KTM 640 LC4 ADVENTURE

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Εγώ πάντως στο θέμα του συμπλέκτη που είχα κάτι θεματακια τέτοια έβγαλα την υδραυλική πατέντα που είχε κ έβαλα ντιζα.. Ε απλά σώθηκα έως τώρα που μιλάμε βέβαια!!
Ενδιαφέρον! Για πες περισσότερα;
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και για το δεύτερο,όπως είπε ήδη, το σετ επισκευής της αντλίας!



Δηλαδή, από ότι κατάλαβα, θέλει να συνεχίσει το ΚΤΜ την καραντίνα του με το ζόρι!!!!!! Βρε άμα μουλαρωσουν......:fun

θα σε στεναχωρήσω.... το μεχανάκι τσουλάει μια χαρά!! απλά μπορεί να είναι στις "δύσκολες" μέρες του....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
(4) να αλλάξεις όλο το μηχανάκι, και να παρεις ένα σα του Πετραν petros KLR
Να βάζεις μόνο μπετζινα, και σέρβις στο φτερό και στο πεζοδρόμιο...
Είδες τι καλά που στα εξηγω;
το (5) ξέρεις ποιο είναι έτσι?? η επίσημη χαιρετούρα του έλληνα..... :p


Ρε Θοδωρή ειλικρινά στο γράφω ορισμένα πράγματα
όσο και να το θέλουμε απλά δεν τσουλάνε,
το κάρμα των δυό σας είναι απλά ασυμβίβαστο.
Δώσε το συγκεκριμένο μηχανάκι και πάρε ένα άλλο αδερφάκι του.
θα το κάνω να με αγαπήσει, όπως το αγαπάω κι εγώ!!! δεν παρατάω έτσι εύκολα αυτή τη σχέση :inlove::inlove::inlove:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Βρεεε Θοδωρη......απο τη μερια σου...η καψουρα ειναι μεγαληηηη.....!!!!!

Απο τη πλευρα της αλλης ομως ;;;;

Ολο δικαιολογιες....."δυσκολες"μερες...μια εβδομαδα τα.....ηλεκτρικα της 10μερες....μετα σειρα εχουν τα υδραυλικα της......νομιζω οτι στη σχεση σας...κατι παει λαθος.....!!!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτσι είναι τα κακά κορίτσια, κάνουν κόλπα αλλά όταν γουστάρουν σου παίρνουν το μυαλό.

Θοδωρη μη μασάς ρε και μην ακούς τις κακές γλώσσες.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
όλοι σε πενφέ θα καταλήξετε.

βιαστείτε γιατί Xchallenge έχει λίγα.
Το στησιμο που εχει το 640 οι μπεμπες θελουν 100 χρονια ακομα να το φτασουν...
Ωωω το ξεχασα εχω παρει x challenge...ακυρο ακυρο...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το στησιμο που εχει το 640 οι μπεμπες θελουν 100 χρονια ακομα να το φτασουν...
Έλα καταπληκτικό νέο, καλοτάξιδο το 640 σου και εσένα δηλαδή ουπς. Γιατί το πήρες το χρέπι παλικάρι μου αφού 640 ήθελες; :p

μεταξύ σοβαρού και αστείου ιδέα δεν έχω για το στήσιμο, μπορεί και να έχεις δίκιο, χαίρομαι πάντως που δεν είμαστε όλοι εξαρτημένοι από ένα μοντέλο και μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Έλα καταπληκτικό νέο, καλοτάξιδο το 640 σου και εσένα δηλαδή ουπς. Γιατί το πήρες το χρέπι παλικάρι μου αφού 640 ήθελες;

μεταξύ σοβαρού και αστείου ιδέα δεν έχω για το στήσιμο, μπορεί και να έχεις δίκιο, χαίρομαι πάντως που δεν είμαστε όλοι εξαρτημένοι από ένα μοντέλο και μόνο.
Ναι και γω χαβαλε κανω...οντως ειναι ωραιο μηχανακι.οπως και το x challenge εχει αλλα καλα...απλα και οι κατοχοι 640 τη χρειαζονται την ψυχολογικη υποστηριξη τους.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εμείς βοηθάμε και την αγορά να κινηθεί!!! Χρηματοδοτούμε συνεργεία, μαγαζιά με ανταλλακτικά, ψυχολόγους, ψυχιάτρους, αστρολόγους ....
Εσείς???

Τολμάτε να μιλάτε??


Και στο κάτω κάτω, εσείς έχετε ένα "X" μηχανακι.... Εμείς καβαλάμε 100% XXX μηχανακι...

Και τέλος.... Το δικό σας κάνει κρος, το δικό μας Motocross!!!!










Αρκεί να δουλεύει το παρτάλι μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και τέλος.... Το δικό σας κάνει κρος, το δικό μας Motocross!!!!
Το δικό μας δεν χαλάει, το δικό σας μόνο σκορπάει!!!11!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Tο ΚΤΜ μου φλογες βγαζει, λες να καιει πετρογκαζι?
Μπα... Πάλι ρύθμιση το μίγμα θα χρειάζεται.... Έκανε και 500 χλμ βόλτα....


Α, το λάδι μη ξεχάσεις να συμπληρώσεις...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Tο ΚΤΜ μου φλογες βγαζει, λες να καιει πετρογκαζι?
το δικό μας αστροναύτης, το δικό σας μπλε και ναύτης :p

να δεις και τους ταχυσύνδεσμους βενζίνης και τα σωληνάκια γενικά
 

nosPa21

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
640 990
το λοιπόν.... 2 θεματάκια....

1) συμπλέκτης...
όταν δεν τον χρησιμοποιώ για κάποιο διάστημα (10 λεπτά ας πούμε) και το μηχανάκι έχει ζεσταθεί, χάνω τον συμπλέκτη! δεν συμπλεκτάρει!
όταν, αφού τον έχω χάσει, αρχίζω να τον πατάω σιγά σιγά και ελαφρά, αρχίζει να πιάνει!

3 φορές το έχω πάθει, 2 σε ασφάλτινη βόλτα και 1 σήμερα στην χωμάτινη, σε σημεία που δεν συμπλεκτάριζα....
επιτόπου έχω ανοίξει το δοχείο των υγρών και άρχισα να τρομπάρω (μεγάαααααααααααλος τρόμπας λέμε) και για αρκετό χρονικό διάστημα (10-15 λεπτά)
εμφανίζονταν φουσκάλες!!!!

σκέφτομαι να: (1) πάρω το σετάκι επισκευής της πάνω τρόμπας, (2) να αλλάξω το ρακόρ εξαέρωσης μήπως με τα χρόνια/χρήση έχει φαγωθεί, (3) να αλλάξω όλο το σωληνάκι και φυσικά όλα αυτά να τα κάνω μαζί!

επίσης να πω ότι φοράει κάτω τρόμπα Oberon (έχει άραγε κανένα o-ring που να χρήζει αλλαγής?)

2) μίζα...
πριν την καραντίνα είχα αλλάξει τον εκκεντροφόρο στις βαλβίδες (έβαλα έναν από 660...) και χρησιμοποιήθηκε το μυγδαλο του αυτόματου αποσυμπίεση που είχε πάνω του ο παλιός (χαλασμένος) εκκεντροφορος. Από εκείνη την ώρα και μετά, όταν πάω να πατήσω μίζα κάνει σαν να μη πιάνει και να ζορίζεται. Αν τραβήξω την αποσυμπίεση, θα μιζάρει αμέσως.
Φίλε Θοδωρή καλό είναι να αρχίσεις απο κιτ πάνω τρόμπας το οποίο είναι και το πιθανότερο να φταίει. Μετά πας για σώμα πάνω τρόμπας που είναι πιό απίθανο, αλλά έχει αναφερθεί ουκ ολίγες φορές για τη συγκεκριμένη Magura. Άλλαξε και τις χαλκοροδέλες στα ρακόρ. Το μαρκούτσι νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όταν το πιστόνι εχει σταματήσει στο ΑΝΣ στη συμπίεση, είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει το μοτέρ η μίζα, αν η μπαταρία σου δεν ειναι 99,9%. Ο αυτόματος αποσυμπιεστής δεν δουλεύει στις 0 στροφές, γιαυτό και τραβάμε τον χειροκίνητο οταν το βάζουμε μπροστά με μανιβέλα.
Είναι απόλυτα σωστό να τραβας τον χειροκίνητο αποσυμπιεστή μέχρι να γυρίσει μια δύο φορές με τη μίζα και μετά να τον αφήνεις για να πάρει. Εγώ το κάνω σχεδόν πάντα για να μη ζορίζω τη μπαταρία.
Για εμένα έπρεπε να πας σε καινούρφγιο μαμά εκκεντροφόρο για να είσαι σίγουρος.
Τώρα για να δεις αν δουλεύει ο αυτόματος, βάλτο μπροστά και ρίξε το ρελαντί, πρέπει να ακούσεις πολύ χαρακτηριστικό ήχο στις πολύ χαμηλές στροφές (κάτω απο τις 1100 περίπου).

Πάνος
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Φίλε Θοδωρή καλό είναι να αρχίσεις απο κιτ πάνω τρόμπας το οποίο είναι και το πιθανότερο να φταίει. Μετά πας για σώμα πάνω τρόμπας που είναι πιό απίθανο, αλλά έχει αναφερθεί ουκ ολίγες φορές για τη συγκεκριμένη Magura. Άλλαξε και τις χαλκοροδέλες στα ρακόρ. Το μαρκούτσι νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όταν το πιστόνι εχει σταματήσει στο ΑΝΣ στη συμπίεση, είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει το μοτέρ η μίζα, αν η μπαταρία σου δεν ειναι 99,9%. Ο αυτόματος αποσυμπιεστής δεν δουλεύει στις 0 στροφές, γιαυτό και τραβάμε τον χειροκίνητο οταν το βάζουμε μπροστά με μανιβέλα.
Είναι απόλυτα σωστό να τραβας τον χειροκίνητο αποσυμπιεστή μέχρι να γυρίσει μια δύο φορές με τη μίζα και μετά να τον αφήνεις για να πάρει. Εγώ το κάνω σχεδόν πάντα για να μη ζορίζω τη μπαταρία.
Για εμένα έπρεπε να πας σε καινούρφγιο μαμά εκκεντροφόρο για να είσαι σίγουρος.
Τώρα για να δεις αν δουλεύει ο αυτόματος, βάλτο μπροστά και ρίξε το ρελαντί, πρέπει να ακούσεις πολύ χαρακτηριστικό ήχο στις πολύ χαμηλές στροφές (κάτω απο τις 1100 περίπου).

Πάνος
Πάνο nosPa21 ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!!!

σίγουρα θα κάνω χρήση του κιτ επισκευής! κι εγώ πιστέυω ότι αυτό φταίει! Φυσικά και αφού θα το έχω αδειάσει από υγρά, θα αλλάξω και χαλκοροδέλες κάτω και βλέπουμε!

για τον εκκεντροφόρο, είπα να αποφύγω τα 240€ (ελπίζω μόνιμα και όχι για την ώρα....)

βέβαια, σήμερα, μετά από πλύσιμο, δεν τσακμάκωνε καθόλου.... όταν πήρε μετά από 30 λεπτά, μόλις έδινα γκάζι έσβηνε... τα ίδια έκανε και σε φίλο μου με 690 (δεν θίγω βολιώτικες υπολήψεις....) και άλλαξε μπουζόπιπα και ησύχασε, οπότε εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ...

αλλά μένει να αποφασίσω....


απλό ή ιριδίου το μπουζί????
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ότι θέλεις, αρκεί να είναι στεγνό! :like: Τελικά τι έγινε χθες, στέγνωσε ποτέ? πήρε μπροστά κανονικά?
Ναι, ακριβώς έτσι!!! Μετά από μια ώρα και με βοήθεια στην μπαταρία, πήρε και δούλεψε κανονικά!
Σήμερα την άφησα να στεγνώσει, αφού τη βαράει όλη μέρα ο ήλιος & σύντομα θα την μπαλαμουτιάσω πάλι

Η μπουζόπιπα είναι απλά βγάλε - βάλε??
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Aπο το μπουζι?
Από το καλώδιο, που είναι πακέτο με τον πολλαπλασιαστή! Σαν ανταλλακτικό κυκλοφορεί και μόνη της
 
Top Bottom