KTM 690 smc + enduro

lepetymniotis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Μυτιλήνη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ktm 690 adventure
Μόνο για εφέ , δεν κάνει τίποτα ,η λύση είναι ένα κάλυμμα Carbon
Έβαλα πρόσφατα ταινία τιτανίου και μαζί με έναν αυτοσχέδιο προφυλακτήρα στη μπροστινή κούρμπα της εξάτμισης κόβει αρκετά τη θερμοκρασία που εκπέμπεται. Χρησιμοποιείς TUNE ECU; Εάν όχι τότε να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου :yew::yew::yew:. Μόλις προμηθευτείς και το καλώδιο το οποίο ειναι απαραίτητο για να συνδεθεί με τη Μότο, να μου στείλεις πμ. Υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που βελτιώνουν την απότομη απόκριση του γκαζιού που σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει και που σίγουρα δεν σε αφήνουν να κρατήσεις σταθερό γκάζι σε χαμηλές ταχύτητες. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS (χωρίς να χρειζόταν να βάλεις αντιστάσεις). Τώρα εφόσον έχεις καταργήσει τη βαλβίδα SAS παρήγγειλε και τοποθέτησε αυτο:
https://www.google.gr/search?q=ktm+690+enduro+blanking+plate&client=safari&hl=el-gr&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjjsJqHksPNAhVGuhQKHWwGBs0Q_AUIBygB&biw=1024&bih=672#imgrc=s17o_Vq7yejJ8M:
.....και θα ξεφορτωθείς και ολόκληρη τη μακαρονάδα κάτω από το φιλτροκούτι που το μόνο που κάνει ειναι για προδιαγραφές θορύβου και καυσαερίων.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έβαλα πρόσφατα ταινία τιτανίου και μαζί με έναν αυτοσχέδιο προφυλακτήρα στη μπροστινή κούρμπα της εξάτμισης κόβει αρκετά τη θερμοκρασία που εκπέμπεται. Χρησιμοποιείς TUNE ECU; Εάν όχι τότε να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου :yew::yew::yew:. Μόλις προμηθευτείς και το καλώδιο το οποίο ειναι απαραίτητο για να συνδεθεί με τη Μότο, να μου στείλεις πμ. Υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που βελτιώνουν την απότομη απόκριση του γκαζιού που σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει και που σίγουρα δεν σε αφήνουν να κρατήσεις σταθερό γκάζι σε χαμηλές ταχύτητες. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS (χωρίς να χρειζόταν να βάλεις αντιστάσεις). Τώρα εφόσον έχεις καταργήσει τη βαλβίδα SAS παρήγγειλε και τοποθέτησε αυτο:
https://www.google.gr/search?q=ktm+690+enduro+blanking+plate&client=safari&hl=el-gr&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjjsJqHksPNAhVGuhQKHWwGBs0Q_AUIBygB&biw=1024&bih=672#imgrc=s17o_Vq7yejJ8M:
.....και θα ξεφορτωθείς και ολόκληρη τη μακαρονάδα κάτω από το φιλτροκούτι που το μόνο που κάνει ειναι για προδιαγραφές θορύβου και καυσαερίων.

Τώρα είδα το ποστ σου , θα ακολουθήσω πολλά απο αυτα που αναφέρεις , θέλω να βάλω μια εργοστασιακή εξάτμιση πρώτα και ένα καινούργιο ψυγείο και μετά ολα θα μπουν στο δρόμο τους !!!

Ερώτηση : το πίσω κομμάτι στο δικό σου που ειναι λευκό , το έχεις βάψει η έχεις παρει λευκά πλαστικά ;


Connected with smiling people only !!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ξερει κανεις που μπορω να βρω ψυγειο νερου μεταχειρισμενο η after market γιατι το καινουργιο εχει πανω απο 550€ ???
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ξερει κανεις που μπορω να βρω ψυγειο νερου μεταχειρισμενο η after market γιατι το καινουργιο εχει πανω απο 550€ ???
Πανε να σου φανε το χαμογελο αυτοι...ακου 550.

adv phone
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ξερει κανεις που μπορω να βρω ψυγειο νερου μεταχειρισμενο η after market γιατι το καινουργιο εχει πανω απο 550€ ???
Νομίζω πως στο ebay παίζουν τρελλές τιμές για άφτερμάρκετ από Αμέρικα, αλλά το τελωνείο είναι που βάζει φρένο! Τέτοιο φρενάρισμα έφαγα κι εγώ για ενισχυμένο ψυγείο για το 640 μου...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αν βρω στην Αμερική με βολεύει , σε περίπου 1,5 μήνα θα ειμαι εκει , όποτε μου ειναι εύκολο να το στείλω σε σπίτι εκει . Αν βρεις κανα Λίνκ όταν έχεις χρόνο ,στείλε .

Ευχαριστώ !!!


Connected with smiling people only !!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αν βρω στην Αμερική με βολεύει , σε περίπου 1,5 μήνα θα ειμαι εκει , όποτε μου ειναι εύκολο να το στείλω σε σπίτι εκει . Αν βρεις κανα Λίνκ όταν έχεις χρόνο ,στείλε .

Ευχαριστώ !!!


Connected with smiling people only !!!
Mε μια πρόχειρη ματιά βρέθηκαν στην Ευρώπη, άρα χωρίς τελωνείο! http://www.ebay.com/sch/Radiators/177983/i.html?MMake=KTM&MModel=690&mvsub=1&_mcatda=true
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ενώ για το δικό μου παίζει Αμερική με τρελλή τιμή: http://www.ebay.com/itm/NEW-KTM-620-640-660-LC4-replacement-radiator-L-R-both-sides-Silicone-Hose-/281802399295?fits=Year:1999|Make:KTM|Model:640|Submodel:Adventure&hash=item419cbb5e3f:g:6x0AAOSwFnFV-oE3&vxp=mtr
...άμα βόλευε, τι καλά που θα 'τανε....:rolleyes:
Κάτσε να το δούμε πριν φύγω , θα έχω πολλά πραγματα στο γυρισμό αλλα θα στείλω και μερικά πραγματα με το αντίστοιχο ταχυδρομείο τους σαν used parts !


Connected with smiling people only !!!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Mε μια πρόχειρη ματιά βρέθηκαν στην Ευρώπη, άρα χωρίς τελωνείο! http://www.ebay.com/sch/Radiators/177983/i.html?MMake=KTM&MModel=690&mvsub=1&_mcatda=true
κανενα απ αυτα δεν κανει για το 690 εντουρο
το εντουρο εχει την ταπα απο την δεξια μερια και τους σωληνες νερου διαγωνια,duke,smc κλπ εχουν την ταπα αριστερα και τους σωληνες αριστερα και τους 2.
ασε που εχουν και αλλο σκελετο και μπορει να μην ταιριαζουν ουτε οι βασεις τους
οποτε πρεπει να βρει ψυγειο μονο απο 690r
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
κανενα απ αυτα δεν κανει για το 690 εντουρο
το εντουρο εχει την ταπα απο την δεξια μερια και τους σωληνες νερου διαγωνια,duke,smc κλπ εχουν την ταπα αριστερα και τους σωληνες αριστερα και τους 2.
ασε που εχουν και αλλο σκελετο και μπορει να μην ταιριαζουν ουτε οι βασεις τους
οποτε πρεπει να βρει ψυγειο μονο απο 690r
:muted::muted::muted: Συγνώμη, δεν ήξερα!!!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπέρα και πάλι , το μηχανάκι δεν έπαθε τίποτα .
Πριν φύγουμε για το ταξίδι κάναμε ένα καλό service , αλλάξαμε λάδια φίλτρα , σφιξαμε όλες τις βίδες ,αλλάξαμε τον υδραυλικό τεντωτηρα με μηχανικό ,διάφορα σωληνάκια που ήταν φθαρμένα , αλυσίδα και γρανάζια , λάστιχα και την βίδα που σπάει στο πλαίσιο .

Όταν γυρίσαμε από το ταξίδι που το μηχανάκι είχε κουραστεί μπήκε για μια ανακατασκευή .
Αλλάξαμε τα κοκοράκια με τα ρουλεμάν στην κεφαλή ,ρύθμιση ξανά του τεντωτηρα ,βαλβίδες ρύθμιση , τάπα κεφαλής για το sas , λάδια -φίλτρα , Φούλ σέρβις στο μπροστινό σύστημα με τσιμούχες -ξύστρες ,λάδια και custom "στήσιμο"στα μέτρα μου ,ρύθμιση τις πίσω ανάρτησης , κεντραρισμα εμπρός και πίσω τροχού , επισκευή ρεζερβουάρ εμπρός δεξιά (είχε πληγωθεί από ένα πέσιμο ) κάγκελα για βαλίτσες πίσω ,πλύσιμο ο σκελετός ,φίλτρο αέρος , επισκευή και ρύθμιση το στάντ,βολτομετρο επίσης το κολάρο που ενώνει το μοτέρ με το σώμα του injection .

Μπορεί να υπάρχουν και άλλα που ξεχνάω αλλά αυτή τη στιγμή το μηχανάκι δουλεύει υποδειγματικά και είναι στο γκαράζ έτοιμο για το επόμενο ταξίδι , κοντινό η μακρινό .

Θα ανέβουν και μερικές φωτός στο μέλλον από την επισκευη .

Οι φίλοι που ανέλαβαν να στήσουν το μηχανάκι πριν και μετά το ταξίδι είναι ο christof40 και ο el-gato ,λειτούργησαν συμβουλευτικά , έδωσαν τις τεχνικές τους γνώσεις και επανέφεραν το μηχανάκι σε κατάσταση που το μοτεράκι γουργουρίζει καλύτερα από καινούργιο και η ανάρτηση είναι ακριβώς όπως την θέλω .

Το κάνω να ακούγετε πολύ απλό αλλά τελικά τίποτα σε αυτό το μηχανάκι δεν είναι απλό .

Κάνω και κάποιες κακές σκέψεις για 950 adv αλλά θα δούμε στο μέλλον .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Marios 690duke

Μέλος
Περιοχή
Nea liosa
Όνομα
Marios
Μοτό
Ktm 690 duke
Στο δικο μου κανανε ρυθμιση στο tps με διαγνωστικο και ειναι μια χαρα τωρα .

Σημερα ειχα αδεια και βαλαμε τα ρεζερβουαρ evo1 απο την rally-raidproducts , εκατσαν μια χαρα! χρονος εγκαταστασης περιπου 1,5 ωρα , δυο ατομα .
Καλησπέρα φίλε μου μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του που είναι να φτιάξω και εγώ το tps ?
 
Top Bottom