Ktm 640Adv - Αναζητηση ανω τρομπας συμπλεκτη

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαν να πηρε λιγο


Φυσιολογικό είναι αυτό.
Εάν προσπαθήσεις να την ισιώσεις λογικά θα σπάσει.
Είναι σκόπιμο το σπάσιμο σε αυτό το σημείο ώστε σε περίπτωση πτώσης να μην σε αφήσει χωρίς συμπλέκτη.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σαν να πηρε λιγο


Μόλις πας να το φέρεις, θα κοπεί!
Ή το κόβεις λοιπόν και λειαίνεις την άκρη (κάνοντας το ίδιο και στου φρένου για ομοιομορφία) ή αγοράζεις άλλες της αρεσκείας σου!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Λογικα θα κοπεί αλλα το γραφω σε περίπτωση μικρού στραβωματος.
Ζωγραφίζουμε το σημείο που εχει το στραβωμα, με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
Ζεσταίνουμε με καμινετο και μολις αρχίζει να εξαφανίζεται ο μαρκαδόρος βγάζουμε την φωτιά και ισιωνουμε με μια προέκταση σωλήνα απαλά.
Υστερα στο αφήνουμε να κρυώσει.

Το εχω δοκιμάσει και εχει πιασει.
Ολο αυτο γινεται για να βρουμε την σωστή θερμοκρασία, πριν ξεκινήσουμε την επαναφορά/ίσιωμα.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Λογικα θα κοπεί αλλα το γραφω σε περίπτωση μικρού στραβωματος.
Ζωγραφίζουμε το σημείο που εχει το στραβωμα, με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
Ζεσταίνουμε με καμινετο και μολις αρχίζει να εξαφανίζεται ο μαρκαδόρος βγάζουμε την φωτιά και ισιωνουμε με μια προέκταση σωλήνα απαλά.
Υστερα στο αφήνουμε να κρυώσει.

Το εχω δοκιμάσει και εχει πιασει.
Ολο αυτο γινεται για να βρουμε την σωστή θερμοκρασία, πριν ξεκινήσουμε την επαναφορά/ίσιωμα.
Από ότι διάβασα, στο αλουμίνιο σε αντίθεση με το σίδηρο, δεν χρειάζεται να γίνει το ίσιωμα σε ζεστό μέταλλο μιας και η σκλύρυνση έρχεται με το χρόνο οπότε στην παραπάνω διαδικασία μετά το ζέσταμα με καμινέτο το βουτάμε σε νερό να έρθει σε κανονική θερμοκρασία και μετά έχουμε τον χρόνο να το επαναφέρουμε.
Στην δική μου περίπτωση επειδή τσάκισε εκεί (που έπρεπε να τσακίσει) δεν νομίζω πως επανέρχεται οπότε ναί, μαλλον η συγκεκριμένη θα μετατραπεί σε κοντή αν και ειναι σχετικά βαρύς ο συμπλέκτης :)
 
Top Bottom