KTM 640 LC4 ADVENTURE

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στριφτη/ξεβιδωτη. Εχει ενα μικρο ακροδεκτη/βιδακι που βιδωνει στο κεντρο του καλωδιου.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Στριφτη/ξεβιδωτη. Εχει ενα μικρο ακροδεκτη/βιδακι που βιδωνει στο κεντρο του καλωδιου.
Άρα, ξεβιδωνω βιδακι, ξεβιδοστρίβω μπουζόπιπα και την πήρα στο χέρι... Σωστά?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οχι ρε, η ιδια η μπουζοπιπα ξεβιδωνει, ο ακροδεκτης ειναι βιδωτος. Απλα "ξεβιδωνεις" την μπουζοπιπα απο το καλωδιο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Aφού βγάλεις την μπουζόπιπα ,πάρε ένα πολύμετρο ,βαλτο στα Ω + continiuty κ μέτρα τη.
(Ο ένας ακροδέκτης από την μία μεριά κι ο άλλος απ΄την άλλη)
Αν σου δίνει 0 ,διακοπή δηλ ,σημαίνει ότι έχει κάνει κρακ εσωτερικά το ηλεκτρόδιο ,οπότε θέλεις άλλη.
Αν σου δίνει ένδειξη (περίπου 4,8-5) είναι μια χαρά κ μήν ξοδεύεσαι.
Αυτό ,όσον αφορά την μηχανή που μιζάρει αλλά δυσκολεύεται να πάρει μπρός ,μετά από βροχές ,πλύσιμο ,ποτάμια κτλ

Για την περίπτωση που πατάς μίζα κ δεν μπορεί η μίζα να γυρίσει το μοτερ ή το γυρνάει αδύναμα κ δεν παίρνει μπρός:
Πρωτα έλεγξε τη μπαταρία (φόρτιση-αμπερ εκκίνησης-κομμένο στοιχείο-κτλ) ,και αν αυτή είναι ΟΚ ,τότε είναι θέμα αυτόματου αποσυμπιεστή.
Δοκίμασε να μιζάρεις με τον χειροκίνητο πατημένο->αν παρει ,τότε εκεί είσαι.
Δοκίμασε επίσης στη φάση που δεν κάνει κιχ ,να γυρίσεις λίγο το μοτέρ (με 3η κ σπρώξιμο) ωστε να αλλάξει η θέση των βαλβίδων (σπασει η συμπίεση)
Αν πάρει ,τότε πάλι σιγουρεύεις οτι είναι θεμα αυτόματου αποσιμπιεστή.

Την ώρα που πατάς μίζα κ δεν γυρνάει το μοτέρ ,αν φταίει ο αποσυμπιεστής ,θα πρέπει να έχεις μεγάλη πτώση τάσης στο κύκλωμα.
Εφάρμοσε πολύμετρο στην μπαταρία κ θα πρέπει να βλέπεις κάτω από 10 V με τη μίζα πατημένη.
Αν δεν συμβαίνει αυτό ,δεν βλέπεις καθόλου πτώση τάσης δηλαδή ,τότε πιθανότατα εχουν φθαρεί τα καρβουνάκια της μίζας κ δεν κάνουν επαφή με το πηνίο.
Χτύπα λίγο τη μίζα με κάτι μεταλλικό κ ξαναδοκίμασε.
Αν ακούσεις μιζιά ,είναι θέμα μίζας.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πανό nosPa21, Κώστα k0k0s και Κώστα el-Gatto ευχαριστώ και πάλι για τις υπέροχες συμβουλές!!!!



"Δοκίμασε να μιζάρεις με τον χειροκίνητο πατημένο->αν παρει ,τότε εκεί είσαι."

Εδώ είμαι! Γενικά, παίρνει, αλλά κάπως κοπιάζει... Όταν πατάω τον χειροκίνητο, παίρνει αμέσως....

Πτώση τάσης... Πέφτει στα 11+.. σημαντικό??
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πανό nosPa21, Κώστα k0k0s και Κώστα el-Gatto ευχαριστώ και πάλι για τις υπέροχες συμβουλές!!!!



"Δοκίμασε να μιζάρεις με τον χειροκίνητο πατημένο->αν παρει ,τότε εκεί είσαι."

Εδώ είμαι! Γενικά, παίρνει, αλλά κάπως κοπιάζει... Όταν πατάω τον χειροκίνητο, παίρνει αμέσως....

Πτώση τάσης... Πέφτει στα 11+.. σημαντικό??
Στο μηχανισμό του αυτόματου αποσυμπιεστή είναι το πρόβλημά σου.
Πάνε στο μηχανικό που σου άλλαξε εκκεντροφόρο ,κ πες του να το ανοίξει κ να το τσεκάρει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Στο μηχανισμό του αυτόματου αποσυμπιεστή είναι το πρόβλημά σου.
Πάνε στο μηχανικό που σου άλλαξε εκκεντροφόρο ,κ πες του να το ανοίξει κ να το τσεκάρει.
Όταν μου άλλαξε τον εκκεντροφόρο, μου είπε ότι έβαλε τον μηχανισμό του αυτόματου από τον προηγούμενο, γιατί ο "καινούργιος" είχε σπασμένο ελατήριο...


έτσι όπως είναι τώρα κι έτσι όπως το δουλεύω (πατώντας τον χειροκίνητο πριν μιζαρω) τι ζημιά μπορεί να του κάνω??
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όταν μου άλλαξε τον εκκεντροφόρο, μου είπε ότι έβαλε τον μηχανισμό του αυτόματου από τον προηγούμενο, γιατί ο "καινούργιος" είχε σπασμένο ελατήριο...


έτσι όπως είναι τώρα κι έτσι όπως το δουλεύω (πατώντας τον χειροκίνητο πριν μιζαρω) τι ζημιά μπορεί να του κάνω??
Θα πρέπει να αφήνεις το μανετάκι κλάσματα δευτερολέπτου αφού ακούσεις τη μιζιά.
Γενικά ,μην παρει μπρός και έχεις πατημένο το λεβιεδάκι ,γιατί μπορεί να σπάσεις το ελατήριο ,ή να γίνει ζημιά στο μηχανισμό ,κ αν υπάρξουν σπασμένα κομματια μεταλλου μέσα στην κεφαλή ,δεν θα τα καταπιεί ανέξοδα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
..που πηγες κ εμπλεξες καμάρι μου...:secret:
Σπουδάζει το παληκάρι.
Σε μια 5αετία θα είναι ο καλύτερος μηχανικός του Νομού Μαγνησίας.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σε μια 5ετια,θα χει φάει και το μούσι από τα νεύρα του :p:p
Γιατί νομίζεις έχω κοιλιά και δεν έχω μαλλιά???
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
το σαββατοκύριακο θα το παίξω πάλι Μπομπ ο μάστορας και θα χρησιμοποιήσω το κιτ επισκευής του εμβόλου του συμπλέκτη και με την ευκαιρία, θα αλλάξω και τη χαλκοροδέλα από το ρακόρ κάτωμ που σημαίνει ότι θα αδειάσω όλο το υγρό.... για πείτε με λοιπόν, οι κάτοχοι των 640 και όλοι που έχετε υδραυλικό συμπλέκτη που παίρνει mineral oil......

τι λάδι βάζετε???
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
το σαββατοκύριακο θα το παίξω πάλι Μπομπ ο μάστορας και θα χρησιμοποιήσω το κιτ επισκευής του εμβόλου του συμπλέκτη και με την ευκαιρία, θα αλλάξω και τη χαλκοροδέλα από το ρακόρ κάτωμ που σημαίνει ότι θα αδειάσω όλο το υγρό.... για πείτε με λοιπόν, οι κάτοχοι των 640 και όλοι που έχετε υδραυλικό συμπλέκτη που παίρνει mineral oil......

τι λάδι βάζετε???
Αμ' τα θέλει ο :mooning: σου μου φαίνεται...
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
το σαββατοκύριακο θα το παίξω πάλι Μπομπ ο μάστορας και θα χρησιμοποιήσω το κιτ επισκευής του εμβόλου του συμπλέκτη και με την ευκαιρία, θα αλλάξω και τη χαλκοροδέλα από το ρακόρ κάτωμ που σημαίνει ότι θα αδειάσω όλο το υγρό.... για πείτε με λοιπόν, οι κάτοχοι των 640 και όλοι που έχετε υδραυλικό συμπλέκτη που παίρνει mineral oil......

τι λάδι βάζετε???
Johnson's Baby Oil
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Johnson's Baby Oil
Έχω ένα με λάδι τζοτζομπα και εκχύλισμα καρύδας... Κάνει???

Επίσης, από χρήση??? Το ρίχνω μέσα το μισό και το υπόλοιπο απαλές, γεμάτες αγάπη, μαλλαξεις σε όλο το μήκος του σωλήνα???

 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Επίσης, από χρήση??? Το ρίχνω μέσα το μισό και το υπόλοιπο απαλές, γεμάτες αγάπη, μαλλαξεις σε όλο το μήκος του σωλήνα???

Ναι κέρασε το και ένα παγωτό άμα είναι να το καλοπιασεις :p:p:p:p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι κέρασε το και ένα παγωτό άμα είναι να το καλοπιασεις :p:p:p:p
μινέρβα και φράπα λέμε, από Δευτέρα το πάει και για τσίπουρα.
 
Top Bottom