KTM 640 LC4 ADVENTURE

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
το σαββατοκύριακο θα το παίξω πάλι Μπομπ ο μάστορας και θα χρησιμοποιήσω το κιτ επισκευής του εμβόλου του συμπλέκτη και με την ευκαιρία, θα αλλάξω και τη χαλκοροδέλα από το ρακόρ κάτωμ που σημαίνει ότι θα αδειάσω όλο το υγρό.... για πείτε με λοιπόν, οι κάτοχοι των 640 και όλοι που έχετε υδραυλικό συμπλέκτη που παίρνει mineral oil......

τι λάδι βάζετε???
Αν η τρόμπα σου γράφει στο καπάκι της mineral oil ,τότε βάλε το πιό λεπτόρευστο υδραυλικό mineral oil που θα βρείς κοντά σου.
Αν έχεις στην αποθήκη σου πηρουνόλαδο 2,5άρι ή 5άρι ,βάλε απ'αυτό.
Οτι βάλεις ,κοίτα να είναι mineral.(όχι συνθετικό)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν η τρόμπα σου γράφει στο καπάκι της mineral oil ,τότε βάλε το πιό λεπτόρευστο υδραυλικό mineral oil που θα βρείς κοντά σου.
Αν έχεις στην αποθήκη σου πηρουνόλαδο 2,5άρι ή 5άρι ,βάλε απ'αυτό.
Οτι βάλεις ,κοίτα να είναι mineral.(όχι συνθετικό)
Εγώ λέω να μην κάνει τίποτα... Γιατί σκαλίζοντας θα χάσει το τροφυ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ λέω να μην κάνει τίποτα... Γιατί σκαλίζοντας θα χάσει το τροφυ.
Ολα σε αυτή τη ζωή είναι ρίσκο.
Αλλά για να έχεις ΚΤΜ πρέπει να είσαι ριψοκίνδυνος.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Έχω ένα με λάδι τζοτζομπα και εκχύλισμα καρύδας... Κάνει???

Επίσης, από χρήση??? Το ρίχνω μέσα το μισό και το υπόλοιπο απαλές, γεμάτες αγάπη, μαλλαξεις σε όλο το μήκος του σωλήνα???

Τρελό μουσάτο αγόρι αν νομίζεις ότι σου κάνω πλάκα είσαι γελασμένος.
Στις Magura μπορείς να πληρώσεις 22 $ τα 50 κ.ε. ή να δώσεις 1 ευρώ
να πάρεις 200 κ.ε. από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ και όσο χυθεί έξω
πασαλείβεσαι και φτιάχνεις και δερματάκι.
Αυτά είναι κόλπα εντουράδων με καταγωγή Baja ,και εγώ στην αρχή γελούσα
αλλά μετά από 2 χρόνια και 17000χλμ στο Βαραντέρο δουλεύει!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Baby oil = Παραφινελαιο φαρμακευτικο με αρωμα = Mineral oil αγγλιστι

Βαλε αφοβα , στην τελικη αμα κλασει το 640 στο Τροφφυ θα σε κανουν μασαζακι για να σου περασει το πιασιμο μετα το σπρωξιμο (της μηχανης εννοω...)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αν η τρόμπα σου γράφει στο καπάκι της mineral oil ,τότε βάλε το πιό λεπτόρευστο υδραυλικό mineral oil που θα βρείς κοντά σου.
Αν έχεις στην αποθήκη σου πηρουνόλαδο 2,5άρι ή 5άρι ,βάλε απ'αυτό.
Οτι βάλεις ,κοίτα να είναι mineral.(όχι συνθετικό)
εγκυκλοπαιδική ερώτηση.....

τι διαφορές/ομοιότητες έχουν τα λάδια των καλαμιών, με των υδραυλικών τιμονιών στα αυτοκίνητα και τα mineral oils τύπου Magoura blood / MOTOREX HYDRAULIC FLUID 75 ???
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μαλάκια παίχτηκε τότε στο Καντήλι ο Γιάννης Aldebaran έπρεπε να μου κάνει ενα μασαζάκι στη μέση από το δικό του 640. Τόσες φορές το σηκωσα...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
η μαλακία παίχτηκε μετά από τα πολλά σηκώματα.... :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μαλάκια παίχτηκε τότε στο Καντήλι ο Γιάννης Aldebaran έπρεπε να μου κάνει ενα μασαζάκι στη μέση από το δικό του 640. Τόσες φορές το σηκωσα...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Τι εφιάλτης ήταν αυτός ρε φίλε... Γαμω το κλαδί.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ρε σεις... Το μανουαλ λέει άλλα ή έτσι νομίζω.... Η τρόμπα πάνω λέει mineral oil.. ίδιο είναι το mineral με το biodegradable??

τι δεν καταλαβαίνω???


 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ρε σεις... Το μανουαλ λέει άλλα ή έτσι νομίζω.... Η τρόμπα πάνω λέει mineral oil.. ίδιο είναι το mineral με το biodegradable??

τι δεν καταλαβαίνω???
μη δινεις και τρομερη σημασια στο μανουαλ, εχει αρκετα λαθη οποτε μη κολλας στις λεπτομέρειες...γενικα ο συμπλεκτης δουλευει μια χαρα με baby oil και λαδια αναρτησεων, και φυσικα αν εχετε καποια αμφιβολια για τις τσιμουχες, παρτε μια και αφηστε τη μεσα στο υγρο που σκοπευεται να χρησιμοποιησετε...αν υπαρχει καποιο προβλημα θα φανει αρκετα γρηγορα
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
ή ATF DEXRON III λάδι υδραυλικού τιμονιού ,δεν βάζουμε υγρό φρένων ,για την περίπτωση που υπάρχει διαρροη στο κιβώτιο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
εγκυκλοπαιδική ερώτηση.....

τι διαφορές/ομοιότητες έχουν τα λάδια των καλαμιών, με των υδραυλικών τιμονιών στα αυτοκίνητα και τα mineral oils τύπου Magoura blood / MOTOREX HYDRAULIC FLUID 75 ???
Οσα είναι mineral έχουν πολλές ομοιότητες και είναι συμβατά.
Η κύρια διαφορά τους είναι τα κινηματικά ιξώδη ,που στα υδρ.τιμονιού είναι συγκεκριμένα ,καθώς κ το ποσοστό σε αντιτριβικά κ αντιαφριστικά πρόσθετα που υπάρχουν σε κάποια πηρουνόλαδα.

Ρε σεις... Το μανουαλ λέει άλλα ή έτσι νομίζω.... Η τρόμπα πάνω λέει mineral oil.. ίδιο είναι το mineral με το biodegradable??

τι δεν καταλαβαίνω???


Χημικός δεν είμαι ,οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Ισως το biodegradable να είναι κ χημικό συνώνυμο του mineral ,αλλά βαριέμαι να το ψάξω.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα καπάκια στις τρόμπες γράφουν mineral oil ,και έχω χρησιμοποιήσει κατα κόρον αυτά που ανέφερα χωρίς πρόβλημα.

Θα τολμούσα να πω οτι το 5άρι πηρουνόλαδο είναι η χρυσή τομή ώστε
  1. Να μην σκληραίνει ιδιαίτερα η αίσθηση της μανέτας
  2. Να υπάρχει μεγαλύτερη σταθερότητα στην αλλαγή της αίσθησης λόγω θερμοκρασιών
Με λεπτότερα ιξώδη (πχ 2,5) έχεις ελαφρύτερη αίσθηση μανέτας ,αλλά συνήθως αυτά είναι συνθετικά ,κ δεν τα βάζω.
Με τα μεγαλύτερα ιξώδη (πχ10άρι πηρουνόλαδο ή υδρ.τιμονιού) ,έχεις σταθερή λειτουργία αλλά βαριά μανέτα.
ΠΑΝΤΑ MINERAL!!

Τώρα ,αυτό που ποτέ δεν κάνω ,είναι να αναμιγνύω λάδια υδρ.συμπλέκτη (βλ.συμπλήρωμα) αν δεν είμαι σίγουρος τι είναι αυτό που έχει ήδη μέσα.
Σε όλες τις περιπτώσεις ,αδειάζω όλο το κύκλωμα (άνω τρόμπα-σωληνάκι-κάτω τρόμπα) ,μετά περνάω ένα χέρι "πλύσιμο" σε όλο το κύκλωμα με το υγρό που σκοπεύω να βάλω ,κ κατόπιν γεμίζω-εξαερώνω-σετάρω το όλο κύκλωμα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
α ρε Κώστα el-Gatto... πόσο κερδισμένοι είμαστε που μας μεταφέρεις τις γνώσεις και την εμπειρία σου (όπως και πολλά άλλα παιδιά εδώ μέσα, μη παρεξηγηθώ!!)

μεγάλη υπόθεση για έμας τους απλούς, ταπεινούς, πτωχούς πλην τίμιους wannabe μάστορες (με φανέλα μινέρβα και το μπουζουκάκι να κλαίει από πίσω...) που κάναμε το λάθος να ερωτευτούμε ακριβοσυντήρητα κορίτσα.... (αν είναι και βλαμένα κι όλας... την κάτσαμε...)

σίγουρα θα το αδειάσω όλο το υγρό που έχει τώρα, θα το περάσω μια φορά με το καινούριο και μετά θα το κλείσω και εξαερώσω, αυτό το είχα στο μυαλό μου έτσι κι αλλιώς...
για αυτή τη φορά πήρα aft υδραυλικού τιμονιού (είδα και στο adveride το χρησιμοποιούν κάμποσοι... οι υπόλοιποι βάζουν πηρουνόλαδο...) και ελπίζω να το λύσω το πρόβλημα.... (θα μάθουμε σύντομα!)
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
οποτε μη κολλας στις λεπτομέρειες...

Εχεις δει ποτέ σου τσίχλα με μούσι?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
α ρε Κώστα el-Gatto... πόσο κερδισμένοι είμαστε που μας μεταφέρεις τις γνώσεις και την εμπειρία σου (όπως και πολλά άλλα παιδιά εδώ μέσα, μη παρεξηγηθώ!!)

μεγάλη υπόθεση για έμας τους απλούς, ταπεινούς, πτωχούς πλην τίμιους wannabe μάστορες (με φανέλα μινέρβα και το μπουζουκάκι να κλαίει από πίσω...) που κάναμε το λάθος να ερωτευτούμε ακριβοσυντήρητα κορίτσα.... (αν είναι και βλαμένα κι όλας... την κάτσαμε...)

σίγουρα θα το αδειάσω όλο το υγρό που έχει τώρα, θα το περάσω μια φορά με το καινούριο και μετά θα το κλείσω και εξαερώσω, αυτό το είχα στο μυαλό μου έτσι κι αλλιώς...
για αυτή τη φορά πήρα aft υδραυλικού τιμονιού (είδα και στο adveride το χρησιμοποιούν κάμποσοι... οι υπόλοιποι βάζουν πηρουνόλαδο...) και ελπίζω να το λύσω το πρόβλημα.... (θα μάθουμε σύντομα!)
Περιμενε!!!! ΠΟΙΟ ATF ΠΗΡΕΣ????
 
Top Bottom