Ktm 625 καδενα

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Καλησπέρα παιδιά!! Λοιπόν έχω ένα 625 sxc του 2005, το φτιάχνω μόνος μου το μηχανάκι όσο μπορώ από αλυσίδα και γραναζια μέχρι βαλβίδες και ότι άλλο προκύψει. Τελευταία ακούγεται ένας ήχος όταν ζεστενεται σαν χτύπημα μεταλλικό ψιλό. Δεν είναι μπιελα η κάτι τέτοιο ξέρω πως ακούγεται η μπιελα. Και δεν είναι συνεχόμενος ήχος, ακούγεται σε άκυρες στιγμές όχι πάντα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο τεντωτηρας της καδένας η η ίδια η καδένα? Βαλβίδες είναι ρυθμισμένες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα παιδιά!! Λοιπόν έχω ένα 625 sxc του 2005, το φτιάχνω μόνος μου το μηχανάκι όσο μπορώ από αλυσίδα και γραναζια μέχρι βαλβίδες και ότι άλλο προκύψει. Τελευταία ακούγεται ένας ήχος όταν ζεστενεται σαν χτύπημα μεταλλικό ψιλό. Δεν είναι μπιελα η κάτι τέτοιο ξέρω πως ακούγεται η μπιελα. Και δεν είναι συνεχόμενος ήχος, ακούγεται σε άκυρες στιγμές όχι πάντα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο τεντωτηρας της καδένας η η ίδια η καδένα? Βαλβίδες είναι ρυθμισμένες.
Δεν ανεβάζεις κανένα βιδεακι, να ακούσουν τα μαστορια που ξέρουν?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα παιδιά!! Λοιπόν έχω ένα 625 sxc του 2005, το φτιάχνω μόνος μου το μηχανάκι όσο μπορώ από αλυσίδα και γραναζια μέχρι βαλβίδες και ότι άλλο προκύψει. Τελευταία ακούγεται ένας ήχος όταν ζεστενεται σαν χτύπημα μεταλλικό ψιλό. Δεν είναι μπιελα η κάτι τέτοιο ξέρω πως ακούγεται η μπιελα. Και δεν είναι συνεχόμενος ήχος, ακούγεται σε άκυρες στιγμές όχι πάντα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ο τεντωτηρας της καδένας η η ίδια η καδένα? Βαλβίδες είναι ρυθμισμένες.
Σαν ρουλεμάν στο κοκοράκι μου κάνει...
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Παίζει αυτό που λες? Και αν ναι υπάρχει τρόπος να το τσεκαρω πριν το αλλάξω? Αν έπαιζε θέμα με τεντωτηρα και καδένα δεν θα υπήρχε ήχος τέτοιος?
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
Και εγώ ρουλεμάν στο κοκοράκι ψηφίζω.το ζητάει κάπου κάπου αυτό το μοτερ.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Ρουλεμαν εκκεντροφόρου

Το πάθαιναν αυτό τα 620/625

Βγαλε το κ δες
Αλλιως κοιτα κ τον πηρο αποσυμπιεστη...κολλαει
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με βήματα σιγά σιγά πως τα τσεκαρω αυτά? Ψήνομαι να ασχοληθώ μόνος μου αλλά αυτό δεν το χω ξανακάνει..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με βήματα σιγά σιγά πως τα τσεκαρω αυτά? Ψήνομαι να ασχοληθώ μόνος μου αλλά αυτό δεν το χω ξανακάνει..
Λίγο δύσκολο αυτό να γίνει γραπτά.
Πρέπει να ανοιχτεί το καπάκι και να ελεγχθούν τα ύποπτα σημεία για κενά ή φθορές.
Πιο πολύ θα βοηθήσει νομίζω βρίσκοντας κάποια βίντεο στο διαδίκτυο.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Επειδή έψαξα λίγο, δεν βρήκα κάτι όσο αναφορά αυτά.. μόνο για βαλβίδες. Να ανοίγω καπάκια ρυθμίζω βαλβίδες κτλπ γνωρίζω δεν είναι τελείως άσχετος, αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω και τι για να τα τσεκαρω αυτά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Επειδή έψαξα λίγο, δεν βρήκα κάτι όσο αναφορά αυτά.. μόνο για βαλβίδες. Να ανοίγω καπάκια ρυθμίζω βαλβίδες κτλπ γνωρίζω δεν είναι τελείως άσχετος, αλλά δεν ξέρω που να κοιτάξω και τι για να τα τσεκαρω αυτά.
Καταρχάς μπράβο σου που ασχολείσαι και με βαλβίδες
Το repair η service manual της μοτο σου θεωρώ ότι θα αναφέρει τα πάντα για ανοχές, συσφιξεις, κλπ
Αν έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς, θα βγάλεις άκρη ειμαι βέβαιος
Αν πάλι όχι,συνεργείο και παλι θα γίνει η δουλειά σου μια χαρά
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Αυτός είναι ο ήχος παιδιά... Μου το κάνε πάνω στο βουνό ενώ είχε ζεσταθεί αρκετά. Όταν είναι κρύο δεν ακούγεται τπτ. ktm 625 sound
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
όσο μπορώ να ακούσω ,μου μοιάζει διαφορετικός ο ήχος από αυτόν των ρουλεμάν κοκορακίων. πιο πολύ προς καδένα-τεντοτήρα μοιάζει.
 

Ανεμος

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Αμήχανος
ex BMW F650GS, KTM 640 prestige
καλησπέρα, ρίξε και μια ματιά στα ελατήρια που κρατάνε την εξάτμιση,καμια φορα μπορουν να σε τρελάνουν
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
καλησπέρα, ρίξε και μια ματιά στα ελατήρια που κρατάνε την εξάτμιση,καμια φορα μπορουν να σε τρελάνουν
τα τσεκαρα φιλε μου, τα χω τσεκαρει ολα, ο ηχος σιγουρα βγαινει απτο πανω μερος του μοτερ. Ειτε καδενα-τεντωτηρας ειτε κατι στις βαλβιδες οπως λενε τα παιδια, ειτε εκκεντροφορος...
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
όσο μπορώ να ακούσω ,μου μοιάζει διαφορετικός ο ήχος από αυτόν των ρουλεμάν κοκορακίων. πιο πολύ προς καδένα-τεντοτήρα μοιάζει.
Ψιλοακουγεται και ενα καπως πιο εντονο "φσσσσ" στο ανοιγμα του γκαζιου.. υπαρχει περιπτωση να χει να κανει με το ρουλεμαν του εκκεντροφορου?
 
Top Bottom