KTM 640 ADVENTURE vs KTM 690 ENDURO

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πραγματικα.
Εχει χιλιοειπωθει.
Αν μονο,η ΚΤΜ εκανε την χαρη στον εαυτο της να βγαλει 690 adventure..
Θα αφηνε ιστορια.

Ανεξηγητο.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καθόλου ανεξήγητο.
Το 690 Enduro ,όπως βγαίνει ,λιτό κ σπαρτιάτικο ,κοστίζει στη βιτρίνα σχεδόν 10.000 €.
Για να βγεί ένα ADV σωστό ,με τα μίνιμουμ έξτρα κ τροποποιήσεις που θα πρέπει να έχει ,θα έπρεπε να κοστίζει όχι κάτω από 13,000 €
Ποιός ,ή έστω πόσοι ,θα ήταν αυτοί που έδιναν τόσα για ένα μονοκύλινδρο ;
Ωραία τα λόγια κ τα θέλω κ μου αρέσει...αλλά η ώρα του ταμείου είναι μιά εντελώς διαφορετική υπόθεση.
Αυτοί που ΟΝΤΩΣ θέλουν 690ADV ,παίρνουν το 690End ,σκάνε +3-5.000 € ,k το έχουν.
Το αν αξίζει ή όχι το κόστος ,είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.
(βλ.Η (όποια) κ@ύλα ....ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ !!! )
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Καθόλου ανεξήγητο.
Το 690 Enduro ,όπως βγαίνει ,λιτό κ σπαρτιάτικο ,κοστίζει στη βιτρίνα σχεδόν 10.000 €.
Για να βγεί ένα ADV σωστό ,με τα μίνιμουμ έξτρα κ τροποποιήσεις που θα πρέπει να έχει ,θα έπρεπε να κοστίζει όχι κάτω από 13,000 €
Ποιός ,ή έστω πόσοι ,θα ήταν αυτοί που έδιναν τόσα για ένα μονοκύλινδρο ;
Ωραία τα λόγια κ τα θέλω κ μου αρέσει...αλλά η ώρα του ταμείου είναι μιά εντελώς διαφορετική υπόθεση.
Αυτοί που ΟΝΤΩΣ θέλουν 690ADV ,παίρνουν το 690End ,σκάνε +3-5.000 € ,k το έχουν.
Το αν αξίζει ή όχι το κόστος ,είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.
(βλ.Η (όποια) κ@ύλα ....ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ !!! )
Η πολυμορφικοτητα ενος 690 adv, θεωρω οτι θα μπορουσε να συγκριθει μονο με ενος f800adv.
Το οποιο καινουριο εχει τοσο.

Δε ξερω αν συμφωνεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Η πολυμορφικοτητα ενος 690 adv, θεωρω οτι θα μπορουσε να συγκριθει μονο με ενος f800adv.
Το οποιο καινουριο εχει τοσο.

Δε ξερω αν συμφωνεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μωρ'εγώ συμφωνώ ,κ το δικό μου το πλήρωσα σχεδόν τα 2πλά λ7 ,σε σχέση με αυτά που ήταν διατεθιμένοι να δώσουν κ έδωσαν ,όσοι έψαχναν για 690End μεταχ.
Και με τα ίδια λ7 που μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα ,θα μπορούσα να έχω F800GS 10άρι
Aλλά...εγώ είμαι εγώ.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Μωρ'εγώ συμφωνώ ,κ το δικό μου το πλήρωσα σχεδόν τα 2πλά λ7 ,σε σχέση με αυτά που ήταν διατεθιμένοι να δώσουν κ έδωσαν ,όσοι έψαχναν για 690End μεταχ.
Και με τα ίδια λ7 που μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα ,θα μπορούσα να έχω F800GS 10άρι
Aλλά...εγώ είμαι εγώ.
Οχι βρε.
Δε λεω οτι θα μπορουσες να παρεις 800.
Λεω οτι αν το εκανε η ΚΤΜ και το βγαζε στην παραγωγη γυρω στα 12.

Θα ειχε μετρο συγκρισης.
Θα ειχε κατηγορια.
Θα ειχε ανταγωμιστη αμεσο.
Θα ειχε νοημα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οχι βρε.
Δε λεω οτι θα μπορουσες να παρεις 800.
Λεω οτι αν το εκανε η ΚΤΜ και το βγαζε στην παραγωγη γυρω στα 12.

Θα ειχε μετρο συγκρισης.
Θα ειχε κατηγορια.
Θα ειχε ανταγωμιστη αμεσο.
Θα ειχε νοημα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Διαφωνώ.
Δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία.
Δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση θα τολμούσα να πω.
Το 690 ΔΕΝ μπορεί να φορτωθεί-ταξιδέψει ασφάλτινα (ειδικά 2κάβαλο) με την άνεση που το κάνει το F800
KAI
To F800 δεν μπορεί να ταξιδέψει χωμάτινα με την άνεση κ το fun factor του 690.

Το F800 είναι στην ίδια κατηγορία με CRF1000 - ΚΤΜ1050 - Tiger800 - κτλ

Το 690End ,εδώ κ πολλά χρόνια ,είναι ΜΙΑ κατηγορία ,ΜΟΝΟ του.
Και μην μου πείς για το νεοφερθέν 701 ,γιατί απλά είναι η σκληροπυρηνική εξέλιξη του 690.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Διαφωνώ.
Δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία.
Δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση θα τολμούσα να πω.
Το 690 ΔΕΝ μπορεί να φορτωθεί-ταξιδέψει ασφάλτινα (ειδικά 2κάβαλο) με την άνεση που το κάνει το F800
KAI
To F800 δεν μπορεί να ταξιδέψει χωμάτινα με την άνεση κ το fun factor του 690.

Το F800 είναι στην ίδια κατηγορία με CRF1000 - ktm1050 - Tiger800 - κτλ

Το 690End ,εδώ κ πολλά χρόνια ,είναι ΜΙΑ κατηγορία ,ΜΟΝΟ του.
Και μην μου πείς για το νεοφερθέν 701 ,γιατί απλά είναι η σκληροπυρηνική εξέλιξη του 690.
Για 690 adv λεω.
Που (θεωρητικα θα επρεπε να) μεταφραζεται,σε δυνατοτητα φορτωματος (σχαρες,καγκελα).
Σελα.
Φαιρινγκ τεποζιτα κτλ.

Θα πλησιαζε αρκετα το 800 σε ασφαλτινο ταξιδι.
Εστω μεχρι 140.
Λογω ελλειψης κραδασμων,μπορει να το κανει.

Απο κει και περα οπως και στην μεγαλη κατηγορια,ο αγοραστης θα διαλεγε.
Θελει πιο on? (Gs1200).
Θελει πιο off?(adv1290)

Κατι αντιστοιχο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@jocker-t Χάρη, όπως το λέει ο Κωστής ο γάτος!
Όποιος διαθέσει για μονοκύλινδρο 12Κ €, παίρνει το 690 ως έχει και το κάνει adv.
Αν είχε βιτρίνα τόσα λ7 ένα 690 adv όπως λές, θα πήγαινε άπατο!
'Ερχεται σε ανταγωνισμό με τα δικύλινδρα και στο σύνολο του αγοραστικού κοινού, χάνει!

Είπαμε..., άλλο τι λέμε ότι θα θέλαμε/μας άρεσε κι άλλο η ώρα του ταμείου ;)
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Τι πάθαμε ρε παιδια και θέλουμε να αφήσουμε τα μεγαλα στο χώμα. Λοιπόν εγω εχθες ανέβηκα Αθήνα να δω δυο 640. το ένα ειναι αυτο που θέλει να πάρει ο @ilai αν δεν κάνω λάθος, Ηλιας απο Πατρα που έχει και 1190 μου είπε. Ειναι καλό για αυτη την δουλεια το 640 αυτο και με σωστη τιμη, αλλα με πρόλαβε ο Ηλίας. Αφου είδα και το δεύτερο λοιπόν αποφάσισα να σπάω το 990 που εχω και να μην πάρω τιποτα αλλο. Αφου το έχω θα το χαρώ!!! Ο μόνος λόγος που το σκέφτηκα για μικροτερο ειναι για να αποφύγω τις ζαντες στο 990. αλλα μέτα θα ειμαι χώμα και θα σκέφτομαι το 990.Πιο μικρά ειχα κατα καιρούς που μπορουσα και πήγαινα συνέχεια χώμα. Εντωμεταξύ αρρωσταίνω με το 990 στο χωμα!!! Αν έχεις όμως ασφάλτινο μοτο αξίζει πολύ για δευτερο το 640 για βόλτες σαν και αυτες που κάνουμε εδω. για το 690 δεν έχω άποψη δεν το εχω καβαλήσει ποτέ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τι πάθαμε ρε παιδια και θέλουμε να αφήσουμε τα μεγαλα στο χώμα....Πιο μικρά ειχα κατα καιρούς που μπορουσα και πήγαινα συνέχεια χώμα. Εντωμεταξύ αρρωσταίνω με το 990 στο χωμα!!! Αν έχεις όμως ασφάλτινο μοτο αξίζει πολύ για δευτερο το 640 για βόλτες σαν και αυτες που κάνουμε εδω. για το 690 δεν έχω άποψη δεν το εχω καβαλήσει ποτέ.
Ενας απο τους ωραιοτερους συνδιασμους που ειχα την τυχη να καβαλαω ταυτοχρονα και ειχα οσα ηθελα και παραπανω,αναλογως ορεξεων...:happy:

αλλά πλεον οι εποχες ειναι περιεργες...για ολους μας...:Watching:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι πάθαμε ρε παιδια και θέλουμε να αφήσουμε τα μεγαλα στο χώμα. Λοιπόν εγω εχθες ανέβηκα Αθήνα να δω δυο 640. το ένα ειναι αυτο που θέλει να πάρει ο @ilai αν δεν κάνω λάθος, Ηλιας απο Πατρα που έχει και 1190 μου είπε. Ειναι καλό για αυτη την δουλεια το 640 αυτο και με σωστη τιμη, αλλα με πρόλαβε ο Ηλίας. Αφου είδα και το δεύτερο λοιπόν αποφάσισα να σπάω το 990 που εχω και να μην πάρω τιποτα αλλο. Αφου το έχω θα το χαρώ!!! Ο μόνος λόγος που το σκέφτηκα για μικροτερο ειναι για να αποφύγω τις ζαντες στο 990. αλλα μέτα θα ειμαι χώμα και θα σκέφτομαι το 990.Πιο μικρά ειχα κατα καιρούς που μπορουσα και πήγαινα συνέχεια χώμα. Εντωμεταξύ αρρωσταίνω με το 990 στο χωμα!!! Αν έχεις όμως ασφάλτινο μοτο αξίζει πολύ για δευτερο το 640 για βόλτες σαν και αυτες που κάνουμε εδω. για το 690 δεν έχω άποψη δεν το εχω καβαλήσει ποτέ.
Να σου πω εγώ τι πάθανε ολοι και πανε για μικρα....ειναι η εποχή που ξεχωρίζουν τα αγόρια απο τους λελους!!:ll:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Τι πάθαμε ρε παιδια και θέλουμε να αφήσουμε τα μεγαλα στο χώμα. Λοιπόν εγω εχθες ανέβηκα Αθήνα να δω δυο 640. το ένα ειναι αυτο που θέλει να πάρει ο @ilai αν δεν κάνω λάθος, Ηλιας απο Πατρα που έχει και 1190 μου είπε. Ειναι καλό για αυτη την δουλεια το 640 αυτο και με σωστη τιμη, αλλα με πρόλαβε ο Ηλίας. Αφου είδα και το δεύτερο λοιπόν αποφάσισα να σπάω το 990 που εχω και να μην πάρω τιποτα αλλο. Αφου το έχω θα το χαρώ!!! Ο μόνος λόγος που το σκέφτηκα για μικροτερο ειναι για να αποφύγω τις ζαντες στο 990. αλλα μέτα θα ειμαι χώμα και θα σκέφτομαι το 990.Πιο μικρά ειχα κατα καιρούς που μπορουσα και πήγαινα συνέχεια χώμα. Εντωμεταξύ αρρωσταίνω με το 990 στο χωμα!!! Αν έχεις όμως ασφάλτινο μοτο αξίζει πολύ για δευτερο το 640 για βόλτες σαν και αυτες που κάνουμε εδω. για το 690 δεν έχω άποψη δεν το εχω καβαλήσει ποτέ.
Ηλιας απο Πατρα οχι με 1190 ναι ομως επρεπε να του πεις χαχχαχαχα θα καταλαβε λαθος εκει που τα λεγαμε :p φιλε και εγω δεν ημουν 100% σιγουρος αν θα επερνα κατι 2ο τωρα αλλα μολις το ειδα κτλ του λεω το κλεινω και το αγοραζω :D 3 ατομα.πεσαμε απο το φορουμ στο συγκεκριμενο ;) αλλα ο πιο τυχερος το προλαβε :wacky:
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ενας απο τους ωραιοτερους συνδιασμους που ειχα την τυχη να καβαλαω ταυτοχρονα και ειχα οσα ηθελα και παραπανω,αναλογως ορεξεων...:happy:

αλλά πλεον οι εποχες ειναι περιεργες...για ολους μας...:Watching:
συνδυασμός φωτιά!!!
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ηλιας απο Πατρα οχι με 1190 ναι ομως επρεπε να του πεις χαχχαχαχα θα καταλαβε λαθος εκει που τα λεγαμε :p φιλε και εγω δεν ημουν 100% σιγουρος αν θα επερνα κατι 2ο τωρα αλλα μολις το ειδα κτλ του λεω το κλεινω και το αγοραζω :D 3 ατομα.πεσαμε απο το φορουμ στο συγκεκριμενο ;) αλλα ο πιο τυχερος το προλαβε :wacky:
Ναι το κατάλαβα οτι έκανε λάθος αλλα το άφησα έτσι. Αξίζει το συγκεκριμένο, τωρα 3000 για 640 που ζητάνε γενικά, δεν τα δίνω με τίποτα!
 
Top Bottom