KTM 640 LC4 ADVENTURE

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το θέμα είναι ότι δεν πίεσα καθόλου τη βίδα...Έχω κάνει αρκετές φορές παρόμοιες εργασίες συντήρησης στα δικά μου μηχανάκια χωρίς προβλήματα, αλλά όχι σε αυτό (είναι ενός φίλου). Πιθανόν να ήταν ήδη ζορισμένη...

Το helicoil το έχω ακούσει, έχω δει βιντεάκια, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έκανα σωστά, όπως και το κολαούζο το ίδιο. Πρέπει να έχεις εμπειρία σε τέτοιες "επεμβάσεις" φαντάζομαι, για να το κεντράρεις σωστά ειδικά στο σημείο που είναι... Οπότε θα πάει σε κάποιον πιο ειδικό...

Ερώρηση... υπάρχει καμία πιθανότητα να τα χει παίξει η βίδα και όχι το σπείρωμα;
Να δοκιμάσω να αλλάξω καμιά βίδα αύριο....

Στάλθηκε από το SM-J330FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν υπονόησα οτι το χάλασες εσυ.
Σαφώς κ θα ήταν ταλαιπωρημένο από πρίν ,για τον λόγο που ανέφερα.

Συνήθως το σπείρωμα χαλάει ,γιατί ειναι πιό μαλακό μέταλλο από το ατσάλι της βίδας.

Αν θες να δώσεις προσωρινή λύση ,βάλε τη βίδα πάνω σε ένα σίδερο ,κ κοπάνα τη με ενα σφυρί ,να γίνει ελαφρώς οβάλ το αρχικό ΄μέρος του σπειρώματος ,κ βίδωσε προσεκτικά κ κεντραρισμένα.

Αλλά η σωστή κ μόνιμη λύση είναι νεο σπείρωμα ,ειδικά εκεί που ανοιγοκλείνει συχνά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το θέμα είναι ότι δεν πίεσα καθόλου τη βίδα...Έχω κάνει αρκετές φορές παρόμοιες εργασίες συντήρησης στα δικά μου μηχανάκια χωρίς προβλήματα, αλλά όχι σε αυτό (είναι ενός φίλου). Πιθανόν να ήταν ήδη ζορισμένη...

Το helicoil το έχω ακούσει, έχω δει βιντεάκια, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έκανα σωστά, όπως και το κολαούζο το ίδιο. Πρέπει να έχεις εμπειρία σε τέτοιες "επεμβάσεις" φαντάζομαι, για να το κεντράρεις σωστά ειδικά στο σημείο που είναι... Οπότε θα πάει σε κάποιον πιο ειδικό...

Ερώρηση... υπάρχει καμία πιθανότητα να τα χει παίξει η βίδα και όχι το σπείρωμα;
Να δοκιμάσω να αλλάξω καμιά βίδα αύριο....

Στάλθηκε από το SM-J330FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πιστεύω άλλη βίδα ή καθαρισμός με κολαουζο μπορεί να σε βοηθήσουν.... Ειδικά η βίδα...
Αλλιώς, ότι είπαν οι από πάνω
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Το θέμα είναι ότι δεν πίεσα καθόλου τη βίδα...Έχω κάνει αρκετές φορές παρόμοιες εργασίες συντήρησης στα δικά μου μηχανάκια χωρίς προβλήματα, αλλά όχι σε αυτό (είναι ενός φίλου). Πιθανόν να ήταν ήδη ζορισμένη...

Το helicoil το έχω ακούσει, έχω δει βιντεάκια, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το έκανα σωστά, όπως και το κολαούζο το ίδιο. Πρέπει να έχεις εμπειρία σε τέτοιες "επεμβάσεις" φαντάζομαι, για να το κεντράρεις σωστά ειδικά στο σημείο που είναι... Οπότε θα πάει σε κάποιον πιο ειδικό...

Ερώρηση... υπάρχει καμία πιθανότητα να τα χει παίξει η βίδα και όχι το σπείρωμα;
Να δοκιμάσω να αλλάξω καμιά βίδα αύριο....

Στάλθηκε από το SM-J330FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ηλικία, συστολές διαστολές, ξεβιδωματα ενώ τα μέταλλα είναι ζεστά ταλαιπωρούν σπειρώματα. Κάποια στιγμή κάτι θα κλοτσισει.

Βάλε ένα heli coil, και θα γίνει καλύτερο από πριν, δεν είναι μπαλωμα αν αγχώνεσαι μήπως γίνει μπακαλοδουλεια. Λίγη προσοχή μόνο στο να ανοιχτεί ευθεία το νέο σπείρωμα του helicoil ,και θα είσαι μετά εργοστασιακός. Μην δοκιμάσεις να βάλεις μεγαλύτερη βίδα είναι κρίμα, τα μέταλλα εκεί δεν έχουν πολύ υλικό, και είναι και μπακαλιστικος τρόπος που μόνο σε περίπτωση ανάγκης το κανεις
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Μ5 ή Μ6 είναι...μάλλον Μ6...Κι αν γίνει Μ8 ,θέλει άνοιγμα κι η τρύπα στο καπάκι του φίλτρου.
Δεν θα το πρότεινα ,παρά μονο σαν λύση απολύτου ανάγκης.(απομακρυσμένες περιοχες κτλ)
Ναι σωστά...
Μπερδεύτηκα με το μέγεθος του κλειδιού που χρειάζεται... :friendship:
 

nosPa21

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
640 990
Helicoil και στις 3 του καπακιού στην επόμενη αλλαγή (ή το γέρνεις στο πλάϊ και βγάζεις το φίλτρο) και ξεμπέρδεψες. Έχω να σου δώσω αν είσαι αθήνα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αλλαγή λαδιών και φίλτρων στο 640 σήμερα...
Χωρίς καθόλου πίεση η πάνω βίδα - εκ των τριών - του πλαϊνου φίλτρου κλώτσησε και φυσικά δακρύζει λάδι από κει τώρα... Τα φώτα σας κύριοι...
Προσωρινα και μεχρι να γινει μονιμη επισκευη με helicoil μπορεις να δοκιμασεις να τυλιξεις ταινια τεφλον στην βιδα και να την βιδωσεις
Περιμένοντας τον Χελιώτη να τελειώσει τα μπάνια του για ν' ανοίξει το μαγαζί και να δούμε τι θα κάνουμε με το helicoil της βίδας παραπάνω,
χθες είπα να δοκιμάσω την προσωρινή λύση της ταινίας τεφλόν που πρότεινε ο συμφουμίτης konkost.
Αφού καθάρισα τη βίδα με WD (είχε δαχτυλίδια μετάλλου ανάμεσα σε κάποιες σπείρες της) και τη στέγνωσα, την τύλιξα με ταινία και (αφού λασκάρισα και την 14άρα στο πλάι με τα σωληνάκια λαδιού, για να έχω χώρο) την βίδωσα ευλαβικά... αλλά δεν.... Η βίδα δεν "έπιανε".... Την έβγαλα, ξανά καθάρισμα και λίγες περισσότερες στρώσεις ταινίας τεφλόν, αλλά τίποτα!
Εννοείται οτι μόλις πήρε μπροστά ο κινητήρας και ανέβασε πίεση το κύκλωμα λίπανσης, το δάκρυ συνέχισε όπως πριν ή ίσως και χειρότερα σε σημείο να σκέφτομαι πως θα πάω τη μηχανή μέχρι το συνεργείο...

Ψάχνοντας απογοητευμένος σε ένα κουτί με βίδες-παξιμάδια-ροδέλες, που όλοι όσοι είχαμε - έχουμε - θα έχουμε ΚΤΜ φυλάμε κάπου ως κόρη οφθαλμού, βρήκα μία (σχεδόν) καινούρια βίδα ίδιου τύπου... δεν δοκιμάζω λέω... και η βίδα έσφιξε κανονικά! Ο κινητήρας σε λειτουργία, ούτε σταγόνα λαδιού!!!

Εννοείται ότι θα παρακολουθήσω το φαινόμενο τις επόμενες μέρες, όμως υπάρχει περίπτωση να γλίτωσα το helicoil; Και τα δαχτυλίδια μετάλλου που υπήρχαν ανάμεσα στις σπείρες της βίδας;

nosPa21 Ευχαριστώ για την προσφορά φίλε, αλλά όπως είπα δεν εμπιστεύομαι να κάνω μόνος αυτή τη δουλειά για πρώτη φορά και σε δανεικό μηχανάκι...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εννοείται ότι θα παρακολουθήσω το φαινόμενο τις επόμενες μέρες, όμως υπάρχει περίπτωση να γλίτωσα το helicoil; Και τα δαχτυλίδια μετάλλου που υπήρχαν ανάμεσα στις σπείρες της βίδας;
Προφανώς η βιδα που έβαλες ήταν λίγο πιο μεγάλου μήκους από την παλιά και έπιασε πάνω σε σπείρωμα που δεν είχε κοπεί.
Σύνηθες και αυτό.
Μην εφησυχάζεις όμως με την πρώτη ευκαιρία πετάξου για το helicoil που λέγαμε...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Προφανώς η βιδα που έβαλες ήταν λίγο πιο μεγάλου μήκους από την παλιά και έπιασε πάνω σε σπείρωμα που δεν είχε κοπεί.
Σύνηθες και αυτό.
Μην εφησυχάζεις όμως με την πρώτη ευκαιρία πετάξου για το helicoil που λέγαμε...
:l2:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Περιμένοντας τον Χελιώτη να τελειώσει τα μπάνια του για ν' ανοίξει το μαγαζί και να δούμε τι θα κάνουμε με το helicoil της βίδας παραπάνω,
χθες είπα να δοκιμάσω την προσωρινή λύση της ταινίας τεφλόν που πρότεινε ο συμφουμίτης konkost.
Αφού καθάρισα τη βίδα με WD (είχε δαχτυλίδια μετάλλου ανάμεσα σε κάποιες σπείρες της) και τη στέγνωσα, την τύλιξα με ταινία και (αφού λασκάρισα και την 14άρα στο πλάι με τα σωληνάκια λαδιού, για να έχω χώρο) την βίδωσα ευλαβικά... αλλά δεν.... Η βίδα δεν "έπιανε".... Την έβγαλα, ξανά καθάρισμα και λίγες περισσότερες στρώσεις ταινίας τεφλόν, αλλά τίποτα!
Εννοείται οτι μόλις πήρε μπροστά ο κινητήρας και ανέβασε πίεση το κύκλωμα λίπανσης, το δάκρυ συνέχισε όπως πριν ή ίσως και χειρότερα σε σημείο να σκέφτομαι πως θα πάω τη μηχανή μέχρι το συνεργείο...

Ψάχνοντας απογοητευμένος σε ένα κουτί με βίδες-παξιμάδια-ροδέλες, που όλοι όσοι είχαμε - έχουμε - θα έχουμε ΚΤΜ φυλάμε κάπου ως κόρη οφθαλμού, βρήκα μία (σχεδόν) καινούρια βίδα ίδιου τύπου... δεν δοκιμάζω λέω... και η βίδα έσφιξε κανονικά! Ο κινητήρας σε λειτουργία, ούτε σταγόνα λαδιού!!!

Εννοείται ότι θα παρακολουθήσω το φαινόμενο τις επόμενες μέρες, όμως υπάρχει περίπτωση να γλίτωσα το helicoil; Και τα δαχτυλίδια μετάλλου που υπήρχαν ανάμεσα στις σπείρες της βίδας;

nosPa21 Ευχαριστώ για την προσφορά φίλε, αλλά όπως είπα δεν εμπιστεύομαι να κάνω μόνος αυτή τη δουλειά για πρώτη φορά και σε δανεικό μηχανάκι...
Τα "δαχτυλίδια μετάλλου που υπήρχαν ανάμεσα στις σπείρες της βίδας;" είναι το σπείρωμα του καπακιού που καταστράφηκε.

Η αλλη βίδα ,βίδωσε πιθανότατα για τον λόγο που ανέφερε ο Θένος.

Αν είναι ΟΚ κ δεν χάνει ,αστο έτσι προς το παρόν ,αλλά βάλε στο μυαλό σου ότι ,την επόμενη αλλαγή λαδιών ,να την κάνεις εκεί που θα σου περάσουν κ helikoill.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αδερφέ μου έχουμε κάνει μεταπτυχιακό πάνω στα 0% βούτυρο-μέταλλα των αυστριακών θαυμάτων... :roflmao:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αδερφέ μου έχουμε κάνει μεταπτυχιακό πάνω στα 0% βούτυρο-μέταλλα των αυστριακών θαυμάτων... :roflmao:
Αααα, ειμαι πολυ πισω ακομα. Προς το παρον εχω κανει το προπτυχιακο μου στο καβουκι θερμοστατη απο φετα Δωδωνης του Βεστρομ, και τη διπλωματικη μου στο θηλυκωμα του λεβιε ταχυτητων απο μοτσαρελα του ΧΤΖ...
 
Top Bottom