KTM 790 Adventure

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Καινούριο μηχανακι είναι δεν έχεις να φοβάσαι τπτ

Ότι και να βγαλει θα το καλύψει η εγγύηση τέλος

Απο εκεί και πέρα σίγουρα η όρθια θέση οδήγησης είναι πιο επιθετική και σίγουρα περίεργη για αρχή αλλα συνηθίζεται.Αν κινούμουν όρθιος αρκετά (αλλα αρκετά ε)θα ήταν θέμα πιστεύω (1.88€ 100κιλα).

Στο θέμα αεροδυναμικής εγώ δεν συνάντησα κάποιο ιδιαίτερο θέμα (ένα φρυδακι έβαλα)και ταξιδεύω 120-130.Βέβαια έχει να κάνει και με το παρελθόν σου και απο που έρχεσαι (αεράκι ωραίο καθαρό θα τρως).Στο καινούριο το ψάξαν απ ότι είδα και τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα λογικά.

Η σέλα δεν είναι κακή για ένα ατομο αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο.Αν θες πηγαίνεις στην ergo και αλλάζει όλη η κατάσταση και για τον πίσω


Γενικά πιστεύω θα έχει βελτιωθει όσον αφορά τις παθογένειες αλλα ποτέ δε ξέρεις.

Αυτό που απολαμβάνω περισσότερο σ αυτό το μηχανακι σαν ένας μέσος αναβάτης είναι η γεωμετρία του.Αίσθηση πολύ μικρότερης μηχανής ευκολοδήγητο πολύ σβέλτο και προσωπικά στο χώμα από τη πρώτη βόλτα μου έδωσε άλλο αέρα αυτοπεποίθησης.

Ένα μεγάλο θετικό σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι ότι δεν χρειάζεται κάγκελα(ένα ζευγάρι χούφτες και έφυγες)

Aftermarket υπάρχουν τα πάντα όλα

Το Σκατεμ στη βόλτα θα σ αρέσει περισσότερο είμαι σίγουρος αλλά ο mallias δεν είναι ακόμα έτοιμος για πορτοκαλί ρδελα.Εγώ έχω το R το 790 2020 μοντέλο
Πεταξου μια βόλτα Λάρισα να στο δώσω 1-2 ώρες για αναλυτικό ριβιου με αντάλλαγμα βιντεοσκόπηση και live σχολιασμό από το φορουμ να γουστάρουμε
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Εν μέρη διαφωνώ. Υπάρχει τόσο customization που πλέον αν σου αρέσει ο κινητήρας και η εμφάνιση τα υπόλοιπα του fitting είναι λίγο πολύ εφικτά.
Το Tenere 700 για ψηλούς (1.95+, το 1.85 είναι νορμάλ, όχι ψηλός :happy:) με ένα κλικ χαμηλότερα μαρσπίε και Rox ρυθμιζόμενα risers στο τιμόνι είναι παραπάνω από μια χαρά.
Η σέλα είναι πολύ προσωπικό θέμα, αλλά και για αυτό υπάρχουν 200 λύσεις.

Η δική μου άποψη είναι πως αν κάποιος έχει ερωτευτεί πραγματικά δεν αποκλείει μια μοτοσυκλέτα με μια μικρή δοκιμή (στατική μάλιστα;!).
Ειδικά όταν αυτή η μοτοσυκλέτα έχει πουλήσει τρελά και έχει χιλιάδες αξεσουάρ και έτοιμες λύσεις/προτάσεις για όλα.
τοχω κανει καλη βολτα το τενερε ,με τη σελα απτη ραλυ εκδοση, που δε μαρεσε.
Σε αυτο που εκατσα απλα πανω ηταν η στανταρ εκδοση κ ηταν χαλια...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εν μέρη διαφωνώ. Υπάρχει τόσο customization που πλέον αν σου αρέσει ο κινητήρας και η εμφάνιση τα υπόλοιπα του fitting είναι λίγο πολύ εφικτά.
Το Tenere 700 για ψηλούς (1.95+, το 1.85 είναι νορμάλ, όχι ψηλός :happy:) με ένα κλικ χαμηλότερα μαρσπίε και Rox ρυθμιζόμενα risers στο τιμόνι είναι παραπάνω από μια χαρά.
Η σέλα είναι πολύ προσωπικό θέμα, αλλά και για αυτό υπάρχουν 200 λύσεις.

Η δική μου άποψη είναι πως αν κάποιος έχει ερωτευτεί πραγματικά δεν αποκλείει μια μοτοσυκλέτα με μια μικρή δοκιμή (στατική μάλιστα;!).
Ειδικά όταν αυτή η μοτοσυκλέτα έχει πουλήσει τρελά και έχει χιλιάδες αξεσουάρ και έτοιμες λύσεις/προτάσεις για όλα.
η γενικότερη αλήθεια είναι πως σε ένα on-off είναι πολύ δύσκολο να μην βολευτεί κάποιος έστω και με κάποιες μετατροπές.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
τοχω κανει καλη βολτα το τενερε ,με τη σελα απτη ραλυ εκδοση, που δε μαρεσε.
Σε αυτο που εκατσα απλα πανω ηταν η στανταρ εκδοση κ ηταν χαλια...
Δεν γνωρίζω τι standard και εμπειρία έχεις αλλά αυτό που λες χάλια γίνεται τέλειο με 2-3 αλλαγές που έτσι κι αλλιώς σχεδόν πάντα γίνονται.
Είναι μια από τις πλέον βολικές μοτοσυκλέτες για ψηλά αναστήματα με άπειρες πωλήσεις, τεράστιο knowledge base και χιλιάδες accessories.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καινούριο μηχανακι είναι δεν έχεις να φοβάσαι τπτ

Ότι και να βγαλει θα το καλύψει η εγγύηση τέλος

Απο εκεί και πέρα σίγουρα η όρθια θέση οδήγησης είναι πιο επιθετική και σίγουρα περίεργη για αρχή αλλα συνηθίζεται.Αν κινούμουν όρθιος αρκετά (αλλα αρκετά ε)θα ήταν θέμα πιστεύω (1.88€ 100κιλα).

Στο θέμα αεροδυναμικής εγώ δεν συνάντησα κάποιο ιδιαίτερο θέμα (ένα φρυδακι έβαλα)και ταξιδεύω 120-130.Βέβαια έχει να κάνει και με το παρελθόν σου και απο που έρχεσαι (αεράκι ωραίο καθαρό θα τρως).Στο καινούριο το ψάξαν απ ότι είδα και τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα λογικά.

Η σέλα δεν είναι κακή για ένα ατομο αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερο.Αν θες πηγαίνεις στην ergo και αλλάζει όλη η κατάσταση και για τον πίσω


Γενικά πιστεύω θα έχει βελτιωθει όσον αφορά τις παθογένειες αλλα ποτέ δε ξέρεις.

Αυτό που απολαμβάνω περισσότερο σ αυτό το μηχανακι σαν ένας μέσος αναβάτης είναι η γεωμετρία του.Αίσθηση πολύ μικρότερης μηχανής ευκολοδήγητο πολύ σβέλτο και προσωπικά στο χώμα από τη πρώτη βόλτα μου έδωσε άλλο αέρα αυτοπεποίθησης.

Ένα μεγάλο θετικό σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι ότι δεν χρειάζεται κάγκελα(ένα ζευγάρι χούφτες και έφυγες)

Aftermarket υπάρχουν τα πάντα όλα

Το Σκατεμ στη βόλτα θα σ αρέσει περισσότερο είμαι σίγουρος αλλά ο mallias δεν είναι ακόμα έτοιμος για πορτοκαλί ρδελα.Εγώ έχω το R το 790 2020 μοντέλο
Πεταξου μια βόλτα Λάρισα να στο δώσω 1-2 ώρες για αναλυτικό ριβιου με αντάλλαγμα βιντεοσκόπηση και live σχολιασμό από το φορουμ να γουστάρουμε
Η σελα αυτη φανταζει πολυ ανετη !
Εχω την εντυπωση πως η μαμα σελα του 790 ειναι καλυτερη απο το τενερε 700 κ καπως χειροτερη απτο Tuareg..
Με το θεμα αεροδυναμικης ειχα παντα αυτο το bufering /bufeting πως λεγεται με το xt660z ,πραμα που δε το θελω ξανα..
Το ktm 790 Adventure 23 μαρεσει οπτικα, μαρεσει ποιο πολυ απτο Tuareg..
Πραγματικα θαθελα να το κανω βολτα σε καποια φαση κ να δω / ζησω αυτο το χαμηλο κεντρο βαρους..
Το διαισθανομαι πως θαναι, σα μεγαλο παπι !!
Λογο των κιλων μου .115 , υπαρχουν επιλογες να βαλω αλλα ελατηρια εξαρχης μπρος πισω ??
,τοσο οσο ,οχι να το κανω θεοσκληρο,
μιας που δε ρυθμιζονται οι αναρτησεις στο νεο 790.
Ευχαριστω για την προσκληση Λαρισα αλλα υπερχλομο!!
θα παω στην αντιπροσωπεια της Ξανθης η της Καβαλας μετα το Πασχα.
Ιουνιο βγαινει??
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεν γνωρίζω τι standard και εμπειρία έχεις αλλά αυτό που λες χάλια γίνεται τέλειο με 2-3 αλλαγές που έτσι κι αλλιώς σχεδόν πάντα γίνονται.
Είναι μια από τις πλέον βολικές μοτοσυκλέτες για ψηλά αναστήματα με άπειρες πωλήσεις, τεράστιο knowledge base και χιλιάδες accessories.
Nαι ρε συ... τα ξερω αυτα που λες...
Εμενα μονο αυτη η Gorbin η ανατομικη θα μεκανε ,γκουγκλαρετην..
δεν ειμαι για εντουροσελα με τπτ
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Nαι ρε συ... τα ξερω αυτα που λες...
Εμενα μονο αυτη η Gorbin η ανατομικη θα μεκανε ,γκουγκλαρετην..
δεν ειμαι για εντουροσελα με τπτ
Ξέρω τις Corbin. Not my cup of tea! Έχω μάθει να περνάω 4-5 ώρες πάνω σε ξύλινες σέλες ποδηλάτου οπότε από τις μοτοσυκλέτες όλα άνετα μου φαίνονται :wacky:
Αν θες τέτοια άνεση, από τα τρία (Tenere, Tuareg, 790) μόνο το Aprilia βλέπω ως πιθανό.

Αλλά η απορία μου είναι, αφού θες τέτοια άνεση γιατί δεν πας σε άλλο στυλ μοτοσυκλέτας;
GS, νέο Transalp, V-Strom 650/800/1000/1050, Versys 650/100 και πόσα άλλα;
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ξέρω τις Corbin. Not my cup of tea! Έχω μάθει να περνάω 4-5 ώρες πάνω σε ξύλινες σέλες ποδηλάτου οπότε από τις μοτοσυκλέτες όλα άνετα μου φαίνονται :wacky:
Αν θες τέτοια άνεση, από τα τρία (Tenere, Tuareg, 790) μόνο το Aprilia βλέπω ως πιθανό.

Αλλά η απορία μου είναι, αφού θες τέτοια άνεση γιατί δεν πας σε άλλο στυλ μοτοσυκλέτας;
GS, νέο Transalp, V-Strom 650/800/1000/1050, Versys 650/100 και πόσα άλλα;
Γιατι μαρεσει να τρεχω στο χωμα με 100+ χωρις θεματα..
Επισης δε μαρεσουν αυτες καθολου οπτικα..
δε ξερω αν εχεις δει παλιοτερες αναρτησεις μου, ειχα 4 χρονια xt660z τενερε με πιρουνια απο wr μπροστα
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ξέρω τις Corbin. Not my cup of tea! Έχω μάθει να περνάω 4-5 ώρες πάνω σε ξύλινες σέλες ποδηλάτου οπότε από τις μοτοσυκλέτες όλα άνετα μου φαίνονται :wacky:
Αν θες τέτοια άνεση, από τα τρία (Tenere, Tuareg, 790) μόνο το Aprilia βλέπω ως πιθανό.

Αλλά η απορία μου είναι, αφού θες τέτοια άνεση γιατί δεν πας σε άλλο στυλ μοτοσυκλέτας;
GS, νέο Transalp, V-Strom 650/800/1000/1050, Versys 650/100 και πόσα άλλα;
Γιατι μαρεσει να τρεχω στο χωμα με 100+ χωρις θεματα..
Επισης δε μαρεσουν αυτες καθολου οπτικα..
δε ξερω αν εχεις δει παλιοτερες αναρτησεις μου, ειχα 4 χρονια xt660z τενερε με πιρουνια απο wr μπροστα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Γιατι μαρεσει να τρεχω στο χωμα με 100+ χωρις θεματα..
Επισης δε μαρεσουν αυτες καθολου οπτικα..
δε ξερω αν εχεις δει παλιοτερες αναρτησεις μου, ειχα 4 χρονια xt660z τενερε με πιρουνια απο wr μπροστα
Θελεις να τρεχεις με 100+ στο χωμα αλλα να εχεις ανεση,θελεις απ την μηχανη ικανοτητες εντουρο αλλα να μην μοιαζει με εντουρο ,θελεις ετσι αλλα και γιουβετσι............................Θελεις Και την Πιτα Ολοκληρη Και τον Σκυλο Χορτατο.
Καλοπροαιρετα στο λεω το τελειο μηχανακι που φανταζεσαι δεν υπαρχει ,ουτε προκειται να υπαρξει.
Πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους ,Ολα στην ζωη περιεχουν συμβιβασμους οχι μονο οι μηχανες,συμβιβασου και αρπαξε οτι μπορεις,αν περιμενεις την τελειοτητα ηζωη θα περασει και δεν θα εχεις ζησει.
Σκεψου για πιο λογο θες το μηχανακι ,τι θες κατα κυριο λογο να κανεις με αυτο,φτιαξε μια μικρη λιστα (3-5)με μηχανακια που μπορουν (αλλο λιγοτερο αλλο περισσοτερο) να κανουν αυτο που ζητας,βγαλε απ την λιστα αυτα που δεν σε παιρνει οικονομικα.Απ αυτα που μεινανε (ολα θα εχουν ατελειες ,πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα)διαλεξε οποιο σου κανει ΚΛΙΚ ,αααααααααυτο που το βλεπεις και σου σηκωνεται (οχι μονο το ηθικο).
Τελειωσες. Καλα Χιλιομετρα !:biker:
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Πάντως να ξέρεις πως η Corbin έχει λύσεις για το Tenere 700.
Η μια είναι η πιο κλασική που την έχω δοκιμάσει και οι άλλοι για Αμερικανούς πρώην cruiserαδες που βρέθηκαν με Tenere 700 από λάθος!


Όπως και η Touratech (σε 3 ύψη) και πολλές άλλες:



 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γιατι μαρεσει να τρεχω στο χωμα με 100+ χωρις θεματα..
Επισης δε μαρεσουν αυτες καθολου οπτικα..
δε ξερω αν εχεις δει παλιοτερες αναρτησεις μου, ειχα 4 χρονια xt660z τενερε με πιρουνια απο wr μπροστα
Θα ηθελα να διαβαζα την αγγελια σου, όταν πουλούσες το XT660z :cool:
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
με το xt660z πηγαινα 100+ χωμα με ανεση ..
σε δρομους που ξερω σα το χερι μου ομως σα πρωιν υδρονομεας για 3.5 χρονια.
Οταν εβγαινα ασφαλτο ,παλι με ανεση εκοβα χιλιομετρα ..
ποιο κοντινα στις προσδοκιες μου ειναι το Tuareg κ το 790...
τελος με Τενερε ,ας μην επαναλαμβανομαστε..
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Θα ηθελα να διαβαζα την αγγελια σου, όταν πουλούσες το XT660z :cool:
εχω το βιντεο που ειχα κανει γιαυτο το λογο παντως..
το μηχανακι τοδωσα σε 1 μηνα μεσα..
εδω το βιντεο ,δεν ειναι τπτ σπουδαιο
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
αν έχετε στο μυαλό σας τον χωματόδρομο τύπου στις Θεσπίες δίπλα απο τον Μόρνο φλατ ευθείες με 3Α οκ ντάξει.
Απλά περίμενα να κάνετε τη σύνδεση οτι εννοώ τον κλασικό χωματόδρομο της Ελλάδας με τη φυτευτή πέτρα.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
αν έχετε στο μυαλό σας τον χωματόδρομο τύπου στις Θεσπίες δίπλα απο τον Μόρνο φλατ ευθείες με 3Α οκ ντάξει.
Απλά περίμενα να κάνετε τη σύνδεση οτι εννοώ τον κλασικό χωματόδρομο της Ελλάδας με τη φυτευτή πέτρα.
στα παντα ολα ετρεχα ... εκτος τις τεραστιες λακουβες κ ναι,
οχι στις πετρες μιας αγκαλιας στυλ βουνο μονοπατι ...ειπαμε..
Αυτο δε το αλλαζω,
δλδ
πως ας πουμε εχεις κατι ηχειαρες σπιτι αλλα ακους χαμηλα τον περισσοτερο καιρο
αλλα ερχονται καποιες μερες που θες να ακους σχεδον τερμα για κανα 2ωρο ,
ε κατι τετοιο ας πουμε εκανα κ γω με τη μηχανη ..
Δεν ετρεχα,αλλα οταν μεπιανε ζουρλα ,του επινα το αιμα ....
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
εχω το βιντεο που ειχα κανει γιαυτο το λογο παντως..
το μηχανακι τοδωσα σε 1 μηνα μεσα..
Αν είχες κάνει τόση δουλειά και σε βόλευε γιατί σκέφτηκες να αλλάξεις;
 
Top Bottom