Ktm 1290R ή bmw1200 gs adv

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
Καλησπέρα..!!δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και για αυτό το έβαλα...ενδιαφέρομαι να κάνω το επόμενο βήμα..θα ήθελα την γνώμη σας .μπάτζετ 15000€,σκέφτομαι κάτι και για χώμα και δρόμο..για πείτε λεπτομέρειες και διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις 2 μοτό....
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Καλησπέρα..!!δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και για αυτό το έβαλα...ενδιαφέρομαι να κάνω το επόμενο βήμα..θα ήθελα την γνώμη σας .μπάτζετ 15000€,σκέφτομαι κάτι και για χώμα και δρόμο..για πείτε λεπτομέρειες και διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις 2 μοτό....
Ανάμεσα σε αυτές (+multi 1200 enduro) ήμουν κιεγω πριν λίγες μέρες, τελικά με κέρδισε το gs.
  1. γιατί ήθελα να πάω σε κάτι άλλο, είχα ktm 1050
  2. γιατί το γνώριζα, το είχε γνωστός ( πολύ βασικό για μένα)
  3. γιατί δε είχα ποτέ boxer
  4. Έχω περάσει τα πρώτα ήντα :rolleyes:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιατί όχι το 1290S με τους 19/17 (όπως και το GS εξάλλου)? Το R έχει 21 μπροστά!
Στα 15000€ θα κοίταγα και το Multistrada Enduro που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι πολύ εντυπωσιακό μηχανάκι και ικανότατο!
 

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
Δεν τρελενομαι για το ducati. Λέω το R επειδή είναι ποιο πολύ χωμάτινο και μου αρέσει περισσότερο..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω Δημήτρη ότι το nickname σου έχει αποφασίσει για το επόμενο βήμα...:laugh:;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To R με το GS-ADV δεν έχουν και πολλά κοινά.

Το βασικό ερώτημα αν το σκέφτεσαι ορθολογικά είναι το ποσοστό χώματος/ασφάλτου που θα κάνεις, το πόσο δύσκολο χώμα θα κάνεις και σε τι ρυθμό.

Αν δεν το σκέφτεσαι ορθολογικά και ψάχνεις να δεις αν οι πολλοί θα σου πουν αυτό που θέλεις, πάρε αυτό που θέλεις, τα ίδια πράγματα θα κάνεις και θα γουστάρεις που το καβαλάς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οποίο σου κάνει κλικ... Αυτό να παρεις
Καλά μηχανάκια και τα 2
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το πεμφε .
1ον.Το λέει και το νικνέημ σου.
2ον. Το τραβάει ο οργανισμός σου .
3ον .Πλάκα κάνω , εξαιρετικες οι επιλογές σου .
4ον. Δεν έχει ,πεμφε :friend:
 

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
To R με το GS-ADV δεν έχουν και πολλά κοινά.

Το βασικό ερώτημα αν το σκέφτεσαι ορθολογικά είναι το ποσοστό χώματος/ασφάλτου που θα κάνεις, το πόσο δύσκολο χώμα θα κάνεις και σε τι ρυθμό.

Αν δεν το σκέφτεσαι ορθολογικά και ψάχνεις να δεις αν οι πολλοί θα σου πουν αυτό που θέλεις, πάρε αυτό που θέλεις, τα ίδια πράγματα θα κάνεις και θα γουστάρεις που το καβαλάς.
Το ποσοστό που λες αν μπορούμε να το πούμε θα είναι περίπου 70-30 και όχι τπτ extreme χώμα περάσματα ποιο πολύ...απλά ρωταω για γνώμες απ' όσους τα έχουν για πληροφόρηση...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ποσοστό που λες αν μπορούμε να το πούμε θα είναι περίπου 70-30 και όχι τπτ extreme χώμα περάσματα ποιο πολύ...απλά ρωταω για γνώμες απ' όσους τα έχουν για πληροφόρηση...
Άρα πάμε στην κατάληξη: Και τα δύο σου κάνουν μιά χαρά. Με το BMW θα ταξιδεύεις πιο άνετα (ανεμοκάλυψη, φόρτωμα) στην άσφαλτο. Έχει πιο φτηνή και εύκολη συντήρηση. Αλλά μπορεί να σου αρέσει παραπάνω η πιο ευρύχωρη θέση του 1290, το πιο πολύ γκάζι, η πιο στενή σιλουέτα, το μικρότερο βάρος.

Θα σου πρότεινα να τα κάνεις τεστ σε αντιπροσωπεία, θα καταλάβεις περισσότερα και ίσως δεις μόνος σου την απάντηση. Λάθος επιλογή δεν υπάρχει, αλλά μπορεί κάποιο να σου "μιλήσει".
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το ποσοστό που λες αν μπορούμε να το πούμε θα είναι περίπου 70-30 και όχι τπτ extreme χώμα περάσματα ποιο πολύ...απλά ρωταω για γνώμες απ' όσους τα έχουν για πληροφόρηση...
21 τροχος σε 250 κιλα μηχανη (και ψηλοτερες αναρτησεις) προσθετει κατι ψιλα οταν πας στο χωμα ταπα και αφαιρει πολλα περισσοτερα οπουδηποτε αλλου. Ξανασκεψου το για το "R"
 
Top Bottom