KTM 790 Adventure

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε 1090 R θα πήγαινα προσωπικά αλλα επειδή δεν παίζει σάλιο δεν μπαίνω κάν στο κόπο να"κοιτάζω"τιμές:roflmao::roflmao:
Και εγώ... Αλλα το 790 είναι ακριβό!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ τώρα δε κατάλαβα, το πρόβλημα ποιο είναι με τις δυνατότητες ταξιδιού; Οι βλάβες ή η κατανάλωση; Τι δε μπορεί να κάνει δηλαδή το 990 ή το 790; Τι είναι αυτό που κάνει το 1090 και δε μπορούν να κάνουν αυτά;

Νομίζω καλύτερα να το δούμε πρώτα το εργαλείο γιατί ως συνήθως "τρέχουμε" πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καθίστε να βγει στοις δρόμοι το εργαλείο ρε μάγκες.
Να δούμε την τιμούλα του.
Να δούμε τις ανακλήσεις που θα βγάλει.
Να δούμε στη ντελική ήντα διάολο είναι αυτό που τόσο καιρό λιβανίζουν.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι είναι φορτωμένο με καλούδια το μηχανάκι.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να γράψω και εγω την αράδα μου
Σίγουρο είναι ότι με τα πάντα πας παντού ειδικά αν είσαι σωστός και τακτικός στα σέρβις του εργαλείου
Στατιστικά πολυ μεγάλο ποσοστό ταξιδευτων που κάνουν πολλά χιλιόμετρα και σε διάφορα τερέν δεν χρησιμοποιούν κατεμ η δεν χρησιμοποιούσαν κατεμ γιατι σίγουρα τα τελευταία μοντέλα είναι βελτιωμένα σε τομείς όπως κατανάλωση, άνεση.,αξιοπιστια
Μέχρι τώρα όσο έχω ταξιδέψει και με όσους έχω μιλήσει που ταξιδεύουν, το ίδιο πράγμα χαμηλο ποσοστό τα κατεμ
Αύτα
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Για το r... Το άλλο για εμένα είναι σαν να μην υπαρχει:p
Λογική τιμή τα 13000 γιατί κάθεται ανάμεσα στα 2 f850gs και κάτω από Αφρικα με ίδια ιπποδύναμη, 21αρη τροχο αλλά χαμηλότερο βάρος...και επίσης λογική για να μην είναι τόσο κοντά στο 1090...το 1090 R είναι 18 κιλά πιο βαρύ από το 790...με μικρότερες διαδρομές...και λίγο πιο ψηλή σέλα...είναι για τους πολύ σκληρούς...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όσο αφορά το εργαλείο
Θεωρώ ότι είναι μια εμπορική κίνηση της κατεμ
Ο εν σειρά κινητήρας δεν είναι καν καμια καινοτομία όπως ο V
Είναι οικονομικός στον να τον φτιάξεις, ελαφρύς, οικονομικός στην κατανάλωση και αποδίδει σε ισχύ
Το τυλίγει με ένα καινούργιο περιτύλιγμα, αναρτήσεις σωστές, την πεπατημένη όσο αφορά το πλαίσιο και ηλεκτρονικες καινοτομίες!!!! που σε λίγο θα τις πουλάνε με το κιλό
Κατά τα άλλα το θεωρώ ένα καλό εργαλείο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ 15Κ το περιμενα εξ αρχης.
Τα 13 ειναι λιγα γι αυτα που λενε οτι κανει. Κι επειδη μπορουν , θα το πουλανε με 15Κ.

Το 1090 ξεχαστε το...
Ηδη εχει ανακονωθει οτι θα πωλειται μονο ΗΠΑ.
Οποτε εχεις 790 και 1290 ;)
Στα 15 και κατι και στα 20 παρα κατι -αντιστοιχα- με ουλα πανω. Μια χαρα ειναι και παραμενει ανταγωνιστικο για οσους το θελουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φυσικά και θα μπορούν να το πουλάνε σε αυτούς που θα το θέλουν. Χαίρω πολύ, με αυτή τη λογική όλες οι μηχανές πουλάνε σε αυτούς που "τις" θέλουν.
Δουλειά του Marketing είναι να πουλάνε και σε αυτούς που εν δυνάμει δε θα το ήθελαν αλλά... "τώρα" το θέλουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η τιμή για 800cc δεν βοηθάει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στεφ @STF , 1090 δεν θα υπάρχει!
790 και μετά 1290.... Δεν έχει, ούτε δημιουργεί λοιπόν "εσωτερικό" ανταγωνισμό και πάει κατευθείαν απέναντι σε Αφρικα, F800Gs, Tiger 800 XC κλπ.
Το 800αρι με 100 αλόγατα λοιπόν, είναι ό,τι και τα άλλα μεσαία (πλέον) ον/οφ. Θα είναι το πιο χωματερό, το πιο περιπετειώδες κλπ.... Όλα αυτά εξαργυρώνονται στα 15Κ ;)
Το μάρκετινγκ μια χαρά κάνει τη δουλειά του 2 χρόνια και βάλε πλέον, και το θέλουν ακόμα και κάποιοι που θα το πάρουν επειδή "ψήθηκαν" από τα βίδεα του Μπριτς κλπ και οι ίδιοι θα το έχουν για.... "Κολωνάκι".
Οι λογιστές από την άλλη, κάνουν τη δική τους δουλειά και βγάζουν αυτό ως αποτελέσμα. Ξαναγράφω ότι το περίμενα στα 15+, κι απορώ πώς πιστεύουν /ετε κάποιοι ότι θα ήταν max στα 13.... Με ποια λογική αλήθεια; -πέραν από αυτή του "τόσο θα άντεχε η τσέπη μου" ;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κύριοι, εδω πάνω τα ΚΤΜ είναι 2 με 3 χιλιάρικα πιο φτηνά από Ελλάδα.
Διαβάζω σε σουηδικά φόρουμς και στη ΚΤΜ σκανδιναβίας στο φεισμπουκ πως αρκετοί παράγγειλαν ήδη το R και αν κ η τιμή δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, τους είπαν οι δίαφοροι έμποροι στα 13.200 περίπου (παράδοση Φεβρουάριο με Μάρτιο).
Οπότε Ελλάδα το βλέπω στα 15
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το απλό θα παίξει κοντα στα 13Κ.
Το R θα είναι αΨηλά.
όλοι (το 90% ας πούμε....) στο R αναφέρονται όταν λένε 790 ;)
 
Top Bottom