινη 1-2 φορές το χρόνο ,και ΑΝ...
Τότε ,ΝΑΙ ,συμφωνώ απόλυτα.

Αλλά ρε φίλε ,συγνώμη κιόλας ,θα αγοράσω σήμερα το 1090R με 15Κ ,θα του ρίξω κι άλλα 2Κ πάνω για προστασίες κ ταξιδιωτικό εξοπλισμό ,για να το κοπανάω στα γκρέμια (βλ.κόστος/χρήσης/συντήρησης/αποκατάστασης ζημιών) ,κ μετά να γυρίζω πίσω σπίτι μου με 100χλμ/ω.....για να ΜΗΝ...φάω τα τακούνια...?
ΟΜG+3LOL :ha
Άμα είναι 3 τα LoL οκ,πάω πάσο
Χαχαχαχαχ

Ο άλλος λόγος είναι απλά η καυλα, το ότι ας πούμε εγώ θέλω να πάω με μεγάλο κι αυτό να με ικανοποιεί ας πούμε.. καθαρά προσωπικό θεμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
για έναν και μόνο λόγο!
έχω μόνο μία μηχανή :)
Επειδή θες να έχεις μια, ναι οκ δεκτό,
Σε άλλους που λένε ότι δεν μπορούν να πάρουν μικρό και είναι θέμα το οικονομικό πάει η πρόταση του αγριόγατου ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom