KTM 640 LC4 ADVENTURE

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αν ήταν η μπαταρία, θα έπαιρνε μπρος μετά??

Επίσης να πω ότι η καημένη η μηχανή έφαγε κατά κεφάλα την σούπερ καταιγίδα της Παρασκευής... Μήπως τόσο πολύ νερό το βραχυκύκλωσε??
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
το λοιπόν.... το πορτοκαλί μωρό μου έκλεισε αισίως (?) τα 3000 χλμ στα χέρια μου!!! και υπάρχουν 2 θεματάκια (μόνο και για την ώρα)

πάμε στο πιο σοβαρό........
ξεκινάω σήμερα χαράματα για Λάρισα...κάνω 2 στάσεις πριν φύγω όλα καλά, όλα λειτουργούν! πλησιάζοντας Λάρισα, παρατηρώ ότι το στροφόμετρο κάνει κάτι κουλά και νεκρώνει!
σταματάω Λάρισα και φυσικά το σβήνω το μηχανάκι. Πάω να μιζάρω να ξεκινήσω... τίποτα!!!! ξανά... τίποτα!!! ξανά... ακούγεται το ρελέ εκκίνησης (τρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ) και τπτ.....βάζω δευτέρα, με σπρώχνουν τα καλόπαιδα της παρέας και τσακμακώνει αμέσως..... (εδώ να πω ότι τα φώτα τα είχα κλήσει όταν σταματήσαμε)
όλη μέρα, σταμάτα/σβήσε ξεκίνα, κανένα πρόβλημα...
και φτάνουμε στο σούρουπο, όπου χρειάζεται να ανοίξω τα φώτα. Τα ανοίγω και μετά από λίγο, πάλι τα ίδια με το στροφόμετρο και βλέπω ότι και το φως μπροστά δεν είναι και τόσο δυνατό. Σβήνω τη μηχανή σε μια στάση και παπαλα... δεν ξανά παίρνει! τελικά με κατηφόρα-σκαστή δευτέρα πήρα, αλλά τώρα δεν έχω φώτα... (εδώ να αναφέρω ότι στο σέρβις πριν από 500 χλμ, με φίλο μου γνώστη/μηχανικό, αλλάξαμε τις λάμπες μπροστά από απλές H1 στις +130% της Philips.
Επίσης είδα ότι το κοντέρ της ταχύτητας είναι πιο φωτεινό από αυτό των στροφών...άσχετο εντελώς αυτό?? απλά το αναφέρω

και στο "δευτερεύων"
μετά την μικρή ασφάλτινη βόλτα την προηγούμενη Κυριακή και μετά την μεγάλη σιδερόκωλη σήμερα παρατήρησα ότι ο συμπλέκτης, μετά από κανένα μισάωρο (και λίγο ακόμα) γίνεται πολύ μαλακός και δυσκολεύει να συμπλεκτάρει. αν κάνω στάση 5-10 λεπτά, επανέρχεται στην φυσιολογική αίσθηση!
να πώ ότι στο σέρβις αλλάξαμε και τα υγρά συμπλέκτη. Έβαλε από το παρακάτω ζουμί Που του έδωσα....



εκτός από την προφανή λύση.....μετά το 640 τι... έχετε να προτείνετε κάτι???

σας ευχαριστώ :)
Δεν πολύ κατάλαβα όπως το λες τι κάνει ακριβως...τσεκαρε αρχικά πόλους μπαταρίας μην έχει ξεβιδωθει κανένας και μια ακουμπάει μια δεν ακουμπαει ...βλέπεις μονοκυλινδρο με τους λιγότερους() κραδασμούς...

υ.γ τώρα είδα το ποστ του thenos οπότε άκυρο αυτό που ειπα...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ξεκινα με πολυμετρο οπως σου ειπα. Ταση στη μπαταρια με μοτερ σε λειτουργια αλλα σβηστα φωτα και ξανα μια με αναμμενα.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Οι νεες λαμπες δεν εχουν καμια σημασια. Τσεκαρε την μπαταρια, μπορεί να θελει αλλαγη. Με βολτομετρο δες τι ταση δινει με τη μηχανη αναμμενη με σβηστα φωτα, και τι με αναμμενα. Μπορει ν ειναι και πηνια, αλλα μαλλον για μπαταρια το κοβω.

Το ATF δεν κανει για τον υδραυλικο συμπλεκτη. Θες παραφινελαιο φαρμακευτικό, ή αλλιως mineral oil.
Εγω πάντως ATF εβαζα στο δικο μου. Για αρκετα χρόνια. Γενικά το συστήνουν αντί της επιλογής του πανάκριβου μαγκουρόλαδου
ΟΕΜ τρομπες επάνω χωρίς κανενα πρόβλημα ποτέ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγω πάντως ATF εβαζα στο δικο μου. Για αρκετα χρόνια. Γενικά το συστήνουν αντί της επιλογής του πανάκριβου μαγκουρόλαδου
ΟΕΜ τρομπες επάνω χωρίς κανενα πρόβλημα ποτέ.
Το λεω γιατι το ΑΤF ειναι πολυ πιο λεπτορευστο απο το mineral oil.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Θοδωρη.......γιατι ρωτας αλλους.....αφου εσυ ξερει.....καλυτερα απο ολους τη λυση...!!!!









Αυριο.........κιολας.....!!!!!!













Μετα.....το......640.......Τιιιιι ;;;;;.........χαχα..!!!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μαγκουρα μπαντ μονο μεσα και κανενα προβλημα , το αλλο σε εναν ηλεκτρολογο αν δεν πιανουν τα χερια σου .(μην το κανεις χριστουγενιατικο δέντρο)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Μαγκουρα μπαντ μονο μεσα και κανενα προβλημα , το αλλο σε εναν ηλεκτρολογο αν δεν πιανουν τα χερια σου .(μην το κανεις χριστουγενιατικο δέντρο)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Παιδιά καλά κάνουμε και βάζουμε ότι μας λέει η μαμά εταιρεία, αλλά σε κάποια πράγματα υπάρχουν εναλλακτικές, το ίδιο σωστές και κατά πολυ πιο οικονομικές. Δεν είναι δυνατόν να δώσω 13€ για 300ml MINERAL OIL, επειδή γράφει blood και magura.

Και όχι τίποτε άλλο, να πέσει κάτω το μπουκαλάκι την ώρα που πας να βάλεις μέσα.. :cry::hungover:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το λοιπόν...
Σβηστό μετράει 12,40
Στο μιζαρισμα πάει 10,27
Στο ρελαντί 12,4
Στις 5000 στροφές πιάνει 12,5
Και όταν ανάβουν τα φώτα.... Από 12,4-12,5 παίρνει τον απότομο κατήφορο... Σε 5" είχε πέσει στα 11 κάτι..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
5000σαλ επρεπε να βλεπεις κοντα 14V με σβηστα φωτα. Παιζει να ειναι πηνια/ανορθωτης αλλα παιζει να ειναι και απλα μπαταρια.

Σε ηλεκτρολογιο για μετρηση, εκτος εαν ξερεις να μετρησεις φισες πηνιων.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Η λογικη λεει οτι αφου εχεις μιζα πανω απο 9,5 εισαι οκ απο μπαταρια. Κ το προβλημα ερχεται σε ανορθωτη ή πηνια.
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Η λογικη λεει οτι αφου εχεις μιζα πανω απο 9,5 εισαι οκ απο μπαταρια. Κ το προβλημα ερχεται σε ανορθωτη ή πηνια.
Αν ηταν ανορθωτης η πηνια γιατι φορτιζει με σβηστα τα φωτα και φτανει και για μιζα ενω μολις τα αναψει τα φωτα δεν φτανει ουτε για να κορναρει. Αν ηταν πηνια δεν θα επρεπε να ξαναφορτησει
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Παίδες όσο είχε σβηστά τα φώτα η μπαταρία φορτιζε κανονικά και η μίζα δούλευε..
Μόλις άναψε τα φώτα εκτός του ότι έπεσε η τάση πολύ γρήγορα αποφορτίστηκε τελείως η μπαταρία...
Άρα ξεκινάμε καινούριο θέμα Μετά το 640 τι;
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Παίδες όσο είχε σβηστά τα φώτα η μπαταρία φορτιζε κανονικά και η μίζα δούλευε..
Μόλις άναψε τα φώτα εκτός του ότι έπεσε η τάση πολύ γρήγορα αποφορτίστηκε τελείως η μπαταρία...
Να βγαλει τις παλιολαμπες.. Να βαλει οικονομικες φιλιπς. Εχει τωρα σκλαβενιτη 2 €
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Να βγαλει τις παλιολαμπες.. Να βαλει οικονομικες φιλιπς. Εχει τωρα σκλαβενιτη 2 €
Eαν οι λαμπες ειναι οι κανονικες 55W τυπου Osram Nightbreaker / Philips Powervision +130% κτλ τοτε δεν εχει καμια σημασια, γιατι οσο και +130% να ειναι παλι κατω απο 5Α τραβανε, σαν τις απλες.

Εαν οι λαμπες δεν ειναι απλα +130% αλλα ειναι 100-130W τοτε προφανως οποιος του τις εβαλε ειναι για ξυλο. todor εαν αυτο ισχυει, βγαλε τις λαμπες αυτες , απο εκει ειναι το θεμα σου. Ακυρο. Εαν οντως ειναι τετοιες λαμπες βγαλτες, αλλα δεν ειναι απο εκει το θεμα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά...σε περίπτωση που έχει κάπου διαρροή δεν είναι καλός λόγος να συμβαίνει όλο αυτό;και όταν ανοίγει τα φώτα να γίνεται απλά χειρότερα η κατάσταση και να μην προλαβαίνει να φορτιστει η μπαταρια;η δεν παίζει κάποιο ρόλο;;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Eαν οι λαμπες ειναι οι κανονικες 55W τυπου Osram Nightbreaker / Philips Powervision +130% κτλ τοτε δεν εχει καμια σημασια, γιατι οσο και +130% να ειναι παλι κατω απο 5Α τραβανε, σαν τις απλες.

Εαν οι λαμπες δεν ειναι απλα +130% αλλα ειναι 100-130W τοτε προφανως οποιος του τις εβαλε ειναι για ξυλο. todor εαν αυτο ισχυει, βγαλε τις λαμπες αυτες , απο εκει ειναι το θεμα σου.
Κοιτα εγω για πλακα το γραψα.. Κοιτα να δεις που θα βγαλουμε λαυρακι
 
Top Bottom