Ktm 350 4t vs beta 3504t

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας τι από τα δύο να επιλέξω από τη μία το μοχλικό από την άλλη η εξαιρετικές σχεδόν αγωνίστηκε σε αναρτήσεις του Ktm.
Μικτη χρήση enturo μονοπάτια και φκαταδουρες.
Το οικονομικό βγάλτε το απέξω.
Δεν θέλω να είναι λόγος αποριψης.
Οδηγικά για την χρήση που το θέλω θέλω την γνώμη σας και τα φώτα σας.








Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
beta γιατι ειναι ιταλικο,σιγουρα πιο ομορφο,μικρη ανεξαρτητη εταιρεια,και μου αρεσε εδω και 45 χρονια.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Έχω και εγώ το ίδιο δίλημμα, (περί μοχλικου ή pds), το μοχλικό δουλεύει διαφορετικά απο το pds και έχει περισσότερη συντήρηση και καλύτερη λειτουργία σε πιο γρήγορους ρυθμούς πχ αν θες να το δουλεύεις σε πίστα άλματα ή πιο γρήγορη οδήγηση κτλ, το pds εχει ένα ball joint μόνο που χρειάζεται αλλαγή μετά απο καιρό και ειναι καλό στο ότι δεν έχει να βρει κάπου το μηχανάκι σε κορμούς, πετρες όπως το μοχλικό, στο ktm 250 exc 2t που είχα μου έκανε κάτι περίεργα το πίσω αναλόγως την οδηγηση - τεραιν, γνωμη μου οδήγησε και τα δύο είδη pds- μοχλικό...για να καταλάβεις τι σου κάνει, και τα 2 είναι γ@μάτα...αν και έχω μια αδυναμία στα πορτοκαλί και κοιταω και εγώ για ktm 350...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν και θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο πορτοκαλί που ξέρω (περίπου) την συμπεριφορά του θα δοκίμαζα και το Beta...
Εάν μπορούν να σου εγγυηθούν επάρκεια αναλωσίμων και ανταλλακτικών πήγαινε σε αυτό.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη σας τι από τα δύο να επιλέξω από τη μία το μοχλικό από την άλλη η εξαιρετικές σχεδόν αγωνίστηκε σε αναρτήσεις του Ktm.
Μικτη χρήση enturo μονοπάτια και φκαταδουρες.
Το οικονομικό βγάλτε το απέξω.
Δεν θέλω να είναι λόγος αποριψης.
Οδηγικά για την χρήση που το θέλω θέλω την γνώμη σας και τα φώτα σας.








Sent from my iPhone using Tapatalk
Νικολα καλη χρονια...
ψηψιζω πορτοκαλι κοσμο...

επισης ψηφιζω Αποστολη Carooly :prft:

 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η κατηγορία είναι ξεκάθαρα πορτοκαλι
Δε θα το έλεγα, η ΚΤΜ έχει χάσει μεγάλο μερίδιο από την αγορά στο εντούρο . Ανά χρονιές γιατί αλλάζουν πολλά κάθε χρόνο στα καθαρόαιμα, θέλουν χρήμα οι αναρτήσεις για να δουλεψουν σωστά δηλαδή δεν είναι και τόσο ready to race.

Και αν δεν είχε αγοράσει την GASGAS, τη Husqvarna και τη Husaberg θα είχε πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό και εμείς περισσότερες επιλογές αλλά δυστυχώς τα παραπάνω καταπληκτικά εντούρο τα έφαγε η μαρμάγκα.

Όμως οφείλω να παραδεχτώ πως έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και είναι ανθεκτικά με κάποιες μικρές εξαιρέσεις στα tpi. Το pds στο CCM δουλεύει πολύ καλύτερα από 2 exc που είχα στο παρελθόν και μάλιστα πιο σύγχρονα και από καλές χρονιές.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Τα μοντέλα που συγκρίνεις στις φωτογραφίες είναι ανόμοια.

Το KTM είναι η καλή έκδοση SIX DAYS ενώ το BETA η οικονομική έκδοση RR.

Το KTM έχει πιο δυνατό και πιο ελαστικό κινητήρα που θα χρειαστεί λιγότερη συντήρηση σε βάθος χρόνου, έχει ποιοτικότερες αναρτήσεις από το RR, από aftermarket αξεσουάρ φτιάχνει και η κουτση Μαρία (για το BETA δύσκολα θα βρεις πράγματα). Το KTM και ειδικά το 350 εγγυάται την αξία μεταπώλησης - οι Αυστριακοί διατηρούν σχεδόν το 70% μεριδίου πωλήσεων στα enduro της εγχώριας αγοράς.
Το BETA είναι οικονομικότερο και οι επιλογές φαίνονται στα υλικά (πλαστικά, αναρτήσεις κτλ) αλλά έχει εξελιχθεί στην τελευταία γενιά.

Επίσης αν θέλεις μοχλικο (η τελευταίας γενιάς PDS εξομοιώνει σε.μεγαλο βαθμό την λειτουργία του μοχλικου) μπορείς να δεις και το αντίστοιχο GASGAS που έχει χαμηλότερη τιμή και μικρότερη μεταπώληση ή κάποιο HUSQVARNA και τα δύο με άλλα υδραυλικά (braktec και όχι brembo)
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Beta για μένα λόγω αντιπροσωπειας βασικά. Σαν μηχανάκια είναι πολύ καλά και τα 2 αλλά το μοχλικο σου δίνει πλεονέκτημα... Αν μπορείς πάρε την αγωνιστική έκδοση με τις KYB αναρτήσεις είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα βουνά.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
είχα beta 350rr , οτι καλυτερο αναρτησιακα εχω οδηγησει , επισης βοηθαει τον αρχαριο να βαλει την δυναμη κατω που ερχετε πιο ομαλα σε σχεση με το Ktm .
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
για την beta έχω ακούσει από φίλους και εγώ τα καλύτερα και ότι ο αντιπρόσωπος είναι πολύ εξυπηρετικος και έχει τα πάντα από ανταλλακτικά χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, οποίο και να πάρεις είναι και τα 2 πολύ όμορφα!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επίσης μην νομίζεις ότι οι αναρτήσεις ενός οποιοδήποτε μοντέλου παραγωγής (έστω και six days) έχουν κάποια σχέση με factory ανάρτηση. Μόνο στο σχήμα... Είχα την τύχη κάποτε να οδηγήσω μηχανάκι με factory αναρτήσεις (αγορασμένες από το 2ο μηχανάκι, το προπόνησης που είχε ο αναβάτης) και έπαθα σοκ...
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Φίλος έχει το 350 Six Days του 2018, το μηχανάκι δε παίζεται.
Σταθερότατο, οι αναρτήσεις δουλεύουν άψογα και πολύ βασικό, η KTM συνοδεύεται και από μια αγορά after market που βρίσκεις τα πάντα πάντοτε (εντάξει, όχι πάντοτε και εντάξει, όχι τα πάντα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Καλημέρα, κάτοχος beta 350 rr προηγούμενης γενιάς, μονο τα καλύτερα εχω να πω.
Πολύ καλή αντιπροσωπεία. Θα σε ξενισει λιγο η δυσκολία ευρεσης... Μπλιμπλικιων. Αλλά μικρό το κακό.
Το καινούργιο με τα kayaba μπροστά-πισω εξαιρετικό.
Θεωρώ συνολικά το KTM ποιοτικά λιγο καλυτερο αλλά το beta για μένα καλυτερη θεση οδήγησης και αναρτήσεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23





Ετοιμαστήκαμε κάναμε και την πρώτη μας βόλτα.
Τελικά επέλεξα ktm 350 exc-f 23 sixdays.
Φαίνεται όπλο από την πρώτη αναγνωριστική βόλτα.
Ευχαριστώ όλους για την οποια βοήθεια παιδιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450





Ετοιμαστήκαμε κάναμε και την πρώτη μας βόλτα.
Τελικά επέλεξα ktm 350 exc-f 23 sixdays.
Φαίνεται όπλο από την πρώτη αναγνωριστική βόλτα.
Ευχαριστώ όλους για την οποια βοήθεια παιδιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οδήγησε το όπως του αρμόζει...
Καλά σκαψίματα...!:drt:
 
Top Bottom