KTM 390 adv για καθημερινή χρήση

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είναι το 800αρι του αδερφού φίλε.
Κλασικό φέηλ σε αυτά τα μοντέλα ,ο μπροστινός μανισιος τσιγαροχαρτο.
Από λακούβα έτσι;
Το ξέρω γιατί και τα 990 μέχρι κάποια χρόνια τα ίδια στεφάνια φορανε.....
Ντροπή και αισχος
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σύμφωνα με αυτόν, το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι τα μαρσπιέ που έχουν κλίση προς τα εμπρός και σπρώχνουν τον αναβάτη προς τα εμπρός, συν το γεγονός ότι το κενό στο εσωτερικό των γονάτων είναι αρκετά μεγάλο μη μπορώντας να βάζεις κόντρα για να αντισταθείς στην τάση των μαρσπιέ να σε ρίξουν μπροστά αλλά και όταν ασκείς πίεση με το εξωτερικό γόνατο για να μπεις με ταχύτητα σε στροφή, τεχνική που χρησιμοποιούν στα μεγάλα ον-οφφ και όχι μόνο.
Εγώ θα επιμείνω, αντίθετα με τον Ryan ότι η χυτή ζάντα είναι μεγάλο fail, έχουμε δει στις βόλτες να στραβώνουν στο χείλος και να χάνουν τον αέρα και δυστυχώς η ΚΤΜ δε φημίζεται για την ποιότητα των μετάλλων που χρησιμοποιεί στους τροχούς της. Στην εορταστική του '18, ο Ηλίας έχασε τον αέρα στο 1190R επειδή έφαγε σφαλιάρα το στεφάνι και έσπασε η σφράγιση του ελαστικού.
Στο χώμα η σαμπρέλα είναι μονόδρομος.

Εδώ το 640 με στεφάνι τριαντάφυλλο.......η σαμπρέλα εντουρίσια δεν έχασε ούτε ένα psi και με πήγε σπίτι μου κανονικά.



Γενικά το 390ADV δεν είναι για σκληρό χώμα, ούτε για να το πιέσεις αν κατέχεις την τεχνική.
Νομίζω μπαίνει χώμα τόσο όσο και ένα multistrada (όχι enduro) ή έστω ένα tiger xr.
Αργά αργά και βασανιστικά.
Παραδόξως οι χυτέςζάντες του 390 adv είναι πολύ καλής ποιότητας σύμφωνα με λόγια μάστορα που επισκευάζει ζάντες.

Μέγα φάουλ από την ΚΤΜ που δεν έβγαλε και μια έκδοση με 21-18 τροχούς.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ελατε ,πειτε αληθεια!
Σας εχω βαλει φωτιες με το x-touring:cns:
Σωτήρη μη γελάς.
Μόλις με θυμησε ο γουγλης ότι πριν ένα χρόνο είχα αυτήν




Για μια ημέρα χαχαχαχα

 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παραδόξως οι χυτέςζάντες του 390 adv είναι πολύ καλής ποιότητας σύμφωνα με λόγια μάστορα που επισκευάζει ζάντες.

Μέγα φάουλ από την ΚΤΜ που δεν έβγαλε και μια έκδοση με 21-18 τροχούς.
Ίσως να υπάρξει και μια έκδοση R ,έτσι λένε .
Άμα το τιμολογησει στο 7αρι ,θα κλάψουνε μανουλες
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Δε γελάω βρε :)
Πολυ ωραια μοτοσυκλέτα όμως έτσι;
Ναι ,άχρωμη όμως .
Νταξ ,το dct μετά το πρώτο αστικό χιλιόμετρο το κάνεις δικό σου(παύεις να ψάχνεις συμπλέκτη κλπ).
Αλλά λίγο για τα λ7 που ζητούσε.
Πληρώνεις φτερούγα καθαρά.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Φτερούγα στον άνεμο. Θεωρητικά η Κτμ το 390 αντβ το έφτιαξε στοχεύοντας και σε άλλες αγορές. Πχ Ινδία...αν αντέξει στους εκεί δρόμους μια χαρά θα είναι και για εδώ. Το μηχανάκι. street. με αντβε πλαστικά που λέει ο ryan fort9 το βασίζει στο ότι μάλλον πέρα από κινητήρα πρέπει να έχει και το ίδιο σασί με το 390 duke...νομίζω όμως θα παίξουν και ακτινωτές ζάντες ως αξεσουάρ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φτερούγα στον άνεμο. Θεωρητικά η Κτμ το 390 αντβ το έφτιαξε στοχεύοντας και σε άλλες αγορές. Πχ Ινδία...αν αντέξει στους εκεί δρόμους μια χαρά θα είναι και για εδώ. Το μηχανάκι. street. με αντβε πλαστικά που λέει ο ryan fort9 το βασίζει στο ότι μάλλον πέρα από κινητήρα πρέπει να έχει και το ίδιο σασί με το 390 duke...νομίζω όμως θα παίξουν και ακτινωτές ζάντες ως αξεσουάρ.
Παίζουν ήδη ακτινωτές ζάντες σαν αξεσουάρ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αρχικό ερώτημα, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ, του χάλασε το ΧΤ και αντί να μπλέξει πάλι με χρέπι κολοκοτρωναίικο ή να πάρει παπιοσκούτερ είπε να πάρει ένα καινούριο μηχανάκι που να μοιάζει λίγο στο ΧΤ σαν τυπικές αστικές δυνατότητες, διήθηση, κατανάλωση, πεζοδρόμια, να έχει και ABS και τράξιο γιατί στο κέντρο Αθήνας με την σαπουνάσφαλτο χρειάζονται.

Απαντήσεις καταλήγουν στο "κοίτα, μπορείς να πας RTW ταξίδι μόνο χώμα με λίγα παραπάνω έξοδα και χωρίς απαιτήσεις Λίντον Πόσκιττ"

Λατρεύω, απλά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αρχικό ερώτημα, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ, του χάλασε το ΧΤ και αντί να μπλέξει πάλι με χρέπι κολοκοτρωναίικο ή να πάρει παπιοσκούτερ είπε να πάρει ένα καινούριο μηχανάκι που να μοιάζει λίγο στο ΧΤ σαν τυπικές αστικές δυνατότητες, διήθηση, κατανάλωση, πεζοδρόμια, να έχει και ABS και τράξιο γιατί στο κέντρο Αθήνας με την σαπουνάσφαλτο χρειάζονται.

Απαντήσεις καταλήγουν στο "κοίτα, μπορείς να πας RTW ταξίδι μόνο χώμα με λίγα παραπάνω έξοδα και χωρίς απαιτήσεις Λίντον Πόσκιττ"

Λατρεύω, απλά.
φαρμακειο σπιτι θελει να πηγαινει και τιποτα κοντινα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το μηχανάκι είναι ο ορισμός του καθημερινού όμως δεν λέει όχι και σε ταξίδι μικρό ή μεγάλο σε κάθε τερέν.

Ταξιδεύει ως τα 130 πραγματικά ξεκούραστα και οικονομικά, έχει καλή αυτονομία, είναι άνετο και ο πίσω κάθεται επίσης καλά.

Στο χώμα τα καταφέρνει πολύ καλά παρά τις χυτές ζάντες και δεν θα πει όχι πουθενά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
φαρμακειο σπιτι θελει να πηγαινει και τιποτα κοντινα
Και ντελιβερι όχι πάντα κοντινό.


Νομίζω το πιο βασικό είναι να μην χαλάει και η άνεση που στο δεύτερο είναι πιο καλό από χτ, το πρώτο λέτε ότι ισχύει.


KTiNoS καλοτάξιδο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αρχικό ερώτημα, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ, του χάλασε το ΧΤ και αντί να μπλέξει πάλι με χρέπι κολοκοτρωναίικο ή να πάρει παπιοσκούτερ είπε να πάρει ένα καινούριο μηχανάκι που να μοιάζει λίγο στο ΧΤ σαν τυπικές αστικές δυνατότητες, διήθηση, κατανάλωση, πεζοδρόμια, να έχει και ABS και τράξιο γιατί στο κέντρο Αθήνας με την σαπουνάσφαλτο χρειάζονται.

Απαντήσεις καταλήγουν στο "κοίτα, μπορείς να πας RTW ταξίδι μόνο χώμα με λίγα παραπάνω έξοδα και χωρίς απαιτήσεις Λίντον Πόσκιττ"

Λατρεύω, απλά.
Έτσι.... Βάλτους σε μια σειρά.
Περνά μετά και από το 1250, να μαζέψεις τον fluid, εκεί δεν το σωνουμε με τους προπελακηδες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μακράν η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία από κάθε άποψη.
προσωπικά για "λιώσιμο στην Αθήνα" θα πήγαινα σε CB500X αλλά αν θυμάμαι καλά είναι κάτι παραπάνω τα έουρος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μακράν η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία από κάθε άποψη.
Δεν γνωρίζω αν είναι η καλύτερη, αλλά σίγουρα είναι μέσα στην τριάδα, μαζί με το μικρό gs κλπ
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δεν γνωρίζω αν είναι η καλύτερη, αλλά σίγουρα είναι μέσα στην τριάδα, μαζί με το μικρό gs κλπ
το μικρο gs το πηρα οταν πηγα το δικο μου για σερβις,χαλια χαλια δεν το περιμενα
πολυ κακη θεση το τιμονι πολυ χαμηλα τα μασπιε στο θεο...ο συμπλεκτης χαλια... ανευρο αοσμο
 
Top Bottom