KTM 660 smc ---> KTM EXC 125 2005

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Καλησπερα σε ολους! Μετα απο καιρο αποφασισα να πουλησω το 660 και να το γυρισω στο εντουρο μιας και εμπαινα αρκετο χωμα με το μοταρντ και δεν με καλυπτε πλεον η ασφαλτινη απολαυση.. Ψαχνω ενα exc 125 για να ξεκινησω τη χωματινη καριερα :p Θα ηθελα μια κατατοπιση ως προς το τι ακριβως πρεπει να κανω για να το συντηρω μιας και το 660 μονος μου το συντηρουσα.. Αλλα πρωτη φορα παω σε διχρονο και δεν εχω ιδεα. Εχετε προτασεις για συγκεκριμενο λαδακι, αναλογια λαδιου/βενζινης, καποια προτιμηση για συγκεκριμενο λαδι/βαλβολινες στο σασμαν? Οποια προταση και ιδεα καλοδεχουμενη..
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Με συγχωρειτε αν επρεπε να το βαλω στο offroad topic, δεν γνωριζω πως μπορω να το μετακινησω τωρα ;p
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν συντηρουσες το 4χρονο μονος σου το 2χρονο θα σου φανει παιχνιδακι
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Το έχω καταλάβει, αλλά θα είναι το πρώτο δίχρονο και έχω κάποιες αποριες :ρ πχ είναι καλή αναλογία λαδιού βενζίνης το 2% η το 2.5%? Αποτι είδα σε μανιουαλ αναγράφει 2.5 αλλά και όσο αναφορά το τι λάδι να βάλω και στο μείγμα αλλά και στο σασμάν οι απόψεις διαφέρουν αρκετα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλύτερα 200ρι ή 250 με πιο ήπιες ρυθμίσεις στην απόδοση του μοτέρ γιατί το 125 θέλει πιο συχνά πιστόνι αφού δουλεύει στο όριο συχνά. Επιπλέον θέλει οδήγηση με ροή που οι περισσότεροι την έχουμε ξεχάσει σαν κάτοχοι περισσότερων κυβικών.
Οδήγησα πρόσφατα ένα ΚΤΜ exc 125 και δεν μπορούσα να το πάω γιατί έχω μάθει αλλιώς με τα 300 δίχρονα παρότι θεωρείται ροπατο για 125.

Αν έχεις σωματότυπο φτερού και έχεις εμπειρία από 125 είσαι οκ. Αν όχι σκέψου το καλύτερα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπερα σε ολους! Μετα απο καιρο αποφασισα να πουλησω το 660 και να το γυρισω στο εντουρο μιας και εμπαινα αρκετο χωμα με το μοταρντ και δεν με καλυπτε πλεον η ασφαλτινη απολαυση.. Ψαχνω ενα exc 125 για να ξεκινησω τη χωματινη καριερα :p Θα ηθελα μια κατατοπιση ως προς το τι ακριβως πρεπει να κανω για να το συντηρω μιας και το 660 μονος μου το συντηρουσα.. Αλλα πρωτη φορα παω σε διχρονο και δεν εχω ιδεα. Εχετε προτασεις για συγκεκριμενο λαδακι, αναλογια λαδιου/βενζινης, καποια προτιμηση για συγκεκριμενο λαδι/βαλβολινες στο σασμαν? Οποια προταση και ιδεα καλοδεχουμενη..
Αυτό πού θα πρέπει να σε απασχολήσει καταρχήν είναι αν μπορείς να ευχαριστηθεις οδήγηση με το 125. Είναι ωραίο μηχανάκι αλλά θέλει εμπειρία και συγκεκριμένο τρόπο οδήγησης για να πας γρήγορα. Από θέμα συντήρησης δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα, οι πληροφορίες πλέον για αυτά τα μηχανάκια είναι πολλές αλλά σίγουρα το 125 θα έχει περισσότερες φθορές και μεγαλύτερη κατανάλωση λόγω οδήγησης στο όριο. Εγώ συμφωνώ με τον kordix να κοιτάξεις για 200αρι ή 250.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Εχω ήδη βρει ένα 125 σε ευκαιρία σε αρκετά καλή κατάσταση με έξτρα κτλπ, τείνω προς τα εκεί. Είμαι τελείως καινούργιος σε μονοπάτια κτλπ.. Θεωρώ πως θα μάθω καλύτερα με το 125 να χειρίζομαι το μηχανάκι παρά με τα μεγάλα ,ακριβώς επειδή θέλει να το πάρω τέρμα ,τα 250 θα με πάνε μόνα τους και θα τα φοβάμαι..
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα Βάγγο,

ξέρω τώρα σε βάζουμε σε φασαρία, γιατί έχεις καταλήξει όπως σε βλέπω :) αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά,
κοίταξε μήπως βρείς κανένα 250 ... και το 200 σούπερ αλλά δυσεύρετο
το 125 θέλει συνέχεια κυνηγητό, και άμα κλείσεις το γκάζι, πρόβλημα ...

όσον αφορά την συντήρηση που ρώτησες, είναι απλά παιχνίδι, για να μην πω ανύπαρκτη ... :laugh:

για πες και τι μηχανάκι βρήκες ? χρονιά, ώρες, κατάσταση ?
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
το μηχανακι παιδια το εχω παρει ηδη χαχα, σημερα κιολας! Exc 125 2004 με αλλαγη πιστονιου πριν 10 ωρες, τυπος Β το πιστονι. Σε εξαιρετικη κατασταση θα ελεγα για τα χρονια του. Ολα τα αναλωσιμα αλλαγμενα τα παντα ολα ομως... αναρτησεις αψογες, κτλπ κτλπ. Δεν ξερω πως ανεβαζω φωτογραφιες εδω βεβαια για να σας το δειξω! :(
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλολάσποτο φίλε μου, να το χαρείς μέχρι το μεδούλι :ok::friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ήταν μια καλή χρονιά για τα exc το 2004.

Καλολασπωτο λοιπόν και καλή διασκέδαση. :friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλολάσπωτοι...!:drt:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ήταν μια καλή χρονιά για τα exc το 2004.
Όντως με το μόνο κακό ότι δεν έκοβε πολύ το τιμόνι τους όπως του 2005 και έπειτα.
 
Top Bottom